Komunikační technologie v knihovnách

Z WikiKnihovna

RTENOTITLE

-- Kresta 22:35, 24. 6. 2008 (CEST)

Pojem komunikační technologie

Komunikační technologie je zastřešující pojem, který obsahuje všechny technologie používané pro komunikaci a přenos informací. To obnáší jakékoli médium, které může přenášet informaci, ať už se jedná o magnetické nebo optické disky – CD / DVD, paměťové karty, pásky a nebo také technologie pro přenos informací jako jsou radiové a televizní vysílání, technologie pro přenos hlasu, zvuku a obrazu – mikrofony, kamery, reproduktory, telefony a mobilní telefony, ale také třeba Internet jako obecné přenosové médium.


Aplikace komunikačních technologií

Nahlížíme-li na komunikační technologie z pohledu knihoven a jejich uživatelů, zajímají nás především aplikace těchto technologií do podoby reálných služeb, aplikací a nástrojů, které umožňují vzájemnou komunikaci mezi těmito dvěma subjekty. Mezi moderní komunikační technologie tedy především řadíme:


Příklad dělení komunikačních technologií

Tyto služby lze dělit na několik různých kategorií. Namátkou zde uvedu dva příklady možného dělení.

První z nich může být např. mobilita, která umožní přistupovat k elektronickým rozhraním knihovny (OPAC, web apod.) téměř odkudkoli a v jakýkoli čas. Uživatel tak není omezován odkud musí komunikovat, jelikož komunikační prostředky nejsou vázány na konkrétní místo. Jedná se především o mobilní telefony, které umožňují kromě přenosu hlasu přenášet i data a přistupovat tak pomocí WWW nebo WAPu ke knihovním zdrojům, případně komunikovat s knihovnou pomocí SMS, e-mailu apod.

Druhou kategorií je způsob komunikace, zda se jedná o online komunikaci v reálném čase a nebo zda se jedná o asynchronní (offline) komunikaci, kdy jsou informace mezi uživatelem a knihovním systémem, resp. knihovníky vyřizovány transakčním způsobem. Online komunikací je např. chat, telefonní rozhovor, IVR, IP telefonie, transakční komunikace zahrnuje komunikační kanály typu SMS, e-mail, atd.

Tyto dva příklady slouží pouze pro představu a možné úhly pohledu na problematiku.


Vybavení na straně uživatele

Uživatel musí být patřičně vybaven pro to, aby mohl komunikaci pomocí moderních technologií realizovat. Uživatel tak typicky používá koncový terminál či počítač, který mu umožňuje daný způsob komunikace vykonávat. Dle typu zařízení se může jednat o osobní počítač, mobilní telefon, PDA, smartphone atd.


Vybavení na straně knihoven

Současné požadavky na moderní technologie kladou zvýšené nároky na provoz komunikačních systémů v institucích, jako je knihovna. Tyto technologie nejsou levné a jejich implementace není mnohdy jednoduchá. Pro zajištění požadovaných komunikačních funkcí je nutné na straně knihoven instalovat a provozovat systémy jako např. inteligentní telefonní brány s podporou VoIP, IVR systémy, aplikační a webové servery a databáze. Provoz mnohých služeb lze s výhodou outsourcovat, jelikož knihovny často nedisponují lidskými ani technickými zdroji a know-how na realizaci těchto služeb.


Použíté zdroje a odkazy


Anotovaná webová bibliografie

Nové komunikační technologie v knihovnách: obecně


Část odborné práce „LIBRARY 2.0 – možnosti využití technologií Webu 2.0 pro zlepšení služeb knihovny“ představuje elektronické služby Library 2.0 mezi které patří např. blogy, sociální sítě, RSS, OPAC, chaty a instant messaging, wiki, podcasting apod. Autor se zaměřuje na vlastnosti, přínos a možnosti využití těchto služeb. U každé služby jsou uvedeny i příklady jejího využití konkrétními knihovnami.


Prezentace představuje aplikace Webu 2.0, které mohou být využity ve službách knihoven. Jedná se např. o blogy, RSS, wiki, social bookmarking, sociální sítě, Instant messaging apod. Ukazuje příklady využití jednotlivých aplikací v českých i zahraničních knihovnách. Na závěr je uvedeno možné použití Google Docs v knihovnách.


  • MARVANOVÁ, Eva. Web 2.0, Knihovna 2.0, Knihovníci 2.0, Web 3.0 a jak dál? ITlib. Informačné technológie a knižnice [online], 2008, č. 01 [cit. 2010-06-15]. Dostupný z WWW: <http://www.cvtisr.sk/itlib/itlib081/marvanova.htm>. ISSN 1336-0779.

