Google Plus

Z WikiKnihovna
Verze z 15. 2. 2015, 15:28, kterou vytvořil Jakub Širocký (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: '''Autor: '''Jakub Širocký '''Klíčová slova: '''sociální síť, google, uživatel '''Synonyma:''' Facebook, Twitter, Linkedin '''Související pojmy:'...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Autor: Jakub Širocký

Klíčová slova: sociální síť, google, uživatel

Synonyma: Facebook, Twitter, Linkedin

Související pojmy:

nadřazené - sociální síť, komunitní platforma

podřazené - profil, uživatel



Charakteristika

Google Plus (také Google+ nebo G+) je sociální síť společnosti Google. Dříve se Google pokoušel uspět prostřednictvím sociálních sítí Google Wave nebo Google Buzz. V roce 2011 zahájila Google Plus svůj oficiální provoz. Ze začátku se stejně jako u většiny projektů společnosti Google mohli registrovat uživatelé pouze prostřednictvím pozvánek, teprve později byla možnost registrace zpřístupněna všem. Jedná se o obdobu internetových sociálních sítí Facebook a Twitter, kterými se autoři při vytváření G+ pravděpodobně inspirovali. Výhodou této sítě je velká podpora od vlastníka – společnosti Google. Ten pro její propagaci může využít své celosvětově masově využívané služby jako vyhledávání, Gmail apod. V současné době má sociální síť Google Plus několik desítek milionů uživatelů celosvětově a několik desítek tisíc v Česku. [1]


Funkce

  • Obdobně jako Facebook poskytuje Google + uživatelům funkci vytvořit si profil, který obsahuje informace o jejich osobě. Google však na rozdíl od Facebooku doposud nepovolil užívání přezdívek.
  • Na rozdíl od Facebooku však poskytuje Google + větší kontrolu nad soukromím, konkrétněji nad tím, co z vašeho sdíleného obsahu si jiní uživatelé mohou zobrazit. Možnosti Facebooku mají v této oblasti limity. Tato funkce se jmenuje Circles. (Kruhy)
  • Další funkcí je Hangout, což je možnost video chatu s kontakty nastavenými uživatelem. Může se jí účastnit kdokoliv z vašich kruhů, má-li webkameru. Připojit se do Hangout mohou lidé z vašich kruhů samovolně, bez nutnosti pozvánky.
  • Mezi následné funkce pak patří Stream, což je funkce pro sdílení fotek, videí a odkazů napříč Kruhy. K této části řadíme i možnost hraní her, obdobně jako je tomu u Facebooku.
  • V neposlední řadě pak Google + zahrnuje funkci Sparks, která uživatelům navrhuje na základě jejich vyhledávání a hodnocení podobný obsah, který by se jim mohl líbit.
  • U Google + je rovněž k dispozici, stejně jako u Facebooku, mobilní aplikace. [2]


Integrace

Velkou výhodou oproti Google Plus jiným sociálním sítím jako jsou Facebook či Twitter je integrování ostatních služeb společnosti Google. jako třeba Latitude, chat, +1, Chrome, Google Profiles, new Google page designs, Google One Bar, Gmail Android. [3]


Budoucnost

Sociální síť byla již od začátku velmi ambiciózní. Chtěla konkurovat miliardové síti Facebook, což se Googlu předtím opakovaně nepovedlo. První dojmy v roce 2011 sice byly pozitivní, ale síť Google+ (tzv. "plusko") se přes značnou podporu z ostatních projektů Googlu nestalo "tou" stránkou, kde masy tráví spoustu času.

Po roce sice měla síť 250 milionů uživatelů, z toho 150 milionů z nich se přihlásilo alespoň jednou za měsíc. Statistiky jsou jedna věc, ale zážitky konkrétních uživatelů hovořily o "městě duchů". Dnes není situace o mnoho lepší. Google+ sice nabízí řadu netradičních funkcí, ale facebookovým číslům se zdaleka neblíží a nezdá se, že by se této síti dařilo oslovit běžné uživatele.

Google je známý nemilosrdným ukončováním neúspěšných projektů. V roce 2011 "zařízl" revoluční komunikační platformu Wave a další dvě desítky služeb, v roce 2013 zase ukončil populární čtečku Google Reader. Po odchodu šéfa sítě Google+ se tedy nevyhnutelně vyrojily spekulace o tom, že i síť Google+ čeká konec, případně přinejmenším rozpad na samostatné části. [4]

Poznámky

Použitá literatura

ANDERSON, Katie Elson. An introduction to Google Plus. Library Hi Tech News [online]. 2011 [cit. 2015-02-15]. Dostupné z: http://www.emeraldinsight.com/doi/abs/10.1108/07419051111187842?journalCode=lhtn

MARTÍNEK, Tomáš. Google Plus. In: WebČesky [online]. 2012 [cit. 2015-02-15]. Dostupné z: http://www.webcesky.cz/google-plus/