Krizová komunikace: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Řádek 1: Řádek 1:
'''Autor''': Svoboda Petr<br /> '''Klíčová slova''': média, krizová komunikace, bulvární média, toxická média<br />'''Synonyma''':<br />'''Související pojmy''': reputace, dobrá pověst, Public relations, nežádoucí publicita
+
'''Autor''': Svoboda Petr<br /> '''Klíčová slova''': [[sociální komunikace]], [[média]], [[krizová komunikace]], [[bulvár]], [[toxická média]]<br />'''Synonyma''':<br />'''Související pojmy''': [[dobrá pověst]], [[Public relations]], [[mediální komunikace]], operativní management
  
  
== '''Charakteristika''' ==
 
  
  
=== '''Krizová komunikace''' (obecně) ===
+
=== '''Komunikace''' (obecně) ===
  
Jedná se o formu komunikace, která se vymyká standardnímu úzu. Naopak je tu o druh jednání mezi více než dvěma stranami, které mají mezi sebou určitou vazbu (společný či jednostranný problém, komplikaci různého charakteru). V zásadě se jedná o řešení problému, který nastal na jedné, či obou stranách komunikujících subjektů.Jde tedy o jakousi komunikační interakci jež se dotýká obou (nebo více zainteresovaných stran), jimiž mohou být, společnosti a jiné právnické subjekty, média, skupiny, jednotlivci a obzvláště jednotlivci veřejně exponovaní, její komunikace před, během a po dané události. Krizových situací, jež si žádají řešení je široká paleta. Touto krizí může být jak problém v oblasti sociální, podnikové, tak ekologické (živelné pohromy, znečištění apod)
+
''z latinského slova communis (společný, pospolitý, obecný) podstatné jméno comunicatio, -ionis (označuje společnou účast, sdílení a dělení).''<ref>ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8, str.9.</ref>
  
 +
Je to  v podstatě neoddělitelná složka lidského života, konání a jednání. Souvisí s potřebou lidské bytosti družit se a předávat si informace jek mezi lidmi samotnými, tak i s prostředím, ve kterém žijeme. Paleta komuniikačních návyků a dispozicí je natolik široká, že v podstatě nelze nekomunikovat. I zamýšlená snaha o nekomunikaci totiž ve skutečnosti vyjadřuje náš postoj, reakci a náladu. Komunikaci chápeme jako transfér informací a i když nemusí být vždy úmyslný, jakoukoli svou činností v zásadě infromujem okolní svět o našem citovém rozpoložení, náladě či emocím, jež chováme k druhým jedincům nebo celé společnosti. V období krizovém má komunikace navíc klíčovou roli při řešení nastálých problémů, řešení důsledků ale samozřejmě kvalitní a oboustraná komunikace dokáže mnohým problémům, krizím i jiným nedorozuměním efektivně předejít.
  