V úvodu jsou vysvětleny pojmy Web 2.0, Knihovna 2.0 a Uživatelé 2.0. Dále článek uvádí klíčové pojmy pro aplikaci sociálního softwaru na webové stránky knihoven. Služby Knihoven 2.0 – konkrétně instant messaging, wiki a Library thing jsou doplněny příklady využití těchto služeb zahraničními knihovnami. Nastíněn je také další vývoj těchto služeb.


  • MARVANOVÁ, Eva. Web 2.0 - hrozba nebo příležitost pro knihovny? Čtenář: měsíčník pro knihovny [online], 2008, roč. 60, č. 06 [cit. 2010-06-15].

Dostupný z WWW: <http://ctenar.svkkl.cz/clanky/2008-roc-60/06-2008/tema-web-2-0-hrozba-nebo-prilezitost-pro-knihovny-42-172.htm>.

Článek informuje o aplikacích technologií webu 2.0 do veřejných knihoven. V úvodu jsou zmíněny hrozby a příležitosti webu 2.0, následuje přehled konkrétních technologií, které se dají využít ve službách knihoven. Uvedeny jsou také příklady zahraničních a českých knihoven, které do svých služeb zavedly principy webu 2.0 a Library 2.0.


Článek navazuje na sérii článků o Webu 2.0 a zabývá se možnostmi kombinace nových médií a technologií v knihovnách. Uvedeny jsou např. mash-up aplikace, RSS nebo tagy a folkosonomie. Zmíněny jsou také možnosti využití těchto služeb a aplikací knihovnami.


Blogy


  • Blogy a blogování v praxi informačního profesionála. Ikaros [online]. 2006, roč. 10, č. 5/2 [cit. 2010-06-15]. Dostupný z WWW: <http://ikaros.cz/node/3394>. ISSN 1212-5075.

Zpráva z workshopu vedeného Adrianou Cronin Lukasovou z Big Blog Company. Workshop seznamoval účastníky s možnostmi blogů a se základními principy jejich fungování. Článek shrnuje průběh workshopu a důležité informace, které o tvorbě a využití blogů na workshopu zazněly.


  • FICHTER, Darlene. Why and How to Use Blogs to Promote Your Library's Services. MLS : Marketing Library Services [online]. November/December 2003, Vol. 17, No. 6 [cit. 2010-06-15]. Dostupný z WWW: <http://www.infotoday.com/mls/nov03/fichter.shtml>.

Přestavení a vysvětlení pojmu blog, důvody pro rozšíření blogování a příklady blogů zahraničních knihoven. Podrobněji je vysvětleno založení blogu knihovny, jaké otázky je při zakládání blogu řešit a jak mohou pomoci knihovnám v oblasti marketingu. Uveden je také seznam služeb a programů pro tvorbu blogů.


  • RYLICH, Jan. KNIHOVNY A WEB 2.0: Blogy aneb Za hranice elektronických deníčků. Čtenář: měsíčník pro knihovny [online], 2008, roč. 60, č. 11 [cit. 2010-06-15].

Dostupný z WWW: <http://ctenar.svkkl.cz/clanky/2008-roc-60/11-2008/knihovny-a-web-2-0-blogy-aneb-za-hranice-elektronickych-denicku-46-271.htm>.

Článek představuje blogy jako zajímavý zdroj informací z různých oblastí včetně knihovnictví. Nejprve vysvětluje význam slova blog, uvádí typy blogů a jejich historii. Uvedeny jsou také nové trendy v oblasti blogování a použití blogů v knihovnách. Text je doplněn také odkazy na blogy českých i zahraničních knihoven.


Prezentace se věnuje blogům na webových stránkách knihoven. Zmiňuje kroky, které je třeba udělat, aby prostřednictvím blogů docházelo ke komunikaci mezi knihovnou a uživateli. Jako jeden z nástrojů pro zlepšení komunikace s uživateli je uveden Twitter. Dále je vysvětleno jak by měli knihovníci Twitter používat a uvedeno několik příkladů využití Twitteru v knihovnách.


Instant messaging


Článek začíná popisem služby instant messaging, dále vysvětluje možné využití této služby v práci obecně a konkrétně pak v knihovnách. Zmíněny jsou výhody instant messagingu oproti e-mailové komunikaci. Na závěr jsou uvedeny další moderní komunikační technologie.


