Carol Tenopir
Carol Tenopir | |
---|---|
Whitier | |
Datum a místo úmrtí |
|
manžel Gerald Lundeen, syn Andrew | |
Vzdělání | University of Illinois |
Pracoviště | The University of Tennessee, Knoxville |
ASIS&T Award of Merit; ASIS Award for Excellence in Research in Information Science; ASIS Outstanding Information Science Teacher Award | |
Známý pro |
Carol Tenopir (*17. září 1952, Whitier) je profesorkou informační vědy na School of Information Sciences at the University of Tennessee, Knoxville, ředitelkou výzkumu na College of Communication and Information a současně vede Centrum studií informací a komunikací. Svou výuku a výzkum zaměřuje na oblast přístupu k informacím, vyhledávání, elektronické publikování, informační průmysl, online informační zdroje a dopad technologií na referenční knihovníky a vědecké pracovníky.
Život
Vzdělání
Své vysokoškolské studium započala na Whittier College v Kalifornii, kde získala v roce 1974 titul Bachelor of Arts v oboru Anglický jazyk a historie. V roce 1976 získala titul Master of Science v oboru Knihovní vědy na California State University ve Fullertonu. Titul Ph.D. v oboru knihovnictví a informační věda získala se svouji disertační prací "Retrieval Performance in a Full Text Journal Article Database" na University of Illinois at Urbana-Champaign v roce 1984.
Práce
Dr. Tenopir má za sebou pozoruhodnou kariéru jako výzkumný pracovník a profesor informační vědy téměř tři desetiletí. Její výzkum zahrnuje vývoj a rozvoj databází, on-line systémů a vyhledávání. Její vyčerpávající studie a její publikace byly inspirací pro všechny, kteří hledají lepší porozumění v tom, jak mohou být vědecké časopisy využity a jakou roli hrají pro akademiky.[1]
Začátky své kariéry strávila na University of Hawaii at Manoa a následovně na University of Illinois at Urbana-Champaign, kde se zaměřila na zíkávání informací ve výzkumné laboratoři. Po dvou letech se opět vrátila na University of Hawaii at Manoa, kde začala působit jako odborný asistent. V roce 1984 získala titul Ph.D. a dále působila jako profesorka na University of Hawaii at Manoa až do roku 1994. V tomto roce začala pracovat na University of Tennessee v Knoxville jako profesorka informační vědy, kde působí dodnes. V roce 2007 se stala ředitelkou výzkumu na College of Communication and Information.
Přehled zaměstnání
2008 - současnost Chancellor’s Professor, School of Information Sciences, University of Tennessee, Knoxville
2007 - současnost Ředitelka Centra studií informací a komunikací (Center for Information and Communication Studies), University of Tennessee, Knoxville
2007 - současnost Ředitelka výzkumu, College of Communication and Information, University of Tennessee, Knoxville
1994 - současnost Profesorka informační vědy (Professor, tenured), School of Information Sciences, University of Tennessee, Knoxville
1988 - 1994 - Profesorka (Adjunct Professor), Department of Communications, School of Library and Information Studies, University of Hawaii at Manoa
1983 - 1988 - Odborný asistent (Assistant Professor), School of Library and Information Studies, University of Hawaii at Manoa
1981 - 1983 - Asistent výzkumu, University of Illinois at Urbana-Champaign
1979 - 1981 - Knihovník, University Libraries, University of Hawaii at Manoa
leden 1978 - 1979 Vice-President of Operations, Cibbarelli and Associates, Huntington Beach, California
leden 1976 - prosinec 1977 Vedoucí knihovník (Supervisory Librarian), Cibbarelli and Associates, Huntington Beach, California
Další aktivity
Od roku 1990 do roku 1992 působila jako řetitelka Hawaii Library Association. O roku 1994 členkou Tennessee Library Association. Od roku 2003 působí v organizaci American Society for Information Science & Technology jako člen pracovní skupiny pro elektronické publikování. Od téhož roku působí jako člen Rady pro výzkum (Research Council) na University of Tennessee Campus-Wide or Interdisciplinary Committees. Od roku 2004 působí jako výzkumný pracovník v Special Libraries Association. Dále působí v několika redakčních radách, například v Journal of Education in Library and Information Science nebo v Library and Information Science Abstracts.
