Michael Eisenberg

Z WikiKnihovna
(přesměrováno z KISK:Michael B. Eisenberg)


Ph.D. Michael B. EisenbergMike eisenberg.jpg
 
North Bellmore, New York
Datum a
místo úmrtí
žijící
-
  -
  ženatý
  Seattle
  americké
Vzdělání University at Albany - State University of New York (BA, MLS),

Syracuse University (Ph.D., CAS)

Pracoviště profesor na univerzitě Washington
  Association for Library and Information Science Education (ALISE) Award - 2009

Distinguished Service Award - 2006

Higher Education Award – 2005

Presidential Award – 2003, 2002

Honorary Membership Award – 1999

Distinguished Alumni Award (DAA) – 1990

Známý pro zakladatel školy informačních studií, projekt Big6

Michael B. Eisenberg je významný vědec a pedagog věnující se informační vědě a knihovnictví. V současné době je profesorem na Washingtonské univerzitě, kde založil školu informačních studií. Zde působil jako děkan od roku 1998 do roku 2006. 

Dr. Michael B. Eisenberg vede výzkumy, píše, konzultuje a přednáší v oblasti informační gramotnosti, informačního chování, informačních technologií, řízení informací ve vzdělávání a výuce a informačního a knihovnického vzdělávání.[1] 

Život

Michael B. Eisenberg se studenty

Michael B. Eisenberg se narodil 4. října 1949 v North Bellmore ve státě New York. Se svou ženou Carol má syna Briana Eisenberga, dceru Lauru Robinson a žijí společně v Seattlu. 

Své vysokoškolské studium započal v roce 1974 na State University of New York, kde získal titul BA (Bachelor of Arts), a zde pak také v roce 1973 získal titul MLS (Master of Library Science). Dále studoval obor informační věda na univerzitě v Syracuse a v roce 1981 získal titul CAS (Certificate of Advanced Studies) a 1986 titul Ph.D (Doctor od Philosophy).[2]  

Jakožto známý inovátor, úspěšný podnikatel, uznávaný vědec a pedagog, je také zakladatelem školy informačních studií na Washingtonské univerzitě, kde od roku 1998 působil jako děkan. Jeho děkanskou pozici ukončil v roce 2006 a dodnes zde pracuje jako profesor. Byl také zakládajícím ředitelem Informačního institutu Syracuse a roku 2008 spolupracoval s Dr. Allisonem na projektu "Information Literacy", jehož cílem bylo zlepšit informační gramotnost a celkové technologické dovednosti lidské populace.[3] 

 

Dílo

Michael Eisenberg se řadí k velmi přínosným autorům, i co se týče jeho publikační činnosti. Za svůj dosavadní život sepsal mnoho knih, učebnic a článků, ve kterých se věnuje především informační gramotnosti, samotným informačním technologiím, informačnímu managementu v učení a vyučování a vzdělávání informačních pracovníků.  Zúčastnil se také velkého množství konferencí, přednášek a workshopů, kde o této problematice společně se svými kolegy otevřeně hovoří.[2] 

Za jeho stěžejní díla jsou považovány:

Information Literacy: Essential Skills for the Information Age

V této knize M. Eisenberg sleduje dlouhou historii informační gramotnosti. Poukazuje zde na všudypřítomnost informační gramotnosti v celé naší společnosti, podává přesvědčivé důkazy a snaží se pokrýt všechny její aspekty. Nabádá lidi ke kritičnosti. Snaží se je naučit jak a kde nalézt správné informace a jak odfiltrovat informace nepotřebné. Poskytuje také praktické rady, jak informační gramotnost správně vyučovat.

The Big6 Workshop Handbook: Implementation & Impact

Tato kniha je praktickým návodem jak pro učitele a studenty informačních oborů, tak pro knihovníky, jak se zdokonalit v informační gramotnosti pomocí přístupu Big6. Je zde detailně popsán tento šestistupňový model, který lze využít při manipulaci s informacemi nebo u rozhodování při řešení problémů. Díky této metodě, která byla vynalezena rou 1987, lze získat přehled o tom, jak smysluplně využívat technologie. Součástí publikace jsou i pracovní listy a praktická cvičení.

