Konvergence

Z WikiKnihovna
Verze z 1. 1. 2011, 20:29, kterou vytvořil Lilu (diskuse | příspěvky) (→‎Použité zdroje: vložení prázdného řádku mezi 1.a 2. zdroj)

Autor: Martina Snížková Klíčová slova: konvergence, matematika, Synonyma: sbíhání, sbližování, splývání Související pojmy: nadřazené: matematická analýza, limita podřazené: bodová konvergence, obor konvergence, stejnoměrná konvergence, absolutní a relativní konvergence

Charakteristika

Ve zkratce tento pojem označuje sbíhání, sbližování, splývání nebo proces k tomu vedoucí, což nám již napovídá jeho název, který pochází z latinského convergere tj. com + Vergere = ohýbat dohromady. Opakem tohoto pojmu je divergence.

Konvergence má široké využití v matematice, dále ho nalezneme také v politice.

Konvergence v matematice

V matematice je tento pojem velice rozšířený a používá se při mnoha matematických úkonech. Konkrétně se konvergence uplatňuje v posloupnostech, nekonečných číselných řadách, řadách funkcí, mocninných řadách, nevlastních integrálech a nesmíme zapomenout na limity, které s tímto pojmem úzce souvisí.

Konvergence v politice

Použité zdroje

1. HARPER, Douglas. Online etymology dictionary [online]. 2001, 2010 [cit. 2011-01-01]. Dostupné z WWW: <http://www.etymonline.com/index.php?search=converg&searchmode=none>.

2. DOŠLÁ, Zuzana ; KUBEN, Jaromír. Diferenciální počet funkcí jedné proměnné. Vyd. 1. Brno : Masarykova univerzita, 2004. Limita posloupnosti, s. 23. Dostupné z WWW: <http://www.math.muni.cz/~dosla/download/skript.pdf>. ISBN 80-210-3121-2.