Carol Tenopir má zájmy v oblasti výzkumu a výuky na úrovni mezinárodního rozsahu. Své rozsáhlé zkušenosti a odporné znalosti ve výuce a výzkumu představila ve Finsku, Austrálii a Velké Británii. V roce 2005 přednášela na University of Oulu ve Finsku o “Methods of Collecting Usage Data,” and “Digital Library Collections and Libraries”. V roce 2006 vystoupila na Hanken School of Business v Helsinkách se svou prezentací “How Electronic Journals are Changing Journal Use”. V roce 2009 také navštívila Českou republiku, kde přednášela na konferenci INFORUM a představila nám možnosti měření hodnot odborných článků a změny ve zvyklostech jejich využívání (“Measuring Value and Journal Article Reading Patterns: Changes Over Time”). Bylo zjištěno, že lidé čtou více článků a zároveň přečtení jednomu článku věnují méně času.[2] Carol Tenopir dále slouží jako čestný výzkumný pracovník pro CIBER (Center for Information Behavior and the Evaluation of Research), University College In London.
Mezi nedávné výzkumné projekty patří projekt pro IEEE – porovnání komunikačního a informačního využití high tech zařízení v USA a Indii; a projekt pro CSA studující vědce v Německu, Finsku, Dánsku a USA.[3]
Význam Carol Tenopir pro informační vědu a knihovnictví
Dr. Tenopir píše a zkoumá cca 6 témat:
- Pomoc uživatelům lépe pochopit jejich interakce s aktuální informací jako prostředkem předvídat budoucí interakce.
- Pochopení způsobů zkušených i začínajících uživatelů pracujících s informacemi v technologickém kontextu.
- Přinášení různé prostředků, jejiž prostřednictvím se přistupuje k informacím a komunikuje s knihovníky.
- Uvědomění si rostoucí očekávání uživatelů.
- Pochopení role knihovníků v rozvoji a udržování přístupu k informacím.
- Zvýšení lehkosti a přesnosti vyhledávání informací.
Tenopir-King studie
- začala v roce 1977, měří čtení a autorství více než 16.000 účastníků v širokém rozpětí času
- Zvýšený počet čtení, ale snižuje čas strávený čtením.
- Osobní odběry dolů, zvýšení využívání e-časopis v knihovnách a internetových zdrojů.
- E-časopisy jsou preferovaný způsob získávání informací, v případě, že šetří čas, jsou dobře známé a snadno dostupné.
- Většina čtení je stále tisknuta na papír pro konečné čtení.
Ocenění
2010 - Distinguished Alumnus Award
2009 - Award of Merit[4] (cena je udělována organizací ASIS&T osobnostem, které učinily pozoruhodný příspěvek oblasti informační vědy, včetně vyjádření nových myšlenek, vytváření nových zařízení, vývoje lepších technologií a vynikající služby informační vědě)
2008 - Contribution to Information Science and Technology Award[5] (cenu uděluje pobočka organizace ASIS&T v Los Angeles)
2007 - Alumni Achievement Award (cena udělována za vynikající úspěchy v kariéře)
2006 - Miles Conrad Award[6] (cena udělena National Federation of Abstracting and Indexing Services za úspěchy v oblasti informační vědy)
2005 - Best Publication Award: “Communication Patterns of Engineers,” Carol Tenopir and Donald W. King.
