Case, Donald Owen

Z WikiKnihovna
Donald Owen CaseDonal Case.png
 
Bellingham, Washington (USA)
Datum a
místo úmrtí
stále žije
 
  ženatý
  Kentucky, United States
  USA
Vzdělání doktor filozofie – Výzkum komunikace, Stanford University
Pracoviště profesor na University Kentucky, School Library Information Science Lexington, Kentucky, United States
  cena " Fellow Stanford University", „Retail Clarks International scholar“
Známý pro informační věda

Donald Owen Case(*1953) je americký profesor informačních věd na University of Kentucky.

Vzdělání

1984: doktor filozofie – Výzkum komunikace, Stanford University

1977: magisterský titul - Knihovnictví, Syracuse University

1976: bakalářský titul, Evergreen State College

Zaměstnání

1984 – současnost : přispěvatel článků do odborných časopisů

červenec 1994 – červen 2014: Emeritní profesor, University of Kentucky, College of Communications & Information, United States, Lexington

leden 1984 – červen 1994: Asistent/Docent, University of California, Los Angeles, Department of Information Studies, United States, Los Angeles, California

1982 – 1983: statistický poradce , Center Advanced Study, Stanford, Kentucky, United States

1979 – 1982: asistent výzkumu, Stanford (California) University

Členství

  • American Library Association
  • American Society Information Science
  • International Communication Association
  • American Association for the Advancement of Science

Ocenění

2006 – Annual Alice Smith Lecturer, SLIS, University of South Florida – Ocenění za zásadní přínos ve vývoji knihovnictví a informačních věd https://en.wikipedia.org/wiki/Alice_G._Smith_Lecture

2003 – ASIS&T “Best Information Science Book” Award – Cena pro autora knihy, která v daném roce znamenala nejvýraznější přínos na poli informačních věd, uděluje ASIS&T (Association for Information Science and Technology) https://www.asis.org/about.html

1996 – OCLC Essay Contest, Druhé Místo

1989 – Fulbright Fellowship to Portugal – Grant na nezávislý výzkum v Portugalsku pro vědce z USA udělovaný ECA (The Bureau of Educational and Cultural Affairs)

1988 – ALISE Research Award (společně s: John Richardson) – Ocenění a grant na výzkum v oblasti Knihovnictví a Informačních věd

1979 – 1980: Fellow Stanford University – Roční rezidentura na Stanford University

1971 – 1975: Retail Clarks International scholar

Články

  • CASE, Donald Owen; O'CONNOR, Lisa G. What's the use? Measuring the frequency of studies of information outcomes: Journal of the Association for Information Science and Technology Publikováno v únoru 2015 v Journal of the Association for Information Science and Technology.

Obsah: Někteří přední odborníci předpokládají, že výzkum informačního chování jedinců, či „informačních potřeb, hledání a použití“ zřídkakdy odráží, jak jsou získané informace aplikovány, nebo jaký mají efekt na příjemce, tedy jeho výsledky. Tento článek zkoumá toto tvrzení na základě systematické analýzy studií publikovaných v letech 1950-2012. Výzkum je rozdělen na pět období a týká se čtyř časopisů, zahrnujících 1391 článků, z nichž 915 jsou empirické studie. Podle vzorků procento studií o informačních výsledcích vyšplhalo z nuly v 50tých letech na 8% v nedávných výzkumných reportech. Překážky ve studiu informačních výsledků a možný budoucí výzkum tohoto tématu byly odhaleny.

  • JULIEN, H. Looking for Information: A Survey of Research on Information Seeking, Needs, and Behavior (3rd ed.) edited by Donald O. Case . Bingley, UK: Emerald Group Publishing Limited, 2012. (ISBN: 978-78052-654-6) Publikováno v lednu 2012

Obsah: Case zde vystupuje v roli editora.

  • CASE, Donald Owen; JOHNSON, J. David; ANDREWS, James E.; ALLARD, Suzanne L.; KELLY, Kimberly M. (2004). From two-step flow to the Internet: The changing array of sources for genetics information. Publikováno online 18. 2.2004 a v červnu 2004 v JASIST - Journal of the American Society for Information Science and Technology, 55 (8) pp. 660-669.

Obsah: Díky rychle se šířícímu internetu se výrazně rozšířily dostupné zdroje informací. Informace dříve získané z druhé ruky od přátel a známých, tzv. „dvou-fázový tok“, lze nyní nalézt snadněji na internetu. Autoři využívání údaje z průzkumu vztahu informačních zdrojů o genetických testech a vlivu internetu na širokou veřejnost při hledání informací. Náhodný telefonický průzkum 882 dospělých osob zjišťoval jejich povědomí, obavy a zájem o genetické testování. Většina respondentů by prvně hledala na internetu informace o genetice rakoviny, následně v knihovně a naposled u lékaře. Celkově lze říci, že lékaři byly nejpravděpodobnějším zdrojem informací, ačkoliv byli označení až jako druhá nebo třetí volba. Důležitými předpoklady pro získání informací od lékařského personálu jsou věk a příjem. Výsledky vyvolávají otázky, zda veřejnost nepovažuje internet jako nejlepší zdroj informací i o složitých tématech jako je genetika, což nemusí být nejvhodnější forma.


