Google Reader

Z WikiKnihovna

Google Reader, webová čtečka RSS

Vytvořila: Kristýna Macháčková

Datum: 31.3.2008

Honocená stránka: http://www.google.cz/reader

Soubor:Logo en.gif

Charakteristika stránky

Google Reader je webová RSS čtečka, díky které víte, co se aktuálně děje na vašich oblíbených stránkách. Není přitom třeba se všemi proklikávat, protože veškeré nové články a příspěvky máte na jednom místě!


Malé vysvětlení: RSS čtečka je software, který umožňuje práci s RSS/Rich Site Summary/ kanály. Pokud chce určitý server nabídnout uživatelům své informační zdroje, musí mít na svých stránách RSS kanál, soubor, který obsahuje abstrakt přítomných informací. Tento výtah se aktualizuje a RSS čtečky jej v určitém intervalu stahují, aby upozornily uživatele na změny, které zde proběhly, tzn.nové články.

Jak to funguje

Google Reader funguje i v češtině, což bude pro mnohé zcela určitě potěšující. V první řadě je zapotřebí vytvořit si účet, přes který se poté ke své čtečce dostanete.

Zadáním adresy http://www.google.cz/reader se dostanete na Google Reader, kde si můžete spustit prohlídku, která vám ve zkratce ukáže, co je Reader vlastně zač. Konto si založíte na pravé straně, úkon je to jednoduchý. Po přihlášení v hlavní nabídce napravo vyberete položku "Přidat odběr" a do kolonky zadáte webovou adresu stránky, u které vás zajímají nové články. Zdroje, ze kterých chcete získávat informace, si můžete také vybrat z přednastavených balíčku nebo je vyhledávat pomocí klíčových slov. Na domovské straně se poté zobrazují novinky ze stránek nebo blogů, jejichž adresy máte v "odběru".

Články, na které budete chtít upozornit někoho dalšího, můžete poslat e-mailem nebo je sdílet s ostatními uživateli na speciálně přidělené stránce.


Soubor:Help2.gif

1. Vaše odběry/stránky, ze kterých dostáváte novinky/; čislo v závorce udává počet nových a nepřečtených zpráv 2. V podstatě hlavní menu 3. Zobrazení položek (seznam/rozšířené zobrazení) 4. Příspěvky, které budete číst. Zobrazeny jsou všechny, lze však vybrat zobrazení pouze nových a nepřečtených.

Hodnocení stránek

Výhody

Možnost použití z jakéhokoliv počítače

Export zdrojů z jiné čtečky

Sdílení vybraných článků s ostatními

Mobilní verze

Klávesové zkratky


Použitelnost

Díky češtině je využití a především ovládání intuitivní a snadné i pro naprosté začátečníky.


Desing

Jednoduchý, přehledný. Možno nastavit, jak bude vypadat úvodní strana(které položky zde budou).

Shrnutí

Google Reader umožňuje pohodlné sledování novinek na velkém množství webových stránek(zdrojů) ze stránky jediné.

Reference

Oficiální Google Reader Blog

Oficiální Google Reader Blog ČR