Wireframy: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
 
(Není zobrazeno 48 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
 
'''Autor:''' Václav Kůs
 
'''Autor:''' Václav Kůs
  
'''Klíčová slova:''' wireframy
+
'''Klíčová slova:''' wireframe, náhled webu, skica webu, projektová dokumentace nového webu
  
'''Synonyma:'''
+
'''Synonyma:''' skica webu, náhled webu
  
 
'''Související pojmy:'''
 
'''Související pojmy:'''
  
 
<blockquote>
 
<blockquote>
''nadřazené'' - software</blockquote>
+
''nadřazené'' - web</blockquote>
 
<blockquote>
 
<blockquote>
 
''podřazené'' - ---</blockquote>
 
''podřazené'' - ---</blockquote>
  
  
==Wireframe==
+
==Charakteristika==
  
Wireframe je síťový model webu, který definuje rozmístění jednotliých prvků na stránce. Wireframe stránek se vytváří zpravidla před zahájením grafických prací, aby bylo možné vytvořit si představu o fungování webu. Jde o návrh, který definuje funkce a obsah stránek, pro lepší pochopení, označuje se také jako „projektová dokumentace nového webu“.
+
Pojem wireframe (zkráceně WF, česky drátěný model) bývá v oblasti vývoje webových  prezentací nebo aplikací definován jako: ''„zjednodušený model či architektonický návrh definující funkci a obsah stránek webu“''<ref>'' Wireframe webu - Slovník internetových výrazů'' [online]. [cit. 2012-05-21]. Dostupný z WWW: <http://www.symbio.cz/slovnik/wireframe-webu.html>.</ref> Wirefram definuje textový i grafický obsah, rozmístění funkčních prvků, ale také navigaci, znění nadpisů, klíčových textů nebo tlačítek. Wireframy lze vytvářet v různých detailech. Od základního wireframe úvodní stránky, který obsahuje pouze základní rozložení prvků na stránce, až po detailní wireframe. Detailní wireframe může obsahovat položky menu, texty, velikosti obrázků a odkazy na další wireframy hlavních stránek webové prezentace. Wireframe nezahrnuje grafiku ani typografický styl, je tvořen pouze pomocí čar a textu. Nepoužívají se ani barvy, výjimkou může být pouze odlišení hypertextových odkazů. Pojem wireframe nepochází z oblasti webového vývoje. Wireframy byly původně vytvářeny pro prezentaci 3-D objektů v CAD (Computer Aided Design) softwarech.
  
==Model E-U-R==
+
==Použití==
  
XXX
+
Wireframe je významnou součástí procesu vývoje webu, zlepšuje naplnění cílů a snižuje riziko vzniku rozdílu mezi zadáním a výsledkem. Může významně zkrátit celkovou dobu vývoje. Wireframe stránek se vytváří zpravidla před zahájením grafických prací, aby bylo možné vytvořit si představu o fungování webu. Jde o návrh, který definuje funkce a obsah stránek, označuje se také jako „projektová dokumentace nového webu“. Wireframy mohou slouží dvěma účelům:
  
==Vzdělávací program RWCT==
+
===Rozložení obsahu a funkcionalit===
Vzdělávací program Reading and Writing for Critical Thinking (Čtením a psaním ke kritickému myšlení) je program vyvinutý roku 1997 a to díky společenství Consorcium for Democratic Pedagogy. Členství zde má několik univerzit jako je Hobart and Wiliam Smith Colleges, Orava Association, International Reading Association (IRA) a University of Northern Iowa.
 
  
K tomuto programu se také připojila Česká republika. Díky tomuto programu vznikají nové a nové kurzy, které vzdělávají pedagogy v oblasti kritického myšlení.
+
Wireframe definují rozložení obsahu a funkcionalit na jednotlivých webových stránkách. Navrhují způsob navigace uživatele webem a přispívají tak k zajištění dobré použitelnosti webového řešení. Cílem je, aby jednotlivé skupiny uživatelů webu našli snadno to co hledají.
  