 

Aktivity

 • 2006 - současnost: profesor (The Information School, University of Washington)
Michael B. Eisenberg uprostřed
 • 1998 - 2005: děkan a profesor (The Information School, University of Washington)
 • 1993 - 1998: profesor (School of Information Studies, Syracuse University)
 • 1989 - 1993: asistent profesora (School of Information Studies, Syracuse University)
 • 1990 - 1998: ředitel (Information Institute of Syracuse including the ERIC Clearinghouse on Information & Technology)
 • 1982 - 1989: asistent profesora (School of Information Studies, Syracuse University)
 • 1985 - 1990: asistent ředitele (ERIC Clearinghouse on Information & Technology)
 • 1977 - 1982: pomocný učitel (School of Information Studies, Syracuse University)
 • 1979 - 1982: koordinátor (School Media and Field Work Programs, School of Information Studies, Syracuse University)
 • 1974 - 1981: hlavní specialista v knihovně (Fayetteville-Manlius Senior High School, Manlius, New York)
 • 1974 - 1974: knihovník specialista (Eagle Hill Jr. High School, Manlius, New York)
 • 1973 - 1973: zaměstnanec knihovny (Library, SUNY Albany, Albany, New York)
 • 1971 - 1972: učitel sociálních studií (Valencia High School, Placentia, California)[3]

 

Význam pro informační vědu a knihovnictví 

Škola Informačních studií

Dr. Michael Eisenberg je zakládajícím členem Informačních studií na Washingtonské univerzitě. Tato studia byla založena v roce 1998.

Projekt informační gramotnost

PIL - Project Infromation Litaracy neboli Projekt informační gramotnost je projekt Michaela B. Eisenberga ve spolupráci s University of Washington iSchool. Jedná se o národní studii, která má za cíl pochopit bytí vysokoškolského studenta v digitálním věku. Zkoumá, jak studenti dokážou zacházet s informacemi a používat je pro své potřeby, postupy, strategie a řešení problémů, které vznikají v každodenním životě.[3]

Projekt Big6

Michael Eisenberg a  Bob Berkowitz vyvinuli na začátku 90. let projekt s názvem Big6, jeden z největších přínosů do informační vědy. Jedná se o procesní model, který je považován za nejznámější a nejrozšířenější přístup k informačním a technologickým schopnostem na světě. Pomáhá řešit problémy týkající se informační vědy. Tento projekt umožnuje používat nástroje, které pomáhají s vyhledáváním, používáním, aplikováním a vyhodnocováním informací pro naše specifické potřeby. [2] Skládá se z následujících šesti částí: 

 1. Definice problému
 2. Vyhledávací strategie
 3. Umístění a přístup
 4. Použití informací
 5. Syntéza
 6. Zhodnocení[4]

 

Úspěchy

2010: Pedagogical Recognition for Our Faculty (PROF) Award

2009: Association for Library and Information Science Education (ALISE) Award

2008: Who's Who Award

2006: American Association of School Librarians/Baker Award

2006: Distinguished Service Award

2005: Higher Education Award

2004: L-Soft 10th Anniversary Listserv Choice Award

2003: Presidential Award (Washington Library Association)

2002: Presidential Award (Washington School Library Media Association)

1999: Honorary Membership Award

1990: Distinguished Alumni Award[3] 

Publikace

Knihy

 • EISENBERG, M. ED and INFO 2052: Oh the Places You’ll Go!, 2012.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. The Big6 Workshop Handbook: Implementation & Impact. Linworth Publishing, 2011.
 • EISENBERG, M. and Robinson, L. The Super3: Information Skills for Young Learners. Linworth Publishing, 2007.
 • EISENBERG, M. and Robinson, L. The Big6 Collection: The Best of the Big6 eNewsletter Volume II. Linworth Publishing, 2005.
 • EISENBERG, M., Lowe, C., and Spitzer K. Information Literacy: Essential Skills for the Information Age. Linworth Publishing, 2004.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R.The Definitive Big6 Workshop Handbook. Linworth Publishing, 2003.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. with R. Darrow and K. Spitzer. Teaching Information and Technology Skills: The Big6 in Secondary Schools. Linworth Publishing, 2000.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. with B. Jansen and T. Little. Teaching Information and Technology Skills: The Big6 in Elementary Schools. Linworth Publishing, 2000.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. The New Improved Big6 Workshop Handbook. Professional Growth Series. Linworth Publishing, 1999.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. Curriculum Initiative: An Agenda and Strategy for School Library Media Programs. Norwood, NJ: Ablex Publishing, 1988.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. Resource Companion to Curriculum Initiative: An Agenda and Strategy for School Library Media Programs. Norwood, NJ: Ablex Publishing, 1988.
 • EISENBERG, M. and Williams, K. "Microcomputer-Based Telecommunications." In Microcomputers for Library Decision Making. Norwood, NJ: Ablex Publishing, 1986.
 • EISENBERG, M. "The Direct Use of Online Bibliographic Systems by Untrained End Users." In The Application of Mini- and Micro-Computers in Information, Documentation and Libraries. Elsevier Science Publishers, 1983.


