Thomas Froehlich
Thomas Froehlich | |
---|---|
USA | |
Datum a místo úmrtí |
- - |
- | |
rozvedený, bezdětný | |
Kent, Ohio, USA | |
americké | |
Vzdělání | University of Pittsburgh, magisterské studium: Informační věda, ukončeno v srpnu 1982 |
Pracoviště | Kent State University |
Delta Epsilon Sigma (National Catholic Honorary Scholastic Society) | |
Známý pro | Mezinárodní expert na informační etiku |
Thomas J. Froehlich (*1941) , mezinárodní odborník zabývající se převážně oblastí informační etiky, je v současné době profesorem na Státní univerzitě v Kentu a vyučuje na Škole knihovnictví a informační vědy. Dále je od roku 2000 vedoucím magisterského studijního programu Informační architektura a znalostní management.[1]. Dále také působí v American Society for Information Science (Americká společnost pro informační vědu), Information Architecture Summit( Summit informační architektury), Association for Library and Information Science Education ( a International Federation of Library Associations (IFLA)- mezinárodní federace knihovnických asociací. [1]
Život
Thomas J. Froehlich je profesorem na Škole knihovnictví a informační vědy na Kentské státní univerzitě v Ohiu. Má doktorát z filozofie z Duquesne University a magisterský titul z informační vědy získaný na univerzitě v Pittsburghu. Vyučuje oblast informatiky, vyhledávání informací, sítě a softwarové prostředky pro informační profesionály, design uživatelského rozhraní, online vyhledávací služby a etické úvahy knihovnických a informačních profesionálů. Přesto, že se mimo jiné zajímá o základy informační vědy a informační sběry dat, tak jeho hlavním předmětem výzkumu byly etické otázky informačních profesí. V současné době je ředitelem Ústavu pro informační vyhledávání a management, vývojář programu a akademický koordinátor pro nový transdisciplinární titul pro Kentskou státní univerzitu v Ohiu, magistr vědy v oblasti informační architektury a řízení znalostí. Hodně cestuje (navštívil již 29 různých zemí) a své semináře a prezentace pořádal například v Rakousku, Brazílii, Kanadě, Číně, Francii, Německu, Itálii, Mexiku, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku, Thajsku, Velké Británii a dalších zemích.[2]
V roce 2010 navštívil také Českou republiku, aby se zúčastnil konference věnované informační architektuře - European Information Architecture Summit. Kromě známých míst a památek v Praze si jel prohlédnout i klášter v Novém Dvoře.
V oblasti výzkumu je v současné době předsedou Ethics Advisory Committee Speciální knihovnické asociace (Special Library Association) a pokouší se vytvořit pravidelný sloupek pro jejich profesní časopis Information Outlook. Sloupek by měl být věnován případovým studiím etických otázek pro informační profesionály. Také pracuje na materiálu pro Journal of Information Ethics, jehož téma by měly být etické otázky ve sbírkách eBooks v knihovnách.[3]
Vzdělání
- University of Pittsburgh, magisterské studium: Informační věda, ukončeno v srpnu 1982
- Duquesne University, doktorské studium: Filozofie, ukončeno v prosinci 1975
- Pennsylvania State University, magisterské studium: Filozofie, ukončeno v březnu 1964
- St. Vincent College, bakalářské studium: Anglická literatura, ukončeno v červnu 1962[4]
Odborné zájmy
- Informační architektura
- Použitelnost informačních systémů, rozhraní, produktů a služeb
- Řízení znalostí
- Rozvoj vzdělávacích programů pro informační architektury a řízení znalostí
- Základy informační vědy, se zvláštním důrazem na sociální epistemologie a relevance kritéria v informačních systémech
- Etické zájmy informačních profesí
- Informační technologie v knihovnách a informačních střediscích[5]
Praxe
- 2009 (září) – významný hostující profesor na fakultě v Kulliyyah, Informační a komunikační technologie, mezinárodní islámská univerzita v Malajsii.
