DDT: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
 
Řádek 1: Řádek 1:
 
Deweyho desetinné třídění  (DDT)  /  Dewey Decimal Classification  (DDC)
 
Deweyho desetinné třídění  (DDT)  /  Dewey Decimal Classification  (DDC)
  
Autor: Milan Zejda
+
 
  
 
Klíčová slova: DDT, Deweyho klasifikace, třídění, klasifikace, pořádání; věcné pořádání
 
Klíčová slova: DDT, Deweyho klasifikace, třídění, klasifikace, pořádání; věcné pořádání

Aktuální verze z 6. 12. 2016, 08:02

Deweyho desetinné třídění (DDT) / Dewey Decimal Classification (DDC)


Klíčová slova: DDT, Deweyho klasifikace, třídění, klasifikace, pořádání; věcné pořádání

Synonyma: Dewey Decimal Classification DDC

Související pojmy: číselný desetinný princip,

Nadřazené pojmy: systematický selekční jazyk, klasifikace

Podřazené pojmy: třídy, podtřídy, sekce



Deweyho desetinné třídění (DDT) / Dewey Decimal Classification (DDC)

Jde o jeden ze dvou nejrozšířenějších knihovních klasifikačních systémů na světě. Tento systém vytvořil Melvil Dewey 1851–1931 (celým jménem Melville Louis Kossuth Dewey, jeden ze zakládajících členů American Library Association ) v roce 1873 a poprvé jej publikoval v roce 1876. On sám při tvorbě tohoto systému vycházel z systematického selekčního jazyka Američana W. T. Harrise, který byl založen na klasifikaci věd anglického filozofa přelomu 16. a 17. století Francise Bacona. A na základě DDT byl vytvořen později i druhý nejrozšířenější klasifikační systém : Mezinárodní desetinné třídění (MDT). (3)

DDT je zveřejněn v plném znění i ve zkráceném vydání, publikuje se tiskem a v elektronické verzi.

Nezkrácených vydání bylo do dneška uveřejněno 23, poslední bylo publikováno v roce 2011. Je čtyřdílné a je vydáváno přibližně každých sedm let.

Zkrácené vydání má zkrácené poznámky a strukturu hierarchie a je určeno pro sbírky do 20.000 titulů. Poslední 15. zkrácené vydání bylo publikováno v roce 2012. (1)



Kdo je zodpovědný za DDT?

Veškerá práva k DDT v současnosti vlastní OCLC Online Computer Library Center, Inc.

Jedna ze silných stránek DDT je, že systém je vyvíjen a udržován v národní bibliografické agentuře v Kongresové knihovně (Library of Congress) . Redakce se nachází v Dewey sekci Kongresové knihovny. Redakce připravuje revize plánu a rozšíření a předává návrhy výboru desetinného třídění pro redakční politiku (EPC) k přezkoumání. EPC je desetičlenná mezinárodní skupina, jejíž hlavní funkcí je radit editorům a OCLC v záležitostech týkajících se změn, inovací a celkového vývoje klasifikace. EPC zastupuje zájmy uživatelů DDT, její členové pocházejí z národních, veřejných, speciálních a akademických knihoven a z knihovnických škol. Slouží uživatelům knihoven ve více než 200.000 knihovnách ve více než 138 (především anglicky mluvících) zemích celého světa. (1) (2)



Jak je DDT strukturována?

Na první (základní) úrovni je DDT rozdělena do deseti hlavních tříd, které dohromady pokrývají celý svět poznání. Každá hlavní třída se dále dělí na deset podtříd a každá podtřída do deseti sekcí (ne všechna čísla podtříd a sekcí jsou použita).


Deset hlavních tříd podle posledního 23. vydání jsou:

000 Výpočetní technika, informační a obecné práce (General works, Computer science and Information

100 Filozofie a psychologie (Philosophy and psychology)

200 Náboženství (Religion)

300 Sociální vědy (Social science)

400 Jazyk (Language)

500 Věda (Pure Science)

600 Technologie (Technology)

700 Umění a zábava (Arts & recreation)

800 Literatura (Literature)

900 Historie a geografie (History & geografy)


První číslice v každém třímístném čísle představuje hlavní třídu. Například, 600 představuje technologii.

Druhá číslice v každém třímístném čísle označuje podtřídu. Například 600 se používá pro obecné práce na technologii, 610 pro medicínu a zdravotnictví, 620 pro strojírenství, 630 pro zemědělství.

Třetí číslice v každém třímístném čísle označuje sekci. Například 610 se používá pro obecné práce v medicíně a zdraví, 611 pro lidskou anatomii, 612 pro lidskou fyziologii, 613 pro zdraví a bezpečnost.

Po každé třetí číslici následuje desetinná tečka, po ní dělení deseti pokračuje na další konkrétní stupeň klasifikace. Tečka má pouze psychologický úkol - rozbít řadu čísel a zpřehlednit čtení zápisu.

