Databáze pro medicínu, zdravotnictví a biologii

Z WikiKnihovna

Zpět na: KISK:Kniha Elektronické informační zdroje (Ondřej Fabián)

Elektronické informační zdroje - Ondřej Fabián

Medline

RTENOTITLE

Medline je nejznámější světová databáze pro oblast medicíny a příbuzných oborů. Je budována v rámci Národní lékařské knihovny USA. Kromě toho, že slouží jako osvědčený souborný informační zdroj, zahrnuje i dílčí databáze specializované na užší medicínská témata. Předchůdcem systému byl referátový časopis Index Medicus vycházející již od roku 1871. Elektronickou podobu získala databáze v roce 1966. Její jedinečnost podtrhuje i heslář MeSH, který je používán pro indexaci obsahu databáze a stal se rovněž vedoucím předmětovým selekčním jazykem pro oblast medicíny v celosvětovém měřítku. Databáze používá i CAS Registry Numbers pro registraci chemických látek. Vzhledem ke specifické americké informační politice je tento zdroj dostupný přes platformu PubMed zdarma [VLASÁK, 1999]. Stále více je navíc brána v potaz otázka plnotextové dostupnosti obsažených dokumentů. Celá řada materiálů je bezprostředně k dispozici v plnotextové podobě, a to zejména díky iniciativě PubMed Central, která poskytuje volný přístup k velkému množství oborových elektronických časopisů. Kromě toho PubMed nabízí i velmi komfortní linkovací možnosti. V rámci databáze jsou pečlivě vymezovány i citační vazby.

Souhrnné informace:

Producent: The U.S. National Library of Medicine
Počet záznamů: více než 21 000 000
Retrospektiva: obvykle od r. 1946, s některými staršími materiály
Typ databáze: bibliografický s rostoucí kolekcí plnotextových dokumentů
Způsob přístupu: volně dostupný přes rozhraní PubMed, placený přes databázová centra
Databázová centra s přístupem: Dialog, DIMDI, Ovid, STN International, OCLC, ISI, CSA, ProQuest, Ebsco

Další informace o databázi a přístupu: http://www.nlm.nih.gov/bsd/pmresources.html

Přístup do volně dostupné verze databáze: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

EMBASE

RTENOTITLE

Databáze je budována a vlastněna společností Elsevier. Rovněž tento systém je rozdělen na menší tematické kolekce. Vedle medicínských oborů (obzvláště biomedicíny) je z velké části ve fondech zahrnuta i oblast farmacie. Zdrojovou základnu systému tvoří více než 7 600 vědeckých časopisů. Pro věcný popis slouží EMTREE Thesaurus Terms, speciální třídění EMCLAS Section Headings a pro chemické látky CAS Registry Numbers. Služba navíc využívá volného přístupu do databáze Medline a přebírá z ní řadu bibliografických záznamů. V kombinaci s originálními záznamy získávánými z unikátních časopisů tak vzniká nejobsáhlejší světový systém pro medicínské obory. Existuje také verze EMBASE Classic, která zpřístupňuje starší záznamy z období 1947-1973, kdy databáze vycházela v podobě referátového časopisu s názvem Excerpta Medica. Přístup do systému je možný kromě webového rozhraní také přes řadu komerčních zprostředkovatelů.

Souhrnné informace:

Producent: Elsevier B. V.
Počet záznamů: více než 25 000 000
Retrospektiva: od roku 1974, verze Embase Classic od roku 1947
Typ databáze: bibliografický
Způsob přístupu: placený
Databázová centra s přístupem: Dialog, DIMDI, Ovid, STN International, ProQuest Dialog, Lexis/Nexis

Další informace o databázi a přístupu: http://www.elsevier.com/online-tools/embase

Bibliographia Medica Čechoslovaca (BMČ)

RTENOTITLE

Produkt Národní lékařské knihovny v Praze mapuje literaturu pro oblast medicíny na území České republiky a Slovenska. Od roku 2000 jsou indexovány už pouze české časopisy. Celý systém je provozován jako dílčí báze knihovního systému Aleph, který Národní lékařská knihovna používá. BMČ je součástí portálu Medvik, který integruje řadu lékařských informačních zdrojů „pod jednu střechu“. Do databáze jsou dodávány články z cca 210 titulů časopisů a indexovány jsou rovněž sborníky (cca 20). Pro zařazování záznamů do databáze a jejich následné vyhledávání se používá heslář MeSH. Databáze obsahuje i starší bibliografické záznamy, které byly do systému doplněny retrokonverzí katalogizačních lístků. Systém je dostupný zdarma a představuje jeden z nejlepších českých informačních produktů. BMČ také tvoří jádro produktu Bibliomedica, který je souborem databází Národní lékařské knihovny standardně dostupným na DVD.