- 2000 – vedoucí programu Informační architektura a znalostní management
- 1999 – 2000 – ředitel, Institutu informačního managementu a výzkumu (předchůdce institutu pro kyberinformaci)
- 1988 – Profesor na Státní univerzitě v Kentu (1995-), docent (1988 – 1995), Knihovnictví a informační věda
- 1995 – Univerzita Wuhan, výměnný profesor, Wuhan (Čína)
- 1984 – 1988 – Univerzita v Syracuse, odborný asistent, Informační studia
- 1981 – 1983 – Univerzita v Pittsburghu, odborný asistent, Informační věda
- 1982, 1983, 1985, 1988 (léto), Vysoká škola knihovnictví ve Walesu, hostující docent, Informační věda
- 1978 – 1981 – Ústav výpočetní techniky, Instruktor, Programování
- 1974 - Chatham College, odborný asistent, Filozofie a náboženství
- 1943 – Státní univerzita v New Yorku, odborný asistent, Filozofie
- 1968 – 1972 – Univerzita Duquesne, instruktor, Filozofie
- 1964 – 1968 – Státní univerzita v Pennsylvanii, instruktor, Filozofie[6]
Kurzy
Základy informační vědy, Základy automatizovaných vyhledávacích systémů, Databázové systémy, COBOL, BASIC, FORTRAN, PASCAL, Interaktivní programování, Problémy informační vědy, Návrh informačních systémů, Kompilační jazyk, Úvod do informační vědy, Filozofie informační vědy, Návrh informačních systémů, Curriculum rozvoje informační vědy, Koncepty Správy informačních zdrojů, Sociální epistemologie v přenosu informací, Online referenční služby, Etické úvahy informačních profesionálů, Informační technologie v knihovnách a informačních střediscích (Základní a pokročilé kurzy), Síťové a softwarové zdroje pro informační systémy, Návrh uživatelského rozhraní pro informační systémy[7]
Výzkumné granty
- Květen 2002 - Vedoucí projektu: Development of a Website for Partners in Program Planning for Adolescent Health (PiPPAH)- financován.
- Leden 1995 - říjen 1996: UNESCO Contract for IFLA (International Federation of Library Associations) "Survey and Analysis of Ethical and Legal Issues of Library and Information Professionals."- financováno 8000$.
- Červenec 1986: Syracuse University Senate Research Grant for "Identification of Factors Useful for Ranking Output of Information Retrieval Systems Based on Medical Researchers' Evaluative Processes."- financováno 4000$.[8]
Význam pro informační vědu a knihovnictví
Jeho přínosem je rozsáhlé psaní a semináře o informační etice, která má zásadní význam pro všechny profese, včetně informační vědy. S ohledem na mezinárodní dosah, přispěl rozsáhlými znalostmi a školeními v on-line vyhledávacích obchodních a akademických databázích (např. měl semináře v Číně o tom jak hledat informace v patentových databázích). Jak dr. Frohlich říká "Co mnozí lidé nechápou je to, že praktikování on-line vyhledávání, ať už na googlu, v akademických nebo komerčních databázích, je velmi obtížné umění, které zvládne jen málokdo (jak se naučíte zvládat vyhledávání informací, když se ve specifické databázi nachází alespoň 42 různých verzí názvu časopisu nebo 10 verzí autorova jména, nebo není žádné konzistentní indexování obsahu předmětu?), tyto problémy dokáže vyřešit pouze lidská expertíza".[9]
Úspěchy
S ohledem na rozvoj studijních programů v informačních profesích, vytvořil jedinečný a inovativní Magisterský titul v oboru informační architektury a znalostního managementu na Kentské státní Univerzitě. "Vytvoření postgraduálního studijního programu pro nově vznikající role informačních profesionálů rozšíří příležitosti na poli informační vědy. Bylo to poprvé co se něco takového vytvořilo ve Spojených státech amerických a stále to zůstává inovativní v zahrnutých oblastech." [10] Také představil oblasti informační architektury (information architecture), designu založeném na uživatelské zkušenosti(user experience design) a řízení znalostí(knowledge management) a rozvoj vzdělávacích programů pro tyto oblasti v mnoha zemích světa.
