Fotobanka

Z WikiKnihovna

Autor: Lenka Čípková

Klíčová slova: fotobanka, grafika,

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - ---

podřazené - ---


Charakteristika

Fotobanky jsou jedním ze tří způsobů jak získat fotografie a ilustrace pro svůj web nebo tiskoviny. Fotobanky jsou archivy, které nejsou vytvořeny pro žádného konkrétního klienta.[1] Může se tedy stát, že například stejnou fotografii využije více časopisů, webů nebo budou použity více firmami do svých kampaní.

Všechny fotobanky se snaží ve svém archivu udržovat jen kvalitní snímky, což zajišťuje manuální kontrola všech uploadovaných obrázků před jejich zveřejněním a nabídnutím potencionálním zákazníkům, díky tomu může zveřejnění či zamítnutí uploadovaného snímku trvat i několik dní. Je pravdou, že v některých fotobankách se mohou objevit i nekvalitní snímky, ale většina fotobank se snaží tyto snímky eliminovat a nabízet pouze snímky kvalitní. Taktéž se snaží nenabízet snímky, které jsou již nabízeny jinde a zachovávat si tím svoji exkluzivitu, což je také u některých fotobank předmětem kontroly před jejich zveřejněním. V otázce licenčních práv mají fotobanky jasno: ,,Většina fotobank vyžaduje, aby fotograf spolu s fotografií dodal písemný souhlas každé fotografované osoby s publikací každého jejího snímku." [1]

,,Ve fotobankách už se neprodávají jen fotky, ale také grafiky (nejlépe vektorové, ale můžou být i bitmapové), flash, video (občas to označují jako „footage“) a audio nahrávky." [2]

Typy fotobank podle typu platby

1.Bezplatné

U tohoto typů fotobank nic neplatíte, množství stažených obrázků je neomezené stejně jako množství jejich použití. Mnohdy jsou využívány k prezentaci začínajícími umělci nebo lidmi, pro které je grafika jejich koníčkem.


2.Licence royalty-free

U tohoto typu fotobank platíte za využívání obrázku jen jednou. Můžete ho opakovaně používat u různých klientů a projektů, zde byste však měli mít na paměti, že přílišné využívání stejného obrázku je sice ekonomické, ale klienti z takového řešení nadšeni nebudou a mohli by utéci ke konkurenci. Obrázky a ilustrace s těmito právy byly dříve prodávány a šířeny formou kolekcí na CD nebo DVD, na kterých byly obrázky spojovány stejnými tématy či styly. Zaplatili jste vlastně za disk a potom jeho obsah mohli neomezeně využívat. Dnes se platí za stažení jednotlivých snímků nebo ve formě předplatného, které je u většího množství snímků výhodnější.


3.Řízená práva

Asi nejdražší typ fotobanky, ale se špičkovou kvalitou, i když i zde se dají nalézt méně kvalitní až nekvalitní snímky. Cena se liší podle velikosti firmy, cílené skupiny a podle délky využívání. Díky tomu se může cena vyšplhat i na tisíce. Výhodou však je zajištění velké pravděpodobnosti exkluzivity, kdy si můžete být nejvíce jistí, že stejný obrázek či ilustrace nepropaguje ve stejnou chvíli jinou firmu a jiný výrobek, za což jsou ochotné obzvláště velké firmy zaplatit nemalé peníze.

Praxe ve fotobankách

Fotobanky se většinou nespecializují jen na jeden typ plateb, ale naopak kombinují a snaží se vyjít klientům vstříc. Z tohoto důvodu mnoho fotobank kromě placených snímků nabízí i snímky bezplatné, které však mnohdy nejsou ve stejné kvalitě. Před zakoupením a použitím obrázku je nutné také zkontrolovat licenční podmínky, které se mohou u jednotlivých snímků lišit.


Publikovat ve fotobankách může dnes prakticky každý, komu nechybí volný čas a trocha talentu. Není to jen výsadou profesionálů, ale i amatérů a nadšenců, kteří si touto cestou touží přivydělat nebo předvést své schopnosti. Musíte si tedy dávat velký pozor, jaké snímky kupujete a kolik za ně platíte.

Vyhledávání správného díla vám může také stížit fakt, že u mnoha populárních děl dochází k vytváření mnoha různých variant, liší se např. jen barvou pozadí. To je dáno jak autorovou touhou vydělat, tak i vyhovět, co největšímu počtu zákazníků. [2]


Podmínky publikace

Pokud jste autor a rozhodnete se využít právě služeb fotobank, budete k tomu potřebovat s největší pravděpodobností osobní údaje tj. jméno, příjmení popř. i oskenovaný doklad totožnosti; dále alespoň základní znalost angličtiny, protože větší možnosti prodat dílo jsou právě na fotobankách v anglickém jazyce. A nesmíte zapomenout ani na kvalitní vlastní výtvory, tvorbu kvalitních popisků a jistou dávku trpělivosti. U bitmapových stejně jako vektorových děl by měl být použit při nahrávání formát JPG či EPS. A samozřejmě platí: čím větší, tím lepší, protože za větší díla zákazníci více zaplatí. [2]


Příklady fotobank[3]

Zahraníční fotobanky

Shutterstock

Dreamstime

iStock

Fotolia

123RF

České fotobanky:

Profimedia – největší na českém trhu

Pixmac

Fotobanka


Použitá literatura

[1]BEAIRD, Jason. Principy krásného webdesignu : průvodce krok za krokem. 1. vydání. Praha : Grada, 2010. 160 s. ISBN 978-80-247-2895-7.

[2]VÁCLAVEK, Petr. Tutoriarts.cz [online]. 22.1.2009 [cit. 2011-05-07]. Jak a kde prodávat své výtvory (ilustrace, koláže a fotky). Dostupné z WWW: <http://www.tutoriarts.cz/jak-a-kde-prodavat-sve-vytvory-ilustrace-kolaze-a-fotky-959>.

[3]KLEČKA, Libor. Typo.cz | typografie a grafický design [online]. 19. 1. 2010 [cit. 2011-06-08]. Fotobanky. Dostupné z WWW: <http://www.typo.cz/databaze/adresar/fotobanky/>. ISSN 1214-0716.