Souhrnné informace:

Producent: Národní lékařská knihovna v Praze
Počet záznamů: 702 598 (k 15. 1. 2013)
Retrospektiva: od roku 1953 do 1956, dále roky 1958, 1961 až 1964 a 1967, verze BMČ s naskenovanými katalogizačními lístky od roku 1947
Typ databáze: bibliografický (propojení na plné texty v Digitálním archivu NLK)
Způsob přístupu: volně dostupný
Databázová centra s přístupem: -

Hlavní stránka pro vyhledávání v databázi: http://www.medvik.cz/bmc/

Další informace o databázi: http://www.nlk.cz/informace-o-nlk/odborne-cinnosti/bmc

V této souvislosti je třeba zmínit, že vedle oblasti medicínských věd jsou v České republice velmi dobře zpracovány také některé další vědecké obory. Za zmínku určitě stojí alespoň Geografická bibliografie GEOBIBLINE nebo produkt Ústavu zemědělské ekonomiky a informací zvaný Česká zemědělská a potravinářská bibliografie.

Výčet všech českých oborových bibliografií dostupných na internetu naleznete zde: http://www.nkp.cz/sluzby/bb

Systémy Evidence Base Medicine

V poslední době se do popředí dostávají v lékařských vědách systémy zvané Evidence Based Medicine, což jsou služby, které přinášejí informace založené na klinických důkazech. Takovýto informační zdroj poté slouží lékařům k porovnání léčebných metod u konkrétních zdravotních potíží pacientů [PAPÍKOVÁ, 2007]. Odpovědi na otázky jsou obvykle zpracovány v podrobných přehledech a grafech, a to na základě dlouhodobých výzkumů a pozorování. Součástí databází jsou rovněž články z nejkvalitnějších odborných časopisů. Cílem je na základě ověřených informací přispět ke zvolení optimálního způsobu léčby. K předním databázím, které se tomuto tématu věnují, patří Medical Evidence Matters v držení ProQuestu a pak také Evidence-Based Medicine Reviews od společnosti Ovid. Tento zdroj přináší hned sedm dílčích kolekcí, tudíž se zabývá oblastí Evidence Based Medicine velmi komplexně. Se svou službou v podobném duchu přispěchala také společnost Ebsco, která nabízí systém DynaMed, a posledním produktem, který budeme v rámci Evidence Based Medicine systémů jmenovat, je služba UpToDate od stejnojmenné společnosti.

Další informace o databázi a přístupu (Medical Evidence Matters): http://www.ProQuest.co.uk/en-UK/catalogs/databases/detail/evidence_matters.shtml

Další informace o databázi a přístupu (Evidence-Based Medicine Reviews): http://www.ovid.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=13051&catalogId=13151&langId=-1&partNumber=Prod-904

Další informace o databázi a přístupu (Dynamed): http://dynamed.ebscohost.com/

Další informace o databázi a přístupu (UpToDate): http://www.uptodate.com/

TOXLINE

Toxline.jpg

Významná databáze pokrývající kompletní oblast toxikologie. Systém je vyvíjen v úzké kooperaci s databází Medline a má i stejného producenta. Uživatel dostává reprezentativní soubor informací z toxikologie i jejich praktických návazností (např. znečištění ovzduší, kontaminace potravin apod.). Databáze obsahuje podrobné bibliografické záznamy dokumentů doplněné o abstrakty a CAS Registry Numbers. Přístup je realizován buď zdarma v rámci portálu TOXNET, nebo přes komerční zprostředkovatelskou společnost Cambridge Scientific Abstracts. Ta ovšem nabízí placený přístup do databáze s kratší retrospektivou, konkrétně od roku 2000.

Souhrnné informace:

Producent: The U.S. National Library of Medicine
Počet záznamů: více než 4 000 000
Retrospektiva: od roku 1980
Typ databáze: bibliografický
Způsob přístupu: volně dostupný
Databázová centra s přístupem: CSA

Další informace o databázi a přístupu: http://www.csa.com/factsheets/toxline-set-c.php

Přístup do volně dostupné verze databáze: http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?TOXLINE

Biosis Previews

Biosis.jpg

Informační zdroj pokrývající oblasti biologie, ekologie a zčásti i zemědělství a toxikologie. Také proto je část jeho informačního obsahu zahrnuta rovněž ve fondech databází Zoological Record a TOXLINE. Producentem systému je americká nevýdělečná organizace BIOSIS. Databáze excerpuje články z více než 5 200 časopisů i jiných zdrojů (včetně meetingů). Pro indexaci používá vlastní předmětové třídění Major Concept Headings and Subheadings a systematické třídění Biosystematic Codes. Využívány jsou i CAS Registry Numbers. Databáze je retrospektivně doplňována. Součástí systému je i řada záznamů z databáze Biological Abstracts.

