Informační zprostředkovatel

Z WikiKnihovna

Popis práce

Informační broker (informační zprostředkovatel, data broker, nezávislý informační pracovník) se zabývá zprostředkováním a prodejem informačních produktů a služeb.[1] Bývá označován jako „knihovník k najmutí“. Poskytuje tradiční knihovnické referenční služby za peníze.<ref>LESTER, June – KOEHLER, Wallace C., Jr. The Information Profession. In Fundamental of Information Studies: Understanding Information and Its environment. 2. ed. New York: Neal-Suchman. 2004, 149 – 186. ISBN 978-1-55570-594-7.<{ref>Jeho klientem jsou soukromé organizace, veřejné organizace, či jedinci. Nalézá sekundární informace (už publikované, či jinak dostupné) z článků, citací, výzkumných, konkurenčních dat . Nevyhledává pouze v online databázích, mnoho informací mu může být poskytnuto i ze speciálních archivů a dokumentačních středisek. Informační broker využívá různé zdroje informací – veřejně přístupné zdroje, veřejné záznamy, sociální výzkumy sociálních sítí atd.

Náplň práce

Náplň práce informačního brokera může být velice široká. Poskytovaný servis je konkrétně definován ve smlouvě. Obecně můžeme říci, že vyhledává informace, organizuje je, analyzuje a prezentuje ve formě požadované klientem. Informační broker pracuje s databázemi , na zakázku provádí situační a SWOT analýzy, screening zaměstnanců, informační průzkum trhu. Může zajišťovat služby v oblasti Competitive Inteligence, provádět odborné rešerše.

Kariéra

Mnozí brokeři jsou samostatní nebo pracují v rámci malých organizací v soukromém sektoru. Není dána standardní cesta v kariéře, která by vedla k pozici informačního brokera. Většina začíná kariéru jako knihovník.

Povinnosti

Profesionální informační brokeři se řídí obchodním a etickým kodexem. Například všichni členové Sdružení nezávislých informačních pracovníků (AIIP) se zavazují dodržovat Code of Ethical Business Practice.

Vzdělání

Mnoho informačních brokerů má vysokoškolské bakalářské nebo magisterské vzdělání v oboru Informační studia a knihovnictví. Tito jedinci mají výhodu na trhu. Nejsou ale standardizované požadavky na vzdělání. Mnozí informační brokeři mají vzdělání v oblasti práva, žurnalistiky, obchodu, vzdělávání, či umění. Bývají často experty v určité oblasti trhu, ve které vyhledávají.

Kompetence

• výtečné analytické a kombinační schopnosti • zkušenosti s činnostmi týkajících se rešerše a vyhledáváním • bezvadná orientace v datových sítích • znalost oboru, na který se orientuje • dlouhodobá a krátkodobá paměť • výborné komunikační schopnosti a slovní projev • samostatné a praktické myšlení • neustále udržuje přehled o nových informačních pramenech

Profesní organizace

The Association of Independent Information Professionals (AIIP) Organizace byla založena v roce (1987). Její členové jsou vlastníci firem poskytující informační služby, poskytují dokumenty. Dále se zaměřují na knihovnickou podporu, design databází, konzultace, psaní, zveřejňování.

Poznámky

  1. Informační zprostředkovatel. VSCHT. Vydavatelství VSCHT [online]. [cit. 2013-05-16]. Dostupné z: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_isbn-80-7080-599-4/hesla/informaCnI_broker.html>

Zdroje