Diktafon: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
(Stránka vyprázdněna)
 
Řádek 1: Řádek 1:
'''Autor:''' Václav Kůs
 
  
'''Klíčová slova:''' diktafon, záznam zvuku
 
 
'''Synonyma:''' záznamník
 
 
'''Související pojmy:'''
 
 
<blockquote>
 
''nadřazené'' - zvuk, hlas</blockquote>
 
<blockquote>
 
''podřazené'' - ---</blockquote>
 
 
 
==Charakteristika==
 
 
Diktafon je elektronický přístroj pro záznam zvuku, především pro záznam mluvené řeči. Diktafon se vyvinul jako druh magnetofonu jen zmenšený a vybavený pouze těmito základními funkcemi: mikrofonem, reproduktorem, záznamovou a čtecí jednotkou. Většinou také mají vstup pro přídavný, externí mikrofon. Starší typy diktafonů měly možnost napájení z elektrické sítě nebo z baterií, novější už pouze z baterií.
 
 
 
 
 
==Použití==
 
 
 
 
===Rozložení obsahu a funkcionalit===
 
 
Wireframe definují rozložení obsahu a funkcionalit na jednotlivých webových stránkách. Navrhují způsob navigace uživatele webem a přispívají tak k zajištění dobré použitelnosti webového řešení. Cílem je, aby jednotlivé skupiny uživatelů webu našli snadno to co hledají.
 
 
===Komunikační nástroj===
 
 
Druhá funkce wireframů je sloužit jako komunikační nástroj a to tak, aby jasně prezentoval, co bude chystané webové řešení všechno obsahovat. Je to jeden z nejlepších nástrojů, jak popsat zadání klienta a dosáhnout toho, že si klient a tvůrce webu přesně rozumí. Srozumitelnost je dána mimojiné i tím, že wireframe je vizuálním nástrojem. To je velmi důležité, protože následné změny ve vytvořeném webovém řešení jsou zpravidla časově i finančně náročné.
 
 
==Rozdělení==
 
 
Wireframe můžeme dělit na několik typů od nejjednoduššího nákresu až po podrobný proklikávací model informačního systému nebo rozsáhlých webových stránek.
 
 
 
'''Textový wireframe''': slovně definuje obsah a funkční prvky stránky. Využití wireframe je spíše okrajové, řeší jen hrubé myšlenky a naznačuje co je a není možné.
 
 
'''Stručný či blokový wireframe''': definuje rozložení obsahu a funkčních prvků pomocí polí se stručným textovým komentářem. Jednotlivé bloky definují pozici a proporci textových i grafických prvků na stránce.
 
 
'''Podrobný wireframe''': do detailu ukazuje pozice na stránce/stránkách. Může pracovat s finálními texty, obrázky, tabulkami, apod. Podrobně popisuje chování stránky, její směřování, napojení, atd. Tento druh se používá u komplikovanějších a náročnějších řešení.
 
 
'''Proklikávací či hypertextový wireframe''': jedná se o ještě podrobnější WF než v předchozím bodě. Největší rozdíl je v jeho chování, předchozí varianty byly statické obrázky, kdežto zde se jedná o proklikávací model, který obsahuje provázanost a smysl celého systému. Toto řešení se používá jen v nejnáročnějších případech (intranet; extranet; B2B portál, B2C portál s napojením na informační systém, apod.).
 
 
== Nástroje ==
 
 
 
== Poznámky ==
 
<references/>
 
 
 
==Použité zdroje==
 
 
 
 
 
* VÁGNER, T. E-learning jako podpora prezenčního studia na střední škole. Brno, 2010. 58 s. Diplomová práce na Fakultě Informatiky Masarykovy univerzity. Vedoucí diplomové práce Tomáš Pitner.
 
* ŠÁCHA, D. Návrh a realizace portálu integrací webových aplikací. Brno, 2009. 36. Diplomová práce na Fakultě Informatiky Masarykovy univerzity. Vedoucí diplomové práce Pavel Minařík.
 
* Co je wireframe a proč je využíván při vývoji webu. [online]. [cit. 2012-05-21]. Dostupný z WWW: <http://blog.wsimarketing.cz/co-je-wireframe-a-proc-je-vyuzivan-pri-vyvoji-webu>
 
* Jak funguje wireframe? [online]. [cit. 2012-05-21]. Dostupný z WWW: <http://www.symbio.cz/clanky/jak-funguje-wireframe.html>
 

Aktuální verze z 11. 12. 2012, 14:43