2005 - Fulbright Senior Specialist Award
2003 - Chancellor's Award for Research and Creative achievement (University of Tennessee)
2002 - Research in Information Science Award[7] (cenu uděluje organizací ASIS&T za vynikající výzkum v oblasti informační vědy)
2001 - Distinguished Lectureship Award (cenu uděluje pobočka organizace ASIS&T v New Jersey)
2000 - Excellence in Teaching Award[8]
1993 - Outstanding Information Science Teacher Award[9]
Publikace
Dr. Tenopir je autorkou pěti monografií, publikovala přes 200 článků a přednáší na odborných konferencích.
Monografie
TENOPIR, C. and Donald W. King. Communication Patterns of Engineers. New York : IEEE Press, Wiley Interscience, 2004.
TENOPIR, C. and Donald W. King. Towards Electronic Journals: Realities for Scientists, Librarians, and Publishers. Washington, D.C.: Special Libraries Association, 2000.
TENOPIR, C. and Jung Soon Ro. Full Text Databases. New York: Greenwood Press, 1990.
TENOPIR, C. Issues in Online Database Searching. Englewood, CO: Libraries Unlimited, 1989.
TENOPIR, C. and Gerald Lundeen. Managing Your Information: How to Design and Create A Textual Database On Your Microcomputer. New York: Neal-Schuman, 1988.
Kapitoly knih
TENOPIR, C. and Donald W. King. Academic Library Decision Making and E-Journal Use. In Quo Vadis, Bibliotheca Universitatis, 2009.
TENOPIR, C. Electronic Publishing and Its Relationship to Library and Information Science Research. In Bibliothekswissenschaft - quo vadis? Saur-Verlag Munchen, Germany, 2004.
TENOPIR, C. and Donald W. King. Using and Reading Scholarly Literature. In Annual Review of Information Science and Technology, Martha E. Williams, ed. Vol. 34, 1999-2000. Medford, NJ: Information Today, Inc., 2001. Pp. 423-477.
TENOPIR, C. Impacts of Electronic Reference on Instruction and Reference. In The Impact of Technology on Library Instruction, Linda Shirato. ed. Ann Arbor, MI: Pierian Press for Learning Resources and Technologies, Eastern Michigan University, 1995. Pp. 1-8.
TENOPIR, C. Online Services. In: Guide to Information Access, Sandy Whiteley, ed. Chicago: American Library Association, 1994. Pp. 34-45.
TENOPIR, C. Full Text Databases. In: Annual Review of Information Science and Technology, Martha E. Williams, ed. White Plains, NY: Knowledge Industry Publications, Inc., 1984. Pp. 215-246.
Články
TENOPIR, C., KING, D. W., EDWARDS, S. Electronic Journals and Changes in Scholarly Article Seeking and Reading Patterns. Aslib Proceedings: New Information Perspectives, Vol 61 (1) February 2009.
TENOPIR, C. and Donald W. King. Do E-Journals Narrow or Broaden Science? Some Additional Evidence from Studies of Reading Patterns. D-Lib Magazine, November/December 2008.
TENOPIR, C., KING, D. w., SPENCER, J., WU, L. Variations in Article Seeking and Reading Patterns of Academics: What Makes a Difference? Library & Information Science Research, 2009.
TENOPIR, C. Online Systems for Information Access and Retrieval. In: Festchrift in honor of F. Wilfred Lancaster. Library Trends, Vol 56 (4) Spring/Summer 2008.
TENOPIR, C. Building Bridges to Information Products and Services. Information Services & Use, Vol 26 (3): 2006: 213-221. 2006.
TENOPIR, C., KING, D. W., CLARKE, M. Measuring Total Readings of Journal Articles. D-Lib Magazine Vol 12 (10), October 2006.
TENOPIR, C. and Donald W. King. Reading Behaviour and Electronic Journals. Learned Publishing, 2002.
TENOPIR, C. and Donald W. King. Lessons for the Future of Journals. Nature, October 2001.
TENOPIR, C. and Eleanor Read. Patterns of Database Use in Public Libraries. Reference and User Services Quarterly, 2000.
TENOPIR, C. and Lois F. Lunin. Perspectives on Internet Issues: Introduction and Overview. Journal of the American Society for Information Science (JASIS), September 1998.