Zpráva o pilotním projektu zavedení instant messagingu do služeb knihoven Univerzity v Buffalu popisuje zavedení služby, použitý software a přijetí této služby knihovníky i uživateli. Uvedena je také statistika využití služby z hlediska demografie uživatelů, jejich spokojenosti, statistiky použití a reakce knihovníků na tuto službu.


KARPÍŠEK, Hanuš. Instantní komunikace v Turnovské knihovně. In Knihovny současnosti 2007 : Sborník z 15. konference, konané ve dnech 16. – 18. září 2008 v Seči u Chrudimi [online]. Brno : Sdružení knihoven ČR, 2008 [cit. 2010-06-15]. Dostupný z WWW: <http://www.sdruk.cz/sec/2008/sbornik/2008-3-222.pdf >.

Autor v příspěvku představuje realizaci instant messagingu v knihovně Antonína Marka v Turnově. Zmíněna je historie knihovny a fungování instant messagingu. Následně je popsáno zavedení této služby do knihovny, konkrétně knihovna používá pro komunikaci s uživateli Skype, ICQ a MSN Messangera. V závěru jsou uvedeny i praktické zkušenosti a postřehy z provozování této služby.


Podcasting / Vodcasting


Úvod do služeb podcastingu (vodcastingu), od historického vývoje této služby, přes vysvětlení fungování a způsobu, jakým mohou knihovny tyto služby využívat. Zmíněny jsou také programy, které lze při tvorbě pod(vod)castingů použít.


Prezentace představuje službu podcasting a vodcasting. Nejprve je vysvětleno, o jakou službu se jedná, poté prezentace ukazuje, kde a jak je možné tyto služby využívat s ukázkami ze zahraničních knihoven. Dále uvádí 7 kroků k vytvoření podcastu (vodcastu) od nahrávání až po hodnocení, včetně programů, které lze k tvorbě a zpracování podcastů (vodcastů) využít.


Článek představuje podcasty, jejich funkci a využití této služby na Univerzitě v Georgii. Dále autor vysvětluje, proč by měly knihovny podcasty zpřístupňovat, jaké jsou možnosti využití a výhody této služby.V článku jsou odkazy na podcasty několika zahraničních knihoven.


RSS


Zpřístupňování RSS kanálů je službou, kterou mohou knihovny poskytovat na svých webových stránkách a která přispívá k větší informovanosti uživatelů. V článku jsou uvedeny výhody i nevýhody této služby jak pro její poskytovatele tak i pro uživatele. Před zprovozněním této služby je také potřeba důkladně zvážit jaké informace touto formou zpřístupňovat. Popsány jsou také možnosti tvorby RSS kanálů.


Prezentace nejprve obecně představuje RSS. Vysvětluje, co je k odběru RSS potřeba, jak RSS číst, kde odběry najít apod. Zabývá se také samotnou tvorbou RSS kanálů, ať již manuální nebo prostřednictvím speciálních programů. V prezentaci je zmíněno také možné využití RSS knihovnami, které tak mohou lépe zpřístupňovat informace uživatelům.


Představení šesti možností tvorby RSS kanálů – manuální tvorbu, převod z jiných typů souborů, použití softwaru na tvorbu RSS, RSS prostřednictvím sociálních sítí nebo webových kalendářů. Nejpodrobněji se zabývá dvěma posledními uvedenými možnosti. U všech možností pak uvádí konkrétní aplikace, které je možné využít.


Wiki


BOENINGER, Chad F. Wiki as Online Roladex. Libray Voice [online]. Mar 24th, 2006 [cit. 2010-06-15]. Dostupné z URL: <http://libraryvoice.com/archives/2006/03/24/wiki-as-online-roladex/>.

Představení možného použití wiki pro tvorbu sbírky dat např. o městě a jeho okolí, na jejíž tvorbě by se podílela knihovna i veřejnost. Informace o jednotlivých subjektech nebo lokalitách by pak mohly být doplněny odkazem na mapu, obrázkem apod. Takováto wiki by byla rozdělena na jednotlivé kategorie a vyhledávání by probíhalo pomocí klíčových slov.


FARKAS, Meredith. Using Wikis to Create Online Communities. WebJunction [online]. 1. 9. 2005 [cit. cit. 2010-06-15]. Dostupné z URL: <http://webjunction.org/do/DisplayContent?id=11264>.

Článek vysvětluje princip wiki a možné použití wiki v knihovnách – např. wiki pro knihovníky, anotování knih v katalogu, komunitní wiki apod. V textu jsou uvedeny také příklady použití wiki v zahraničních knihovnách.


Zpracovala: Eva Karberová


RTENOTITLE