Publikace
Publikace Thomase Froehlicha zahrnuje především články v odborných časopisech pro oblast knihovnictví a informační vědu a pojednávají o informační etice. Velká část také zahrnuje příspěvky ve sbornících z přednášek a workshopů, co celém světě. Nemalý význam mají také hesla, která vypracoval pro jednotlivé encyklopedie.
Články
- 2013 "Feminist Considerations for African Information Ethics" International Journal of Information Ethics.
- 2007 "Nadie dice que fuera fácile. Algunas reflexiones acerca del desarrollo del marco ético en la prŕtica del trabajo bibliotecario [Nobody Said It Was Going to Be Easy: Some Reflections on the Evolving Ethical Framework in the Practice of Librarianship]" Educación y Biblioteca, Revista mensual de documentación y recursos didácticos.
- 2004 "A Brief History of Information Ethics" Texty univerzity knihovnictví a dokumentace (BiD), (Katalánské digitální periodikum).
- 2004"Feminism and Intercultural Information Ethics" International Journal of Information Ethics (IJIE).
- 2000 "Rafael Capurro and the Challenge of Information Ethics" International Information and Library Review.
- 2000 "Kryteria Oceny Systemów Wyszukiwawczch w Internecie" polský překlad od Wieslawa Glinského, Zagadnienia Informacji Naukawej 2.
- 2000 "Intellectual Freedom, Ethical Deliberation and Codes of Ethics" IFLA Journal 26.
- 1999 "Las preocupaciones éticas de los profesionales de la información acerca de Internet" tr. Paco Vidarte, Educación y Biblioteca: Revista mensual de documentación y recursos didácticos.
- 1999 "Un marco general para pensar acerca de las cuestiones éticas en bibliotecas y en centros de información"Educación y Biblioteca: Revista Mensual de Documentación y Recursos Didácticos.
- 1998 "Ethical Considerations Regarding Library Nonprofessionals: Competing Perspectives and Values" Library Trends.
- 1996 "Ethical Considerations of Information Professionals" Cadernos de Biblioteconomia, Arquívistica e Documentação (Cadernos BAD).
- 1995 "Ètica e información" přeložil do španělštiny Tomas Baiget, Information World en Español.
- 1994 "Relevance Reconsidered--Towards an Agenda for the 21st Century" Journal of the American Society for Information Science (JASIS), speciální vydání uspořádané a editované Thomasem J. Froehlichem.
- 1992 "Ethical Considerations of Information Professionals" Annual Review of Information Science and Technology.
- 1991 "Ethical Considerations in Technology Transfer" Library Trends.
- 1986 "Challenges to Curriculum Development in Information Science" Education for Information 4.
Příspěvky ve sbornících
- 2005 "Old Principles, New Applications: The Evolution of the Information Professions" Sborník IV. Mezinárodního sympózia o informační vědě profesora Paula Tacísia Mayrinka.
- 1999 "Are Internet Tools and Resources Ethical?" In A. D'Atri, A. Marturano, S. Rogerson, T. Ward Bynum, eds., Sborník ze 4. Mezinárodní konference ETHICOMP o sociálních a etických dopadech informačních a komunikačních technologií, Itálie.
- "Ethical Aspects of Internet Tools and Resources: Are Search Engines Ethical?" The Ethics of Electronic Information in the 21st Century.
- 1997 "Caveat Web Surfer! Social Responsibility and Internet Resources" National Online Meeting: Proceedings of the Eighteenth National Online Meeting.
- 1995 "Ethical Considerations in Technology Transfer" a "Ethics, Ideologies, and Practices of Information Technology and Systems" Informationsethik, Konstanz.
- 1994 "Rethinking Ethical Issues in an Online Environment" Sborník 18. Mezinárodníoh online informačního meetingu, London.
