Patrick Wilson: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Řádek 55: Řádek 55:
 
== Závěr života ==
 
== Závěr života ==
  
Krátce před svou smrtní dokončil živou orální historii s názvem ''Philosopher of Information: An Eclectic Imprint on Berkeley's School of Librarianship, 1965-1991'', která je dostupná v The Bancroft Library na UC  Berkeley a online. <br>
+
Krátce před svou smrtní dokončil živou orální historii s názvem ''Philosopher of Information: An Eclectic Imprint on Berkeley's School of Librarianship, 1965-1991'', která je dostupná v The Bancroft Library na UC  Berkeley a [https://calisphere.org/item/ark:/13030/kt958006vr// online]. <br>
 
Krátce před smrtí odešel do pečovatelského  domova. Několik měsíců se potýkal se špatným zdraví až nakonec zemřel ve věku  75 let na srdeční selhání. Mezi pozůstalé patří jeho doposud žijící bratr Thomas D. Wilson, dvě neteře a dva synovci. Na jeho počest se v kampusu konala 29. října 2003 vzpomínková bohoslužba.
 
Krátce před smrtí odešel do pečovatelského  domova. Několik měsíců se potýkal se špatným zdraví až nakonec zemřel ve věku  75 let na srdeční selhání. Mezi pozůstalé patří jeho doposud žijící bratr Thomas D. Wilson, dvě neteře a dva synovci. Na jeho počest se v kampusu konala 29. října 2003 vzpomínková bohoslužba.
  

Verze z 19. 5. 2017, 18:59

Patrick Wilson


 
Santa Cruz, Kalifornie, USA
Datum a
místo úmrtí
12. září 2003
San Francisco, Kalifornie, USA
  infarkt
  byl svobodný
  -
  americké
Vzdělání University of California, Berkeley
Pracoviště University of California, Berkeley
University of California, Los Angeles
  Award of Merit, 2001
Známý pro Zobecnění školních osnov pro School of Library and Information Studies


Patrick Wilson (29. prosinec 1927 – 12. září 2003) byl knihovník, informační vědec a filozof, který působil jako profesor na University of California, Berkeley a děkan na School of Library and Information Studies. Během té doby zmodernizoval a zobecnil školní osnovy a pět let vyučoval filozofii na University of California, Los Angeles. V roce 2001 mu Americká společnost udělila nejvyšší cenu Award of Merit. Zemřel ve věku 75 let na selhání srdce.

Život a vzdělání

Patrick neměl snadné dětství, vyrůstal během velké hospodářské krize v dělnické třídě. Pracoval jako kostelní varhaník, jako poslíček v místní veřejné knihovně a příležitostně i doručoval telegramy a zametáním obchodů. O tom, že by šel na vysokou školu původně ani neuvažoval. Nakonec v roce 1949 získal titul A.B. z oboru filozofie, roku 1960 si ve stejném oboru dodělal doktorský titul. Než získat titul doktora, v roce 1953 udělal si ještě bakalářský titul v oboru knihovnictví. Všechna tři studia uskutečnil na University of California, Berkeley[1].

Zaměstnání

Poté co získal titul z knihovnictví, pracoval v UC Berkeley’s Doe Library v oddělení všeobecné referenční službě a jako knihovník a bibliograf pro South Asian Studies od roku 1954 do roku 1959.
V roce 1960 začal učit filozofii na University of California, Los Angeles (UCLA), ale o pět let později se během studentských protestů (Free Speech Movement) vrátil do Berkeley jako odborný asistent profesora na fakultě School of Librarianship. To ho uvedlo do těžké situace, neboť univerzitní předpisy vyžadovaly, aby se jeho čtyř a půlleté asistenství profesora filozofie, kterou absolvoval na UCLA, započítalo do jeho funkčního období, a proto si musel rok a půl nahradit v jiné oblasti v jiném areálu. Jeho úspěšnou reakcí bylo napsání pronikavé diskurzivní analýzy s povahou bibliografie, která se odehrála ve dvou odlišných základních odlišných rolích: sestavování enumerativních, popisných seznamů a poradní role týkající se nejlepších dokumentárních prostředků. V roce 1968 byla publikována v University of California Press pod názvem Two Kinds of Power: An Essay on Bibliographical Control a stala se klasikou, která je široce čtená pro její pečlivý výklad ústředních pojmů jako „text“ a „relevance“. V červenci 1976 se stal řádným profesorem a fakulta byla přejmenována na School of Library and Information Studies.

V letech 1970 – 1975, a poté od roku 1986 až do svého odchodu do důchodu v roce 1991 působil jako děkan. Stále se ale aktivně věnoval čtení, psaní a občas docházel na semináře. V této době byla škola znepokojena s výpočetní technikou, automatizací knihovny a online vyhledáváním. Velkou měrou podílel na modernizaci a zobecnění školních osnov během přeměny fakulty ze School of Librarianship na School of Library and Information Studies a základem pro současnou School of Information Management and Systems.[2]

Publikace

Knihy

  • 1968 - Two Kinds of Power: An Essay on Bibliographical Control
  • 1977 - Public Knowledge, Private Ignorance: Toward a Library and Information Policy
  • 1983 - Second-Hand Knowledge: An Inquiry into Cognitive Authority

Ostatní díla

Přínos

Ocenění

V roce 1991 byla jeho práci věnovaná konference, která se konala ve Švédsku.
Roku 2001 mu Americká společnost informační vědy a technologie udělila svou nejvyšší čest Cenu za zásluhy (Award of Merit).

Závěr života

Krátce před svou smrtní dokončil živou orální historii s názvem Philosopher of Information: An Eclectic Imprint on Berkeley's School of Librarianship, 1965-1991, která je dostupná v The Bancroft Library na UC Berkeley a online.
Krátce před smrtí odešel do pečovatelského domova. Několik měsíců se potýkal se špatným zdraví až nakonec zemřel ve věku 75 let na srdeční selhání. Mezi pozůstalé patří jeho doposud žijící bratr Thomas D. Wilson, dvě neteře a dva synovci. Na jeho počest se v kampusu konala 29. října 2003 vzpomínková bohoslužba.

Použitá literatura a zdroje

  1. Professor emeritus Patrick Wilson, librarian and philosopher, dies at 75. UC Berkeley News [online]. 2003 [cit. 2017-05-17]. Dostupné z: http://www.berkeley.edu/news/media/releases/2003/09/24_wilson.shtml
  2. Patrick Wilson: Professor in the School of Information Management and Systems, Emeritus Berkeley. University of California: Academic Senate [online]. 2003 [cit. 2017-05-16]. Dostupné z: http://senate.universityofcalifornia.edu/_files/inmemoriam/html/patrickwilson.htm

Externí zdroje