Učebnice

 • Information Literacy: Essential Skills for the Information Age
 • Teaching Information and Technology Skills: The Big6 in Secondary Schools
 • Teaching Information and Technology Skills: The Big6 in Elementary Schools
 • Helping With Homework: A Parents Guide to Information Problem-Solving


Články

 • EISENBERG, M. Lin, P., Marino, J., & Karlova, N. Research on Credibility and Immersive Virtual Environments Virtual Information Behavior Environments (VIBE) Project: Final Report Final Report for MacArthur Foundation Grant #92258-0 (Rep.). Information School, University of Washington, 2011.
 • EISENBERG, M., Dirks, L., Carlson, T. The TEDS Framework for Assessing Information Systems from a Human Actors Perspective: Extending and Repurposing Taylor's Value-Added Model. Journal of the American Society for Information Science, 2011.
 • Head, A. and EISENBERG, M. Truth Be Told: How College Students Evaluate and Use Information in the Digital Age. Project Information Literacy Progress Report, University of Washington's Information School, 2010.
 • EISENBERG, M. Develop and Deliver Essential Information Literacy Programs. Proceedings of the Korean Society of Library & Information Science Conference, Journal of the Korean Society for Library and Information Science, 2010.
 • Head, A. and EISENBERG, M. ASSIGNING INQUIRY: How Handouts for Research Assignments Guide Today’s College Students Project Information Literacy Progress Report. University of Washington's Information School, 2010.
 • EISENBERG, M. and Head, A. Add 'Research' to the Education's Traditional Three Rs. Seattle Times, Guest Column, 2009.
 • Head, A. and EISENBERG, M. Finding Context: What Today's College Student Say about Conducting Research in the Digital Age, Project Information Literacy Progress Report. University of Washington's Information School, 2009.
 • Head, A. and EISENBERG, M. Lessons Learned:"How College Students Seek Information in the Digital Age," Project Information Literacy First Year Report with Student Survey Findings. University of Washington's Information School, 2009.
 • EISENBERG, M. The Parallel Information Universe: What's Out There and What It Means for Libraries. Library Journal, 2008.
 • EISENBERG, M. Information Literacy: Essential Skills for the Information Age. DESIDOC Journal of Library & Information Technology, 2008.
 • EISENBERG, M. Teaching Information Literacy: Context, Context, Context. in S. Curzon & L Lampert (eds.) Proven strategies for building a successful information literacy program. Neal-Schuman, 2007.
 • EISENBERG, M. Three Roles for the 21st-Century Teacher-Librarian. CSLA Journal, 2006.
 • EISENBERG, M. and Miller, D. This Man Wants to Change Your Job. School Library Journal, 2002.
 • EISENBERG, M. LIS Education & Accreditation: A Dean's Perspective. Prism (published by Committee on Accreditation, American Library Association), 2002.
 • EISENBERG, M. and Miller, D. Surviving or Even Thriving in Times of Crisis: Plans and Planning on the State and Local Level. Oregon Library Association Quarterly Newsletter, 2002.
 • EISENBERG, M. Beyond the bells and whistles: Technology skills for a purpose. MultiMediaSchools, 2001.
 • EISENBERG, M. and Cottrell, J. Applying an information problem-solving model to academic reference work: findings and implications. College and Research Libraries, 2001.
 • EISENBERG, M. An Open Letter to Dr. Keith Swigger. The Book Report, 2000.
 • EISENBERG, M. and Lowe, C. The Roles and Responsibilities of Library and Information Technology Professionals in the 21st Century. In Educational Media and Technology Yearbook 2000. Englewood, CO: Libraries Unlimited, 2000.
 • EISENBERG, M. and Lowe, C. Call to Action: Getting Serious about Libraries and Information in Education. MultiMedia Schools, 1999.
 • Spitzer, K., EISENBERG, M., and Lowe, C. Information Literacy: Essential Skills for the Information Age. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED427780, 1998.