- 1994 "User Assumptions about Information Retrieval Systems: Ethical Concerns" Ethics in the Computer Age Conference Proceedings.
- 1994 "The Development of a Model to Facilitate Ethical Decision-Making in the Information Professions" Sborník ISI '94 (Internationales Symposium für Informationswissenschaft, November 2-4), Rakousko.
- 1994 "Ethical Concerns of Information Professionals in an International Context" New Worlds in Information and Documentation: Proceedings of the Forty-Sixth FID Conference and Congress held in Madrid, Spain.
- 1994 "Dilemmas in the Integration of Information Technologies into the Curriculum" National Online Meeting: Proceedings of the Fifteenth National Online Meeting, Medford.
- 1993 "Dilemmas in the Incorporation of Information Technologies into the Curriculum: An American Experience" Sborník CONSAL IX, Sjezd knihovníků jihovýchodní Asie: Future Dimensions and Library Development, Bangkok, Thailand.
- 1992 "On the Bleeding Edge: Implementing, Maintaining and Teaching CD-ROM Networks and Databases at a School of Library and Information Science" National Online Meeting: Proceedings of the Thirteenth National Online Meeting.
- 1991 "Towards a Better Conceptualization of Relevance for Information Science Research, Systems Understanding People: Proceedings of the 54th Annual Meeting of the American Society for Information Science, Vol. 28, Medford, NJ: Learned Information, 1991, pp. 118-125.
- 1991 "Ethical Considerations in End-User Searching and Training End-Users of Online and On-Disc Databases" The Proceedings of the National Online Meeting (NOM).
- 1990 "Ethics, Ideologies, and Practices of Information Technology and Systems" Information in the Year 2000: From Research to Applications, Proceedings of the 53rd Annual Meeting of the American Society for Information Science.
- 1990 "Educating Librarians to be Trainers of End-Users of Online or On-Disk Databases" Proceedings of the IOLS Conference, spoluautor Dean Rosemary Du Mont.
- 1989 "The Foundations of Information Science in Social Epistemology" Sborník z 22. výroční Mezinárodní konference o vědách systému na Havaji.
- 1988 "Relevance and the Relevance of Social Epistemology" Sborník Mezinárodní konference federace Internationale de Documentation v Helsinkách.
- 1983 "A Critique of Models of Man-Machine Interface" ve sborníku ASIS.
- 1982 "Phenomenological Considerations on the Design of Information Systems" ve sborníku ASIS.
- 1982 "On Dialoguing with Users about their Needs" ve sborníku ASIS.
Příspěvky v encyklopediích
- 2013 "Ethical Aspects of Library and Information Science" spoluautor Richard R. Rubin, v Encyclopedia of Library and Information Science, 2. vydání, (1. vydání v roce 1996).
- 2002 "Information Ethics" Encyclopedia of Library and Information Sciences.
- 2002 "Animation" Encyclopedia of Computer Science.
- 2001 "Library and Information Professions" Encyclopedia of Ethics.
- 2001 "Developing Search Engine Evaluation Criteria" Library Evaluation: A Casebook for Library Managers.
- 1992 "Ethical Issues in Consultant-Library Relationship" Using Consultants in Libraries and Information Centers: A Management Handbook.
- 1992 "Library and Information Professions" Encyclopedia of Ethics.
Ostatní
- 1997 Shrnutí "Survey and Analysis of Legal and Ethical Issues for Library and Information Services" zpráva UNESCO pro Mezinárodní federaci knihovnických asociací, publikováno jako podkladový dokument pro "Ethical and Legal Issues of Digital Information" konference UNESCO, Monaco.
- 1997 "Survey and Analysis of Legal and Ethical Issues for Library and Information Services" zpráva UNESCO pro Mezinárodní federaci knihovnických asociací, IFLA Professional Series.
- 1988 With Marta Dosa, coeditor, Seminar on Education and Training for Information Manpower Forecasting In Espoo, Finland, 24-27 August 1988. The Hague: Nederlands (With introductory article and overview).
