Principy ekonomie

Z WikiKnihovna

10 principů ekonomie

1.Princip: Lidé volí mezi alternativami

Pro získaní jedné věci musíme obětovat čas, který bychom mohli využít na získání věci jiné. Další z voleb je ta, za co utratíme svůj příjem, pokud si například koupíme dovolenou u moře, nebudeme si moct dovolit zimní lyžování v Alpách. Ve všech těchto rozhodnutích probíhá volba mezi možnostmi jak alokovat své zdroje. Tato volba neprobíhá pouze na základní úrovni mezi občany určité státu, ale také na úrovni celého státu, respektive zástupců daného státu, kteří se musí rozhodnout jestli zvýší rozpočet na obranu státu či zvýší rozpočet školám. Je velmi těžké rozhodnout, jaké alternativy by měly být zvoleny, ale pro ekonomii je nejdůležitější, aby lidé věděli jaké alternativy se jim a nabízejí rozuměli jim pro snadnější rozhodnutí.


2.Princip : Cena věci se rovná tomu, čeho se vzdáte pro její získání

Jelikož lidé musejí volit mezi různými alternativami, kterí se jim nabízejí, musejí být schopni si vyčíslit, alespoň obrazně náklady a výnosy jednotlivých možností. Ve většině připadů je ovšem velice těžké vyčíslit náklady daných možností. Například pokud se rozhodujete, jestli začít studovat na vysoké škole nebo jít raději do práce. Největší náklad takového studia je obětování vašeho času, který lze jen těžko vyčíslit. Proto se v této situaci rozhodujete podle tzv. nákladů obětované příležitosti.


3. Princip: Racionální lidí myslí v mezních veličinách

Mezní veličiny jsou dodatečné přizpůsobení již daného plánu. Například pokud firma má 10 pracovníků a najme dalšího, dívá se na tzv. mezní produkt, což je přínos toho 11.pracovníka. A podobně se rozhodují lidé, například pokud se rozhodujete jestli začít další rok studia, porovnáváte mezní přínosy a náklady, které vám to přinese. Vyplatí se studovat další rok a obětovat další rok času nebo je pro výhodnější již nastoupit do práce? Pokud zjistíte, že dalším rokem studia již získáte doktorský titul, což by v dalším hledání zaměstnání byl velký přínos, je jasné že nadále studvat je správná volba.


4.Princip: Lidé reagují na pobídky

Většinou se rozhodujeme na základě nákladů a výnosů, které nám daná věc přinese. Pokud se tedy náklady nebo výnosy změní, může se změnit i naše volba - reagujeme na pobídky.Velmi důležitá je role pobídek pro ty, kteří vytváří veřejnou politiku. Veřejné politiky často mění náklady a přínosy jednotlivých soukromých rozhodnutí. Problém nastává pokud politici opomenou úvahu, jaké dopady může mít změna pobídek na chování lidí, výsledek jejich politiky pak může být úplně jiný než zamýšleli. Například zákon o zavedení povinnosti mít zapnuté bezpečtnostní pásy v autě, protože jejich používání snižuje počet nehod. Výsledek může být, že lidé budou mít zapnuté pásy, ale budou jezdit rychleji a mín opatrněji, takže ve výsledku ke snížení počtu nehod nedojde. Typickým reagováním lidí na pobídky je, že začnu méně kupovat produkt, na který byla uvalena vyšší daň.


5. Princip: Obchodováním si mohou polepšit obě strany

Jedntolivé státy světa si mezi sebou konkurují v různých odvětvích. Mohlo by se zdát, že tato konkurence není příliš dobrá, protože ztěžuje méně vyspělým státům, aby byli úspěšní jako ti vyspělejší. Ale hlavně díky této konkurenci se jednotlivé země rozvíjejí. Představme si, že bychom žili izolovaně od civilizace, museli bychom si šít oblečení, lovit potravu, postavit si dům apod. Je tedy zřejmé, že je pro nás lepší žít mezi ostatními lidmi, kde si můžeme koupit statky, které potřebujeme. A jednotlivé státy jsou na tom stejně, je pro ně výhodné obchodovat s ostatními, protože se mohou specializovat na to, v čem jsou dobré, protože ostatní statky mohou koupit od jiných zemí.


6. Princip: Trhy jsou obvykle dobrým způsobem organizace ekonomické aktivity

7. Princip: Vlády mohou někdy zlepšit výsledky fungování trhu

Přestože by bylo nejvíce efektivní, pokud by politici nezasahovali do fungování trhu, někdy to bohužel bez zásahů vlády nelze. Existuje několik příčin selhání trhu, které jinak než regulací nebo zákony řešit nelze. Například externality způsobují selhání, například pokud továrna bude vypouštět příliš mnoho škodlivin, které ohrožují obyvatelé, musí vlády vydat zákon nebo nařízení, týkající se ochrany životního prostředí. Dalším příkladem selhání může být utvoření monopolu na trhu, který nastaví tržní cenu určitého statku na nadprůměrnou úrověň. V tomto případě musí opět být vydán zákon o regulaci cen.


8. Princip: Životní úroveň země závisí na její schopnosti vyrábět statky a služby

9. Princip: Tiskne-li vlády příliš mnoho peněz, ceny stoupají

10. Princip: Společnost je vystavena krátkodobé volbě mezi inflací a nezaměstnaností

Seznam zdrojů: MANKIW, N. Gregory. Zásady ekonomie. Praha: Grada, 2000 MUSIL, Petr, Kamil FUCHS, Aleš FRANC a Šárka GRIGARČÍKOVÁ. Ekonomie. 1. vyd. Plzeň: Aleš Čeněk, s.r.o., 2008 MANKIW, N. Gregory. Principles of economics. 4th ed. Mason: Thomson Higher Education, 2007