=== '''Krizová komunikace s médii''' ===
 
  
 +
== '''Složky komunikace''' ==
 +
 +
=== '''verbální''' ===
 +
*forma komunikace je základní složkou (pojmem verbální je myšlena forma '''slovní'''), ať už sdělovaná ústy nebo psaná. Pokud mluvíme, nebo píšeme textové dokumenty, či znaková sdělení, komunikujem pomocí slov.
 +
=== '''neverbální''' ===
 +
*forma komunikace je druhou základní složkou  neméně důležitou. jde o vyjadřování '''mimoslovní''' , které zahrnuje rozsáhlý arsenál sdělení uskutečňovaný pomocí činnosti, kterou nazýváme řeč těla. jedná se o různé postoje, gesta, zvuky, pohyby, doteky a jiné formy mimoslovního dorozumívání.
 +
 +
 +
== '''Sociální komunikace''' ==
 +
 +
Provází člověka od jeho narození prakticky až do smrti. Vzhledem k tomu, že je člověk tvor společenský (zoon politikon) není prakticky možné aby se vyhnul sociální komunikaci. Komunikace a spolupráce ve skupinách byla odjakživa zárukou bezpečí a obživy. Dalo by se říci, že potřeba interakce a spolupráce ve skupinách je podmínkou zdravého společenského fungování jedince. Toto soužití formuje náš vnitřní svět a utváří naše vnímání společnosti jako takové. ''"Interakce a komunikace jsou tedy základním způsobem uskutečňování naší mezilidské vzájemnosti."''<ref>ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8. str.9.</ref>
 +
 +
== '''Typy sociální komunikace''' ==
 +
masová, mediální, veřejná, skupinová, interpersonální, intrapersonální
 +
 +
 +
== '''Krize a Krizová komunikace''' ==
 +
Je to obvykle problém, který může nastat samovolně, vlivem prostředí (živelná pohroma) dlouhodobým znadbáváním či nevšímavostí k faktickým ukazatelům (finanční krize) nebo jednoduše vinou lidského činitele (špatné rozhodování, nekompetentnost, zlý úmysl). Ať je již původ krize samotné jakýkoliv, pokud již není možno nastálé situaci efektivně předejít včasnou indikací a preventivními opatřeními. Nezbývá než krizovou situaci začít řešit. Efektivní krizová komunikace  je klíčovým nástrojem řešení nastálé krizové situace, její uklidnění, zmírnění možných důsledků a v konečné fázi též jistou prevencí k opakování se dané situace.
 +
 +
== '''Krizová komunikace s médii''' ==
 +
 +
Krizová komunikace s médii má nenahraditelnou funci v případě, že se staneme středem zájmu médií, která nás mohou svým jednáním poškodit jak po stránce soukromé, tak především veřejné. Což může mít v konečném důsledku závažný dopad i na naši profesi. [[Negativní publicita]] může zapříčinit odliv zákazníků a klientů, jakož i nucené ukončení podnikatelské činnosti. Proto je důležité mít určenou strategii pro komunikaci s médii, aby bylo možno krizi pokud možno, předejít, již nastalou situaci efektivně řešit a po odeznění problémové situace vše nastavit tak, aby se problém neopakoval.
 +
 +
== '''Rozdělení médií podle zájmů ''' ==
 +
 +
*Soukromá média - jejich zájmem je naplňovat požadavky svých čtenářů a držet si svou zákaznickou obec tím, že ji budou zásobovat kvalitními informacemi. Naplňování zájmů jejich cílové skupiny je tak činí ekonomicky úspěšnými a konkurenceschopnými.<ref>BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5. str.16</ref>
 +
*Veřejná média - jsou podřízeni stanovám v e svém zakládacím dokumentu. Podle svých prostředků poskytují určitý zpravodajský obsah s ohledem i na názory, jež nejsou většinové.<ref>Tamtéž str.16</ref>
 +
 +
== '''Úkoly krizové komunikace''' ==
 +
Primárně jde o to, informovat subjekty, jež jsou do krize nějakým způsobem zapojeny:
 +
*složky systému krizového řízení a operativního nmanagementu
 +
*veřejnou společnost, média, orgány činné v trestním řízení...
 +
*zaměstnance podniku, podřízené a jiné vnitropodnikové složky
 +
 +
== '''Cíle krizové komunikace''' ==
 +
Cílem fungující krizové komunikace "je uvolnit ve správné (včasné, hodnotné, důvěryhodné a přesvědčivé) infromace ve správný čas na správném místě..."
 +
Tímto by se mělo dosáhnout:
 +
*aby byla včas a plně připravena zasáhnout skupina krizového řízení
 +
*zmírnit nejistotu, zefektivnit činnosti ovlivněné krizí, odvrátit od histerie a podpořit teorii brzkého zlepšení situace
 +
*eliminovat, nebo alespoň zmenšit dopad negativní pozornosti, jež na podnik, fyzickou , právnickou osobu či jiný subjekt může uvalit podezření z původu krize, či mylná interperetace médií.
 +
'''Jde v zásadě o to, uchovat si dobrou pověst, klienty a zákazníky, odvrácení´m hrozby negativní veřejné publicity.'''
  
Jde o specifičtější oddíl krizové komunikace a jak již název napovídá je úzce spojena s mediální sférou. Krizová mediální komunikace klade nárok na naši komunikační schopnost směrem k médiím, za podmínek jež nám nejsou nakloněny, ohrožují naše postavení (společenské či ekonomické), naši bezúhonnost, náš majetek, práci a často i budoucí zisky.  V zásadě jde o to, že jsme my, nebo naše firma předmětem nežádoucí publicity a tím nám kromě újmy v očích veřejnosti hrozí poškození dobré pověsti (spoelčenské, podnikatelské), což může mít za násladek odliv klientů, s ním související snížení zisků, v tom nejextrémějším případě dokonce konec naší výdělečné činnosti. Nejedná se zde výlučně o problémy ve sféře ekonomické, protože nechtěnná pozornost médií může mít i právní důsledky, např. v souvislosti s křivým obviněním z páchání trestné činnosti.
 
