KISK:Nástroje a možnosti Internetu

Z WikiKnihovna

Nástroje a možnosti Internetu; 101 Web 2.0 Teaching Tools

Ukázkový odkaz:

 • Inflow: (Škyřík) - elektronícký časopis z oblasti ISK, který umožňuje ...(překlad anotace z angličtiny)

Aggregators

The following list includes free tools that you can use to stay on top of current events, including headlines and blogs.


 • Aggie: [Vasek Spacil] Aggie is an open source news aggregator that's also a desktop application. It downloads the latest news and displays it in a Web page.
 • Awasu: (Josef Bělehrádek) Awasu je v základní verzi kvalitní freewarová čtečka RSS a Atom kanálů, která rovněž umožňuje sledování změn na vybraných webových stránkách. Dále nabízí možnost rozšíření programu pomocí plug-inů.
 • Bloglines: (Petr Michalec)This is more of a personal news aggregator than a bookmark tool, but it's sophisticated and highly useful for teachers who want to stay on top of current events in any given topic.
 • BlogPulse:(Kavanová Stáňa) BlogPulse je automatizovaný trendový vyhledávací systém pro blogy. Můžete aplikovat učení pomocí počítače a přirozeným procesem učení se jazyka vedoucí k blogovým aktivitám soustřeďuje nejvíce na klíčové otázky, lidé, novinové zprávy, blogeři a další.
 • FeedReader: (Lenka Vesela) Toto je bezplatná čtečka, která je snadno ovladatelná a podporuje podcasty.
 • Google Reader: (Kristyna Machackova)Pokud používáte Google pro množství nástrojů, které nabízí, poté použijte tuto čtečku, abyste měli aktuální zprávy díky kličovému slovu nebo službě.
 • Plum: Use the "Shoebox" to accumulate bookmarks, and allow colleagues access to your "Dropbox," where they can provide Web pages, news, and more for your perusal. This is a great tool for building classroom projects or for accumulating news, sites, and images about a specific topic.
 • RSS Reader:(Magda Malenová) Tento RSS Reader umožňuje zobrazovat datové toky novinek RSS a Atom (XML).
 • Syndirella: (Alena Fafková) Syndirella je volně šiřitelný a měnitelný program který nabízí příjemné uživatelské prostředí pro stahování a čtení informací přicházejících z rozličných webových zdrojů, či RSS kanálu. Nejběžnější využití Syndirelly spočívá ve čtení zpravodajských serverů a weblogů.
 • WikiNews: Anyone can contribute, and articles are written collaboratively for a global audience. They strive at all times to meet the policy of using neutral point of view, ensuring that their reporting is as fair as possible. Since this is a wiki, you can combine this site with other objectives in a project for your class.

Bookmark Managers

Bookmark managers make it easy to build a personal directory where researchers can tap into sites and materials that have been saved online and share them with others in most cases. The following bookmark managers are free to use, but they all have different angles. In other words, teachers and professors can do more with these sites than save a page or two.


