Jiří Toman: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Řádek 1: Řádek 1:
  
 
{{Infobox Vědec|jmeno = Dr. Jiří Toman[[Soubor:Toman.jpg|300px|border]]|datum_narozeni = 15. června, 1913|misto_narozeni = Praha|datum_umrti = 4. března, 1998|misto_umrti = Praha|duvod_umrti = Dlouhodobé zdravotní problémy|pobyt = Praha|rodina = -|obcanstvi = české|skola = Karlova Univerzita, Praha|pracoviste = Akademie věd České republiky|znamy_diky = Publikace v oblasti vědeckých informací, knihovnictví, sebevzdělání a duševní práce|oceneni = -}}
 
{{Infobox Vědec|jmeno = Dr. Jiří Toman[[Soubor:Toman.jpg|300px|border]]|datum_narozeni = 15. června, 1913|misto_narozeni = Praha|datum_umrti = 4. března, 1998|misto_umrti = Praha|duvod_umrti = Dlouhodobé zdravotní problémy|pobyt = Praha|rodina = -|obcanstvi = české|skola = Karlova Univerzita, Praha|pracoviste = Akademie věd České republiky|znamy_diky = Publikace v oblasti vědeckých informací, knihovnictví, sebevzdělání a duševní práce|oceneni = -}}
 +
  
  
Řádek 6: Řádek 7:
  
 
== Život ==
 
== Život ==
 
+
<p style="text-align: justify;">Jiří Toman se narodil 15. června 1913 v&nbsp;Praze, kde také vystudoval klasické gymnázium, na které poté navázal studiem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Své studium dvakrát přerušil z&nbsp;důvodu zahraničního pobytu, první a dlouhodobý absolvoval v&nbsp;USA a podruhé studoval přibližně rok na pařížské Sorbonně. Při těchto příležitostech si osvojil jak angličtinu, tak francouzštinu a k&nbsp;těmto jazykům později přidal také ruštinu s italštinou a částečně ovládal také španělštinu a polštinu. Byl tedy jazykově nadaný a své znalosti a zkušenosti později zúročil v&nbsp;knize Jak studovat a učit se cizím jazykům (1960).</p> <p style="text-align: justify;">Svá studia ukončil jako doktor práv a následně byl zaměstnán jako právník v&nbsp;různých průmyslových institucích a podnicích. Od roku 1945 působil v Československé národně socialistické straně jako tajemník předsedy strany, jeho činnost skončila po únoru 1948. Od roku 1948 střídal krátkodobé zaměstnání, působil jako překladatel na volné noze a věnoval se hlavně překladu textů z&nbsp;oblasti nových technologií.&nbsp; Od roku 1950 pak pracoval jako dokumentátor v&nbsp;podniku Stavostroj a od roku 1952 pak sedm let v&nbsp;Ústavu pro mechanizaci stavebnictví. V&nbsp;letech 1959 až 1964 působil v&nbsp;oborovém středisku technologické a ekonomické informace v&nbsp;Zemstavu.</p> <p style="text-align: justify;">Byl jedním z&nbsp;pracovníků, kteří stáli v&nbsp;roce 1964 při zakládání řídícího útvaru Vědecké, technické a ekonomické informace (VTEI) v&nbsp;Československé akademii věd (ČSAV), který se v&nbsp;té době stal součástí akademického Patentového střediska a v&nbsp;roce 1968 byl převeden do Základní knihovny – Ústředí vědeckých informací ČSAV. Zde se Jiří Toman stal vedoucím metodického oddělení.</p> <p style="text-align: justify;">Také se aktivně zapojoval do výzkumné činnosti, mimo jiné zaváděl systém INDORES a zároveň se zabýval metodikou duševní práce. Do této oblasti rozšířil i svou publikační činnost. Kniha Jak zdokonalovat sám sebe vyšla v&nbsp;roce 1981 v&nbsp;nákladu 150 tisíc výtisků. Po roce 1945 byl jedním z&nbsp;mála odborníků, kteří se metodikou a organizací duševní práce zabývali jako hlavní náplní své kariéry.</p> <p style="text-align: justify;">Jiří Toman ukončil svou aktivní činnost v&nbsp;Akademii věd v&nbsp;roce 1978 odchodem do důchodu, ke kterému ho částečně donutily dlouhodobé zdravotní problémy. Ke sklonku svého života měl již velké problémy s&nbsp;pohybem, absolvoval oboustrannou endoprotézu. Jeho život skončil nečekaně v&nbsp;březnu 1988 ve věku nedožitých 75 let.</p>
Jiří Toman se narodil 15. června 1913 v&nbsp;Praze, kde také vystudoval klasické gymnázium, na které poté navázal studiem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Své studium dvakrát přerušil z&nbsp;důvodu zahraničního pobytu, první a dlouhodobý absolvoval v&nbsp;USA a podruhé studoval přibližně rok na pařížské Sorbonně. Při těchto příležitostech si osvojil jak angličtinu, tak francouzštinu a k&nbsp;těmto jazykům později přidal také ruštinu s italštinou a částečně ovládal také španělštinu a polštinu. Byl tedy jazykově nadaný a své znalosti a zkušenosti později zúročil v&nbsp;knize Jak studovat a učit se cizím jazykům (1960).
 