 • Small, R., Sutton, S., EISENBERG, M., Miwa, M., and Urfels, C. An Investigation of PreK-12 Educators' Information Needs and Search Behaviors on the Internet. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED423862, 1998.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. The Big6 and Student Achievement: Report of an Action Research Study. The Big6 Newsletter, 1998.
 • EISENBERG, M. The Year of Information Literacy. Interview by Yvonne Burry. The Book Report, 1998.
 • EISENBERG, M. B. Big6 Tips: Teaching Information Problem Solving. #6: Evaluation Ensuring Effectiveness and Efficiency. Emergency Librarian, 1998.
 • EISENBERG, M. Implementing the Big6 Part II: Plans and Planning. The Big6 Newsletter, 1998.
 • EISENBERG, M. Big6 Tips: Teaching Information Problem Solving. #5: Synthesis Putting It All Together. Emergency Librarian, 1998.
 • EISENBERG, M. Implementing the Big6: Context, Context, Context. The Big6 Newsletter, 1998.
 • EISENBERG, M. Big6 Tips: Teaching Information Problem Solving. #4.2 Extracting Relevant Information. Emergency Librarian, 1998.
 • EISENBERG, M. and Spitzer, K. The Big6: Not Just for Kids! Introduction to the Big6: Information Problem-Solving for Upper High School, College-Age, and Adult Students. The Big6 Newsletter, 1998.
 • EISENBERG, M. Big6 Tips: Teaching Information Problem Solving. #4.1: Use of Information: Where the Rubber Meets the Road. Emergency Librarian, 1998.
 • EISENBERG, M. Big6 Tips: Teaching Information Problem Solving. #3: Location & Access--Think Index, Keywords, and Boolean. Emergency Librarian, 1998.
 • EISENBERG, M. Sports and the Big6: The Information Advantage. Big6 Newsletter, 1998.
 • EISENBERG, M. Not Just for the Younger Set: Booktalking Revisited. Big6 Newsletter, 1998.
 • EISENBERG, M., Henson, J., Howley, C., Cawley, N., Ramirez, B., and Rothenberg, D. Rising Expectations: A Framework for ERIC's Future in the National Library of Education. Report of the ERIC Operations Framework Task Force. ERIC Clearinghouse for Information & Technology: ED410969, 1997.
 • EISENBERG, M. Big6 Tips: Teaching Information Problem-Solving. #2: Information Seeking Strategies. Emergency Librarian, 1997.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. The Big6 & Electronic Resources: A Natural Fit. The Book Report, 1997.
 • EISENBERG, M. Technology--More than an Answer in Search of a Question. The Big6 Newsletter, 1997.
 • EISENBERG, M. Big6 Tips: Teaching Information Problem-Solving. #1: Task Definition. Emergency Librarian, 1997.
 • EISENBERG, M. Maximizing the Value of School Web Pages: An Information Problem-Solving Approach. SCAN (Australia), 1997.
 • EISENBERG, M. and Lowe, C. The Big6 Skills: Looking at the World through Information Problem-Solving Glasses. In Callison, McGregor, and Small (eds.), San Jose, CA: Hi Willow Press, 1997.
 • Cottrell, J. and EISENBERG, M. Web Design for Information Problem-Solving: Maximizing Value for Users. Computers in Libraries, 1997.
 • EISENBERG, M. and Repman, J. The Sky Is Falling, The Sky Is Falling Or Is It? Technology Connection, 1997.
 • EISENBERG, M. Helping With Homework. Big6 Newsletter, 1997.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. Helping With Homework: A Parent's Guide to Information Problem-Solving. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED418699, 1996.
 • EISENBERG, M. Take the Internet Challenge: Using Technology in Context. The Book Report, 1996.
 • Johnson, D. and EISENBERG, M. Computer Literacy and Information Literacy: A Natural Combination. Emergency Librarian, 1996.
 • EISENBERG, M. The Internet Challenge: Using Technology in Context to Meet Educational Goals. Information Highway and Schooling Virtual Conference, 1996
 • EISENBERG, M. and Johnson, D. Computer Skills for Information Problem-Solving: Learning and Teaching Technology in Context. ERIC Digest. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED392463, 1996.
 • EISENBERG, M. Librarianship in Cyberspace: Thriving in a Virtual World. SCAN (Australia), 1995.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. The Six Study Habits of Highly Effective Students: Using the Big6 to Link Parents, Students, and Homework. School Library Journal, 1995.
