Jason Farradane
Jason Farradane | |
---|---|
Polsko | |
Datum a místo úmrtí |
27. června 1989 North Yorkshire, Velká Británie |
- | |
ženatý, | |
- | |
britské | |
Vzdělání | Imperial College London, Velká Británie |
Pracoviště | City Univerzity
Centrum pro informační vědy Bulletin of the Institute of Information Scientists Information Storage and Retrieval |
Jason Farradane Award, 1979 | |
Známý pro | Jason Farradane Awards, pojmenování informační vědy, |
Jason Farradane (1906-1989) je původem polský rodák, který po emigraci do Anglie rozhodl studovat chemii. U chemie však dlouho nezůstal, později se začal zajímat o dokumentaristiku a později o informatiku. Tohle vedlo k tomu, že nakonec Jason Farradane jako první použil jako první termín Informační věda a tím se tato disciplnína mohla rychleji rozvíjet.
Život
Jason Farradane se narodil 29. září 1906 v Polsku jako Jason Lewkowitsch. Po emigraci do Anglie si změnil příjmení na Farradane na počest dvou britských vědců: Michael Farradane a J. B. S. Haldane. Získal titul z chemie na Imperial College roku 1929 v Londýně, poté začal pracovat jako chemik a dokumentarista. Pracoval na Ministerstvu námořnictví a zásobování ve výzkumu během 2. světové války. Stál v čele sloučení polí v informatice, v roce 1948 přednesl pojednání na konferenci vědeckých informací Královské společnosti o vědeckém přístupu k dokumentaci. Stal se významným členem výzkumné skupiny klasifikace, která byla vytvořena jako výsledek této konference. Přispěl k teorii klasifikace prostřednictvím rozvoje, kterou nazval :"relační teorie indexování". Byl při založení Ústavu informačních vědců v roce 1958 (profesionální soubor informačních pracovníků), první akademické kurzy v informační vědě se začaly přednášet v roce 1963 v City univerzity v Londýně dříve Northampton, ve které se stal kvůli svému vlivu ředitelem Centra pro informační vědy v roce 1966.
Význam pro informační vědu
Jason Farradane jako první použil pojem Informační věda.[1] Jeho vliv na obor informační vědy však sahá o dost dále. Po tom, co prezentoval dokument s názvem Vědecký přístup k dokumentaci na informační vědecké konferenci v Londýně, zvýšil povědomí o informační vědě a na základě toho se později stal představitelem seskupení Klasifikační výzkumné skupiny (z angl. Classification Research Group, skrátene: CRG) a přispěl do klasifikační teorie tím, že vymyslel něco, co nazval “relační teorie“ indexování.[2] Ve Velké Británií založil kurz pro informační vědu na Northampton Univerzite Pokročilých Technologií a také byl zakládajícím členem Ústavu informačních vědců, kteří od roku 1979 oceňují významné osobnosti v informační vědě, přičemž prvním oceněným se stal symbolicky Farradane a od toho roku nese ocenění pojmenovaní po něm. Také byl Farradane editorem pro akademický žurnál Bulletin of the Institute of Information Scientists a šéfredaktorem pro Information Storage and Retrieval.[3]
Teoretický přínos pro informační vědu
Hlavním Farradaneovým teoretickým přínosem pro informační vědu bylo, když v roce 1960 vymyslel pro relační analýzu protipól k tehdejším umělým klasifikačním a indexovacím systémům, když odvodil devět kategorií vztahů mezi pojmy v dokumentech (přičemž vycházel ze svých studií psychologie myšlení). Vzhledem k složitosti relační indexovací struktury nebyli vhodné pro současné počítačové aplikace a tak zůstali jen na báze teoretického vývoje.[4]
Relační indexování v kontextu zdravotnictví - využití v praxi
Relační indexování se přehodnotilo v kontextu zdravotnictví a spotřebitele, využívá psychologické paradigma, které je založené na vztahu mezi koncepcemi, které staví na osách sdružování a diskriminace. Zatímco tento systém nebyl nikdy široce přijat v indexování, nyní poskytuje užitečný základ pro analýzu diskursu informací o zdraví spotřebitelů, zejména v souvislosti s Alzheimerovou chorobou. Použitím Farradanových relačních operátorů se analyzují textové informace lékařskými odborníky a to u pacientů trpících Alzheimerovou chorobou. Tato studie zjistila, že se mezery v lékařských znalostech o této nemoci projevují v matrici jako napětí mezi sdružením a funkční závislostí. Na druhé straně svědectví pacientů s touto chorobou ukázalo napětí mezi vlastními aktivitami a rozměrovými vztahy: mezi nepřechodnými aktivitami na jedné straně a na druhé straně silnou touhu vyprávět příběhy jejich životů. Závěry této studie naznačují, že Farradanův relační systém má potenciál k identifikaci důležitých rozdílů mezi profesionály a zdravím spotřebitelů, vylepšit zakořeněné vztahy v oblasti zdraví spotřebitele na webu informačních systémů.[5]
Ocenění
- V roku 1979 mu udělil Ústav Informačních vědců cenu pojmenovanou po něm, Jason Farradane Award, za jeho přínos do informační vědy, výuky a výzkumu.
