Emilia Currás

Z WikiKnihovna

Emilia Currás (8. října 1927, Madrid, Španělsko) byla profesorkou na Universidad Autónoma v Madridu.

Vzdělání

Vzdělání získala v oboru chemie, filosofie, historie a informační vědy. Od útlého věku projevovala velký zájem o organizaci znalostí. Studovala na Institutu Lope de Vega v Madridu, vystudovala chemii na Univerzitě Complutense v Madridu (dříve Central University).

Zaměstnání

  • Do roku 1955 pracovala ve škole veterinárního lékařství jako vědecko-výzkumný pracovník  v oddělení chemie.
  • V roce 1959 zahájila doktorské studium v Berlíně (Technische Universität Berlin).
  • V roce 1961 zahájila doktorské studium v Madridu.
  • V Madridu byla poté ředitelkou Úřadu pro dokumentaci.
  • Zkušenosti získané na této pozici zúročila v Ústavu dokumentace ve Frankfurtu nad Mohanem, kam se zapsala po získání dalšího titulu v roce 1966.
  • Vedla sekci patentové dokumentace Dynamit Nobel v Troisdorfu.
  • V roce 1969 se vrátila do Španělska řídit oddělení dokumentace Hispanoil v Madridu.
  • V roce 1970 nastupila na Fakultu věd Autonomní univerzity v Madridu a řídila Úřad vědecké dokumentace v rámci katedry aplikované fyzikální chemie. V roce 1985 byla jmenována profesorkou. Na této univerzitě působila až do roku 1996.

Členství ve společnostech a organizacích

Je nositelkou celé řady vědeckých titulů a hodností - například akademičkou Královské akademie v Madridu a Akademie krásných umění a historických věd v Toledu. Dále je zakladatelkou španělské společnosti informace a vědecké dokumentace SEDIC, které předsedala 12 roků. Dále byla zakládajícím členem ASEABI, prošla členstvím v Radě FID  (8 roků) a v Mezinárodním výboru pro hodnocení profesní certifikace Americké knihovní asociace (ALA). Mezi její funkce patří i post viceprezidentky Sekce pro vědu a technologii ATENEO v Madridu. Úplný výčet funkcí a členství v organizacích by byl mnohem širší.

Přínos pro informační vědu

Oblasti její vědecké práce i zkoumání lze rozdělit do tří hlavních oblastí: filosofie, dokumentace a chemie.

Filosofie a dějiny vědy

Dlouhodobě se věnovala  analýzám definic informace a zjistila, že obsahují ontogenetický princip. Do našeho vnitřního světa nám informaci přináší svět vnější. Currás sahá k vědecky podloženým zkoumáním a poukazuje na to, že lidé žijící v lehčích životních podmínkách měli možnost lépe zpracovávat přijaté informace a že jejich kultura dosáhla vyšší úrovně než kultura lidí, kteří byli donuceni žít ve ztížených podmínkách.

Dokumentace

E. Currás zdůrazňuje, že informační vědu přebrala Evropa z USA. Zatímco informatici staví na první místo informace, přičemž dokument není centrem jejich zájmu, profesorka E. Currás se zajímá v první řadě právě o dokument samotný. Informace tedy nezkoumá samostatně, ale naopak v kontextu s dokumentem. E. Currás je průkopníkem postavení dokumentace ve Španělsku.

Teorie informace

E. Currás ve svém konceptu „Informace jako čtvrtý životní element a její vliv na kulturu lidí“ předkládá definici informace jako:

fenomén (jev):

  • který vzniká v našem okolí nezávisle na nás a který zachycujeme vědomě či nevědomě
  • který je vytvořen v kontextu naší noosféry (oblasti myšlení), jež nás obklopuje a spoluvytváří naši každodenní činnost;

proces:

  • zpracovaný námi samotnými z nějakých dokumentů pro jejich pozdější použití
  • coby důsledek dokumentace, který vědomým způsobem podmiňuje činnost lidského intelektu a zpětně se odráží v rozvoji lidstva, v jeho prospěchu vědeckém, technickém nebo uměleckém. Přisuzuje se mu holistický charakter.“

Informacionizmem rozumí Currás novou vizi reality s vyšším stupněm abstrakce a hovoří o nové epistemologické (týkající se vědeckého poznávání) teorii, která je založena na informaci. „human processor“ (anglosaský termín) = „lidský operátor“ (český ekvivalent) =  „procesador“ (španělsky) =  „metabolizmus“.

Chemie

Currás zkoumala tavení antimonu tribromide jako ionizujícího rozpouštědla. Výsledkem bylo objevení pěti nových sloučenin, které jsou zaznamenány v databázi Chemicus Index. Opakovaně získávala vysoká hodnocení  za svá vědecká zkoumání a výsledky v oblasti chemie. Je členkou kolegia chemie (1993) a Královské společnosti chemie Španělska (1988).

Ocenění

  • 1990 - Zlatá medaile prof.  Kaula
  • 1992 - Čestná členka Institutu pro informační vědce, Londýn
  • 1998 - Čestná prezidentka ISKO - Španělsko
  • 1997 - Medaile Za zásluhy FEDINE technologie
  • 2002 - Zlatý odznak Německé společnosti pro vědecké informace (DGI) ve Frankfurtu nad Mohanem
  • 2004 - Byla oceněna Americkým biografickým institutem jako Žena roku.

Dílo

Publikovala ve více než 130 vědeckých pracech i zahraničních časopisech. Je autorkou 13 knih a spoluautorkou 7 kolektivních publikací. Její díla byla přelkládána do angličtiny, portugalštiny, arabštiny a také češtiny. Její práce byla více než 200 krát citována.

Za zmínku stojí i to, že Emilia Currás kromě odborné literatury také psala básně. Vyšly především ve třech básnických sbírkách: Uprchlík čas, lásku a předat a běh rohové mých myšlenek.

Mezi její odborná díla patří:

Vědecké knihy

Knihy poezie

Kolektivní publikace vědeckého zaměření

Použité zdroje

ANTHOVÁ, Věra a spol.  Informace podle Emilie Currás. Brno, 2004. [online]. [cit. 2014-05-12]. Seminární práce. Masarykova univerzita, Filosofická fakulta, Kabinet knihovnictví. Dostupné z: http://www.phil.muni.cz/~hajkova/prace/bc-tretak/etika.doc

CURRÁS, Emilia. Emilia Currás, Publikované knihy. [online]. [cit. 2014-05-12]. Dostupné z: http://www.uam.es/personal_pdi/ciencias/ecurras/publilibros.html

CURRÁS, Emilia. Emilia Currás, Životopis v angličtině. [online]. [cit. 2014-05-12]. Dostupné z: http://www.uam.es/personal_pdi/ciencias/ecurras/curriculuming.html

FOBEROVÁ, Libuše. Letní knihovnická škola v Opavě 9. - 13. července 2007. [online]. [cit. 2014-05-12]. Dostupné z: http://kzv.kkvysociny.cz/archiv.aspx?id=891&idr=7&idci=18