 • EISENBERG, M. Prelude to Perth: A Cyberspace Interview with Mike Eisenberg. Interview by Georgia Phillips. ASLA Teacher & Librarian, Journal of the AustralianSchoolLibrary Association (New South Wales), 1995
 • EISENBERG, M. LM_NET: Bringing Together the School Library Media Community-Electronically. In Epler (ed.), K-12 Networking: Breaking Down the Walls of the Learning Environment. Medford, NJ: Information Today, Inc., 1995.
 • EISENBERG, M. and Milbury, P. LM_NET: Where Media Specialists Meet in Cyberspace. School Library Journal, 1994.
 • EISENBERG, M. Free from the Constraints of Space and Time: Considering the Opportunities and Challenges for Electronic Publishing. Educational Technology, 1994.
 • EISENBERG, M. and Milbury, P. The Internet and Library Media Programs: The Technology Is Now! InMcClure, Moen, and Ryan (eds.), Libraries and the Internet/NREN: Perspectives, Issues, and Challenges. Westport, CT: Meckler, 1994.
 • EISENBERG, M. and Milbury, P. LM_NET: Helping School Library Media Specialists to Shape the Networking Revolution in the Schools. School Library Media Annual, 1994.
 • EISENBERG, M. and Ely, D. Plugging Into the 'Net': K-12 Networking. The Emergency Librarian, 1993.
 • EISENBERG, M. Managing Technology. In Carson and Smith (eds.), Renewal at the Schoolhouse: Management Ideas for Library Media Specialists and Administrators. Englewood, CO: Libraries Unlimited, 1993.
 • EISENBERG, M. and Milbury, P. LM_NET: The School Library Media Electronic Network. Information Searcher, 5(2), 1993.
 • EISENBERG, M. and Ely, D. K-12 Networking. The ERIC Review, 1993.
 • EISENBERG, M. and Small, R. Information Based Education: An Investigation of the Nature and Role of Information Attributes in Education. Information Processing & Management, 1993.
 • EISENBERG, M. and Brown, M. Current Themes Regarding Library and Information Skills Instruction: Research Supporting and Research Lacking. School Library Media Quarterly, 1992.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. Information Problem-Solving: The Big6 Skills Approach. School Library Media Activities Monthly, 1992.
 • EISENBERG, M. and Spitzer, K. Skills and Strategies for Helping Students Become More Effective Information Users. Catholic Library World, 1991.
 • EISENBERG, M. Professional Preparation of Library Media Specialists: The State of Programs in New York State. The Bookmark, 1991.
 • EISENBERG, M. and Spitzer, K. Information Technology and Services in Schools. Annual Review of Information Science and Technology (ARIST), 1991.
 • Schamber, L. and EISENBERG, M. On Defining Relevance. Journal of Education for Library and Information Science, 1991.
 • EISENBERG, M., Spitzer, K., Kingsley, I., and Darby, C. Trends and Issues in Library and Information Science 1990. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED335061, 1990.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. Information Problem-Solving: The Big6 Skills Approach to Library & Information Skills Instruction. Norwood, NJ: Ablex Publishing, 1990.
 • Schamber, L., EISENBERG, M., and Nilan, M. A Re-examination of Relevance: Toward a Dynamic, Situational Definition. Information Processing and Management, 1990.
 • EISENBERG, M. Guest Editor. Special Issue on Technology. School Library Media Quarterly, 1990.
 • EISENBERG, M. Technology and the Library Media Program: Focus on Potential and Purpose. School Library Media Quarterly, 1990.
 • EISENBERG, M. and Brown, M. Current Themes Regarding Library and Information Skills Instruction: Research Supporting and Research Lacking" In The Research of School Library Media Centers: Papers of theTreasure Mountain Research Retreat, Park City, Utah, Englewood, CO: Libraries Unlimited, 1990.
 • Berkowitz, R. and EISENBERG, M. The Curriculum Roles and Responsibilities of Library Media Specialists. ERIC Digest. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED308880, 1989.
 • EISENBERG, M. Update on Technology. Section Editor. School Library Media Annual 1988. Englewood, CO: Libraries Unlimited, 1989.
