WikiKnihovna:Michael Eisenberg: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Řádek 217: Řádek 217:
 
Helping With Homework: A Parents Guide to Information Problem-Solving
 
Helping With Homework: A Parents Guide to Information Problem-Solving
  
'''Články o Miku Eisenbergovi'''
+
 
 +
'''''Články o Miku Eisenbergovi'''''
  
 
1. Truong, Kelly. Research-Assignment Handouts Give Students Meager Guidance, Survey Finds. The Chronicle of Higher Education. July 27, 2010. Article about Project Information Literacy findings. Based on work by Alison Head and Mike Eisenberg.
 
1. Truong, Kelly. Research-Assignment Handouts Give Students Meager Guidance, Survey Finds. The Chronicle of Higher Education. July 27, 2010. Article about Project Information Literacy findings. Based on work by Alison Head and Mike Eisenberg.

Verze z 18. 5. 2016, 20:51

Michael B. Eisenberg (*4.10.1949 North Bellmore, New York) je zakladatelem informatiky na Washingtonské univerzitě, kde byl děkanem od roku 1998 do roku 2006. V současné době je na univerzitě profesorem a zároveň hlavním prvkem pedagogické a vědecké činnosti.

Eisenberg působil po mnoho let jako profesor informačních studií na Syracuse University. Je zakládajícím ředitelem informačního institutu SYRACUSE. Eisenberg se ve svých výzkumech a přednáškách věnuje tématům jako Informační gramotnost, informační technologie, informační manegement v učení a vyučování, informace a knihovnictví a to díky vzdělávání informačních pracovníků. Také se specializuje na informační chování.

Mikovo osobní motto je "Make it better" neboli "Udělej to lépe". Možná proto se stal spoluautorem nejrozšířenějšího modelu informační gramotnosti - Big6[1]. Big6 zahrnuje všechny oblasti, kterými se Eisenberg zabývá, je to souhrnný název pro tyto oblasti.

RTENOTITLE
Jméno Michael B. Eisenberg
Datum narození 4.října 1949
Místo narození North Bellmore, New York
Aktuální místo pobytu Seattle
Povolání Profesor
Obor Informační věda
Známý díky projekt Big6
Alma mater University at Albany, SUNY


Život

Michael B. Eisenberg se narodil 4. října roku 1949 v New Yorku. Studoval na University at Albany, SUNY ze které má titul BA (Bachelor of Arts) a MLS (Master of Library Science). Dále vystudoval Syracuse University, kde získal titul PhD a CAS (Certificate of Advanced Studies).

Mike Eisenberg je profesorem na Washingtonské univerzitě a zakládajícím děkanem Informations School na zdejší univerzitě. Na této škole je možné získat nejen bakalářský titul z oboru informatiky, ale také magisterský či doktorský titul. Po mnoho let působil jako profesor informačních studií na Syracuse University a zároveň byl zakládajícím ředitelem Informačního institutu Syracuse.

Hlavním cílem Michaela je zlepšit informační, komunikační a technologické dovednosti lidí a také zlepšit schopnost společnosti uspokojovat své informační potřeby. Důležitým projektem Michaela Eisenberga byl projekt Big6, na kterém spolupracoval s Bobem Berkowitzem. Roku 2008 začal Mike pracovat s Dr. Allisonem na projektu informační gramotnosti (Information Literacy) a na dalších studiích, ve kterých zkoumá chování dospělých v digitálním věku.

V současné době pracuje Mike na kompletní revizi své učebnice Informační gramotnost: Základní dovednosti pro informační věk. Mike je častým řečníkem na konferencích, představuje řadu seminářů a školení každý rok, a konzultuje problémy z oblasti informační vědy. Nyní žije se svou ženou Carol v Seattlu. S tou má syna Briana Eisenberga, který vystudoval školu University of Washington. [2]


Aktivity a úspěchy

Michael Eisenberg je velice produktivní člověk. Napsal spoustu knih, článků, publikací, spolupracuje s tisíci studentů, je členem mnoha asociací a za svou celoživotní práci a snahu dostal nejedno ocenění.

Členství

American Library Association

American Library Association, American Association of School Librarians

American Society for Information Science & Technology

Association for Library and Information Science Education

Oregon Library Association

Washington Library Association


Ocenění

Association for Library and Information Science Education (ALISE) Award - 2009

Who's Who Award

Distinguished Service Award - 2006

Higher Education Award – 2005

Presidential Award – 2003, 2002

Honorary Membership Award 1999

Distinguished Alumni Award ( DAA) 1990


Mike a jeho tým AskERIC[3] byli finalisty prestižní Computerworld Smithsonian Awards pro informační technologické inovace.