V České republice působí od roku 2000 i občanské sdružení Kritické myšlení. Jejich webové stránky jsou <http://www.kritickemysleni.cz><ref>BLAŽKOVÁ, Božena. Program Čtením a psaním ke kritickému myšlení. Ikaros [online]. 2005, roč. 9, č. 11 [cit. 2012-01-09]. ISSN 1212-5075. Dostupné z: <http://www.ikaros.cz/node/2030></ref>
+
===Komunikační nástroj===
  
 +
Druhá funkce wireframů je sloužit jako komunikační nástroj a to tak, aby jasně prezentoval, co bude chystané webové řešení všechno obsahovat. Je to jeden z nejlepších nástrojů, jak popsat zadání klienta a dosáhnout toho, že si klient a tvůrce webu přesně rozumí. Srozumitelnost je dána mimojiné i tím, že wireframe je vizuálním nástrojem. To je velmi důležité, protože následné změny ve vytvořeném webovém řešení jsou zpravidla časově i finančně náročné.
  
==Metody kritického myšlení==
+
==Rozdělení==
Kritické myšlení používá k zefektivnění procesu učení několik metod. Například k formám poznámek užívá metody, jako jsou lineární text, číslování, odrážky, tabulky, mřížky, Cornellovu metodu, diagramy a hierarchii, cyklické a vývojové diagramy, mapy a další metody.
 
  
Ukazuje nám i poslechové metody a tedy způsob, jak si co nejvíce informací odnést z přednášek.
+
Wireframe můžeme dělit na několik typů od nejjednoduššího nákresu až po podrobný proklikávací model informačního systému nebo rozsáhlých webových stránek.
  
Mezi nejznámější metody, které slouží k rozvoji kritického myšlení, patří:
 
  
• Brainstorming, brainwriting
+
'''Textový wireframe''': slovně definuje obsah a funkční prvky stránky. Využití wireframe je spíše okrajové, řeší jen hrubé myšlenky a naznačuje co je a není možné.
  
• Myšlenkové mapy
+
'''Stručný či blokový wireframe''': definuje rozložení obsahu a funkčních prvků pomocí polí se stručným textovým komentářem. Jednotlivé bloky definují pozici a proporci textových i grafických prvků na stránce.
  
• Volné psaní
+
'''Podrobný wireframe''': do detailu ukazuje pozice na stránce/stránkách. Může pracovat s finálními texty, obrázky, tabulkami, apod. Podrobně popisuje chování stránky, její směřování, napojení, atd. Tento druh se používá u komplikovanějších a náročnějších řešení.
  
• Podvojné deníky
+
'''Proklikávací či hypertextový wireframe''': jedná se o ještě podrobnější WF než v předchozím bodě. Největší rozdíl je v jeho chování, předchozí varianty byly statické obrázky, kdežto zde se jedná o proklikávací model, který obsahuje provázanost a smysl celého systému. Toto řešení se používá jen v nejnáročnějších případech (intranet; extranet; B2B portál, B2C portál s napojením na informační systém, apod.).
  
• I. N. S. E. R. T.
+
== Nástroje ==
  
• Klíčová slova
+
MS Powerpoint, MS Word - vhodné pro tvorbu textových a hrubých blokových wireframů.
  
• Pětilístek
+
MS Visio (pro Windows), OmniGraffle (pro Mac) - dokáže také export do HTML, vhodný pro podrobný a proklikávací wireframe, existují hotové wireframe vzory tzv. stencils (obrazce).
  
• Kostka
+
SmartDraw, Axure, Adobe Flash, Adobe Illustrator nebo MS Excel.
  
• V-Ch-D
 
 
• Inspirace z obrázku
 
 
A mnohé další. Kritické myšlení je vhodná cesta jak se zdokonalovat a zároveň si odnést i něco užitečného do procesu učení se.
 
