Herbert Van de Sompel: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Řádek 1: Řádek 1:
 
{{Infobox Vědec
 
{{Infobox Vědec
 
+
|jmeno = Herbert Van de Sompel
 +
[[Soubor: https://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjSmJCZ3NzMAhUG0xQKHQS-CUcQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fws-dl.blogspot.com%2F2015%2F07%2F2015-07-27-upcoming-colloquium-visit.html&bvm=bv.122129774,d.bGs&psig=AFQjCNEdmlYtSyUjqZ2NupU40dQVbWAF6g&ust=1463423678100853]]
 +
|datum_narozeni = 20. březnac 1957
 +
|misto_narozeni = Gent, Belgie
 +
|datum_umrti = -
 +
|misto_umrti = -
 +
|duvod_umrti = -
 +
|rodina = ženatý
 +
|pobyt = -
 +
|obcanstvi = belgické
 +
|skola = Univerzita v Gentu
 +
|pracoviste = -
 +
|znamy_diky = -
 +
|oceneni = -
 
}}
 
}}
  

Verze z 15. 5. 2016, 18:36

Herbert Van de Sompel

[[Soubor: https://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjSmJCZ3NzMAhUG0xQKHQS-CUcQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fws-dl.blogspot.com%2F2015%2F07%2F2015-07-27-upcoming-colloquium-visit.html&bvm=bv.122129774,d.bGs&psig=AFQjCNEdmlYtSyUjqZ2NupU40dQVbWAF6g&ust=1463423678100853]]

 
Gent, Belgie
Datum a
místo úmrtí
-
-
  -
  ženatý
  -
  belgické
Vzdělání Univerzita v Gentu
Pracoviště -
  -
Známý pro -

Herbert Van de Sompel (20. 3. 1957 v Ghentu) je belgický knihovník a informatik. Absolvoval univerzitu v Ghentu, kde několik let působil v univerzitní knihovně jako vedoucí oddělení automatizace. Je známý především díky svým aktivitám v rozvoji Open Archives Initiative (OAI) či standardům OpenURL. Momentálně pracuje na svém projektu Memento v Národních laboratořích Los Alamos.

Vzdělání

Herbert Van de Sompel navštěvoval základní školu v německém městě Arnsberg, kam se jeho rodina přestěhovala, když mu bylo pět let. Během dospívání se s rodinou vrátil zpět do Belgie, kde dokončil střední vzdělání a nastoupil na univerzitu. Zde získal dva magisterské tituly. Studoval matematiku a informatiku. Později získal i titul Ph.D. v oboru komunikační technologie.

Zaměstnání

Do svého prvního zaměstnání nastoupil na své domovské univerzitě. Byl jím post vedoucího oddělení automatizace ve zdejší univerzitní knihovně. Na tuto pozici byl vybrán především z důvodu zaměření své diplomové práce, která se zabývala meziknihovními výpůjčkami a jejich zapsání do programu, který byl tehdy napsán v programovacím jazyce Pascal. Po mnoho let byl jediným zaměstnancem pracujícím v rámci oddělení automatizace. Na této pozici strávil 17 let. Během této doby si vytvořil mezinárodní kontakty mezi knihovníky věnující se automatizaci. Práce v knihovně ho uchvátila a často si zahrával s myšlenkou volného přístupu k digitálním dokumentům.

V roce 1998 přestala být tato pozice naplňující a Herbert se rozhodl rozšířit si své vzdělání. Zažádal si o grant Nadaci belgických vědců, který mu umožnil roční přerušení zaměstnání a přihlásil se k doktorskému studiu. Šest měsíců strávil ve výzkumné knihovně Národních laboratoří v Los Alamos, kde byl jeho pobyt hrazen grantem Rady knihovnických a informačních výzkumů. Pracoval zde na dvou projektech. První z nich, který se nakonec stal tématem jeho závěrečné výzkumné práce, se věnoval kontextovému a dynamickému propojování informačních zdrojů. Tento projekt byl komercionalizován a myšlenka propojování zdrojů byla v praxi zavedena do školství. Druhý projekt se věnoval preprintům a vychází z něj Iniciativa otevřených archivů.

Na přelomu roku 2000 a 2001 navštívil asistenta profesora Kabinetu informatiky na Cornellově univerzitě. Zde byl součástí výzkumné skupiny digitální knihovny. Poté se přestěhoval do Londýna, kde pracoval jako ředitel oddělení Elektronické strategie a programování v Národní knihovně Velké Británie. Po velmi krátkém čase toto pracoviště opustil a vrátil se zpět do USA, kde přijal pozici vědce ve výzkumné knihovně v Národních laboratořích Los Alamos. Zde setrval doteď.

Publikační činnost

Herbert Van de Sompel pravidelně publikuje odborné články a jako přednášející vystupuje na konferencích. Vzhledem k objemné publikační činnosti zde předkládáme pouze nejnovější články napsané za poslední tři roky. Kompletní bibliografie je přístupná zde.

Literatura