 • del.icio.us: (Tonda Pokorný) Oblíbený správce záložek umožňující jejich sdílení. Je to jednoduchý nástroj, pokud umíte zacházet s tagy.
 • Diigo: Turn your students onto this tool, which works like a bookmark manager with a highlighter or with sticky notes. This is an ideal way to research for a paper or to create a new project for class. This site works much like MyStickies, but without Diigo's highlighter.
 • Facebook:(Markéta Muková) Ačkoli je Facebook komunitní službou, která umožňuje být ve spojení s přáteli i studenty, může se také používat jako nástroj pro ukládání záložek konkrétních webových stránek.
 • Furl: (Ondřej Lukáš) Furl saves a cache of every bookmarked web page, so you can perform complete searches through the body of all spurled pages. Since Furl saves a particular page on their servers, you'll never lose this information even when the page has been deleted or moved.
 • LinkedIn: (Anna Filkuková) Pokud máte jednou za čas chuť se odpoutat od každodenních setkání s lidmi ve Vašem běžném životě, pak je tu služba LinkedIn, která umožňuje být v kontaktu s Vašimi vrstevníky skrze komunitní web, kde můžete budovat svou vlastní skupinu, hledat práci po celém světě nebo jen tak poznávat zajímavé lidi ze všech koutů Země.
 • Ma.gnolia.com: (Táňa Nývltová) Tato stránka má tendenci být o něco klidnější a lépe organizovanější. Jako v del.icio.us můžete vidět pouze své odkazy nebo vystavené odkazy dalších uživatelů. Ale také si na této stránce můžete vyvořit skupinu a docela snadno ji upravovat pro školní projekty.
 • Spurl: (Jan Hejzlar) Tento manažer záložek pracuje stejně jako Furl v mnoha ohledech. Můžete si stáhnout všechny své uložené stránky na svůj pevný disk, jestliže se bojíte jejich ztráty.
 • SuperGlu: This site gathers your content from popular Webservices and publishes them in one convenient place. You can use their templates to customize your links.
 • Twitter: ( Denisa Janotová )Twitter je služba pro přátele, rodinu a spolupracovníky určený ke komunikaci a aby spolu zůstali v kontaktu skrze výměnu odpovědí na otázku, která nesmí být delší než 140 znaků. Použijte tento nástroj, aby vaši studenti zůstali v ,,obraze" nebo na stránkách Twitteru můžete zveřejňovat materiály, aby se studenti mohli dozvědět více o školních projektech, povinnou četbu, a další oznámení. Můžete jej také využít jako záložku k organizování vašeho průzkumu.
 • Yahoo! Bookmarks: (Markéta Vymazalová) Yahoo! Bookmarks nejsou umístěny jako jiné záložky. Vaše osobní záložky můžete používat v podstatě na jakémkoliv počítači. Ve skutečnosti jednají a cítí velmi podobně jako vestavěný záložkový manažer vašeho prohlížeče.

Classroom Tools

You need tools to help assess class progress. You need tools to help keep students and parents apprised of the students' progress. You need all sorts of tools, you need them at your fingertips, and you need them to work efficiently. Some of those tools are listed below.


 • Chalksite: This site is one of the quickest, simplest routes to expanding your classroom onto the Internet. Teachers, students and parents have a central point to access grading, assignments, discussions and messaging.
 • Charles Kelley Quiz Generator: (Kateřina Kašíková) Charles Kelly's Online Quiz Generator poskytuje pomoc vyučujícím při přípravě testových otázek. Vhodné zejména pro jazykové testy. Testy je možné vytisknout nebo vystavit na webových stránkách.


 • Engrade: (Iva Jurečková) Engrade je bezplatný, jednoduchý program, který umožňuje učiteli spravovat své třídy on-line, a to ve smyslu zadávání známek, prezence, úkolů atd. Slouží proto i studentům a jejich rodičům, kteří jeho služeb mohou využít ke kontrole svých dětí. Do dnešního dne ho využívá přes 10 tisíc lidí.
 • Free Worksheet Generator: Sponsored by Discovery Education, you can create your own worksheets or use over 300 ready-made worksheets created by teachers.
 • MyGradeBook (Lucie Budirská): Sledování známek online. Rodiče a studenti se mohou přihlásit a sledovat pokrok. Tento nástroj je spojen s Quiz Lab (viz níže).
 • My Project Pages (Lucie Prudíková): Vytvořené pedagogy pro pedagogy, pro své kurzy použij myprojectpages.com a vytvoř uspořádáné online "dotazovací" činnosti, které tvým studentů umožní, zatímco jsou online, věnovat se smysluplnému učení.
 • Schoopy:(Petra Šolcová) Webová aplikace sloužící na odevzdávání domácích úkolů, komunikaci mezi spolužáky, ale i mezi rodiči a učiteli. Nechybí ani další možnosti, které lze využít ke komunikaci, vzdělávání se a k zábavě.
 • Slideshare: (Veronika Juráková) Ok, stále využíváte PowerPoint, ale nyní můžete své prezentace oživit na Slideshare. Na této stránce můžete své .ppt soubory (pracuje také s Open Office a PDF soubory) vystavit a sdílet je s ostatními. Můžete přidat hudbu, vkládat videa, komentáře a ještě mnohem víc. Vše zdarma.
 • Survey Builder: Survey Builder allows you to easily create and manage online surveys suitable for Internet-based oral history projects, course evaluations, and other endeavors that involve collecting feedback. You do not need to know how to build a Web page that has forms, set up a database to store entries, or do any of the other technical tasks that are normally required to produce interactivity on the Internet.
 • Quiz Lab(Jakub Petroš): Nástroj pro tvorbu testů, s možností automatického vyhodnocení, statistik podle tříd a použití archivu testů ( třeba ) zkušenějších kolegů.
 • Web Poster Wizard:(Magdaléna Fialová) Tento bezplatný program poskytuje vyučujícím možnost vytvořit přednášky, pracovní tabulky nebo stránky třídy a okamžitě je uveřejnit on-line.

