KISK:Nové technologie v knihovnictví

Z WikiKnihovna

Nové technologie v knihovnictví

Toto je úvodní wiki stránka předmětu. Měla by sloužit jako rozcestník na další témata. Červeně vysvícené odkazy vedou na ještě neexistující stránky. Stačí kliknout a můžete stránku vytvořit. Nemá smysl, aby to byla druhá nebo okopírovaná Wikipedie. Můžete na ni odkázat. Při zpracování témat se snažte zaměřit na náš obor - jak s ním souvisí.

Byl bych rád, kdybyste se pokusili na zpracování témat spolupracovat. Můžete k tomu použít stránky diskuse, které jsou přiřazené ke každému článku (viz horní záložky) nebo přímo editovat jednotlivé sekce kterékoliv stránky.

V tomto předmětu si taky máte možnost vyzkoušet práci se systémem MediaWiki, který používá Wikipedie. Využijte ji, může se vám do budoucna hodit. Základní práce se systémem je jednoduchá. Více vlevo v Navigaci pod odkazem Nápověda.

Kadlec 21:23, 4. 3. 2008 (CET)

Osnova

K zamyšlení

  • Znáte web http://www.odaha.com ? Najdete zde plné texty opravdu velkého množství beletrie a jiné literatury. Zajímalo by mě, jak to má poskytovatel vyřešeno s autorskými právy. Že by téma pro diskuzi?
  • Nepřijde vám občas zbytečné zabývat se novými technologiemi v knihovnictví, když ještě nefungují ani ty staré? Na fotografiích je místní lidová knihovna ve Vojtěchově, okres Prostějov.

K.urbankova 17:20, 25. 3. 2008 (CET)

Odkazy

OPAC - jak dál? (prezentace na SlideShare)

Knihovnické systémy a OPACy, kdo je vyvíjí. OPAC 2. generace. Co knihovny vlastní. Požadavky na OPAC. Směry rozvoje E3OPAC. Kdo a jak nové požadavky realizuje. Next-generation interfaces. Databáze a back-end služby.

Identifikátory a lokátory (prezentace na SlideShare)

Pojmy. Požadavky na identifikátory. Souvislost jména a lokátoru. PURL, DOI, permalink. Bibliografická citace a identifikátor. Problém „appropriate copy“. OpenURL. Služby založené na ISBN: Wikipedia BookSources, ISBNdb.com, xISBN, thingISBN (LibraryThing API).

Experimentální OPAC v ÚK FF MU - přehled funkcí (prezentace na SlideShare)

Prezentace z on-line přednášky. Na prvních čtyřech slidech je několik poznámek k tomu, proč katalog vznikl, dál následují screenshoty.