Vyhledávání (Ivka): Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
 
Řádek 1: Řádek 1:
 
== Základní vyhledávání ==
 
== Základní vyhledávání ==
[[Soubor:zakladni.jpg]]
+
[[Soubor:zakladniN.jpg]]
  
 
Vyhledávání je vytvořeno formou záložek, díky nimž může uživatel snadno přepínat mezi '''Základním vyhledáváním''', '''Pokročilým vyhledáváním''' a '''Rejstříky'''.
 
Vyhledávání je vytvořeno formou záložek, díky nimž může uživatel snadno přepínat mezi '''Základním vyhledáváním''', '''Pokročilým vyhledáváním''' a '''Rejstříky'''.

Verze z 2. 12. 2008, 19:52

Základní vyhledávání

Soubor:ZakladniN.jpg

Vyhledávání je vytvořeno formou záložek, díky nimž může uživatel snadno přepínat mezi Základním vyhledáváním, Pokročilým vyhledáváním a Rejstříky. Formulář je tvořen jedním vstupním polem, do kterého uživatel zadá hledaný výraz pro fulltextové vyhledávání. Při zadávání dotazu, bude uživateli napomáhat našeptávač. Fungovat bude tak, že při psaní dotazu automaticky nabídne slovní spojení, která byla použita již v minulosti (i dotazy jiných uživatelů). Když uživatel začne psát, našeptávač vezme řetězec zadaných znaků a prohledá databázi. Poté uživateli bude nabízet prvních pět nejčastěji zadaných dotazů (seřazených sestupně).

Soubor:Naseptavac2.jpg

Hned napravo od formuláře je umístěno tlačítko Vyhledat, které spustí vyhledávání. Toto umístění je intuitivní a uživatelé jsou na něj zvyklí z jiných vyhledávačů (např.google). Nad vstupním polem je umístěn odkaz Jak vyhledávat. Po kliknutí na něj se otevře nové okno, zakrývající pouze omezenou část obrazovky (ideálně tak, aby okno nezakrývalo důležité ovládací prvky), s částí nápovědy zaměřenou na správné zadávání dotazů. Pod vstupním polem jsou umístěny dva odkazy: Specifikace dotazu a Zúžení výsledků. Odkaz Specifikace dotazu slouží k přesnějšímu vymezení dotazu. Po kliknutí se tento odkaz otevře do nového (menšího) okna stejným způsobem jako nápověda.

Soubor:Specifikacedotazu.jpg

V tomto okně jsou možnosti zpřesnění dotazu. Je to uděláno formou zaškrtávací nabídky a lze vždy vybrat jen jednu možnost. Tato zpřesnění je uděláno na stejném principu jako používání logickývh oparátorů, ale je fromulováno slovně, protože stále hodně uživatelů logické operátory nezná.

Díky odkazu Zúžení výsledků může uživatel už v první fázi vyhledávání ovlivnit rozsah výsledků vyhledávání. Tento odkaz se stejně jako odkaz Specifikace dotazu otevře do nového (menšího) okna, v nemž bude opět nabídka možností, jak zúžit výsledky vyhledávání.

Soubor:Zuzenivysledku.jpg

Zúžení výsledků prostřednictvím Jazyk dokumentu a Typ dokumentu je zpracováno formou rozbalovací nabídky, kde položky budou navrhnuty podle knihovního fondu. Zúžení pomocí specifikace Rok Vydání je zpracováno jako vstupní pole, kdy uživatel doplní vymezující roky numerickými znaky.

Pokročilé vyhledávání

Soubor:Pokrocile vyhledavani1.jpg

Na Pokročilé vyhledávání si uživatel přepne pomocí záložek. Uživatel opět zadává dotaz do vstupního pole, avšak oproti základnímu vyhledávání je jich zde více. A to z toho důvodu, aby uživatel mohl více specifikovat svůj dotaz.

Při vpisování dotazu do polí bude opět uživatelům k dispozici našeptávač, který se jim bude snažit ulehčit práci a bude fungovat na stejném principu jako v základním vyhledávání.

