KOffice

Z WikiKnihovna

http://www.koffice.org/media/images/top-kde.jpg

KOffice - kancelářský balík pro KDE

Vytvořila: Blanka Odutová

Datum: 31. března 2008

Adresa hodnocené stránky: http://www.koffice.org/

http://www.koffice.org/pics/koffice1.6-458.jpg

Charakteristika stránky

Domovská stránka projektu KOffice poskytuje veškeré informace o tomto produktu, jeho vývoji a jeho aktuální i právě připravované verzi. Je určena všem zájemcům o volně dostupný software kancelářského typu v unixových operačních systémech. V menu najdeme odkazy na všechny jeho aplikace, možnost stažení, informace o celém projektu KDE, novinky o posledních verzích, dokumentaci.

Možnosti

KOffice je volně dostupný komplexní balík kancelářských aplikací, určený pro prostředí KDE (K Desktop Environment). KDE je moderní prostředí pracovní plochy pro počítače s operačním systémem typu UNIX (Linux, Unix, BSD). KOffice je alternativou k jiným volně dostupným kancelářským balíkům jako je např. OpenOffice. KOffice poskytuje všechny možnosti, které se dají od kancelářského balíku čekat. K nejvíce používaným programům budou patřit KWord, KSpread a KPresenter (viz. níže). K dalším aplikacím patří Kivio - programovatelný grafický editor schémat a šablon, Karbon14 - vektorový grafický editor s mnoha nástroji, Krita - bitmapový grafický editor schémat určený pro klasické kreslení, Kugar a KChart - dvojice integrovaných generátorů sestav a diagramů, KFormula - integrovaný editor matematických vzorců, Kexi - integrovaný komplexní databázový program a KPlato - komplexní aplikace pro projektový management. KOffice plně podporuje formát OpenDocument.

KWord

http://www.koffice.org/kword/pics/hi48-app-kword.png

Jedná se o textový editor podobný OO Writeru či MS Wordu, vyhovuje psaní běžné agendy, umí kontrolovat pravopis, snadné vkládání obrázků.

KWord

KSpread

http://www.koffice.org/kspread/pics/hi48-app-kspread.png

Tabulkový procesor s podporou listů, šablon a více než 100 matematických vzorců.

KSpread

KPresenter

http://www.koffice.org/kpresenter/pics/hi48-app-kpresenter.png

Prezentační program s podporou obrázků a grafických efektů.

KPresenter

Funkce

Většina aplikací má předpřipravené šablony. Funkce jsou podobné jako u všech běžných kancelářských balíků: automatické opravy textu, lokalizace do cizích jazyků včetně češtiny, podpora PDF formátu. Nevýhodou je nízká kompatibilita s formáty MS Office doc a xls, což se dá částečně nahradit formáty rtf a odf.

Hodnocení stránky

  • Stránka KOffice obsahuje vyčerpávající informace o jednotlivých aplikacích, včetně snímků obrazovek, popisu funkcí a dokumentace.
  • Design stránky je profesionální, avšak v některých částech poněkud chudší. Velmi graficky vydařené jsou ikonky označující jednotlivé aplikace.
  • Navigační menu je v levé části, konzistetní na všech stránkách projektu, tudíž není problém se v obsahu zorientovat.
  • Za určitou nevýhodu považuji to, že stránka jsou pouze v angličtině, nemá plnou českou verzi.

Shrnutí

Stránka KOffice velmi dobře prezentuje produkt volně dostupného kancelářského softwaru, který funguje velmi rychle, má jednoduché rozhraní a rychlý vývojový cyklus, který zaručuje neustálé zdokonalování všech aplikací.

Reference


Zpět na hlavní stránku předmětu: VIKBA07