KISK:Nové technologie v knihovnictví
Nové technologie v knihovnictví
Toto je úvodní wiki stránka předmětu. Měla by sloužit jako rozcestník na další témata. Červeně vysvícené odkazy vedou na ještě neexistující stránky. Stačí kliknout a můžete stránku vytvořit. Nemá smysl, aby to byla druhá nebo okopírovaná Wikipedie. Můžete na ni odkázat. Při zpracování témat se snažte zaměřit na náš obor - jak s ním souvisí.
Byl bych rád, kdybyste se pokusili na zpracování témat spolupracovat. Můžete k tomu použít stránky diskuse, které jsou přiřazené ke každému článku (viz horní záložky) nebo přímo editovat jednotlivé sekce kterékoliv stránky.
V tomto předmětu si taky máte možnost vyzkoušet práci se systémem MediaWiki, který používá Wikipedie. Využijte ji, může se vám do budoucna hodit. Základní práce se systémem je jednoduchá. Více vlevo v Navigaci pod odkazem Nápověda.
Kadlec 21:23, 4. 3. 2008 (CET)
Osnova
- Od Webu 2.0 k Library 2.0 (připravila Kristýna Urbánková)
- Nové komunikační technologie v knihovnách (instant messaging, IP telefonie, WAP, kolaborativní systémy, blogging, RSS, podcasting, vodcasting )
- Nové formy a typy dokumentů (e-book)
- Open Bibliographic Data
- Trendy ve vývoji knihovních systémů a katalogů OPAC (OPAC třetí generace, vyhledávání vs prohlížení, způsoby prezentace informací, doporučování, vizualizace bibliografických dat, perzonalizace)
- Propojování knihovních a souvisejících informačních systémů (OpenURL a link resolvery, COinS, unAPI, permalinky, link-in interface, web services, SRU/SRW, OAI-PMH, Amazon)
- Metadata (popis zdrojů pomocí RDF, knihovnické formáty MARCXML, MODS, MADS, pravidla RDA, příbuzné formáty DC, ONIX, EAD; promotion data, uživatelem přidávaná metadata, tagging, folksonomie)
- Konceptuální modely (FRBR, CIDOC CRM)
- Bibliomining (datový sklad v knihovně, usage based datamining)
- HW prostředky pro správu sbírek (čárové kódy, čipové technologie RFID, bezdrátové technologie, zabezpečení sbírek, SelfCheck)
- Retrokonverze lístkových katalogů (Retrokon, OCR lístků)
- Digitalizace dokumentů (Skenery, skenovací roboty)
- Virtuální knihovny (Virtuální polytechnická knihovna, Jednotná informační brána)
- Elektronické informační zdroje (Strategie vyhledávání, Hodnocení kvality)
- Library 3D (Second Life, Library 3D, Základní znalosti virtuálního knihovníka)
K zamyšlení
- Znáte web http://www.odaha.com ? Najdete zde plné texty opravdu velkého množství beletrie a jiné literatury. Zajímalo by mě, jak to má poskytovatel vyřešeno s autorskými právy. Že by téma pro diskuzi?
- Nepřijde vám občas zbytečné zabývat se novými technologiemi v knihovnictví, když ještě nefungují ani ty staré? Na fotografiích je místní lidová knihovna ve Vojtěchově, okres Prostějov.
K.urbankova 17:20, 25. 3. 2008 (CET)
Odkazy
OPAC - jak dál? (prezentace na SlideShare)
- Knihovnické systémy a OPACy, kdo je vyvíjí. OPAC 2. generace. Co knihovny vlastní. Požadavky na OPAC. Směry rozvoje E3OPAC. Kdo a jak nové požadavky realizuje. Next-generation interfaces. Databáze a back-end služby.
Identifikátory a lokátory (prezentace na SlideShare)
- Pojmy. Požadavky na identifikátory. Souvislost jména a lokátoru. PURL, DOI, permalink. Bibliografická citace a identifikátor. Problém „appropriate copy“. OpenURL. Služby založené na ISBN: Wikipedia BookSources, ISBNdb.com, xISBN, thingISBN (LibraryThing API).
Experimentální OPAC v ÚK FF MU - přehled funkcí (prezentace na SlideShare)
- Prezentace z on-line přednášky. Na prvních čtyřech slidech je několik poznámek k tomu, proč katalog vznikl, dál následují screenshoty.