ČSÚ: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Řádek 14: Řádek 14:
 
==Činnost==
 
==Činnost==
  
 
+
ČSÚ zabezpečuje zpracování a získávání údajů pro statistické účely. Poskytuje statistické informace státním orgánům, ale také veřejnosti.
  
 
==Charakteristika==
 
==Charakteristika==

Verze z 15. 1. 2013, 18:45

Autor: Václav Kůs

Klíčová slova: ČSÚ, statistický úřad

Související pojmy: statistika, státní správa

nadřazené - společnost

podřazené -

sídlo ČSÚ Praha Skalka [1]

Činnost

ČSÚ zabezpečuje zpracování a získávání údajů pro statistické účely. Poskytuje statistické informace státním orgánům, ale také veřejnosti.

Charakteristika

„Český statistický úřad (ČSÚ) je ústředním orgánem státní správy České republiky. Byl zřízen dne 8. ledna 1969 zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy.“[2] ČSÚ hospodaří jako rozpočtová organizace. Sídlí má Praze a v jednotlivých krajích má regionální pracoviště. Od 1. 9. 2010 je předsedkyní Českého statistického úřadu doc. Ing. Iva Ritschelová, CSc.

Historie úřadu

Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se obnovily předpoklady pro budování objektivní, nestranné statistické služby. Se vznikem ČR převzal ČSÚ všechny kompetence národního statistického úřadu. Jeho úkoly a postavení upravil zákon č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, který byl novelizován k 1. 1. 2001 ve znění pozdějších předpisů.

Sledované oblasti statistiky

Posláním Českého statistického úřadu je shromažďovat, zpracovávat a šířit statistické informace. Informace můžeme tematicky rozdělit do několika základních oblastí:

  • Souborné informace: ročenky, analýzy, konjunkturální průzkumy, informace o regionech, městech a obcích, souborné publikace, případové studie
  • Životní prostředí, zemědělství a lesnictví
  • Práce a sociální statistiky: životní úroveň, práce a mzdy, sociální zabezpečení, školství, kultura, zdravotnictví
  • Obyvatelstvo: Demografie (počet obyvatel, sňatky, rozvody, porodnost, plodnost, kojenecká úmrtnost,…), Sčítání lidu, domů a bytů (je prováděno jednou za 10 let)
  • Makroekonomika: Národní účty (hrubý domácí produkt,…), Finanční hospodaření (základní fi nanční ukazatele podniků,…), Investice
  • Zahraniční obchod
  • Ceny: Ceny výrobců (průmyslových, stavebních, zemědělských a tržních služeb), Spotřebitelské ceny (inflace), Ceny zahraničního obchodu (indexy cen dovozu a vývozu)
  • Průmysl, stabebnictví: Průmysl, Energetika (spotřeba paliv a energie, výroba elektřiny, dovoz ropy,…), Stavebnictví (bytová výstavba, stavební povolení,…)
  • Služky: Tržní služby, Obchod, ubytování a stravování, Cestovní ruch, Doprava a spoje, Finanční zprostředkování, Netržní služby, Věda a výzkum (Výsledky šetření o využívání informačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru, v domácnostech a ve veřejném správě,…)
  • Volby: Volební statistika (ČSÚ je jediným zpracovatelem všech voleb a referend konaných na území ČR. Volební výsledky jsou dostupné okamžitě po jejich sečtení na www.volby.cz)

Volby

ČSÚ je významná instiruce (volby do Evropského parlamentu, do Poslanecké sněmovny a do Senátu, volby krajské a komunální) se neobejdou bez ČSÚ. V minulosti byl ČSÚ zodpovědný de facto jen za finální sečtení hlasů, v současné době je jeho pozice daleko významnější. ČSÚ plní ve volbách mimo jiné roli metodickou, svými metodickými pokyny a příručkami konkretizuje postup práce volebních komisí při zjišťování výsledků hlasování a při vyhotovování zápisu v okrsku. Metodické pokyny ČSÚ určují také použitá technická zařízení pro pořízení, sumarizaci, přenos a zpracování výsledků voleb na všech úrovních i pro jejich prezentaci. ČSÚ se podílí i na instruktáži příslušných volebních komisí, na školení pracovníků obecních úřadů a členů sumarizačních útvarů.

„Hlavním úkolem ČSÚ ve volbách je však zajištění technického zpracování výsledků hlasování ve volbách obecních, krajských a parlamentních (tj. do Poslanecké sněmovny a do Senátu) a ve volbách do Evropského parlamentu.“ [3]


Metodika

ČSÚ věnuje velkou pozornost metodice sběru a přípravy dat, především tak aby byla v souladu se standardy Evropské unie. Velmi důležitou oblastí činnosti ČSÚ jsou registry, zejména Registr ekonomických subjektů a Registr sčítacích obvodů. Statistická data z těchto oblastí jsou dostupná v publikacích, které ČSÚ vydává a distribuuje, dále je možné je najít na internetových stránkách ČSÚ www.czso.cz.

Poznámky

  1. Zdroj: ČSÚ http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/foto_sidlo_csu_praha_skalka/$File/skalka_01.gif
  2. O ČSÚ. In: ČSÚ [online]. 2012 [cit. 2013-01-10]. Dostupné z: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/o_csu
  3. ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD. STATISTIKA: OD HISTORIE PO SOUČASNOST [online]. 2006 [cit. 2013-01-14]. Dostupné z: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/statistika:_od_historie_po_soucasnost/$File/historie_csu.pdf


Použité zdroje