Stejně jako u základního vyhledávání, je nad vstupním polem umístěn odkaz Jak vyhledávat. Po kliknutí na něj se stejně jako u ZV otevře nové okno, zakrývající pouze omezenou část obrazovky (ideálně tak, aby okno nezakrývalo důležité ovládací prvky), s částí nápovědy zaměřenou na správné zadávání dotazů do pokročilého vyhledávání.

U každého vstupního pole může uživatel dotaz upřesnit pomocí volby pole. Toto pole je zprácováno formou rozbalovací nabídky, kde bude mít na výběr z polí Všechna pole, Název, autor, Rok vydání, Místo vydání, Nakladatelství, ISBN/ISMN/ISSN, Jazyk dokumentu, Předmětové heslo, Signatura, Systémové číslo, EAN. Počet polí si uživatel může přidat pomocí tlačítka Přidat pole (na obr. je navrženo jako odkaz, protože nechci aby bylo stejné jako tlačítka Vyhledat a Vymazat, protože si myslím, že by si to uživatelé mohli snadno splést), návrh konečné podoby bych nechala skupině Grafika či Přístupnost. Při přidávání dalších polí (počet přidaných polí je neomezen) bude zachovávána stále stejná podoba Pokročilého vyhledávání (viz. obr.).

Soubor:Pridanipole2.jpg


Napravo od každé rozbalovací nabídky volby pole je odkaz Specifikace dotazu sloužící k přesnějšímu vymezení dotazu. Funguje stejně jako u ZV.

Důležité tlačítko Vyhledat je umístěno "na konci" dotazu, toto umístění se mi zdá intuitivní. Vedle něho je tlačítko Vymazat (je jen v pokročilém vyhledávání), které slouží k rychlému a snadnému vyčištění chybně vyplněných formulářů a vrátí vše do původního stavu.

Uživatel také může v pokročilém vyhledávání svůj dotaz upřesnit výběrem báze, ve které se bude hledat. Výběr báze je zpracován na stejném principu jako výběr pole, tj. rozbalovací nabídkou. Bude zde na výběr z bází FF - vše, Diplomové a kvalifikační práce, Archeologie, Archivnictví, Dějiny umění, Evropská etnologie (nabídka bude upravena podle požadavků knihovny).

Připomínky

Vyhledávání je na úplně jiném principu než na homepage

Opět chybí podrobnější popis - snad opraveno

Bude našeptávač (viz výše)? - ano, dodělán

Myslíte si, že roletkové menu v pokročilém vyhledávání (select) je pro uživatele dostatečně jasné - ano, nezměnila sem to, ale na schuzce to proberem

Co se stane, když vyplním všechna tři nabízená pole a budu chtít definovat další? (chybí možnost přidat pole) - zpraveno

Tlačítko „Hledej“ – nebyla by lepší vykací forma nebo infinitiv hledat/vyhledat? - opraveno

Proč omezujete kolekce už na úrovni jednoduchého vyhledávání? - předěláno

Jaký druh vyhledávání budete uplatňovat (hledání řetězce, FT, první písmena ze začátku)? - fulltextové u ZV (zmíněno už v textu, nevím zda se to má specifikovat i u PV

Vůbec neřešíte, zda si uživatel bude moci definovat řazení výsledků. - to se domlouvalo, ze se to bude resit az u vysledku vyhledavani

Jak budou vypadat rejstříky (chybí popis i obrázek). - neni moje cast


Verdikt: Je to jen převzaté z databází bez nějakého velkého přemýšlení. Zamyslete se nad vyhledáváním ještě jednou. Zkuste rozvést a přidejte popisky, aby se v tom kolegové z jiných skupin lépe orientovali. Pokud si obhájíte Váš aktuální návrh, nechejte to klidně tak, ale chci slyšet argumenty, proč to vypadá zrovna takto a ne jinak. Spolupracujte s Luckou, protože vyhledávání úzce souvisí se zobrazením výsledků.