Collaboration

Part of teaching is collaboration. Teachers need to communicate with peers, administrators, and students. The tools listed below - some free and some for a cost - will help you stay on top of your projects with ease through open channels for collaboration.


 • BackPack:(Navrátil) Můžete zde mít svůj to-do seznam, poznámky, nápady a online kalendář s "Batohem", je to jednoduchá aplikace na webové bázi. Služba vám umožňuje vytvářet si stránky s to-do seznamy, poznámkami, soubory a obrázky. "Batoh" je také kalendářem a jeho upomínky mohou být v předem dané časy posílány emailem, nebo na váš mobilní telefon. "Batoh" funguje v následujících prohlížečích - Internet Explorer 6 i 7(Windowsy), Firefox 2 a vyšší verze (v Macu, Linuxu i Windowsech), Safari 2 a vyšší verze (Mac). "Batoh" je měsíční služba, kterou můžete upgradovat, downgradovat, či kdykoliv zrušit váš bezplatný přistup. Používejte tento nástroj ve spojení se službou Writeboard, ve které můžete používat online textový editor k vytvoření a spolupráci s "Batůžkem".
 • Basecamp:(Gabriela Krzemińská) Basecamp je webová aplikace určená k podpoře týmové spolupráce. Pokud potřebujete řídit nějaký projekt, spolupracovat na jeho řešení a třeba si vyměňovat dokumenty, je Basecamp to pravé pro Vás
 • FirstClass: Using a personalized Web page as a communication hub, teachers can send messages to the principal, pick up student assignments, change homework tasks for that evening, or have students build their own Web pages. FirstClass will run on a single server with one administrator for any number of users. This tool is not free.
 • Gliffy:(Jana Vymětalová) Jedná se o diagramový editor, který je velice snadný pro uživatele a který umožňuje uložení práce zdarma přímo na jeho serveru. Jsou zde dva jednoduché způsoby sdílení dokumentu: Spolupráce - umožňuje ostatním vidět a upravovat vaši práci jednoduše zadáním jejich e-mailové adresy.Publikování - zobrazí váš diagram pouze ke čtení nebo jako veřejný obraz diagramu který se může snadno vložit do wiki,blogu nebo jiného typu web softwaru.
 • LiveText: LiveText is a Web-delivered subscription service for teachers featuring collaborative lesson-building activities. Simple and easy to use, LiveText uses lesson planning as a focus for engaging the educational community. This is not a free service.
 • Mindomo: (Schneiderová) Mentální mapování je vysoce produktivní metodou vizualizace "brainstormingu", kterou můžete využít k plánování projektů či zmapování báze znalostí nebo opěrných bodů. Mindomo má rozhraní a sadu vlastností, kterými konkuruje dalším volným samostatným aplikacím určeným k mentálnímu mapování (např. Freemind). Mapy je možné sdílet a ukládat, Mindomo však vyžaduje registraci a přihlášení do systému.
 • Notecentric: (Michal Kunrt) Orzananizace je klíčem jste-li ponořeni do knih.Tento web je založen na jednoduchém uchováváním a sdílením studijních poznámek s Vašimi přáteli a pomůže k Vašemu organizačnímu úsilí. Držitelé účtu mohou jednoduše pozvat své přátele k připojení se do určitých poznámek nebo ke společné práci. NoteCentric také obsahuje RSS podporu, takže sdílení a čtení skrze RSS čtečky je umožněno
 • NoteMesh: (Lucie Mynářová) NoteMesh je bezplatná služba, která dovoluje vysokoškolákům ve stejných třídách sdílet navzájem své poznámky. Funguje tak, že vytvoří wiki pro individuální třídy, kde uživatelé mohou editovat, volně posílat jejich poznámky z přednášek nebo přispívat k již existujícím. Cílem je, aby všichni uživatelé spolupracovali na vytváření souborů poznámek, které by každému vyhovovaly.
 • Vyew(Marie Zagorová): Vyew je služba, která umožňuje online setkávání lidí a sdílení obsahu. Bezplatná verze je limitována 50 stranami, 20 účastníky a tématy. Počet setkání je neomezený.
 • WebOffice (Ševčík): Tak jako FirstClass, WebOffice vytváří virtuální pravocovní prostředí pro spolupráci v reálném čase (online), dají se přikoupit audio i video komponenty. Je to velmi přehledná, účelná, avšak placená služba.