 • EISENBERG, M., Trombly, C., and Ruth, L. Trends and Issues in Library and Information Science. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED308884, 1988.
 • Vaughn, B. and EISENBERG, M. Access Points to ERIC: An Update. ERIC Digest. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED310780.
 • Schamber, L. and EISENBERG, M. Relevance: The Search for a Definition. In Proceedings of the 51st Annual Meeting of the American Society for Information Science 1988. Learned Information, 1988.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. Library and Information Skills Curriculum Scope and Sequence: The Big6 Skills. School Library Media Activities Monthly, 1988.
 • EISENBERG, M. and Barry, C. Order Effects: A Study of the Possible Influence of Presentation Order on User Judgments of Document Relevance. Journal of the American Society for Information Science, 1988.
 • EISENBERG, M. Measuring Relevance Judgments. Information Processing and Management, 1988.
 • EISENBERG, M. and Berkowitz, R. The Library Media Specialist and Information Literacy. New York State School Boards Association Journal, 1988.
 • EISENBERG, M. and Greenberg, L. ERIC on PRISM. Computers in Research, Syracuse UniversityResearch Computer Services, Division of Academic Computing Services, 1988.
 • EISENBERG, M. Curriculum Mapping and Implementation of an Elementary School Library Media Skills Curriculum. In The Emerging School Library Media Program:Readings . Englewood, CO: Libraries Unlimited, 1988.
 • EISENBERG, M. Changing Roles of the Media Specialist. ERIC Digest. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED284532, 1987.
 • EISENBERG, M. and Hua, X. A Study of Dichotomous Relevance Judgments. In Proceedings of the American Society for Information Science 50th Annual Meeting 1987. Learned Information, 1987
 • EISENBERG, M. and Barry, C. Order Effects: A Preliminary Study of the Possible Influence of Presentation Order on User Judgments of Document Relevance. In Proceedings of the American Society for Information Science 49th Annual Meeting 1986. Knowledge Industry, 1986.
 • EISENBERG, M. Magnitude Estimation and the Measurement of Relevance. Ph.D. dissertation, Syracuse University, 1986.
 • EISENBERG, M. and Notowitz, C. Managing the Library and Information Skills Program: Developing Support Systems for Planning and Implementation. School Library Media Activities Monthly, 1986.
 • EISENBERG, M. and Walker, G. Assisting the End User: An Analysis of Search Options. In Telecommunications and Networking: Collected Papers of the American Society for Information Science 14th Mid-Year Meeting. UMI, 1985.
 • EISENBERG, M. Curriculum Mapping and Implementation of an Elementary School Library Media Skills Curriculum. School Library Media Quarterly, 1986.
 • EISENBERG, M. and Palmquist, R. Testing a Text-Analysis Metric Using Magnitude Estimation. In 1984: Challenges to an Information Society, Proceedings of the 47th ASIS Annual Meeting. Knowledge Industry, 1984.
 • EISENBERG, M. Microcomputer-Based Curriculum Mapping: A Data Management Approach. In The Micro Revolution: Collected Papers Presented at the 13th Mid Year Meeting of the American Society for Information Science. UMI, 1984.
 • EISENBERG, M. The Direct Use of Online Bibliographic Information Systems by Untrained End Users: A Review of Research. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED238440, 1983.
 • EISENBERG, M. A New Home and School Association--Integrating Outside Reading in the Secondary Classroom. Media and Methods, 1982.
 • EISENBERG, M. Curriculum Mapping and the Elementary School Library Media Skills Curriculum. In Proceedings of the Statewide Symposium for School Library Media Personnel. State Education Department, 1981.
 • EISENBERG, M. The View from the Other Side--Teens Tell it. School Library Journal, 1980.
 • EISENBERG, M. The High School Library Media Center and the Humanities. The Bookmark, Winter, 1980
 • EISENBERG, M. Fieldwork: Program Guide for the School of Information Studies. ERIC Clearinghouse on Information & Technology: ED194100, 1980.
 • EISENBERG, M. and Notowitz, C. Booktalks: Creating Contagious Enthusiasm. Media and Methods, 1979