Jason Farradane Award
Cenu uděluje UKeiG (the UK eInformation Group) pro jednotlivce anebo skupiny jako uznání za vynikající práci v informační profesi. Cena zahrnuje aktivity v informační profesi v širším slova smyslu (UKeiG Tony Kent Strix Award se spíše zaměřuje na získávání informací).
Kritéria
Cena je udělována za vynikající příspěvek k informačnímu povolání tím, že bude splňovat jednu nebo více z následujících kritérií:
- zvýšení profilu informační profese v organizaci nebo v jiné oblasti způsobem, který se stal vzorem pro ostatní,
- projevování znamenitosti ve vzdělávání a výuce v informační vědě,
- významný příspěvek k teorii a praxi informační vědy a informačního managementu.
Klíčové vlastnosti, která porota hledá v nominacích, jsou inovace, iniciativa, originalita a praktičnost. Cena je otevřená jednotlivcům anebo skupinám kdekoliv na světě. Nominace by měli mít podobu krátkého popisu, spolu s platnými kontaktnímu údaji, zahrnuje se zde veškerá dokumentace, odkazy nebo adresy URL, která mohou podporovat nominaci.[6]
Stručný seznam vybraných vítězů
- 1979 - Jason Farradane, přínos v informační vědě.
- 1985 - Phil Holmes, cena za úspěšné uplatňování technologických pokroků v rozvoji knihoven, zejména British Library a Pearl.
- 1993 - Peter Ingwersen získal cenu jako uznání za své služby v informační vědě.
- 2005 - Michael Koenig, zakládající děkan vysoké informační školy a informatiky na Long Island University, za celoživotní práci vědeckého bádání v knihovně a informační vědy.
- 2011 - Spojené království - Rada pro výzkum repozitářů, cenu získala pro mimořádný přínos informační profese v podpoře řízení úložiště a správu jako uznávané a respektované povolání.
- 2013 - Profesor Charles Oppenheim získal cenu pro zviditelnění informační profese, za jeho příspěvky k teorii a praxi.
- 2014 - Profesor Blaise Cronin a Lucy Tedd, v obou případech šlo o prokázání excelence v oblasti výuky v informatice pro zviditelnění informační profese.[7]
Publikace
Konferenční publikace:
- Jason Farradane: The Basis for a Theory of Information Retrieval. SIGIR 1981: 1-3
Články:
- Jean Tague, Jason Farradane: Estimation and reliability of retrieval effectiveness measures. Inf. Process. Manage. 14(1): 1-16 (1978)
- Jason Farradane, J. M. Russell, Penelope A. Yates-Mercer: Problems in information retrieval: Logical jumps in the expression of information. Information Storage and Retrieval 9(2): 65-77 (1973)
- Jason Farradane: The problems of input and their implications in mechanization. Information Storage and Retrieval 4(2): 253-256 (1968)
- Jason Farradane: Concept organization for information retrieval. Information Storage and Retrieval 3(4): 297-314 (1967)
- Jason Farradane: Introduction. Information Storage and Retrieval 1(1): 1 (1963)
- Jason Farradane: Relational indexing and classification in the light of recent experimental work in psychology. Information Storage and Retrieval 1(1): 3-11(1963)[8]
Literatura
- ↑ 1995. KENT, Allen. Encyclopedia of Library and Information Science: Volume 56 - Supplement 19: Accreditation and the Academic Library to The Use of an Animated Tutor in Teaching Chinese. CRC Press, s. 137.
- ↑ 2014. QUINN, Marry Ellen. Historical Dictionary of Librarianship: Jason Farradane. Rowman & Littlefield Publishers, s. 114. ISBN 978-0810878075.
- ↑ 2003. FEATHER, John a R STURGES. International encyclopedia of information and library science. New York: Routledge, s. 193. ISBN 0415259010.
- ↑ 2003. FEATHER, John a R STURGES. International encyclopedia of information and library science. New York: Routledge, s. 193. ISBN 0415259010.
- ↑ EDITED BY ALAN GILCHRIST, Judi Vernau. 2012. Facets of knowledge organization: proceedings of the ISKO UK second biennial conference, 4th-5th July, 2011, London. Bingley, U.K: Emerald. ISBN 978-1-78052-614-0.
- ↑ 2014 Call for Jason Farradane Nominations [online]. 2014 [cit. 2015-05-15]. Dostupné z: http://www.cilip.org.uk/uk-einformation-group/2014-call-jason-farradane-nominations
- ↑ Jason Farradane Award Winners [online]. 2014 [cit. 2015-05-15]. Dostupné z: http://www.cilip.org.uk/uk-einformation-group/awards-and-bursaries/jason-farradane-award/jason-farradane-award-winners
- ↑ Dblp: computer science bibliography [online]. [cit. 2015-05-11]. Dostupné z: http://dblp.uni-trier.de/pers/hd/f/Farradane:Jason
Externí zdroje
Držitelé cen Jasona Farradana: http://www.cilip.org.uk/uk-einformation-group/awards-and-bursaries/jason-farradane-award/jason-farradane-award-winners