Course Management

You may need more than simple classroom tools like a quiz generator. You may need content, the ability to communicate, organization tools and more. The following site offers at least one of these tools in combination with other capabilities. Most are open source and/or free.


 • ATutor: Administrators can install or update ATutor in minutes, develop custom templates to give ATutor a new look, and easily extend its functionality with feature modules. Educators can quickly assemble, package, and redistribute Web-based instructional content, easily retrieve and import prepackaged content, and conduct their courses online. This is an open source tool.
 • Bodington: (Anna Růžičková) Bodington is a free open source virtual learning environment/learning management system in use at universities and colleges worldwide.
 • ClassCentral: (Lenka Damborská) ClassCentral poskytuje nezbytné nástroje pro spravování e-třídy a individuální komunikaci, dále pro známkování a ohlašování známek, práci v kurzu, zveřejňování studentských prací (úkolů), vytváření obsahů, sdílení dokumentů a další. A vše je zdarma.
 • Dokeos: Dokeos is a learning management system used in more than 600 companies and public administrations to manage e-learning and blended learning programs. This is open source software.
 • Drupal: (Kryslová Monika)Volně dostupný CMS systém pro správu obsahu, umožňující tvorbu internetových časopisů, blogů, obchodů a jiných komplexních systémů.
 • EduTools: The EduTools site has been re-launched as a community-driven site, beginning with the Course Management System (CMS) site.They continue to offer feature-by-feature product comparisons and decision-making supports. In addition, the site now includes the ability for any user to submit reviews for new products that haven't already been reviewed or to add their own feedback as to how well specific products have implemented various features.
 • eFront: (Obstová Gab.)Snadné použití, vizuálně atraktivní, kompatibilní SCORM, open source e-learning a platforma rozvoje lidského kapitálu.
 • eStudy: eStudy is an open source e-learning and collaboration platform for colleges and universities. In addition to usual course management facilities, eStudy provides special support for role-play simulations in computer science.
 • LAMS: LAMS (Learning Activity Management System) provides teachers with a highly intuitive visual authoring environment for creating sequences of learning activities. These activities can include a range of individual tasks, small group work and whole class activities based on both content and collaboration.
 • Merlot:(Veronika Jíchová) Bezplatný a veřejný zdroj plánovaný v první řadě pro fakultu a studenty vyššího vzdělávání. Odkazy na online učební materiály jsou zde shromažďovány společně s možností spojit lidi se stejným zaměřením.
 • Moodle: (Hana Čechová) Moodle je otevřený zdroj systému kurzu vedení, který vezme vzdělávací svět bouřkou. Poskytuje celou důmyslnou vysokoúrovňovou funkčnost vzdělávacího systému CMS a navíc - nejsou zde žádné licenční poplatky. Stále vice vysokých škol a univerzit se obrací k Moodle, aby vytvořil, hostil a doručoval jejich kursy online.
 • Sakai: Sakai is a community of academic institutions, commercial organizations and individuals who work together to develop a common Collaboration and Learning Environment (CLE).
 • Schooltool: (Lucie Machová) SchoolTool je projekt pro rozvoj běžné školní administrativy určený pro školy celého světa, který je volně dostupný jako OpenSource licence. SchoolTool zahrnuje tři pod-projekty, včetně kalendáře a nástrojů řízení prostředků, studentský informační systém a schopnost sledovat, které dovednosti studenti získávají v jejich třídách a jaké úrovně schopností.
 • Sloodle: Sloodle is an open source project that aims to develop and share useful, usable, desireable tools for supporting education in virtual worlds, making teaching easier. If you have enough technical support or nous, and your own server, you can download the Sloodle source code and install it on your own Moodle installation. Otherwise, you can try out a few elements on the Web site.
 • WordCircle: (Veronika Karásková) WC je kurz řídících nástrojů a vzdělávací program pro učitele, studenty, kteří chtějí tvořit a vést online webové kurzy. Tento projekt je tzv. open source.