Zaměstnání

2006 - Současnost Rektor a profesor, The Information School, University of Washington

1998 - 2005 Děkan a profesor, The Information School, University of Washington

1993 - 1998 Profesor, School of Information Studies, Syracuse University

1989 - 1993 Asistent profesora, School of Information Studies, Syracuse University

1990 - 1998 Ředitel, Information Institute of Syracuse including the ERIC Clearinghouse on Information & Technology

1982 - 1989 Asistent profesora, School of Information Studies, Syracuse University

1985 - 1990 Asstent ředitele, ERIC Clearinghouse on Information & Technology (formerly Information Resources)

1977 - 1982 Pomocný učitel, School of Information Studies, Syracuse University

1979 - 1982 Koordinátor, School Media and Field Work Programs, School of Information Studies, Syracuse University

1974 - 1981 Hlavní specialista v knihovně, Fayetteville-Manlius Senior High School, Manlius, NY

1974 - 1974 Knihovník specialista, Eagle Hill Jr. High School, Manlius, NY

1973 - 1973 Zaměstnanec knihovny, Library, SUNY Albany, Albany, NY

1971 - 1972 Učitel sociálních studií, Valencia High School, Placentia, CA


Význam pro informační vědu a knihovnictví

Mike je zakladatelem takzvané filosofie informační gramotnosti, ke které patří hlavně praxe v tomto oboru.

BIG6

Největším přínosem do informační vědy je určitě projekt Big6, který by vyvinut Mikem Eisenbergem a Bobem Berkowitzem na začátku 90. let. Projekt byl schválen v Dubaji na Dubai Women's College. Big6 je procesní model, který pomáhá v informační oblasti řešit problémy neboli problem-solving. Může nám připomínat Bloomovu taxonomii[4]. Pomáhá nám používat nástroje a najít, používat, aplikovat a vyhodnocovat informace pro naše specifické zadání a úkoly. Dá se říct, že je to jakási šablona, podle které se vyučuje na americých školách. Je to nejznámnější a nejrozšířenější přístup k informačním a technologickým schopnostem na světě. Tento přístup je praktikován na všech K-12 třídách, což jsou třídy pro studenty od 17 do 19 let. [5]


Model se skládá ze šesti kroků, které na sebe navazují.

1. Task Definition – Definice problému

- Definice informační potřeby

- Určení potřebných informací

2. Information Seeking Strategies – Vyhledávací strategie

- Určení všech možných zdrojů

- Vybrání nejvíce relevantních

3. Location and Access – Umístění a přístup

- Lokalizace zdrojů fyzicky a intelektuálně

- Vyhledávní informací uvnitř zdrojů

4. Use of Information – Použití informací

- Vytvoření znalostí

- Odvození relevantních informací

5. Synthesis - Syntéza

- Organizace více zdrojů

- Prezentace

6. Evaluation - Zhodnocení

- Posouzení produktu (efektu)

- Posouzení procesu (efektivity)


Project Information Literacy (PIL)

Projekt informační gramotnosti (PIL) je národní studií, o mladých dospělýcha jejich návicích. Eisenberg na prejektu spolupracoval s University of Washington iSchool. Hlavním cílem projektu je pochopit jak maldí dospělí chápou a operují s hledanými aktivitami z kurzu a každodenního života a halvně jak řeší důvěryhodnost, relevanci a změny v digitální věku. Výsledky projektu jsou vypracovány z cca 13 000 dat dospělých , kteří jsou zapsaní ve více než 60 komunitních školách a univerzitách v USA.

Takovou tečkou za jeho významným místem v informační vědě a knihovnictví bychom také mohli uvést jeho vřelý vztah ke studentům, kterým pomáhá k akademickým a profesním úspěchům svým vřelým přístupem, určitě mnoho lidí inspiroval ke studiu tohoto oboru, čímž si můžeme dovolit říct, že je jeho význam opravdu veliký. Také se od studentů rád učí novým věcem, což se u profesorů moc často nevidí.

Publikace a tvorba

Knihy

EISENBERG, M. and Berkowitz, R. (2011). The Big6 Workshop Handbook: Implementation & Impact, 4th Ed.. Linworth Publishing.

Teaching Information Literacy: Context, Context, Context (2007)

The Super 3: Information Skills for Young Learners (2007)

ED and INFO 2052: Oh the Places You’ll Go! (2012)


Články

Mike Eisenberg je autorem mnoha knih, článků i učebnic. Je jich opravdu mnoho.