  
== '''Koho se krizová komunikace týká?''' ==
 
  
Hlavními stranami zamýšleného komunikačního aktu jsou:
 
# '''subjekt ''', jež se stal centerem zájmu média a tudíž by měl nějakým způsobem vyjádřit svůj postoj k dané problematice: osoba (právnická, fyzická, veřejná), společnost, či jiná instituce
 
# '''médium ''', které iniciovalo určitý informační akt, jenž subjekt jejího zájmu nějakým způsobem buď přímo poškozuje, nebo by mohl vést v  jistý druh poškození: deníky a jiná periodika, televize, rozhlas a jiná média (včetně internetu)
 
  
Ovládat taktiku krizové komunikace s médii by však měl kromě PR pracovníků, pracovníků na menežerských pozicích, politicky činných a jiných vedoucích profesí snad každý jedinec se zajmem o své okolí.
 
  
 
== '''Reference''' ==
 
== '''Reference''' ==
 +
#ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8.
 +
#BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5.
 +
#CHALUPA, Radek. Efektivní krizová komunikace: pro všechny manažery a PR specialisty. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 169 s. Komunikace (Grada). ISBN 978-80-247-4234-2.
  
#VYMĚTAL, Štěpán. Krizová komunikace a komunikace rizika. Vyd. 1. Praha: Grada, 2009, 176 s. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-2510-9.
+
== '''Poznámky''' ==
#ROUDNÝ, Radim a Petr LINHART. Krizový management: kombinovaná forma studia. Vyd. 1. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2004, 97 s. ISBN 80-719-4674-5.
+
<references/>.
#BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5.
 

Verze z 18. 5. 2013, 09:06

Autor: Svoboda Petr
Klíčová slova: sociální komunikace, média, krizová komunikace, bulvár, toxická média
Synonyma:
Související pojmy: dobrá pověst, Public relations, mediální komunikace, operativní management



Komunikace (obecně)

z latinského slova communis (společný, pospolitý, obecný) podstatné jméno comunicatio, -ionis (označuje společnou účast, sdílení a dělení).[1]

Je to v podstatě neoddělitelná složka lidského života, konání a jednání. Souvisí s potřebou lidské bytosti družit se a předávat si informace jek mezi lidmi samotnými, tak i s prostředím, ve kterém žijeme. Paleta komuniikačních návyků a dispozicí je natolik široká, že v podstatě nelze nekomunikovat. I zamýšlená snaha o nekomunikaci totiž ve skutečnosti vyjadřuje náš postoj, reakci a náladu. Komunikaci chápeme jako transfér informací a i když nemusí být vždy úmyslný, jakoukoli svou činností v zásadě infromujem okolní svět o našem citovém rozpoložení, náladě či emocím, jež chováme k druhým jedincům nebo celé společnosti. V období krizovém má komunikace navíc klíčovou roli při řešení nastálých problémů, řešení důsledků ale samozřejmě kvalitní a oboustraná komunikace dokáže mnohým problémům, krizím i jiným nedorozuměním efektivně předejít.


Složky komunikace

verbální

  • forma komunikace je základní složkou (pojmem verbální je myšlena forma slovní), ať už sdělovaná ústy nebo psaná. Pokud mluvíme, nebo píšeme textové dokumenty, či znaková sdělení, komunikujem pomocí slov.

neverbální

  • forma komunikace je druhou základní složkou neméně důležitou. jde o vyjadřování mimoslovní , které zahrnuje rozsáhlý arsenál sdělení uskutečňovaný pomocí činnosti, kterou nazýváme řeč těla. jedná se o různé postoje, gesta, zvuky, pohyby, doteky a jiné formy mimoslovního dorozumívání.