Office Suites

The tools listed below behave just like any other commercial office suite applications. The only difference is that they're free to use.


 • Google Docs(Alexandra Dvořáková): Google umí napodobit Excel, Word a PowerPoint díky Google tabulkovým procesorům, dokumentům and prezentacím. Můžete nahrát, vytvořit a uložit všechny soubory online, a poté je stáhnout do jiných aplikací office a uložit je na svůj pevný disk nebo svou práci sdílet s ostatními online. Google ovládá tyto nástroje společně s jejich nejvyhledávanějšími aplikacemi, přístupem k online knihám a vyhledáváním online dokumentů. Možností pro vzdělávání je prakticky nekonečně mnoho. a
 • KOffice: (Blanka Odutová) KOffice je volně dostupný integrovaný kancelářský balík pro KDE, (K Desktop Environment) pro kancelářská pracoviště v systémech Linux a Unix. Hlavním znakem KOffice je úplná sada aplikací, která pracuje společně a bezchybně tak, aby nabízela co nejlepší možnosti a zkušenosti všem uživatelům, včetně tvorby textových dokumentů, tabulkových procesorů, tvorby prezentací a dalších aplikací.
 • Open Office (Alžběta Lukšů): Tuto sadu kancelářského softwaru si můžete nainstalovat zdarma jako náhradu za nástroje Microsoft Office. OpenOffice.org je multiplatformová a vícejazyčná sada kancelářských aplikací vyvinutá jako open-source projekt (tj. s otevřeným zdrojovým kódem) a obsahuje programy pro tvorbu textových dokumentů, výpočty s tabulkami, tvorbu prezentací a kreslení obrázků. Uživatelské rozhraní a vlastnosti jsou podobné jako u jiných kancelářských balíků. OpenOffice.org také transparentně pracuje s řadou formátů souborů včetně formátů používaných společností Microsoft Office a standardu OpenDocument, který byl vyvinut konsorciem OASIS a který není zaměřen na produkty konkrétního výrobce. Soubory můžete ukládat i ve formátu PDF.
 • ThinkFree (Nikola Dynybylová): Jedná se o beta verzi, která nabízí klony Wordu, Excelu a PowerPointu spustitelné v jakémkoliv internetovém prohlížeči zdarma. Aplikace jsou naprogramované v jazyce Java, takže chvíli trvá, než se systém zinicializuje, ale jakmile je program jednou spuštěný, procesy běží hladce a rychle. ThinkFree umožňuje otvírat a uchovávat standardní formáty Microsoft Office (.doc, .xls a .ppt) na pevném disku vašeho počítače. Může také ukládat dokumenty ve formátu .pdf, což Microsoft někdy nedovoluje. Jestliže si chcete uložit soubory na ThinkFree serveru, máte k dispozici 1GB odkládacího prostoru využitelného zdarma. Jde skutečně o jednoduchý nástroj, obzvlášť pokud znáte Microsoft Office.
 • ZOHO (Simona Macháčková): Zoho je balík kancelářských aplikací dostupných on-line v prostředí internetového prohlížeče, který registrovanému uživateli zdarma nabízí aplikace plně nahrazující kancelářský software MS Office.

Office Tools

Oh sure, you have a stapler, a copier, and access to other tools. But, what if you could gain access to file converters, presentation tools, and other management resources from almost any computer? Or, if you could download some tools and use them from your computer at any location? These tools could make your life a little easier or at least help you out of a jam.


