Wireframy

Z WikiKnihovna

Autor: Václav Kůs

Klíčová slova: wireframe, náhled webu, skica webu

Synonyma: skica webu, náhled webu

Související pojmy:

nadřazené - web

podřazené - ---


Charakteristika

Pojem Wireframe (zkráceně WF, česky drátěný model) je vizuální pomůcka, která reprezentuje návrh webových stránek a rozmístění jednotlivých prvků jejich obsahu. Wireframy lze vytvářet v různých detailech. Od základního wireframe úvodní stránky, který obsahuje pouze základní rozložení prvků na stránce, až po detailní wireframe. Detailní wireframe může obsahovat položky menu, texty, velikosti obrázků a odkazy na další wireframy hlavních stránek webové prezentace. Wireframe nezahrnuje grafiku, barvy ani typografický styl, je tvořen pouze pomocí čar a textu. Pojem wireframe nepochází z oblasti webového vývoje. Wireframy byly původně vytvářeny pro prezentaci 3-D objektů v CAD (Computer Aided Design) softwarech.

Použití

Wireframe stránek se vytváří zpravidla před zahájením grafických prací, aby bylo možné vytvořit si představu o fungování webu. Jde o návrh, který definuje funkce a obsah stránek, pro lepší pochopení, označuje se také jako „projektová dokumentace nového webu“. Je nutné upozornit na fakt, že wireframy slouží dvěma primárním účelům viz dále.

Rozložení obsahu a funkcionalit

Wireframe definují rozložení obsahu a funkcionalit na jednotlivých webových stránkách. Navrhují způsob navigace uživatele webem a přispívají tak k zajištění dobré použitelnosti webového řešení. Cílem je, aby jednotlivé profily uživatelů na webu snadno našli co hledají.

Komunikační nástroj

Druhá funkce wireframů je sloužit jako komunikační nástroj a to tak, aby jasně prezentoval, co bude chystané webové řešení všechno obsahovat. Je to jeden z nejlepších nástrojů, jak precizovat zadání klienta a dosáhnout toho, že si klient a tvůrce webu přesně rozumí. Srozumitelnost je dána mimojiné i tím, že wireframe je vizuálním nástrojem. To je velmi důležité, neboť dodatečné změny ve vytvořeném webovém řešení mohou být časově i finančně náročné.


Rozdělení

Wireframe můžeme dělit na několik typů od nejjednoduššího nákresu až po podrobný proklikávací model informačního systému nebo rozsáhlých webových stránek.


Textový wireframe: slovně definuje obsah a funkční prvky stránky. Využití wireframe je spíše okrajové, řeší opravdu jen hrubé myšlenky a naznačuje co je a není možné.

Stručný či blokový wireframe: definuje rozložení obsahu a funkčních prvků pomocí polí se stručným textovým komentářem. Jednotlivé bloky definují pozici a proporci textových i grafických prvků na stránce.

Podrobný wireframe: do detailu ukazuje pozice na stránce/stránkách. Může operovat s ostrými texty, obrázky, tabulkami, apod. Podrobně popisuje chování stránky, její směřování, napojení, atd. Tento druh se používá u komplikovanějších a náročnějších řešení.

Proklikávací či hypertextový wireframe: jedná se o ještě podrobnější WF než v předchozím bodě. Největší rozdíl je v jeho chování, předchozí varianty byly statické obrázky, kdežto zde se jedná o proklikávací model, který naplno ukáže provázanost a smysl celého systému. Toto řešení se používá jen v nejnáročnějších případech (intranet; extranet; B2B portál, B2C portál s napojením na informační systém, apod.).

Poznámky

Použité zdroje