Perzonalizace
-- Kresta 17:54, 24. 6. 2008 (CEST)
Charakteristika
Termín personalizace se používá k vyjádření možnosti danou stránku, portál či katalog přizpůsobovat svým potřebám. Může se jednat o jednoduchou personalizaci v podobě změny používané barevné škály až po komplexní přizpůsobení, které umožní přidávat prvky a funkce dle našich požadavků a představ.
Možnosti personalizace
Každý uživatel má představu o tom, které informace a funkce jsou pro něj přínosné a které chce využívat. Každému vyhovuje něco jiného, někdo upřednostňuje výrazné barvy, jiný zase funkční a ryze praktický přístup. Právě z těchto důvodů začaly některé webové služby nabízet možnost personalizace obsahu a vzhledu tak, aby zaujaly, případně aby si udržely své uživatele. Průkopníky v masovějším rozšíření personalizace se staly zřejmě univerzální portály typu Yahoo, Google, Seznam apod. Časem se možnosti personalizace začaly šířít i mezi další weby, portály a stránky. Již dříve byly některé prvky personalizace používány v systémech, které vyžadovaly registraci, jednalo se například o komerční databáze dostupné online přes webové rozhraní apod.
Identifikace uživatele
Personalizace je téměř vždy podmíněna registrací a přihlášením uživatele tak, aby se dalo identifikovat o jakého uživatele se jedná a dle jeho preferencí vzhled systému (katalogu, stránek) nastavit. Uživatel se tak může přihlašovat z více míst a různých platforem. Existují samozřejmě i způsoby, jak identifikovat uživatele tak, aby nebylo vyžadováno přihlášení, nicméně tyto způsoby mají svá jistá omezení (např. bezpečnostní).
Rovněž existují snahy na používání jednotného nástroje, jakými je např. OpenID. Tato služba nabízí možnost jediné, snadno použitelné digitální identity využitelné napříč Internetem. OpenID eliminuje potřebu mít několik různých uživatelských jmen pro každou webovou službu zvlášť a umožňuje používat jedinou univerzální.
Systém po identifikaci uživatele zobrazí webové rozhraní tak, jak si jej uživatel nastavil a případně zobrazí pouze ty komponenty, mezi které lze zahrnout moduly poskytující jednotlivé funkce, či informace, které uživatel vyžaduje.
Úroveň personalizace
Nejjednodušší formy personalizace typicky přinášejí pouze výběr z různých předpřipravených skinů (grafických podob) prezentace informací. Uživatel v podstatě mění pouze barevná schémata, ikony a grafické ztvárnění dalších prvků.
Pokročilejší úrovní personalizace je možnost manipulovat přímo s obsahem stránek, např. skrývat některé informace či naopak přidávat informace (i z jiných zdrojů), zapínat a vypínat funkční bloky/moduly a nastavovat jejich umístění na stránce. Takovým konkrétním příkladem může být v katalogu OPAC nastavení modulu pokročilého vyhledávání jako primárního prvku na stránce, dále si nechat zobrazovat nové přírůstky ve sbírce (např. posledních 10 nových...), nechat si zobrazit obsah uživatelovy schránky s oblíbenými tituly, ale také vyvolat okno pro interaktivní komunikaci s knihovníkem (např. formou chatu). Na stránce dále může být zobrazen stav rezervací, ale také výpis několika posledních komentářů z fóra, kde čtenáři detektivek doporučují zajímavé tituly (jelikož náš uživatel je vášnivým čtenářem detektivek). Uživatel tak po přihlášení má okamžitě k dispozici ty informace, které jsou pro něj atraktivní a které si sám nastavil a rozmístil dle svých preferencí.
Taková upravená stránka v prohlížeči už může být pro uživatele velmi užitečným nástrojem, z personalizace pak samozřejmě těží i samotná knihovna (katalog, informační portál) díky vyšší návštěvnosti, resp. schopnosti udržet si aktivní komunitu uživatelů, kteří se budou rádi vracet.
Personalizace v prostředí knihovních systémů
Knihovny mohou s výhodou využít personalizaci na svých webových stránkách a OPAC katalozích jako účinný prostředek, který nabízí čtenářům možnost upravit si vzhled a prvky rozhraní dle svých potřeb. Tímto nástrojem osloví zejména častějsí uživatele, kteří využívají služby knihoven aktivněji a tento nabízený způsob dokáží ocenit a využít. Nesmí se však zapomínat ani na uživatele z opačné strany, kteří využívají moderní OPAC knihovny sporadicky a jejich jediným cílem je rychle a efektivně nalézt požadovaný dokument. Pro ně nemá pokročilá personalizace smysl, naopak je nutné vytvořit jednoduchý, přímočarý, avšak velmi použitelný nástroj, pomocí kterého se doberou kýženého výsledku. V těchto případech je preferováno snadné a přehledné rozhraní s minimem nadstandardních funkcí, které provede uživatele skrze vyhledávací proces a poskytne mu v nekomplikované formě výsledky, vždy však s cestou, jak využít i rozšířené funkce.