 • CoComment: This tool keeps track of all the online conversations you're following in one convenient place, and informs you whenever something is added to a conversation.
 • Cute PDF(Šimková Gabriela): Neobsahuje žádný adware, spyware nebo malware. Stačí si pouze stáhnout program a vrhnout se na vytváření PDF dokumentů téměř z čehokoli. Jedná se o freeware.
 • Document Converter eXpress(Vrána Ondřej): Neevia Document Converter eXpress makes it possible for anyone to instantly convert their files to PDF or Image without the need of installing special software. There is a 1 MB restriction.
 • Empressr (Lenka Fatková): Přesouvání videa, obrázků, textu - co vás jen napadne - k vytvoření online prezentace. Je to první Ajax/Flash-základní webová aplikace prezentací, a zajímavý způsob jak dát váše online třídní projekty dohromady zadarmo.
 • PIMv2 (Zuzana Brňáková): Jeden z nejpřehlednějších a nejjednodušších freeware nástrojů pro komprimaci a dekomprimaci souborů.
 • scanR (Kristýna Vohlídková): Udělejte snímek dokumentu, pošlete ho scanR a pak zkontrolujte váš e-mail. Voila! Scanování bez snímače. Je to snadné a zdarma.
 • SURFTP: (Michal Honek) If you need to gain access to your Web site and you're at a computer with no FTP client, no worries. Just use SURFTP to take care of the job.
 • The Phone Company (Zdeněk Nešpor): Posílejte faxy ze svého webového prohlížeče nebo e-mailového klienta. Není žádná záruka, že tato služba bude fungovat, ale možná bude stát za to ji zkusit, když budete potřebovat poslat e-mail a nebudete ve své kanceláři...
 • Thumbstacks (Blanka Jankovská): Nová aplikace pro tvorbu a sdílení prezentací na webu. Prezentaci vytvoříte přímo ve svém prohlížeči a sdílet ji můžete s kýmkoli jen tím, že mu pošlete link. Stačí se jen zaregistrovat...
 • yousendit:(Jana Palatková) Můžete používat testovací verzi k posílání velkých souborů. Tento nástroj nahrazuje potřebu využívat FTP protokol, kurýrní služby nebo nespolehlivé mailové přílohy.

Productivity

If you need to get something done quickly, there's no better method than to organize your mess. Pull notes, dates, to-do lists and more together with the following tools.