Lin, P., Karlova, N., Marino, Jr., J., & EISENBERG, M. (2012). Highly Sought After: Second Life Continued Use, CSCW' 12 Proceedings of the ACM 2012 conference on Computer Supported Cooperative Work Companion. ACM.

EISENBERG, M. Lin, P., Marino, J., & Karlova, N. (2011). Research on Credibility and Immersive Virtual Environments Virtual Information Behavior Environments (VIBE) Project: Final Report Final Report for MacArthur Foundation Grant #92258-0 (Rep.). Information School, University of Washington.

EISENBERG, M. (2010) "Develop and Deliver Essential Information Literacy Programs," Proceedings of the Korean Society of Library & Information Science Conference, Journal of the Korean Society for Library and Information Science, 36(2).

Head, A. and EISENBERG, M. (November 1, 2010). " Truth Be Told: How College Students Evaluate and Use Information in the Digital Age", Project Information Literacy Progress Report, University of Washington's Information School. full text.


Přednášky a univerzita

Mike je profesorem na univerzitě, profesorem velmi významným a pracovitým, takže má na svém kontě několik desítek prezentací na témata, která se se týkají jeho vzdělání a toho, co vyučuje, což je informační gramotnost, informační chování a další. Zajímávé je, že prezentace obsahují opravdu málo textů, obsahují pouze hesla, nebo dokonce jen obrázky či fotky, které jsou, dá se říct, někdy až nesrozumitelné.

Důležité přednášky

Information Literacy, Escuela Graduada de Ciencias Y Tecnologias de la Informacion, University of Puerto Rico, February 4, 2004.

The Big6 Approach to Information Problem-Solving: Higher Education Presentation, IMT 500 Lecture, Seattle, EA, October 2, 2004.

21st Century iSchool, Information and Communications University, Daejeon, Korea, October 23, 2004.[[6]]

Učebnice

Information Literacy: Essential Skills for the Information Age - V současné době Mike pracuje na plné verzi jeho nejpoužívanější učebnice

Teaching Information and Technology Skills: The Big6 in Secondary Schools

Teaching Information and Technology Skills: The Big6 in Elementary Schools

Helping With Homework: A Parents Guide to Information Problem-Solving


Články o Miku Eisenbergovi

1. Truong, Kelly. Research-Assignment Handouts Give Students Meager Guidance, Survey Finds. The Chronicle of Higher Education. July 27, 2010. Article about Project Information Literacy findings. Based on work by Alison Head and Mike Eisenberg.

2. "Mike Eisenberg on Leadership Challenges and Opportunities in the World Today." Interview in The Leading Edge, Newsletter of the Office of Professional & Organizational Development, University of Washington Human Resources, Spring 2008.

3. Sports: Building Winning Teams," 2007. How people in sports use information to build winning teams. Lorenzo Romar, head coach of the University of Washington men's basketball program, talks about building a successful team. Mike Eisenberg, dean emeritus of the University of Washington Information School, discusses how information professionals collect and manage the information that is essential to building successful teams at the college or professional level.

4. "Students Honor Outgoing iSchool Dean," The Daily of the University of Washington, January 30, 2006.

5. Spagnolo, L. (2002). "ATG Interviews Mike Eisenberg: About Libraries, Information, and Education in the 21st Century," Against the Grain, 14(1): 42-49.

6. Libraries Making a Difference in Society. City Club of Tacoma: May 17, 2000. Listen to the audio. Requires Real Player

7. Sherry Stripling. "Making Sense of the Info Nation," Mike Eisenberg teaches UW's doctors of data overload how to recognize what's valuable. Seattle Times: April 9, 2000. full text

8. "New director leads Library school into Info Age," University Week: October 8, 1998.

Externí zdroje

http://faculty.washington.edu/mbe/bio.php

http://faculty.washington.edu/mbe/

https://ischool.uw.edu/people/faculty/mbe

http://infolit.org/michael-b-eisenberg/

http://projectinfolit.org/publications

http://projectinfolit.org/about

http://igeaj.weebly.com/9571iquestqueacute-diferencias-y-similitudes-ofrecen-las-webquest-en-relacioacuten-a-lo-que-se-conoce-como-big-seis9568.html

http://www.big6.com/

http://www3.eduref.org/

http://nmasse.com/courses/ref/big6/big6.htm

http://heylottka.blog.cz/1106/bloomova-taxonomie-vyukovych-cilu