Sociální komunikace

Provází člověka od jeho narození prakticky až do smrti. Vzhledem k tomu, že je člověk tvor společenský (zoon politikon) není prakticky možné aby se vyhnul sociální komunikaci. Komunikace a spolupráce ve skupinách byla odjakživa zárukou bezpečí a obživy. Dalo by se říci, že potřeba interakce a spolupráce ve skupinách je podmínkou zdravého společenského fungování jedince. Toto soužití formuje náš vnitřní svět a utváří naše vnímání společnosti jako takové. "Interakce a komunikace jsou tedy základním způsobem uskutečňování naší mezilidské vzájemnosti."[2]

Typy sociální komunikace

masová, mediální, veřejná, skupinová, interpersonální, intrapersonální


Krize a Krizová komunikace

Je to obvykle problém, který může nastat samovolně, vlivem prostředí (živelná pohroma) dlouhodobým znadbáváním či nevšímavostí k faktickým ukazatelům (finanční krize) nebo jednoduše vinou lidského činitele (špatné rozhodování, nekompetentnost, zlý úmysl). Ať je již původ krize samotné jakýkoliv, pokud již není možno nastálé situaci efektivně předejít včasnou indikací a preventivními opatřeními. Nezbývá než krizovou situaci začít řešit. Efektivní krizová komunikace je klíčovým nástrojem řešení nastálé krizové situace, její uklidnění, zmírnění možných důsledků a v konečné fázi též jistou prevencí k opakování se dané situace.

Krizová komunikace s médii

Krizová komunikace s médii má nenahraditelnou funci v případě, že se staneme středem zájmu médií, která nás mohou svým jednáním poškodit jak po stránce soukromé, tak především veřejné. Což může mít v konečném důsledku závažný dopad i na naši profesi. Negativní publicita může zapříčinit odliv zákazníků a klientů, jakož i nucené ukončení podnikatelské činnosti. Proto je důležité mít určenou strategii pro komunikaci s médii, aby bylo možno krizi pokud možno, předejít, již nastalou situaci efektivně řešit a po odeznění problémové situace vše nastavit tak, aby se problém neopakoval.

Rozdělení médií podle zájmů

  • Soukromá média - jejich zájmem je naplňovat požadavky svých čtenářů a držet si svou zákaznickou obec tím, že ji budou zásobovat kvalitními informacemi. Naplňování zájmů jejich cílové skupiny je tak činí ekonomicky úspěšnými a konkurenceschopnými.[3]
  • Veřejná média - jsou podřízeni stanovám v e svém zakládacím dokumentu. Podle svých prostředků poskytují určitý zpravodajský obsah s ohledem i na názory, jež nejsou většinové.[4]

Úkoly krizové komunikace

Primárně jde o to, informovat subjekty, jež jsou do krize nějakým způsobem zapojeny:

  • složky systému krizového řízení a operativního nmanagementu
  • veřejnou společnost, média, orgány činné v trestním řízení...
  • zaměstnance podniku, podřízené a jiné vnitropodnikové složky

Cíle krizové komunikace

Cílem fungující krizové komunikace "je uvolnit ve správné (včasné, hodnotné, důvěryhodné a přesvědčivé) infromace ve správný čas na správném místě..." Tímto by se mělo dosáhnout:

  • aby byla včas a plně připravena zasáhnout skupina krizového řízení
  • zmírnit nejistotu, zefektivnit činnosti ovlivněné krizí, odvrátit od histerie a podpořit teorii brzkého zlepšení situace
  • eliminovat, nebo alespoň zmenšit dopad negativní pozornosti, jež na podnik, fyzickou , právnickou osobu či jiný subjekt může uvalit podezření z původu krize, či mylná interperetace médií.

Jde v zásadě o to, uchovat si dobrou pověst, klienty a zákazníky, odvrácení´m hrozby negativní veřejné publicity.



Reference

  1. ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8.
  2. BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5.
  3. CHALUPA, Radek. Efektivní krizová komunikace: pro všechny manažery a PR specialisty. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 169 s. Komunikace (Grada). ISBN 978-80-247-4234-2.

Poznámky

  1. ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8, str.9.
  2. ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management: krizová komunikace. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2005, 91 s. ISBN 80-245-0945-8. str.9.
  3. BEDNÁŘ, Vojtěch. Krizová komunikace s médii. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 183 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3780-5. str.16
  4. Tamtéž str.16

.