 

Konference

 

Přednášky a workshopy

2012:

 • June 1 - I.T. Littleton Seminar, "What College Students Say About Conducting Research in the Digital Age: Implications for Libraries, Librarians, and Higher Education from Project Information Literacy", North Carolina State Univesity, Raleigh, NC. 
 • May 23 - Workshop for Instruction in Library Use (WILU) Conference, "What College Students Say About Conducting Research in the Digital Age: Implications for Libraries, Librarians, and Higher Education from Project Information Literacy", Grant MacEwan University, Edmonton, Alberta.
 • April 21 - TEDSxUofW, "Are You Experienced? Information Alchemy From Data and Information to Knowledge and Wisdom", University of Washington. 
 • April 5 - "Lessons for Learning Putting Project Information Literacy to Work", The Blended Librarian, Online.
 • March 21 - "Library 21 - Technology and Industry Connections", Serial Solutions, Inc., Seattle, WA. 
 • March 15 - Freshmen Convocation, "Are You Experienced? Do you have What It Takes to Thrive in the Information Age?", Augustana College, Moline, Illinois. 
 • March 14 - "Improving Critical Inquiry," Augustana College, Moline, Illinois.
 • March 5  - Pacific Northwest Association of Independent Schools (PNAIS), "Lessons for K-12 from Project Information Literacy: College and Career Readiness", Bellevue, WA. 

2011:

 • November 2 - "Colloquium Keynote on Project Information Literacy", University of British Columbia, University of British Columbia, Vancouver, BC. 
 • October 7 - "Job Security! Library Information & Technology Programs That Make a Difference", South Dakota Library Association Annual Conference, " South Dakota Library Association, Spearfish, SD. 
 • September 30 - "Are Librarians an Endangered Species?", Serial Solutions, Inc., Seattle, WA. 
 • May 20, 21 - "The Information Field in Higher Education Yesterday, Today, and Tomorrow", Connection Conference for Information Science Doctoral Students, Milwaukee, WI.
 • March 1 - "Library Information and Technology Programs in K-12 Education", Northwest Council of Computers in Education Annual Conference,Portland, OR. 
 • February 28 - Symposium on Web Sciences, "The Promise and Potential of Web Science: An Information School Perspective", Korean Advanced Institute for Science and Technology (KAIST), Seoul, Korea. 
 • January 20 - "What College Students Say about Conducting Research in the Digital Age", Langara College, Vancouver, BC. 

 

Články o Michaeli B. Eisenbergovi

 • 2010 - Truong, Kelly. Research-Assignment Handouts Give Students Meager Guidance, Survey Finds. The Chronicle of Higher Education. July 27, 2010. Article about Project Information Literacy findings. Based on work by Alison Head and Mike Eisenberg.
 • 2008 - "Mike Eisenberg on Leadership Challenges and Opportunities in the World Today." Interview in The Leading Edge, Newsletter of the Office of Professional & Organizational Development, University of Washington Human Resources, Spring 2008.
 • 2007 - Sports: Building Winning Teams," 2007. How people in sports use information to build winning teams. Lorenzo Romar, head coach of the University of Washington men's basketball program, talks about building a successful team. Mike Eisenberg, dean emeritus of the University of Washington Information School, discusses how information professionals collect and manage the information that is essential to building successful teams at the college or professional level.
 • 2006 - "Students Honor Outgoing iSchool Dean," The Daily of the University of Washington, January 30, 2006.
 • 2002 - Spagnolo, L. "ATG Interviews Mike Eisenberg: About Libraries, Information, and Education in the 21st Century," Against the Grain, 14(1): 42-49.
 • 2000 - Libraries Making a Difference in Society. City Club of Tacoma: May 17, 2000. Listen to the audio. Requires Real Player
 • 2000 - Sherry Stripling. "Making Sense of the Info Nation," Mike Eisenberg teaches UW's doctors of data overload how to recognize what's valuable. Seattle Times: April 9, 2000.
 • 1998 - "New director leads Library school into Info Age," University Week: October 8, 1998.

Citace

 1. Information school. Mike Eisenberg [online]. University of Washington, 2012 [cit. 2018-05-16]. Dostupné z: http://faculty.washington.edu/mbe/
 2. 2,0 2,1 Information school UNIVERSITY of WASHINGTON. Mike Eisenberg [online]. University of Washington, 2016 [cit. 2018-05-16]. Dostupné z: http://www2.ischool.uw.edu/people/faculty/mbe
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Information school. Biography for Mike Eisenberg [online]. University of Washington, 2013 [cit. 2018-05-16]. Dostupné z: http://faculty.washington.edu/mbe/bio.php
 4. The Big6. Welcome to the Big6 [online]. Seattle [cit. 2018-05-16]. Dostupné z: http://www.big6.com/

Obrázky

Externí zdroje