TENOPIR, C. and Donald W. King. Managing Scientific Journals in a Digital Era. Information Outlook 1, February 1997.
TENOPIR, C. and Donald W. King. Setting the Record Straight on Journal Publishing: Myth Vs. Reality. Library Journal 121, March 1996.
TENOPIR, C. and Sharon Berglund. Full Text Searching On Major Online Systems: DIALOG, NEXIS, and DataStar. Database 17, October 1993.
TENOPIR, C. and Ralf Neufang. Electronic Reference Options: How They Stack up in Research Libraries. Online 16, March 1992.
TENOPIR, C. and Gerald W. Lundeen. Software Choices for In-House Databases. Database 11, June 1988.
Doporučená četba
TENOPIR, C. and Donald W. King. Communication Patterns of Engineers. New York : IEEE Press, Wiley Interscience, 2004. - spojuje, shrnuje a analyzuje výzkum o tom, jak technici komunikují, prezentují srovnávací data a identifikují mezery ve stávajícím výzkumu.
Text knihy porovnává vzory technické komunikace s těmi z vědy a medicíny.
Nabízí informace o zvyšování kvalifikace technické komunikace, včetně využití komunikačních nástrojů k řešení technických problémů odborů o nedostatcích sdělení podle techniků.
Poskytuje silné závěry k řešení, jaké poučení si techničtí pedagogové, knihovníci a komunikační odborníci mohou naučit z předloženého výzkumu.
Použitá literatura
- ↑ The University of Tennessee, Knoxville. [online]. 2011 [cit. 2012-04-11]. Tenopir awarded ASIST Award of Merit. Dostupné z: <http://www.cci.utk.edu/Tenopir_ASIST>
- ↑ Inflow Information Journal. [online]. 2009 [cit. 2012-05-06]. INFORUM 2009. Dostupný z: <http://www.inflow.cz/inforum-2009>
- ↑ The University of Tennessee, Knoxville. [online]. 2011 [cit. 2012-05-06]. Carol Tenopir - School of Information Sciences. Dostupné z: <https://www.sis.utk.edu/user/157>
- ↑ ASIS&T The American Society for Information Science and Technology. [online]. Aktualizováno 2012 [cit. 2012-04-10]. Award of Merit. Dostupné z: <http://www.asis.org/awards/award_of_merit.html>
- ↑ Los Angeles Chapter of the American Society for Information Science and Technology. [online]. 2011 [cit. 2012-04-10]. Dostupné z: <http://lacasist.org/awards-scholarships/cista>
- ↑ The University of Tennessee, Knoxville. [online]. 2011 [cit. 2012-04-10]. Tenopir awarded prestigious Miles Conrad Award. Dostupné z: <http://www.sis.utk.edu/node/1464>
- ↑ ASIS&T The American Society for Information Science and Technology. [online]. Aktualizováno 2012 [cit. 2012-04-10]. Research in Information Science Award. Dostupné z: <http://www.asis.org/awards/research.html>
- ↑ Alise Association of Library and Information Science Educators. [online]. Aktualizováno 2012 [cit. 2012-04-10]. Dostupné= z: <http://www.alise.org/index.php?option=com_content&view=article&id=432>
- ↑ ASIS&T The American Society for Information Science and Technology. [online]. Aktualizováno 2012 [cit. 2012-04-10]. Thomson Reuters Outstanding Information Science Teacher Award. Dostupné z: <http://www.asis.org/awards/teacher.html>
Externí zdroje
Carol Tenopir - Personal web site of Carol Tenopir. [online]. Aktualizováno 2012 [cit. 2012-05-06]. Dostupné z: <http://scholar.cci.utk.edu/carol-tenopir/home>
Carol Tenopir - School of Information Sciences - University of Tennessee. [online]. 2011 [cit. 2012-05-06]. Dostupné z: <http://web.utk.edu/~tenopir/index.html>