  • CASE, Donald Owen (2003). Book review: Current theory in library and information science. Publikováno online 16. 1. 2003 a 15. 2. 2003 v JASIST - Journal of the American Society for Information Science and Technology, 54 (4) pp. 358-359

Obsah: článek


  • CASE, Donald Owen; HIGGINS, Georgeann M. How can we investigate citation behavior? A study of reasons for citing literature in comm. Publikováno online 18. 5. 2000 v JASIST - Journal of the American Society for Information Science and Technology, 51 (7) pp. 635-645.</p>

Obsah: článek


  • CASE, Donald Owen. The Highwaymen: Warriors of the Information Superhighway, by Ken Auletta. Publikováno v roce 1998 v JASIST - Journal of the American Society for Information Science and Technology, 49 (4) pp. 389-390.
  • CASE, Donald Owen. Highway of Dreams: A Critical View along the Information Superhighway, by Michael Noll. Publikováno online 6. 1. 1999 v JASIST - Journal of the American Society for Information Science and Technology, 49 (2) pp. 185-186.
  • CASE, Donald Owen.Civilizing cyberspace: Policy, power, and the information superhighway. Publikováno v březnu 1997 v Journal of the American Society for Information Science 48(3).
  • CASE, Donald Owen. The Trouble with Computers: Usefulness, Usability, and Productivity, by Thomas K. Landauer. Publikováno v březnu 1996 v JASIST - Journal of the American Society for Information Science and Technology, 47 (3) pp. 255-256.
  • CASE, Donald Owen. Book Reviewing. Publikováno online v lednu 1994 a tištěně v červnu 1995 v JASIST - Journal of the American Society for Information Science and Technology, 46 (5) pp. 325-326.
  • CASE, Donald Owen.Rhetoric of the 'REN: The Myths of the Information Superhighway. Publikováno v prosinci 1994.

Obsah: Autor zkoumá kontrastní scénáře navrhované National Information Infrastructure a jejích předchůdců, tedy Internetu a NREN (National Research and Education Network). Témata zahrnují veřejnou síť, která nabízí populární služby versus příjmy ze soukromých sítí, dále pak rozvoj sítě, podobnost s informační superdálnicí, výhody sítě a technologie optických vláken.

  • CASE, Donald Owen. The Social Shaping of Videotex: How Information Services for the Public Have Evolved. Publikováno online v lednu 1994 a tištěně v srpnu 1994 v JASIST - Journal of the American Society for Information Science and Technology, 45 (7) pp. 483-497.

Obsah: „Videotex“ byl brzkým ztělesněním toho, co se v podlesní době nazývá „informační služby pro koncového uživatele“. Tento článek bere v úvahu původ a historický vývoj videotexu po více než tři desetiletí, porovnává různé vládou sponzorované a soukromé systémy v Evropě a Severní Americe, a diskutuje důvody za "selhání" videotexu. Jsou popsány vlivy netechnických faktorů na videotex, vnímání kritických problémů a přijatelných řešení. Podle tohoto výkladu, vývoj videotexu čelí čtyřem "překážkám" najednou: není nutné stanovení přenosových kanálů; volbě zobrazovacího zařízení; dohodě o kódovací normě a z toho plynoucích služeb marketingu. V přizpůsobování se těmto problémům poskytuje videotex příklad toho, jak sociální, politické a ekonomické prvky jsou neoddělitelné od technických omezení při vývoji nových informačních technologií.

  • CASE, Donald Owen; GILMORE, Matthew B..Historians, Books, Computers, and the Library. Publikováno v březnu 1992.

Obsah: Poslední zkoušky spolupráce si všimli problémů v knihovnictví s ohledem na vzdělání v historických vědách a tedy, že knihovny obsluhují historici. Tento článek zkoumá změny v povaze historické práce, ke kterým došlo v průběhu posledních čtyř desetiletí včetně příchodu počítačů a elektronických textů. Autoři zkoumali nedávný vývoj – např. elektronické publikování, elektronická pošta, elektronické časopisy a hypertextové databáze – a naznačují, že některé z těchto nástrojů budou mít omezené využití pro historiky, vzhledem k povaze historického bádání. Zatímco někteří historici se mohou zdráhat přijmout výpočetní techniku, mnoho z nich již používá počítače k psaní. Osobní počítače historiků stvořili novou formu elektronických informací, o čemž svědčí zveřejňování souborů, které mají pro historiky význam, na CD-ROM. Jiní vydávají projekty z humanitních oblastí, které mohu využívat i historici.