Klasifikace závisí v první řadě na určení předmětu. Klíčovým prvkem při určování předmětu je autorův záměr. Titul je často klíčem k tématu, ale nikdy by neměl být jediným zdrojem analýzy. Hlavním cílem DDT je to, že práce je zařazena v oboru, pro který je určena, spíše než v oboru, ze kterého pochází práce. Pokud by byly dva obory rovnocenné, přednost má vždy obor, který je v hierarchii uveden dříve.

Pokud by použití veškerých klasifikačních pravidel nevedlo k zatřídění, existuje jako poslední možnost Tabulka poslední záchrany :

(1) Druhy věcí

(2) Části věcí

(3) Materiály, ze kterých jsou věci, druhy, nebo díly

(4) Vlastnosti věcí, druhů, částí nebo materiálů

(5) procesy v rámci věcí, druhy, letadlových částí nebo materiálů

(6) Operace na věci, druhy, letadlových částí nebo materiálů

(7) a nástrojů pro provádění těchto operací (2)



Výhody proti předchozím způsobům třídění

Systém využívá poznámky – možnost notace u jednotlivých oborů, přičemž platí, že poznámka u nadřazeného oboru platí i pro všechny podřazené obory.

“Vedle desetinného principu a notace je možno spatřovat velký Deweyho přínos v jeho tzv. relativním indexu. Jeho pomocí se vstupuje do systematické části tabulek, která je uspořádána logicky podle znaků umělého jazyka, prostřednictvím abecedně uspořádaných a přirozeným jazykem vytvořených pojmů. Je to cenná pomůcka jak pro informační pracovníky, tak pro uživatele informačních pamětí, jež jsou uspořádány podle DDT. Podává abecední soupis všech tříd, skupin a podskupin, uvedených v systematické části. Navíc pak Dewey pochopil to, co činí potíže při systematickém pořádání informací i v současnosti, že totiž o nějakém předmětu lze pojednávat z různých hledisek. Hledisko rozhoduje pak o tom, na které místo systematických tabulek se dostane znak pro tento předmět, případně o tom, že předmět se dostane na několik míst systematických tabulek. Dewey v relativním indexu proto uvádí u názvů nebo pojmenování předmětů znaky různých míst systematických tabulek, kde o zařazení znaku pro tento předmět rozhoduje právě hledisko.

Pod heslem ´moře´ je například možno najít následující místa systematických tabulek, kde se o moři pojednává z různých hledisek:”

Moře

Architektura - námořní inženýrství - 623.8

Malba - umění - 758.2

Parolodi - lodní inženýrství - 621.1

Pojištění - obchod - 368

Právo - právnictví - 347

Rostliny - zeměpisná botanika - 521.92

Útvary - vojenství - 359.9

Zvířata - zeměpisná zoologie - 591.92

(4)



Závěr

Význam DDT a zásluha jejího autora je tedy především v zavedení jednotné klasifikace následně rozšířené po celém světě. To zjednodušilo vyhledávání, sjednotilo práci knihovníků a zařadilo do jejich práce moderní standardy.



Zdroje:

Biography of Melville Dewey [online]. Dostupné na URL: WWW: http://door.library.uiuc.edu/circ/tutorial/biography.html.

Dewey Decimal Classification [online]. Dostupné na URL: WWW: http://en2.wikipedia.org/wiki/Dewey_Decimal_Classification.

(1)Dewey is the world's most widely used library classification system [online]. Dostupné na URL: WWW: http://www.oclc.org/dewey/about/translations/default.htm.

(2) Introduction to the Dewey Decimal Classification [online]. Dostupné na URL: WWW: http://www.oclc.org/content/dam/oclc/dewey/versions/print/intro.pdf

(3)Dewey Decimal Classification [online]. Dostupné na URL: WWW: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/160482/Dewey-Decimal-Classification

How one library pioneer profoundly influenced modern librarianship [online].Dostupné na URL: WWW: http://www.oclc.org/dewey/resources/biography/.

Melvil Dewey [online]. Dostupné na URL: WWW: http://en2.wikipedia.org/wiki/Melvil_Dewey.

SOUKUPOVÁ, Lucie. Melvil Dewey a DDC – vznik, vývoj a využití. KIVI. [online]. Dostupné na URL: WWW:http://www.phil.muni.cz/kivi/clanky.php?cl=38

Černá Lenka. Melvil Dewey – DDC. KIVI. [online]. Dostupné na URL: WWW:http://www.phil.muni.cz/kivi/clanky.php?cl=43

DOPITOVÁ, Simona. Deweyho desetinné třídění. [online]. Dostupné na URL: WWW:http://www.phil.muni.cz/~dopitova/DDT.html

(4) KOVÁŘ, Blahoslav. Věcné pořádání informací a selekční jazyky. Praha: Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací, 1984, s.67