Souhrnné informace:

Producent: BIOSIS
Počet záznamů: kolem 21 000 000
Retrospektiva: standardní verze od roku 1969, verze Biosis Archive od roku 1926
Typ databáze: bibliografický
Způsob přístupu: placený
Databázová centra s přístupem: Dialog, STN International, Ovid, DIMDI, OCLC, ISI

Další informace o databázi a přístupu: http://thomsonreuters.com/biosis-previews/

Biological Abstracts

Biologicalabstracts.jpg

Databáze se zabývá nejen oblastí biologie, ale také širokým spektrem biomedicínských oborů, farmacií, zoologií, botanikou a částečně i zemědělskými vědami. Stejně jako u předchozího zdroje je jejím producentem společnost Biosis. 90 % dokumentů je doplněno o abstrakty. K dispozici je i verze systému, která byla retrospektivně doplněna, a historie nejstarších obsažených záznamů tak sahá až do roku 1926. Čerpá údaje z více než 4 200 časopisů. Existuje rovněž mutace databáze zvaná Biological Abstracts/RRM obsahující záznamy nečlánkového typu (RRM = Reports, Reviews, Meetings). Tato databáze je dostupná výhradně na základě placené licence.

Souhrnné informace:

Producent: BIOSIS
Počet záznamů: 12 000 000
Retrospektiva: standardní verze od roku 1969, verze BA Archive od roku 1926
Typ databáze: bibliografický
Způsob přístupu: placený
Databázová centra s přístupem: Ovid, ISI

Další informace o databázi a přístupu: http://www.ovid.com/webapp/wcs/stores/servlet/product_Biological-Abstracts%C2%AE_13051_-1_13151_Prod-24

Další informace o databázi a přístupu (verze RRM): http://www.ovid.com/webapp/wcs/stores/servlet/product_Biological-AbstractsRRM%C2%AE_13051_-1_13151_Prod-25

BioOne

Bioone.jpg

Databáze mapuje oblasti biologie, zoologie, ekologie a dalších příbuzných oborů. Na jejím budování se podílí řada institucí vystupujících pod hlavičkou sdružení BioOne. Vyhledávání je možné v celém obsahu nebo ve třech dílčích kolekcích. Konkrétně jde o BioOne.1 (94 titulů), BioOne.2 (72 titulů) a část Open Access (13 titulů), která poskytuje přístup k volně dostupným zdrojům. Bibliografická část databáze, stejně tak přístup k abstraktům, je k dispozici zdarma. Zpoplatněn je pouze přístup k plnotextovým verzím dokumentů. U starších materiálů je přístup k plným textům realizován přes databázi JSTOR. Komerční verzi systému, která je standardně obohacena o plné texty, nabízí i společnost Cambridge Scientific Abstracts. Jak dokládá přiložený výčet, každý tematický obor obsažený v databázi vykazuje určitý podíl impaktovaných titulů. Lze přitom konstatovat, že kvalita zahrnutých žurnálů každoročně stoupá.

Souhrnné informace:

Producent: sdružení BioOne
Počet záznamů: téměř 100 000
Retrospektiva: od roku 1998
Typ databáze: plnotextový
Způsob přístupu: placený, bibliografická verze volně dostupná
Databázová centra s přístupem: CSA

Další informace o databázi a přístupu: http://www.bioone.org/

Databáze JSTOR: http://www.jstor.org/

Zoological Record

RTENOTITLE

Databáze pokrývající zoologii a příbuzné obory je výjimečná zejména svojí retrospektivou datovanou od roku 1864. V minulosti se na tvorbě databáze podílely společnosti BIOSIS a Zoological Association of London, avšak nyní je již systém kompletně v držení společnosti Thomson Reuters. V jeho rámci je monitorováno více než 5 000 klíčových odborných časopisů ze zhruba stovky světových zemí a navíc další zdroje jako knihy, zprávy či meetingy. Každý rok je tak přidáno do databáze zhruba 75 000 aktuálních bibliografických záznamů. Pro potřeby indexace je využíván speciální ZR Thesaurus, který obsahuje 6 000 deskriptorů. Databáze je dostupná výhradně na placené bázi.


Souhrnné informace:

Producent: Thomson Scientific
Počet záznamů: více než 3 500 000
Retrospektiva: od roku 1864
Typ databáze: bibliografický
Způsob přístupu: placený
Databázová centra s přístupem: Dialog, Ovid, ISI, CSA

Další informace o databázi a přístupu: http://thomsonreuters.com/zoological-record/ a http://wokinfo.com/products_tools/specialized/zr/

Jiným významným zdrojem informací pro oblast zoologie je nesporně produkt společnosti De Gruyter nazvaný Zoology Online. Jeho tištěný předchůdce Handbuch der Zoologie vychází již více než 100 let. V létě roku 2010 se vydavatelství De Gruyter rozhodlo nabídnout tento zdroj i v elektronické podobě. Informace jsou u starších dokumentů zpřístupněny v němčině, u nových obsahů už dominuje angličtina.

Další informace o databázi a přístupu: http://www.degruyter.com/view/db/zoology

Galerie