  • CASE, Donald Owen. Conceptual organization and retrieval of text by historians: The role of memory and metaph. Publikováno v říjnu 1991 v JASIST - Journal of the American Society for Information Science and Technology, 42 (9) pp. 657-668.

Obsah: Čím dál důležitější pro vytvoření kvalitního rozhraní pro vyhledávání informací je velké množství rozmanitých elektronických textových souborů. Budoucí designy budou čerpat z kognitivních teorií kategorizace a pochopení, jak uživatele ovlivňují obě podoby – papírová a elektronická. Důležitá literatura kognitivní psychologie a informačních věd mluví o důležitosti fyzického prostředí uživatele v myšlení o abstraktních subjektech jako např. kategorie dokumentů. Empirické studie vytvořily základ pro pochopení, jak uvažujeme, řadíme, pamatujeme a hledá texty. Výsledkem studie 2éti historiků - - příklad skupiny z hlediska jejich úzké studie textů a širokého rozsahu jejich hledání – znamení důležitý znak v ukládání a načítání dokumentů. Studie zjistila, že metafory a subjektivní kategorie byly používání pro shromážděné dokumenty a samotnými historiky vytvořené dokumenty. Dva fyzikální faktory – prostorové uspořádání a druh dokumentu – byly často promyšleny v určení, kde budou dokumenty uloženy v kanceláři. Vývojáři informační systémů by proto měli zvážit kvalitativní aspekty studie v jejich návrzích. Vývojáři by měli zvážit rozdělení osob v počítačovém rozhraní, podobně jako návrh obecných nástrojů, které lze použít všemi uživateli.

  • CASE, Donald Owen. Information Technology and the Research Process. Publikováno v červenci 1991 v The Library Quarterly 61(3):352-354.
  • CASE, Donald Owen. The collective use of information by some American historians: A study of motives and methods. Publikováno v lednu 1991.
  • CASE, Donald Owen. An Example of the Social Construction of Information Technologies: Videotex in the United States and Europe. Publikováno v prosinci 1990 v Proceedings of the American Society for Information Science and Technology.

Obsah: Článek zkoumá vývoj videotextu ve Velké Británii, Neměcku, Francii a US v letech 1968-90. Je diskutováno použití sociální struktury technologického rámce, interakce sociálních skupin, problémů, řešení a technických artefaktů ve vývoji videotextu. Z tohoto hlediska jsou posuzovány přenosy, obrazovka, normy a marketingové problémy.

  • CASE, Donald Owen; FERREIRA, Joel Hasse. Portuguese telecommunications and information technologies: Development and prospects. Publikováno v srpnu 1990 v Telecommunications Policy 14(4):290-302.

Obsah: Portugalské telekomunikační prostředí se v posledních letech rychle mění. Je zemí, která si tradičně udržovala nezávislost od jiný evropských zemí, ale po vstupu do ES změnilo Portugalsko směr. Současná vláda následuje politiku deregulace a privatizace telekomunikační infrastruktury s cílem snížit neefektivnost a zvýšení inovací v oblasti technologií, služeb a řízení. Telefonní služby byly částečně privatizovány, byly vyvinuty nové služby (včetně přenosů a videotexu) a brzy bude zahájeno soukromé televizní vysílání. Kritici těchto politik jsou znepokojeni, do jaké míry Portugalsko může udržet svou kulturní a politickou autonomii tváří v tvář rostoucímu zahraničnímu vlivu.

  • CASE, Donald Owen; BORGMAN, Christine L.; MEADOW, Charles T. . The design and evaluation of a front-end user interface for energy researchers. Publikováno v březnu 1989 v Journal of the American Society for Information.

Obsah: Zpráva se týká dvouletého projektu na vyvinutí sady vzdělávacích a pomocných mikropočítačových programů založených na podporu koncovým uživatelům pro přístup k vyhledávání v energetické databázi informačního systému Department of Energy. Sada programů byla navržena a přizpůsobena informačním znalostem, dovednostem a zvykům výzkumníků v energetice. Diskuze se při navrhování rozhraní pro specifickou populaci zabývá problémy ve vývoji, hodnocení a studiu chování uživatelů. Některé upozaděné informace jsou k dispozici v informačních systémech a databázích.

  • CASE, Donald Owen; BORGMAN, Christine L.; MEADOW, Charles T.;Cerny, Barbara A.. Online Access to Knowledge: System Design, Project Report. Publikováno v březnu 1989 v Journal of the American Society for Information Science 40(2):86 – 98.