 
 
Svá studia ukončil jako doktor práv a následně byl zaměstnán jako právník v&nbsp;různých průmyslových institucích a podnicích. Od roku 1945 působil v Československé národně socialistické straně jako tajemník předsedy strany, jeho činnost skončila po únoru 1948. Od roku 1948 střídal krátkodobé zaměstnání, působil jako překladatel na volné noze a věnoval se hlavně překladu textů z&nbsp;oblasti nových technologií.&nbsp; Od roku 1950 pak pracoval jako dokumentátor v&nbsp;podniku Stavostroj a od roku 1952 pak sedm let v&nbsp;Ústavu pro mechanizaci stavebnictví. V&nbsp;letech 1959 až 1964 působil v&nbsp;oborovém středisku technologické a ekonomické informace v&nbsp;Zemstavu.
 
 
 
Byl jedním z&nbsp;pracovníků, kteří stáli v&nbsp;roce 1964 při zakládání řídícího útvaru Vědecké, technické a ekonomické informace (VTEI) v&nbsp;Československé akademii věd (ČSAV), který se v&nbsp;té době stal součástí akademického Patentového střediska a v&nbsp;roce 1968 byl převeden do Základní knihovny – Ústředí vědeckých informací ČSAV. Zde se Jiří Toman stal vedoucím metodického oddělení.
 
 
 
Také se aktivně zapojoval do výzkumné činnosti, mimo jiné zaváděl systém INDORES a zároveň se zabýval metodikou duševní práce. Do této oblasti rozšířil i svou publikační činnost. Kniha Jak zdokonalovat sám sebe vyšla v&nbsp;roce 1981 v&nbsp;nákladu 150 tisíc výtisků. Po roce 1945 byl jedním z&nbsp;mála odborníků, kteří se metodikou a organizací duševní práce zabývali jako hlavní náplní své kariéry.
 
 
 
Jiří Toman ukončil svou aktivní činnost v&nbsp;Akademii věd v&nbsp;roce 1978 odchodem do důchodu, ke kterému ho částečně donutily dlouhodobé zdravotní problémy. Ke sklonku svého života měl již velké problémy s&nbsp;pohybem, absolvoval oboustrannou endoprotézu. Jeho život skončil nečekaně v&nbsp;březnu 1988 ve věku nedožitých 75 let.
 
 
 
  
 
== Dílo ==
 
== Dílo ==

Verze z 16. 5. 2018, 16:45


Dr. Jiří TomanToman.jpg
 
Praha
Datum a
místo úmrtí
4. března, 1998
Praha
  Dlouhodobé zdravotní problémy
  -
  Praha
  české
Vzdělání Karlova Univerzita, Praha
Pracoviště Akademie věd České republiky
  -
Známý pro Publikace v oblasti vědeckých informací, knihovnictví, sebevzdělání a duševní práce



Život

Jiří Toman se narodil 15. června 1913 v Praze, kde také vystudoval klasické gymnázium, na které poté navázal studiem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Své studium dvakrát přerušil z důvodu zahraničního pobytu, první a dlouhodobý absolvoval v USA a podruhé studoval přibližně rok na pařížské Sorbonně. Při těchto příležitostech si osvojil jak angličtinu, tak francouzštinu a k těmto jazykům později přidal také ruštinu s italštinou a částečně ovládal také španělštinu a polštinu. Byl tedy jazykově nadaný a své znalosti a zkušenosti později zúročil v knize Jak studovat a učit se cizím jazykům (1960).

