YouTube: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
m (3 revize: IMPORT W-Z a články začínájící na dlouhé sam. a souhl. s háčkem: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 22. 2. 2012, 14:04

Autor: Daniel Hübner

Klíčová slova: YouTube, video

Synonyma: Video na webu

Související pojmy:

nadřazené - internet, web 2.0

podřazené - sdílení, aplikace, fenomén


Charakteristika

YouTube je největší internetový server (služba, aplikace), sídlící na adrese www.YouTube.com, sloužící ke sdílení videa on-line po celém světě. Tato služba byla založena začátkem roku 2005 třemi kamarády (Steve Chen, Chad Hurley, Jawed Karim) a v dnešní době má již i české rozhraní. Jde v podstatě o stránku, na kterou si může kdokoliv vkládat své vlastní video (to má samozřejmě i své stinné stránky, jelikož se objevují i velice podprůměrná videa nebo videa, která porušují autorský zákon). Na toto video pak můžeme odkazovat na e-mailu nebo na vlastní webové stránce. Velkou výhodou YouTube je, že pro sledování videa nepotřebujeme žádný speciální software a nemusíme se ani registrovat. Pro možnost nahrávání videí, zveřejňování komentářů, nahlašování nebo sledování videí s omezeným přístupem je již potřeba mít založený buď Google nebo YouTube účet (registrace je zdarma). Celý web je velmi přehledný a nabízí perfektní vyhledávání. YouTube je bezesporu fenoménem dnešní doby, což dokazuje, že za každou minutu uživatelé nahrají na tento web až 10 hodin záznamů. Jednou z největších výhod YouTube je bezesporu jeho neomezená kapacita.

Služby a funkce

Na YouTube můžeme video vyhledávat a sledovat podle různých kritérií. Od nejsledovanějších a nejoblíbenějších po videa s podobnou tématikou nebo videa stejného autora nebo žánru. Tyto videa můžeme následně hodnotit a komentovat. Dále YouTube nabízí služby jako fórum, které slouží pro vzájemné spojení uživatelů, kteří se pomocí fóra vzájemně informují a inspirují a dále jako distribuční základna pro autory obsahu a malé i velké inzerenty. Dalšími službami jsou například YouTube na našich telefonech, televizích a webech. Na dalších funkcích vývojáři teprve pracují, ale uživatelé si je již teď mohou prohlédnout, vyzkoušet a poslat svůj názor na ně a to prostřednictvím služby TestTube. Jsou to například funkce :

• Vyhledávání komentářů (objevení videa při procházení komentářů) • Statistiky pro publikum (popis svého cílového publika na základě demografických údajů) • CaptionTube (titulky ve videu) • Poznámky k videu (interaktivní komentář) • Video se značkami v kódu HTML5 • YouTube Music Discovery • Feather (přehrávání videa na stránce s velmi nízkou latencí)

Zakladatelé

Vše začalo v zimě roku 2005, kdy Steve měl problémy poslat svému kamarádovi a spolupracovníkovi z firmy PayPal Chadovi, prostřednictvím internetu video, které natočil na večírku. Nechali se tehdy inspirovat webovou stránkou HotOrNot.com, na kterou lidé mohli posílat své fotky a založili službu YouTube. Původně sloužilo YouTube pro vkládání videa pro aukce, když ale lidé začali vkládat i soukromé video v tak velké míře, že jej tvůrci přestali stíhat mazat, začaly přicházet po pár týdnech první nabídky od velkých investorů. Uzavřeli tak smlouvu s firmou Sequoia, která do nich investovala 8,5 milionů dolarů. Později prodali (v listopadu 2006) YouTube Googlu za neuvěřitelných 37 miliard korun. Steve s Chadem však dále zastávají nejvyšší funkce v této firmě. Původně i třetího zakladatele YouTube se poněkud opomíjí, ale Steve a Chad přiznali, že i Karim měl zásadní vliv na vývoj YouTube.

Použitá literatura

YouTube [online]. 2010 [cit. 2010-06-15]. Dostupné z WWW: <www.youtube.com>.

STWORA, Vladimír . Fenomén YouTube. Zvědavec [online]. 4.4.2007, č. 9, [cit. 2010-06-15]. Dostupný z WWW: <http://www.zvedavec.org/pocitace/2007/04/1986-fenomen-youtube.htm>.

HOBZA, Otakar . Fenomén: YouTube. EMAG : technologický magazín [online]. 23.10.2007, [cit. 2010-06-15]. Dostupný z WWW: <http://www.emag.cz/fenomen-youtube/>.

Www.Youtube.com - Milióny videí. MyView.cz [online]. 2009, [cit. 2010-06-15]. Dostupný z WWW: <http://myview.cz/dobry-web/youtube-com.php>.