Inteligentní a učící se personalizace
Zajímavým se jeví možnost použítí učících se systémů na základě umělé inteligence, které jsou schopny opakovaně se vracejícímu uživateli postupně nabízet pokročilejší funkce s tím, jak roste uživatelova zkušenost a nároky s dobou, po kterou daný systém používá. Uživateli - začátečníkovi je nejprve nabídnut jednoduchý interface a po nějaké době na základě provedené analýzy používaných funkcí je mu automaticky nabídnuta možnost personalizace s doporučením na konkrétní moduly, prvky či funkce, které řeší jeho opakující se potřeby výhodněji než základní nabídka. Opět za nějakou dobu, kdy se uživatel s těmito nástroji seznámí a využívá je, systém na základě další analýzy chování uživatele a historie uživatelských dotazů (včetně analýzy výsledků) nabídku funkcí sám přizpůsobuje. Samozřejmostí je, aby se tato jakási umělá inteligence nabízející personalizaci dala na jedno kliknutí v případě uživatelova nezájmu zrušit, jinak by se celá věc mohla stát i kontraproduktivní.
Personalizace založená na základě výsledků dotazů
Jak je naznačeno výše, učící se systém může sledovat a analyzovat uživatelovo chování a rovněž i dotazy a výsledky, které uživatel prostřednictvím rozhraní katalogu v knihovně hledá. Pomocí analýzy klíčových slov, sledování prokliků na zobrazené výsledky, výpůjček a dalších dat knihovna získává silný nástroj pro (nejen) následnou automatickou personalizaci, které lze nabízet uživatelům. Vyhledává-li uživatel často tituly na jedno téma, může mu systém upravit jeho rozhraní např. tím, že některá pole sloužící pro užší specifikaci již sám předvyplní apod.
Přehled funkcí
Následující přehled uvádí některé funkce a vlastnosti, které může rozhraní OPACu moderní generace nabídnout uživatelům prostřednictvím personalizace:
- předvolba jednoduchého nebo pokročilého vyhledávání
- předvolba omezení kategorie vyhledávání
- jazyková mutace
- uživatelem definované rozmístění prvků a modulů na stránce
- zobrazení rozhraní pro přímou komunikaci s personálem knihovny (chat, webphone, instant messaging)
- upozorňovaní na novinky (nové tituly ve fondu) z kategorie uživatelova zájmu
- zobrazení doporučovaných titulů jinými čtenáři dle vybraných kategorií uživatelova zájmu
- zobrazení výsledků anket s možností hlasování
- omezení hledání (zůžení dotazu) dle předchozích dotazů nebo předvybraných kategorií a výsledků vyhledávání uživatelem
- vedení a správa rezervací / blokací
- vedení a správa oblíbených / sledovaných titulů
- změna barevných schémat rozhraní (skiny, ikony, grafický design)
- nastavení upozorňování uživatele e-mailem nebo SMS dle definovaných filtrů (např. když nová kniha oblíbeného autora byla zařazena do fondu a lze si ji vypůjčit)
- historie dotazů a výsledků do knihovního katalogu
- pracuje-li knihovna s elektronickými dokumenty, pak automatické doručování těchto dokumentů dle uživatelem definovaných kritérií
- využití a definice uživatelských RSS kanálů které může uživatel následně používat
Rizika
Personalizace tedy může být užitečná, vždy je však nutné dlouze přemýšlet o tom, co návštěvníka motivuje k jejímu prozkoumání a následnému využívání. Lidé jsou však z principu líní a málo ochotní něco zjišťovat a nastavovat, proto je nutné volit míru personalizace tak, aby byla jednoduchá, přehledná a hlavně funkční ve smyslu, že bude pro uživatele přínosem. Pokud se však podaří výše zmíněné problémy vyřešit, personalizace se může se stát významnou konkurenční výhodou. I proto možnosti personalizace stále skrývají velký potenciál.
Použité zdroje a odkazy
- OpenID: http://openid.net/
- BUREŠ, Jiří. RSS? RSS!. Interval.cz [online]. 4.3.2003 [cit. 2008-06-23]. Dostupný z WWW: <http://interval.cz/clanky/rss-rss>. ISSN 1212-8651.
- ANTOŠ, David. Personalizace vrací úder. Lupa.cz [online]. 2006 [cit. 2008-06-23]. Dostupný z WWW: <http://www.lupa.cz/clanky/personalizace-vraci-uder/>. ISSN 1213-0702