 • 30 Boxes: (Marta Pavlovská) 30boxes je kalendářní služba, která kromě správy kalendáře obsahuje ještě další důležitou funkci a tou je možnost využití RSS čtečky. Svůj kalendář si můžete přidat do Bloggeru nebo na vaši Myspace stránku. Sdílejte ho s přáteli, rodinou nebo studenty, kteří potřebují vědět, kdy je třeba dokončit a odevzdat zadané projekty.
 • Assignment Calculator (Kateřina Svobodová): Jestli si myslíte, že tento nástroj je určen pro studenty, máte pravdu. Můžete ho ale použít také třeba k tomu, abyste se podívali, jestli jsou Vaše úkoly naplánovány rozumně. Nebo se dá vytvořit návod k úspěšnému vypracování úkolu pro studenty, kteří mají zadanou nějakou práci.
 • BackPack: You can keep your to-do lists, notes, ideas, and calendar online with Backpack, a simple web-based service that allows you to make pages with to-do lists, notes, files, and images. Backpack also features a calendar and reminders that can be sent via email or to your cell phone at predefined times. BackPack works with IE 6 or 7 (PC), Firefox 2 or later (Mac, PC, or Linux), Safari 2 or later (Mac). Backpack is a month-to-month service so you can upgrade, downgrade, or cancel your free access at any time. Use this productivity tool in conjunction with Writeboard, where you can use an online text tool to create and collaborate.
 • HiTask (Iveta Matoušková): Princip drag and drop (přetáhni a pusť) dělá z této aplikace zábavný nástroj. Nyní budete mít přehled o všech svých věcech. Umožňuje také aplikovat barevné tagy, takže uživatelé mohou jednoduše rozpoznat důležité úkoly. Veškeré schůzky a připomínky mohou být nastaveny jednoduchým přetažením do kalendáře nebo do časového rozvrhu. Členům týmu lze také přiřadit úkol a to přetažením na jeho jméno. Tato aplikace je velmi jednoduchá a přehledná. Účet Free je zdarma, poskytuje však omezené možnosti. Ke všem funkcím máte přístup prostřednictvím účtu Premium, který získáte za poplatek 12$ ročně
 • Meebo (Lenka Kvapilová): Komunikujte s kontakty na GoogleTalk, Yahoo, MSN, AIM, ICQ a Jabberu z jakéhokoliv prohlížeče. Potřebujete k tomu akorát svoje ID a přihlašovací heslo.
 • mySchoolog (Jitka Nosková): Tato online aplikace slouží ke sledování a organizování školní činnosti. Vyučovací hodiny jsou rozděleny do jednotlivých kategorií a týdenní rozvrh se setavuje tak, že si pro každou třídu "natáhneme" vyučovací hodinu a příslušný čas. Apkikace obsahuje také nástroj pro vedení seznamu toho, co je potřeba udělat, pomocí něho lze vést např. seznam schůzek nebo zadaných domácích úkolů a vytvářet a posílat upomínky přes SMS nebo e-mailem.
 • MyTicklerFile: (Stanislava Šeböková) MyTickerFile je kalendářní služba pro správu a organizování vašich projektů, funguje na principu složek, do nichž si plánujete a zakládáte nejrůznější úkoly. Od ostatních podobných služeb se liší tím, že složek nabízí hned 43.
 • folders: 31 "day" folders and 12 "month" folders, allowing you to break down tasks by date priority. Students and professors can record and manage short-term and long-term reminders and project tasks.
 • Neptune (Lenka Tvrzníková) : Neptune znamená jednoduchost ve správě to-do seznamu, umožňující zakládat různé složky s jedním či více úkoly. Úkoly jsou v každé složce řazeny podle důležitosti. Chcete-li, Neptune vás bude e-mailem každý den informovat o každém stanoveném projektu pomocí přehledu nejvýznamnějších úkolů. Jednotlivé body(úkoly) lze také na Neptune poslat e-mailem nebo nahrát přímo ze souboru. Práce s poznámkami podporuje HTML formátování, obrázky i vybrané matematické vzorce.
 • Remember the Milk(Pavla Hošková): Jestli jsi šílenec do seznamů, tato stránka je určena přímo pro tebe. Můžeš řídit své úkoly, dokonce i když tvůj počítač nebude připojen k internetu. Můžeš si zvolit přijímání upomínek přes email, SMS nebo rychlého kurýra (AIM, Gadu-Gadu, Google Talk, ICQ, Jabber, MSN, Skype and Yahoo! - jsou podporovány).
 • TiddlyWiki:(Lucie Kolářová): TiddlyWiki je typ publikačního systému, který můžete použít pro společnou práci na projektech. Tento nástroj pracuje s prohlížeči Windows, Macintosh a Linux a s mnoha mobilními prohlížeči jako Apple iPhone a Nokia 770/N800.

Public Content Management (Blogs, etc.)

Use blogs to teach, to build classroom community, to create class projects and more. The sky's the limit on what you can do with these tools (just ask Jeff at TechLearning). What's nice is that these blogs are free to use, although some may be free to specific groups of educational professionals or learners. And, these content management systems range from very, very easy to use to somewhat sophisticated (that is, you might need to know some code for installation or maintenance).


 • Blogger: (Petra Bystřická) Create an account, name your blog, choose a template and begin posting. Google purchased this company, so if you're addicted to using Google tools, then this free blog is a convenient extension of their services.
 • CMS Matrix: (Ivana Raková) It would be impossible to list all content management systems here, so this site does it for us. Compare up to ten different systems and visit their Web sites through links maintained on CMS Matrix. Make an informed decision with their help on systems that range from ACM Ariadne Content Manager to zwook.
 • EduBlog:(A.Petríkovičová)Poskytuje Word Press. Volné blogy pro učitele, pro vyhledávání,knihovníky a další vzdělávací profese.Může pomoci v komunikaci se studenty a vrstevníky.
 • ESLBlogs: Also known as Edublogs, these free blogs also are powered by WordPress and they're free for teachers and students at all levels and English language students.
 • Geeklog: Geeklog is a PHP/MySQL based application for managing dynamic web content. "Out of the box", it is a blog engine, or a CMS with support for comments, trackbacks, multiple syndication formats, spam protection, and all the other vital features of such a system. Use plugins to radically alter its functionality. Available plugins include forums, image galleries, and many more.
 • LiveJournal: (Jarmila Šnyrchová) LiveJournal můžete využívat mnoha způsoby: jako osobní diář, blog, diskuzní fórum, sociální síť atd.
 • SchoolNotes (Pavlína Habrovanská): Vytváření poznámek k domácím úkolům a vkládání vzkazů od učitelů na webu za použití veřejné služby zdarma. Rodiče a studenti si mohou prohlížet poznámky od učitelů po zadání poštovního směrovacího čísla školy.
 • TeacherTube: Think YouTube for teachers and educators, as this site's layout and focus is similar; however, TeacherTube seeks to fill a need for a more educationally focused, safe venue for teachers, schools, and home learners. Site can be slow to load at times.
 • UniBlogs: (Jana Rybářová) Tohle je v podstatě místo, kde studenti univerzit a jiných vysokých škol mohou bezplatně dostat svůj vlastní blog.
 • WordPress: (Jitka Bugajevová) WordPress je redakční systém zaměřený převážně na tvorbu osobních stránek a blogů. Mezi jeho hlavní přednosti patří snadné ovládání a správa, výtečná rozšiřitelnost a kvalita výstupu.

