T Series

Z WikiKnihovna

Úvod

Knihovní systém T Series je vyvíjen americkou firmou Electronic Online Systems International, distribuci v ČR zajišťuje Ústav výpočetní technikyUniverzity Karlovy, který má přístup ke zdrojovým kódům a vytváří lokální modifikace systému tak, aby odpovídaly českému prostředí. V distribuci jeaktuálně verze v315 z roku 2011. V průběhu dvanáctiměsíční záruční doby má zákazník nárok na aktualizace a upgrady zdarma, po jejím uplynutí může zákazník uzavřít s distributorem smlouvu o údržbě, kdy jsou upgrady systému a odstraňování chyb opět zdarma.

O systému

T Series byl původně vyvíjen pod názvem Tinlib, po vzniku firmy EOSI bylpřejmenován.
Architektura systému je modulární, umožňuje běh systému jak v jednouživatelském režimu, tak v reřimu klient-server. Díky tomu může pokrýt nejširší spektrum knihoven, od obecních s jedním počítačem, až po velké knihovny s několika pobočkami a desítkami klientů. Klient může být nainstalován na jakýkoliv běžný počítač s operačním systémem MS Windows XP a novější, pro server je třeba výkonný, minimálně dvoujádrový, procesor, 512 MB RAM a dostatečně velký harddisk. Server běží na platformě Linux, nebo MS Windows 2000 / 2003 Server.
Systém používá databázové jádro TINMAN, navržené pro potřeby knihovnického využití. Jednotlivé záznamy jsou hypertextově propojené, automaticky se vytváří vazby např. mezi autory, tituly, předmětovými hesly atd., což umožňuje vysoký výkon při vyhledávání. Aplikační část je napsaná v jazyce databázového stroje, díky čemuž ji lze snadno přenášet mězi různými platformami.

Moduly

Katalog 

Základní modul T Series, umožňuje vkládání nových záznamů, oprava a výmaz záznamů, vytváření a údržbu souborů autorit, vyhledávání v databázi, export a import. Podporuje standardy AACR2, ISBD, Z39.50, podporuje práci s daty ve formátu ISO 2709.

Správa systému 

Nastavení uživatelských práv, konverzí a iportů dat, tiskových sestav, uživatelských hlášení atd.

Konverze 

Umožňuje výměnu dat s ostatními systémy podporujícími standard UNIMARC.

Správa seriálů 

Všechny činnosti při správě seriálů – adresy dodavatelů, vytváření objednávek, faktur, zadávání a kontrola došlých výtisků, urgence nedodaných výtisků.

Akvizice

Umožňuje podobné činnosti jako modul Správa seriálů pro neseriálové publikace, kontrolu rozpočtu, statistiky.

Z39.50 server 

Umožňuje vyhledávání záznamů pomocí protokolu Z39.50. Splňuje požadavky Jednotné informační brány

Z39.50 klient 

Klient pro přebírání záznamů z jiných knihoven prostřednictvím protokolu Z39.50. Je tvořený jednoduchým webovým rozhraním.

Výpůjční protokol 

Evidence čtenářů, výpůjček a vracení, placení pokut a poplatků, generování upomínek, statistiky. Podporuje provoz více poboček, technologie čárových kódů, samoobslužnou výpůjčku. Součástí modulu je nastavení různých práv, jak čtenářů, tak knihovníků.
Umožňuje nastavit názvy poboček, kategorie dokumentů, lhůty výpůjčního protokolu, povolení e-mailu v dopisech, automatické generování dopisů, texty sdělení, druhy poplatků a kreditů, typy čtenářů, statusy dokumentů, statusy čtenářů apod.

OPAC 

Umožňuje vyhledávání a procházení bibliografických záznamů. Existuje ve dvou verzích, Easy pro méně zkušeného uživatele, s bohatou nápovědou pro jednotlivé kroky při vyhledávání, a User, která umožňuje pokročilejší metody vyhledávání.
Vyhledávat lze pomocí jména autora, slov z názvů, klíčových slov atd., složitější vyhledávání umožňují logické operátory AND, NOT a OR. Pomocí zvláštního okna lze přistupovat k souborům autorit. Výsledky hledání lze ukládat, tisknout, nebo odeslat e-mailem.
V tomto modulu je uživateli přístupné jeho čtenářské konto, kde zjistí podrobnosti o svých výpůjčkách a rezervacích.

TinWeb

Je samostatný modul produkovaný firmou Multidata Praha, mápodobné určení a možnosti jako originální modul OPAC.

Uživatelé v ČR

Jako referenční uživatel v ČR je uváděná Akademie múzických umění v Praze, další instalace jsou uváděné v některých ústavech Akademie věd, Česká televize, Česká Národní Banka, Městská Knihovna v Chrudimi, Vysoká Škola Báňská – Technická Univerzita Ostrava a několik dalších.

Závěr

Systém T Series již patrně není aktivně vyvíjen, na WWW stránkách výrobce o něm není zmínka a nabízí již systémy nové generace, i některé knihovny uváděné jako uživatelé na stránkách distributora již používají jiné systémy, například Clavius.

Použité zdroje

1. Bulínová, Eva. Setkání uživatelů knihovního systému T Series 2002. Ikaros [online]. 2002, roč. 6, č. 7 [cit. 17.05.2012]. Dostupný na WWW: <http://www.ikaros.cz/node/977>. ISSN 1212-5075.
2. Co je TinWeb. [online]. c2011 [cit. 2012-05-10]. Dostuný na WWW: <http://www.multidata.cz/produkty/tinweb>.
3. Univerzita Karlova. Ústav výpočetní techniky. T Series [online]. c2011 [cit. 2012-05-10]. Dostuný na WWW: <http://tseries.cuni.cz/TSERIES-4.html>.

zpracoval

Michal Hoftich student ÚISKFF UK