- 1986 With Marta Dosa, coeditor, Seminar on Education and Training for Technology Transfer: Papers Presented at the FID/Education and Training Workshop in Montreal, September 8-11, 1986. The Hague: Nederlands, 1987.
- 1986 With Marta Dosa, coeditor, Curriculum Development in a Changing World: Papers Presented at the FID/Education and Training Workshop. The Hague: Netherlands, 1986.
- 1984 "Conference Report of Curriculum Development in a Changing World: FID Education and Training Committee Workshop, The Hague, September 17-20, 1984" in Education for Information 3, spoluautor Marta Dosa.
- 1985 "Challenges to Curriculum Development in Information Science" v A Informação em Tempo de Mudança, Proceedings of the First National BAD (Associação Portuguesa de Bibliotecários, Arquivistas e Documentalistas),Konference v Portu, Portugalsko, červen 19. - 21.
Reference
- ↑ Dr. Thomas J. Froehlich. Quantum Dialog [online]. [cit. 2013-05-13]. Dostupné z: http://quantum.dialog.com/infostars/froehlich_thomas/
- ↑ FROEHLICH, Thomas J. Intellectual Freedom, Ethical Deliberation and Codes of Ethics. IFLA Journal. 2000, č. 26, s. 64-72. Dostupné z: http://ifl.sagepub.com/content/26/4/264
- ↑ FROEHLICH, Thomas. Request from Czech Republic [online]. 2. května 2013 15:59; [cit. 2013-06-09]. Osobní komunikace.
- ↑ KENT STATE UNIVERSITY. Dr. Thomas J. Froehlich [online]. Kent, 2012 [cit. 2013-05-13]. Dostupné z: http://www.personal.kent.edu/~tfroehli/
- ↑ KENT STATE UNIVERSITY. Dr. Thomas J. Froehlich [online]. Kent, 2012 [cit. 2013-05-13]. Dostupné z: http://www.personal.kent.edu/~tfroehli/
- ↑ KENT STATE UNIVERSITY. Dr. Thomas J. Froehlich [online]. Kent, 2012 [cit. 2013-05-13]. Dostupné z: http://www.personal.kent.edu/~tfroehli/
- ↑ KENT STATE UNIVERSITY. Dr. Thomas J. Froehlich [online]. Kent, 2012 [cit. 2013-05-13]. Dostupné z: http://www.personal.kent.edu/~tfroehli/
- ↑ KENT STATE UNIVERSITY. Dr. Thomas J. Froehlich [online]. Kent, 2012 [cit. 2013-05-13]. Dostupné z: http://www.personal.kent.edu/~tfroehli/
- ↑ FROEHLICH, Thomas. Request from Czech Republic [online]. 2. května 2013 15:59; [cit. 2013-06-09]. Osobní komunikace.
- ↑ FROEHLICH, Thomas. Request from Czech Republic [online]. 2. května 2013 15:59; [cit. 2013-06-09]. Osobní komunikace.
Externí odkazy
- http://iakm.kent.edu/ - kurzy Informační architektury a znalostního managementu
- http://www.sla.org/access-membership/io/ - stránky časopisu Information Outlook
- http://www.sla.org/ - stránky Special Libraries Association
Použitá literatura
- Dr. Thomas J. Froehlich. Quantum Dialog [online]. [cit. 2013-05-13]. Dostupné z: http://quantum.dialog.com/infostars/froehlich_thomas/
- FROEHLICH, Thomas J. Intellectual Freedom, Ethical Deliberation and Codes of Ethics. IFLA Journal. 2000, č. 26, s. 64-72. Dostupné z: http://ifl.sagepub.com/content/26/4/264
- KENT STATE UNIVERSITY. Dr. Thomas J. Froehlich [online]. Kent, 2012 [cit. 2013-05-13]. Dostupné z: http://www.personal.kent.edu/~tfroehli/
- FROEHLICH, Thomas. Request from Czech Republic [online]. 2. května 2013 15:59; [cit. 2013-06-09]. Osobní komunikace.