Zotero

Z WikiKnihovna

Soubor:Zotero logo.gif


Charakteristika

Zotero je software pro správu bibliografických údajů. Oproti podobným aplikacím (o nich se dočtete třeba na Inflow) má podobu plug-inu do prohlížeče Firefox, jedná se o open source a je zdarma. Díky dalším plug-inům naistalovaným do Wordu nebo OpenOffice je možné citovat dokumenty, které si ve Firefoxu do Zotera uložíte, a na základě použitých citací vygenerovat seznam použité literatury. Citace a seznamy literatury je také možné generovat přímo v prohlížeči, prostým přetažením záznamu do textu (např. v Google Docs). Samotné Zotero má přehledné uživatelské rozhraní, umožňuje k bibliografickým záznamům přidávat tagy, poznámky a zařazovat je do kolekcí, synchronizaci mezi různými počítači přes centrální Zotero server, asociaci s PDF dokumenty a screenshoty, jednoduchý import dat z vybraných databází nebo třeba Amazonu. Nevýhodou Zotera je pro naše použití nevhodná implementace citačního stylu ISO-690, takže je nutné importované záznamy ručně upravovat buď po vygenerování citace v dokumentu nebo ještě předtím v Zoteru (což je mnohem efektivnější).

Návod

Plugin pro Firefox se dá stáhnout z homepage Zotera, pluginy pro Word a OpenOffice můžete stáhnout zde. Práci se Zoterem vám mohou pomoci osvětlit inforamční a instruktážní videa a tutorialy, které popisují všechny hlavní aspekty práce se Zoterem.

Ukázka

Rozhraní Zotera ve Firefoxu se dá vyvolat tlačítkem ve spodní liště prohlížeče. V levé části je viditelná struktura kolkekcí záznamů a tagy, uprostřed seznam záznamů ve zvolené kolekci a napravo je detail vybraného záznamu. Design rozhraní vychází ze stylu Apple Itunes a je velmi intuitivní a příjemný.

Soubor:Zotero v akci.JPG


Zotero ve Wordu má podobu panelu nástrojů s několika tlačítky. Na ukázce jsou viditelné i citace a seznam literatury vygenerované pomocí Zotera. V prostředí Openoffice Zotero vypadá a funguje úplně stejně. Práce se Zoterem ve Wordu je bezproblémová, jedinou nevýhodou je pro ISO-690 jediný možný formát zobrazení citací, kterým jsou citace v textu. Uvádět odkazy pod čarou podle ISO-690 není se Zoterem v současné době (květen 2009) možné.

Soubor:Zotero ve Wordu.jpg


Hodnocení

Výhody

  • jednoduchost a snadné ovládání
  • synchronizace z různých počítačů přes centrální Zotero server
  • automatická asociace pdf dokumentů a screenshotů s bibliografickými záznamy
  • možnosti automatického importu bibliografických dat z databází, Amazonu atd.
  • propojení s Wordem a OpenOffice
  • zdarma

Nevýhody

  • funguje pouze ve Firefoxu
  • neumí dobře "náš" citační styl ISO-690
  • občasná potřeba ručních úprav uložených záznamů
  • dokumentace pouze v angličtině

Zotero je velmi efektivním a intuitivním nástrojem pro osobní správu bibliografikých údajů. Oceníte jej tím více, čím více pracujete s online články, pdf dokumenty a obecně na internetu. Svůj účel plní dobře i ve své aktuální podobě. Ovšem ještě lepší bude, až se objeví vyhovující implementace citačního stylu ISO-690. Pak bude Zotero velmi vhodnou pomůckou pro každého studenta i informačního pracovníka.

Zdroje