KISK:Kniha Elektronické informační zdroje (Ondřej Fabián)
Anotace: Ondřej Fabián zpracoval pro projekt NAKLIV vyčerpávající publikaci pokrývající široké spektrum elektronických informačních zdrojů a služeb. V předkládaném materiálu se pojednává jak o veškerých důležitých elektronických informačních zdrojích (databáze, elektronické časopisy, elektronické knihy), tak o moderních technologiích a nástrojích, které usnadňují práci s nimi.
Klíčová slova: informační gramotnost, databáze, databázová centra, citační rejstříky, elektronické časopisy, elektronické informační zdroje, oborové brány
Vydání knihy: 2012
Vydavatel: Centrum NAKLIV, KISK FF MU
Původní e-kniha zdarma ke stažení
Poslední celková aktualizace: 28.11. 2013
Poznámka
V rámci projektu do předmětu Elektronické informační zdroje byla se souhlasem autora O. Fabiána e-kniha převedena na wiki.knihovna.cz. Projekt vznikl za účelem aktualizace, lepší orientace a zpřístupnění obsahu uživatelům wiki. Převod s aktualizací obsahu proběhl na podzim 2013. Na realizaci se podíleli studenti KISK: Tereza Navarová, Marie Ondrášková, Zdeňka Žádníková, Michaela Hortová, Jakub Fryš a Petr Kalíšek.
Úvod
Původní verze tohoto materiálu byla určena pro studenty čtvrtého ročníku Střední odborné školy Luhačovice, oboru informační systémy a služby. Informace obsažené v tomto dokumentu jsou však nesporně použitelné i pro posluchače vysokých škol a další čtenáře se zájmem o elektronické informační zdroje. Jsem rád, že si tato práce našla konstantní pozici také u vysokoškolských studentů knihovnictví. Díky jejich pozitivní reakci prakticky vznikla i tato nová, aktualizovaná verze, která byla podpořena v rámci evropského projektu NAKLIV. Pro orientaci v textu je nutno znát alespoň základní terminologii oborů knihovnictví a informační vědy. Předložený materiál je už čtvrtou verzí práce, která byla poprvé publikována na konci roku 2007. Kromě obligátní aktualizace údajů a internetových odkazů přináší toto dílo i některé nové systémy a služby, které se v poslední době dostávají do popředí zájmu. Text je převážně faktografické povahy a informuje o širokém spektru informačních systémů a služeb. Řada z nich by si přitom zasloužila daleko větší pozornost, a to i v podobě samostatných publikací. V předkládaném materiálu se pojednává jak o veškerých důležitých elektronických informačních zdrojích (databáze, elektronické časopisy, elektronické knihy), tak o moderních technologiích a nástrojích, které usnadňují práci s nimi. Největší penzum informací bylo načerpáno z internetových stránek jednotlivých producentů a služeb, které jsou vždy, pro snazší orientaci čtenáře, zařazeny v textu. Není-li v textu uvedeno jinak, jsou v práci udávané informace platné pro dobu vzniku tohoto díla, což je jaro 2012.
Obsah
- Dokumentografické informační systémy
- Tato část uvádí čtenáře do problematiky dokumentografických IS. Dále je probírána nezbytná terminologie a stručná historie. V závěru kapitoly jsou představeni nejvýznamnější tuzemští zprostředkovatelé databází, způsoby financování v ČR a typologie databází.
- Vyhledávání v databázích – rešerše
- Zde naleznete podrobný popis procesu tvorby rešerší a strategií, potřebných pro jejich správnou realizaci. Prostor je také věnován booleovským a proximitním operátorům.
- Databázová centra
- Úvod do oblasti databázových center a jejich služeb s několika konkrétními příklady.
- Polytematické databáze
- Představení základních multioborových databází. Závěrečná část se věnuje dvěma největším poskytovatelům, EBSCO a ProQuest.
- Citační rejstříky
- Kapitola, která postihuje problematiku souborů bibliografických záznamů – citačních rejstříků. Kromě Web of Science a Scopus aj. zmiňuje i alternativní a volně dostupná řešení.
- Databáze pro medicínu, zdravotnictví a biologii
- Medline, EMBASE, Bibliographia Medica Čechoslovaca, Evidence Base Medicine, TOXLINE a další.
- Databáze pro zemědělství a potravinářství
- Agricola, AGRIS, CRIS, FSTA, CAB Abstracts a další.
- Databáze pro chemii
- Chemical Abstracts, Reaxys, Analytical Abstracts.
- Databáze pro matematiku
- MathSci, Zentralblatt MATH.
- Databáze pro geologii a geografii
- Geobase, GeoRef.
- Databáze pro technické obory
- INSPEC, IEEE Xplore, Compendex, ICONDA, INIS a další.
- Databáze pro společenské a humanitní vědy
- ERIC, Sociological Abstracts, PsycINFO, Philosopher's Index, EconLit a další.
- Databáze pro umělecké obory
- Grove Art, Umělecké databáze z produkce EBSCO, Umělecké databáze CSA.
- Databáze pro literaturu a lingvistiku
- Literature Online, MLA International Bibliography.
- Databáze pro informační vědu a knihovnictví
- LISA, LLIS, ISTA, LISTA.
- Databáze pro speciální druhy dokumentů
- Zahrnuje přehled faktografických databází (statistika, ekonomie, geografie, fyzika a chemie), taktéž databází patentů, norem a časopisů. Je zmíněna také specifická kategorie databází databází. Část kapitoly je věnována tématu šedé literatury, úložištím akademických kvalifikačních prací a konečně platformě Open Access.
- Dodávání plných textů primárních dokumentů
- Předmětem tohoto oddílu jsou formy distribuce fulltextových dokumentů uživatelům. Autor blíže popisuje služby jako MVS, DDS, EDD a jejich praktická řešení od různých poskytovatelů.
- Elektronické časopisy
- Úsek věnující se vymezení problematiky e-journals a významným multioborovým i specializovaným vydavatelstvím. Kromě popisu vydavatelů jsou zmíněny i volně dostupné zdroje a možnosti uchovávání.
- Elektronické knihy
- Po představení tohoto fenoménu posledních let jsou uvedeni přední distributoři e-knih.
- Systémy národních bibliografií, souborné katalogy a oborové brány
- Definice základních pojmů a jejich kategorizace. Kromě popisu České národní bibliografie a mezinárodních katalogů, je k dispozici i seznam jednotlivých oborových brán.
- Informační služby internetu
- Část, která se detailně věnuje prostředí Internetu a WWW v kontextu EIZ. Po vymezení základních pojmů se autor zabývá problémem vyhledávačů, metavyhledávačů, otázkou tzv. hlubokéko webu či službám pro archivaci obsahu.
- Nové technologie v informačních službách
- Poslední kapitola reflektuje nové služby a technologie, nezbytné pro nároky dnešního uživatele. Nastíněna je jak správa EIZ, tak linkovací nástroje, federativní vyhledávače, discovery indexy, privátní řešení, bibliografické manažery, nástroje pro sdílení dokumentů, vzdálený přístup či sledování přístupů.
- Použitá literatura