Storage

Nothing beats a backup for storage; however, when you need to share files or if you need to gain access to files from another computer, online storage and transfer is the way to go. However, we don't suggest uploading student test papers to grade on vacation in the Bahamas. That's counterproductive.


 • Diino (Xaver): Internetový HDD. Umožňuje zdarma ukládat a sdílet 2/10 GB dat na Internetu.
 • FlipDrive(Sádlová): Používejte Váš FlipDrive účet (konto) k bezpečnému ukládání Vašich souborů online a pak k nim budete mít přístup z jakéhokoliv webového prohlížeče; budete mít zálohovaná a chráněná Vaše velmi důležitá data před havárií počítače a počítačovými viry. Tyto stránky jsou k využití po dobu 30-ti dní zdarma, pak výše poplatku závisí na tom, kolik prostoru k ukládání dat budete potřebovat.
 • HyperFileShare (Magdalena Kahounová): Sdílejte soubory do velikosti 250MB na neomezeném prostoru zdarma. Sdílet můžete soukromě (vaše data budou vystavena jen 30 dní od posledního stáhnutí) nebo veřejně a budou k použítí déle.
 • MediaMax:(Tomáš Kolařík)MediaMax, powered by Streamload, gives you a private and secure place to upload, store, access, and share your personal videos, photos, movies, music, and files.Get 25GBs of free online storage (yes, that's twenty-five gigabytes) with upload limits of 10 megs. MediaMax also provides larger storage and uploads for very reasonable prices. This system uses folders and tags for easy organization and accepts drag-and-drop file transfers.
 • OmniDrive : Umožňuje přístup, sdílení a správu souborů do 1GB zdarma, pomocí kteréhokoli webového prohlížeče. Jednoduchá práce se soubory a podsložky pro lepší organizaci.
 • Orbitfiles:(Lucie Pěršalová) Zaregistruj se a získej volné místo s 6000Mb na svém účtu. Plať malou částku pro neomezené ukládání.
 • Scribd (Jiří Šprdlík): Bezplatné úložiště dokumentů
 • Yahoo! Briefcase (Šallaiová Magda): Y!B poskytuje 30MB úložného prostoru (budete-li chtít, můžete si koupit více prostoru) a umožňuje vám ponechat si soubory v soukromí, zpřístupnit je všem nebo jen svým přátelům, kteří mají Yahoo! účty. Soubory se dají ukládat do složek, což činí její organizaci jednodušší.
 • YouSendIt: (Zuzana Vrbová) Využijte tento nástroj k posílání velkých (do 2GB) souborů, dokonce i prostřednictvím Outlooku za předpokladu, že má nainstalovaný plugin. YouSendIt není určen pro dlouhodobé uchovávání souborů, protože ty jsou po sedmi dnech vymazány. Stinnou stránkou společnosti je, že nabízí trial verzi zdarma, ale neuvádí, jak dlouho tato zkušební verze bude trvat nebo kolik bude služba jednou stát, až tato verze vyprší.
 • XDrive (Jan Kotačka): Služba poskytovaná americkou internetovou společností AOL, můžete si zde uložit data až do 5GB zdarma. Váš osobní hard disk na internetu.


Odkaz na originální přehledový článek: [101 Web 2.0 Teaching Tools]