  
 
== Poznámky ==
 
== Poznámky ==
Řádek 62: Řádek 55:
  
  
==Použitá literatura==
+
==Použité zdroje==
  
* STEELOVÁ, J. S. et al. Co je kritické myšlení: čtením a psaním ke kritickému myšlení: Příručka č. 1. 1997. S. 8.
+
* VÁGNER, T. E-learning jako podpora prezenčního studia na střední škole. Brno, 2010. 58 s. Diplomová práce na Fakultě Informatiky Masarykovy univerzity. Vedoucí diplomové práce Tomáš Pitner.
* PRICE, Geraldine – MAIER, Pat. Efektivní studijní dovednosti: odemkněte svůj potenciál. 2010. S. 75-76.
+
* ŠÁCHA, D. Návrh a realizace portálu integrací webových aplikací. Brno, 2009. 36. Diplomová práce na Fakultě Informatiky Masarykovy univerzity. Vedoucí diplomové práce Pavel Minařík.
* STEELOVÁ, J. S. et al. Čtením a psaním ke kritickému myšlení: Příručka II, Rozvíjíme kritické myšlení.. [2007]. S. 5.
+
* Co je wireframe a proč je využíván při vývoji webu. [online]. [cit. 2012-05-21]. Dostupný z WWW: <http://blog.wsimarketing.cz/co-je-wireframe-a-proc-je-vyuzivan-pri-vyvoji-webu>
* FRYJAUFOVÁ, Eva. Naučte své dítě efektivnímu učení. 2006. S. 78.
+
* Jak funguje wireframe? [online]. [cit. 2012-05-21]. Dostupný z WWW: <http://www.symbio.cz/clanky/jak-funguje-wireframe.html>
* POKORNÁ, Soňa. Kritické myšlení: návrh aplikačního semináře pro obor Informační studia a knihovnictví [online]. S. 18-23.
 
* STEEL, Jeannie L., MEREDITH, Kurtis S., TEMPLE, Charles et al. Čtením a psaním ke kritickému myšlení: Příručka III, Další strategie k rozvíjení kritického myšlení. Praha: Kritické myšlení, [2007]. 54 s.
 
* STEEL, Jeannie L., MEREDITH, Kurtis S., TEMPLE, Charles et al. Čtením a psaním ke kritickému myšlení: Příručka II, Praha: Kritické myšlení, [2007]. 46 s.
 
* BLAŽKOVÁ, Božena. Program Čtením a psaním ke kritickému myšlení. Ikaros [online]. 2005, roč. 9, č. 11 [cit. 2012-01-09]. ISSN 1212-5075. Dostupné z: <http://www.ikaros.cz/node/2030>
 

Aktuální verze z 22. 5. 2012, 07:31

Autor: Václav Kůs

Klíčová slova: wireframe, náhled webu, skica webu, projektová dokumentace nového webu

Synonyma: skica webu, náhled webu

Související pojmy:

nadřazené - web

podřazené - ---


Charakteristika

Pojem wireframe (zkráceně WF, česky drátěný model) bývá v oblasti vývoje webových prezentací nebo aplikací definován jako: „zjednodušený model či architektonický návrh definující funkci a obsah stránek webu“[1] Wirefram definuje textový i grafický obsah, rozmístění funkčních prvků, ale také navigaci, znění nadpisů, klíčových textů nebo tlačítek. Wireframy lze vytvářet v různých detailech. Od základního wireframe úvodní stránky, který obsahuje pouze základní rozložení prvků na stránce, až po detailní wireframe. Detailní wireframe může obsahovat položky menu, texty, velikosti obrázků a odkazy na další wireframy hlavních stránek webové prezentace. Wireframe nezahrnuje grafiku ani typografický styl, je tvořen pouze pomocí čar a textu. Nepoužívají se ani barvy, výjimkou může být pouze odlišení hypertextových odkazů. Pojem wireframe nepochází z oblasti webového vývoje. Wireframy byly původně vytvářeny pro prezentaci 3-D objektů v CAD (Computer Aided Design) softwarech.

