Elektronické dodávání dokumentů

Z WikiKnihovna

Zkráceně EDD (Elektroknické dodávání dokumentů) je služba poskytovaná knihovnami. EDD je tedy služba, přes kterou si fyzická osoba může objednat dokument z knihovny. Výhodou této služby je rychlé dodání dokumentů fyzické osobě (zpravidla do 2 dnů) a celá komunikace probíhá elektronicky.

Instituce

Agentura Dilia uzavřela smlouvu s Národní knihovnou České republiky o poskytování elektronických dokumentů. Národní knihovna v této smlouvě zastupuje takzvané Společenství knihoven (Virtuální polytechnická knihovna a Elektronická pedagogická knihovna). Tyto instituce tvoří technický základ pro podporu EDD. Menší knihovny uzavírají s těmito institucemi smlouvy o poskytování EDD. Právně odpovědná je tedy Národní knihovna České republiky, jelikož uzavřela s agenturou Dilia smlouvu. Národní knihovna kontroluje zdali podřízené jednotky dodržují smluvní ujednání.

Jak tato služba funguje?

Nejprve se musíme zaregistrovat v příslušné knihovně, do které chodíme. Každá knihovna má popsaný postup na svých stránkách. Při registraci budeme seznámeni se Všeobecnými podmínkami užívání této služby. E-mailem dostanete své registrační údaje. Poté si již najdete dokument, který chcete zaslat.

Tato služba je zpoplatněna a ceny se mohou lišit. Většinou se udává cena za stránku. Další nevýhodou je, že si můžete nechat zaslat pouze dvacet stránek dokumentu. Dokument, který Vám bude doručen cca za 2 dny můžete použít pouze pro své osobní užití, či vědecký výzkum. Některé instituce požadují vložení peněz předem na účet, načež se Vám budou po každé objednávce odčítat.

Typy textu

Kopírované materiály si můžete vybírat z tištěných dokumentů z fondu Národní knihovny České republiky, kromě exemplářů z Národního konzervačního fondu. Dále elektronické dokumenty z digitální knihovny Kramerius a z licencovaných online zdrojů. Ze zdrojů Elektronické pedagogické knihovny a Virtuální polytechnické knihovny. Pokud si objednáte tuto kopii, dorazí vám v podobě elektronického dokumetu PDF.

Knihovny umožňují objednávat z mezinárodních meziknihovních služeb a to v plném rozsahu. Všechny materiály slouží pouze pro osobní využití a pro výzkum. Vše se nachází v Pravidlech pro poskytování služeb EDD

Použité zdroje

https://www.epk.cz/app/uvod

http://www.dilia.cz/index.php/component/k2/item/8418-elektronicke-dodavani-dokumentu-edd

http://www.nkp.cz/sluzby/eddo-kr

http://www.techlib.cz/cs/2892-virtualni-polytechnicka-knihovna#tab_about