Infomnia

Z WikiKnihovna

Definice pojmu infomnia

Infomnia je forma chování jedince nebo skupiny lidí při komunikaci, ve svém důsledku vedoucí k ovlivnění, manipulaci či zmatení příjemce sdělení.
NOVA tvrdí, že policie jde po lidech, co si stáhli Kájinka-rozbor jednoho příkladu

Další definice: informace obohacená o redundantní sdělení, které nemá informační hodnotu, ale slouží primárně k manipulaci s názorem příjemce.

Extrémní formou je tzv. čistá infomnia, kdy obsahem celého sdělení je pouze informační šum. Tato je často zneužívána k tzv. numbifikaci příjemce. V některých zdrojích též označováno jako informační předávkování.

Nejčastějším účelem (čisté) infomnie je snaha “zabavit” příjemce informace, a to takovým sdělením, které je zcela bezvýznamné, zato s vysokým faktorem zábavnosti, čímž vyvolává v příjemci pocit “sycení se informacemi”, které mají ve skutečnosti pouze odvrátit pozornost příjemce od skutečných a relevantních informací. Důraz je kladen na témata, která mají potenciál zaujmout co největší množství příjemců, aniž by se jich nějak přímo, nepřímo či svými důsledky dotýkala. Pro tento druh infomnie jsou typické obraty jako: - “američtí vědci/lékaři zjistili” - (my) všichni (jeden z nejčastějších) - vysoká čísla poukazující na významnost uvedených faktů (desítky, stovky, tisíce, miliony) - obraty odkazující k délce trvání či četnosti určitých jevů (často, zpravidla, nejčastěji, typicky, pravidelně) - různá doporučení či imperativy (měli/neměli byste, určitě udělejte/nedělejte) - “z uvedených zjištění vyplynulo” - vyvolávající odborný nádech - odkaz na údajnou významnou kapacitu v daném oboru apod.

Velmi četné pak bývají zprávy s tragickými prvky, které mohou být děsivé či zastrašující, vyvolávající emocionální reakce jako strach, smutek, pohoršení, obavy, zpravidla však pouze krátkodobého charakteru a to v rovině, která nijak významně nezasáhne do života příjemce těchto informací a nepodnítí žádné samostatné jednání.

například: Je v budovách radon? A máme se bát ozáření?
V Egyptě napadli domácí fandové fotbalu hostující tým

Častými tématy bývají sex, různé nemoci, zajímavosti z oblasti zoologie, biologie, astronomie, technologií, geografie... Podané však velmi povrchně a bez kontextu. Část sdělení může však mít reálný základ.

viz např. Dobrý sex je rychlý!
Rakovina: 12 příznaků, které byste neměli přehlížet
Asiaté vyrábějí Steva Jobse jako figurku, nemají na ni ale práva!
Zjevil se izolovaný indiánský kmen, útočí mačetami
I tučňáci v silných mrazech „klepou kosu“. Zahřívají je teplomety


Specifickým poddruhem tohoto typu infomnie jsou zprávy o nejrůznějších hvězdách a celebritách, především bulvárního charakteru, které “sytí” pozornost příjemce detailními zprávami o soukromém životě, rodině (zejména dětech a partnerech), zálibách či finančním stavu veřejně známých osobností. Spadají sem také móda či skandály. Tyto zprávy často bývají doplněny nějakým tragickým či emocionálně silným prvkem. Toto vše může být kombinováno s libovolnými dalšími projevy infomnie. např. Matka zesnulé Winehouseové: Bylo jen otázkou času, kdy zemře
Zemřela sestra zpěváka z Backstreet Boys! Zůstala po ní roční dcera
Manžel Vilhelmové sbalil exmilenku Kryštofa Hádka

Infomnia často pracuje také s šířením poplašných zpráv různé závažnosti, což je typické např. pro informace o epidemiích různých nemocí, příznacích chorob, vládních usneseních...
Moderní infomnia je šířena za pomoci elektronických médií (e-mail, sociální sítě, SMS atd.), kde se již jejich forma velmi těsně přibližuje hoaxu. Často obsahuje xenofobní, rasistické nebo sexistické názory.

Dělení dle povahy

Dle povahy se infomnia dělí na kalkulovanou, záměrnou a neúmyslnou (druhotnou). Kalkulované se dopouštějí především média a politici. Je předem promyšlená a je provedena v následných krocích. Záměrnou opět využívají média a mocensko-politické struktury. Je to jednorázová spontánní akce. Neúmyslná vzniká šířením dvou výše uvedených.

Dělení dle formy

Dle formy získání ji dělíme na patologickou a kognitivní. Patologická je součástí genofondu osoby, organizace či skupiny lidí. Její tvůrci ji nepovažují za nic škodlivého, špatného. Své lži, polopravdy a manipulaci činí za tzv. vyšším cílem, který v drtivé většině případů přináší benefit pouze šiřiteli. Kognitivní je schopnost získaná učením, respektive neučením se umění kritického myšlení a rozvoje schopností vnímání informací. Člověk, který při průchodu vzdělávacím systémem není systematicky vzděláván v informační gramotnosti není později schopen rozpoznávat kvalitu zdrojů, třídit informace a činit si na jejich základě vlastní obhajitelný názor. Osoba postižená kognitivní infomní je snadno manipulovatelná a vysoce numbifikovaná. Svůj stav nepovažuje za nepřirozený a odmítá se léčit. Tento stav je podobný zavislosti na tvrdých drogách.