Svá studia ukončil jako doktor práv a následně byl zaměstnán jako právník v různých průmyslových institucích a podnicích. Od roku 1945 působil v Československé národně socialistické straně jako tajemník předsedy strany, jeho činnost skončila po únoru 1948. Od roku 1948 střídal krátkodobé zaměstnání, působil jako překladatel na volné noze a věnoval se hlavně překladu textů z oblasti nových technologií.  Od roku 1950 pak pracoval jako dokumentátor v podniku Stavostroj a od roku 1952 pak sedm let v Ústavu pro mechanizaci stavebnictví. V letech 1959 až 1964 působil v oborovém středisku technologické a ekonomické informace v Zemstavu.

Byl jedním z pracovníků, kteří stáli v roce 1964 při zakládání řídícího útvaru Vědecké, technické a ekonomické informace (VTEI) v Československé akademii věd (ČSAV), který se v té době stal součástí akademického Patentového střediska a v roce 1968 byl převeden do Základní knihovny – Ústředí vědeckých informací ČSAV. Zde se Jiří Toman stal vedoucím metodického oddělení.

Také se aktivně zapojoval do výzkumné činnosti, mimo jiné zaváděl systém INDORES a zároveň se zabýval metodikou duševní práce. Do této oblasti rozšířil i svou publikační činnost. Kniha Jak zdokonalovat sám sebe vyšla v roce 1981 v nákladu 150 tisíc výtisků. Po roce 1945 byl jedním z mála odborníků, kteří se metodikou a organizací duševní práce zabývali jako hlavní náplní své kariéry.

Jiří Toman ukončil svou aktivní činnost v Akademii věd v roce 1978 odchodem do důchodu, ke kterému ho částečně donutily dlouhodobé zdravotní problémy. Ke sklonku svého života měl již velké problémy s pohybem, absolvoval oboustrannou endoprotézu. Jeho život skončil nečekaně v březnu 1988 ve věku nedožitých 75 let.

Dílo

Jiří Toman je znám především pro svou širokou publikační činnost, která se neomezovala pouze na jednu oblast, ale dotýkala se hned několika – vědeckých informací, knihovnictví, sebevzdělání a duševní práce. V oblasti knihovnictví se zabýval organizací dokumentační práce, tříděním dokumentačního materiálu, prameny, zpracováním a využíváním technických informací, perspektivou mechanizace a organizace dokumentační služby. Své první na knihovnictví zaměřené dílo, které by se z dnešního pohledu dalo označit za příručku pro knihovníky, napsal již v roce 1958 a zaznamenal s ním úspěch. 1Kniha Využívání technických informací z roku 1958 vyšla u nás v několika vydáních a dále také v ruštině v tehdejším Sovětském svazu a ve španělštině na Kubě.

Toman se zabýval a publikoval v oblasti knihovnictví a vědeckých informací také na téma heslování a třídění, budování kartotéky a sestavování tezauru.

Další oblastí, ve které autor publikoval a na kterou se dle svých vlastních slov po roce 1945 jako jeden z mála odborníků zaměřoval, jsou techniky duševní práce. I zde sklidil se svým dílem úspěch. Jeho kniha Jak zdokonalovat sám sebe vyšla v roce 1981 v dnes nepředstavitelném nákladu 150 tisíc výtisků a byla přeložena do osmi jazyků.

Aktivity

Jiří Toman vedl řadu seminářů v tuzemsku i v zahraničí a působil v Českém svazu vědeckotechnických společností.

Působil také jako člen redakčních rad českých odborných časopisů - Čs. Informatika a Technická knihovna.

Význam pro informační vědu a knihovnictví

Úspěchy

Aktivní člen Mezinárodní federace pro informace a dokumentaci (FID) – funkce předsedy BSO (Broad System of Ordering).

Člen tuzemských zájmových organizací – v ČSTVS pracoval v komisích a v přednáškových vzdělávacích cyklech.

Jeden z místopředsedů Svazu knihovníků a informačních pracovníků (zvolen v roce 1968)

Publikace

Citace

Externí zdroje