Použití

Wireframe je významnou součástí procesu vývoje webu, zlepšuje naplnění cílů a snižuje riziko vzniku rozdílu mezi zadáním a výsledkem. Může významně zkrátit celkovou dobu vývoje. Wireframe stránek se vytváří zpravidla před zahájením grafických prací, aby bylo možné vytvořit si představu o fungování webu. Jde o návrh, který definuje funkce a obsah stránek, označuje se také jako „projektová dokumentace nového webu“. Wireframy mohou slouží dvěma účelům:

Rozložení obsahu a funkcionalit

Wireframe definují rozložení obsahu a funkcionalit na jednotlivých webových stránkách. Navrhují způsob navigace uživatele webem a přispívají tak k zajištění dobré použitelnosti webového řešení. Cílem je, aby jednotlivé skupiny uživatelů webu našli snadno to co hledají.

Komunikační nástroj

Druhá funkce wireframů je sloužit jako komunikační nástroj a to tak, aby jasně prezentoval, co bude chystané webové řešení všechno obsahovat. Je to jeden z nejlepších nástrojů, jak popsat zadání klienta a dosáhnout toho, že si klient a tvůrce webu přesně rozumí. Srozumitelnost je dána mimojiné i tím, že wireframe je vizuálním nástrojem. To je velmi důležité, protože následné změny ve vytvořeném webovém řešení jsou zpravidla časově i finančně náročné.

Rozdělení

Wireframe můžeme dělit na několik typů od nejjednoduššího nákresu až po podrobný proklikávací model informačního systému nebo rozsáhlých webových stránek.


Textový wireframe: slovně definuje obsah a funkční prvky stránky. Využití wireframe je spíše okrajové, řeší jen hrubé myšlenky a naznačuje co je a není možné.

Stručný či blokový wireframe: definuje rozložení obsahu a funkčních prvků pomocí polí se stručným textovým komentářem. Jednotlivé bloky definují pozici a proporci textových i grafických prvků na stránce.

Podrobný wireframe: do detailu ukazuje pozice na stránce/stránkách. Může pracovat s finálními texty, obrázky, tabulkami, apod. Podrobně popisuje chování stránky, její směřování, napojení, atd. Tento druh se používá u komplikovanějších a náročnějších řešení.

Proklikávací či hypertextový wireframe: jedná se o ještě podrobnější WF než v předchozím bodě. Největší rozdíl je v jeho chování, předchozí varianty byly statické obrázky, kdežto zde se jedná o proklikávací model, který obsahuje provázanost a smysl celého systému. Toto řešení se používá jen v nejnáročnějších případech (intranet; extranet; B2B portál, B2C portál s napojením na informační systém, apod.).

Nástroje

MS Powerpoint, MS Word - vhodné pro tvorbu textových a hrubých blokových wireframů.

MS Visio (pro Windows), OmniGraffle (pro Mac) - dokáže také export do HTML, vhodný pro podrobný a proklikávací wireframe, existují hotové wireframe vzory tzv. stencils (obrazce).

SmartDraw, Axure, Adobe Flash, Adobe Illustrator nebo MS Excel.


Poznámky

  1. Wireframe webu - Slovník internetových výrazů [online]. [cit. 2012-05-21]. Dostupný z WWW: <http://www.symbio.cz/slovnik/wireframe-webu.html>.


Použité zdroje

  • VÁGNER, T. E-learning jako podpora prezenčního studia na střední škole. Brno, 2010. 58 s. Diplomová práce na Fakultě Informatiky Masarykovy univerzity. Vedoucí diplomové práce Tomáš Pitner.
  • ŠÁCHA, D. Návrh a realizace portálu integrací webových aplikací. Brno, 2009. 36. Diplomová práce na Fakultě Informatiky Masarykovy univerzity. Vedoucí diplomové práce Pavel Minařík.
  • Co je wireframe a proč je využíván při vývoji webu. [online]. [cit. 2012-05-21]. Dostupný z WWW: <http://blog.wsimarketing.cz/co-je-wireframe-a-proc-je-vyuzivan-pri-vyvoji-webu>
  • Jak funguje wireframe? [online]. [cit. 2012-05-21]. Dostupný z WWW: <http://www.symbio.cz/clanky/jak-funguje-wireframe.html>