Obsah: Projekt Online Access to Knowledge (OAK) byl vyvinut počítačovým prostředníkem pro vybrané uživatele Department of Energy's DOE/RECON a základními online informačními systémy. Cílem projektu je umožnit lidem, kteří mají malé nebo žádné vzdělání nebo zkušenosti s bibliografickým vyhledáváním vedeným jejich vlastním výzkumem, bez pomoci vyškoleného knihovníka, a proto umožňuje uživateli pracovat jak v místě, tak v čase svého výběru. Účelem tohoto článku je podat zprávu o návrhu a jeho zdůvodněním. OAK software se skládá z výukového a pomocného programu. Následně nezaměstnává příkazovým jazykem, odstraňuje tedy potřebu naučit se formální jazyk, který je obvykle spojen s online vyhledávacími databázovými službami. To je naprosto zásadní pro přístup, že tento systém nenahradí primární uživatelské znalosti, což on nebo ona hledá nejen při posuzování výsledků. © 1989 John Wiley & Sons, Inc

  • CASE, Donald Owen; BORGMAN, Christine L.; MEADOW, Charles T.. The design and evaluation of a front‐end user interface for energy researchers. Publikováno v březnu 1989 v Journal of the American Society for Information Science 40(2):99 - 109 .

Obsah: Autoři mají zprávy o dvouletém projektu, který financovalo Ministerstvo energetiky US (DOE), aby vytvořilo sadu školení a asistenčních počítačových programů na podporu koncových uživatelů k získání přístupu k vyhledávání v energetické databázi informačního systému DOE. Autoři studovali informační potřeby a vyhledávací návyky vědců v oboru energetiky a následně navrhli sadu programů, které jsou přizpůsobeny jejich kvalifikaci a potřebám. Tento software byl vyvinut po několika opakovaných laboratorních zkoušek v každém cyklu. Zjistili, že je možné vytvořit 10-15ti minutový instruktážní program a automatický podpůrný systém, který by umožnil uživatelům provádět přiměřený výzkum. Nicméně, výzkum inklinoval ke komplexní složitosti a přetrvávajícími problémy.Článek diskutuje o problémech ve vývoji, hodnocení a studiu chování uživatelů při navrhování rozhraní přizpůsobeného zvláštní populaci. 1989 John Wiley & Sons, Inc.

  • CASE, Donald Owen. The control revolution, technological and economic origins of the information societyJ.R. Beniger. Publikováno v prosinci 1988.
  • CASE, Donald Owen. The society of mindM.L. Minsky. Simon and Schuster, New York (1986). 339 pp., $19.95. ISBN 0-671-60740-5. Publikováno v prosinci 1988 v článku Information Processing & Management 24(4):499-500.
  • CASE, Donald Owen. How Do the Experts Do It? The Use of Ethnographic Methods as an Aid to Understanding the C. Publikováno v dubnu 1988 v SIGIR '88: Proceedings of the Eleventh Annual International ACM SIGIR Conference on Research and Development in Information Retrieval. pp. 127-133. ISBN:2-7061-0309-4.

Obsah: Článek zkoumá důležitý problém v získávání informací, kdy pro rychle rostoucí množství fulltextového hledání je obtížné získat efektivní informace. Autor naznačuje, že by pro zlepšení vyhledávání pomohlo zahrnout studii o tom, jak se jednotliví uživatelé vyrovnávají s velkým množstvím papírových informací ve svých kancelářích. V kognitivní psychologii pokračují studie, které popisují antropologické metody problému. Tvrdí, že historici jsou velmi dobrá skupina pro provádění výzkumu, protože spoléhají na zkoumání a zpracování textů v širokém rozsahu. Zkoušky způsobů kategorizace informačních pracovníků by nás mohly dovést k lepšímu pochopení lidských problémů při zpracování a získávání textové informace.

  • CASE, Donald Owen. The control revolution, technological and economic origins of the information society: J.R. Beniger. Harvard University Press, Cambridge, MA (1986). xiv + 493 pp., $25. ISBN 0-674-16985-9. Publikováno v lednu 1988 v Information Processing & Management.
  • CASE, Donald Owen; ROGERS, Everett M.. The Adoption and Social Impacts of Information Technology in U.S. Agriculture. Publikováno v lednu 1987 v The Information Society.

Obsah: Od roku 1986 byly rozptýleny mikroprocesory do asi 18% všech domácností v USA a 6% amerických farmářů. Mimo běžného využití spotřebitelů a zemědělských domácností USA využívají mikropočítače také malé podnikové aplikace jako např. evidence, zpracování textu, mzdy atd. Speciální mikroprocesorové aplikace vznikly v letech 1980-1, kdy se 200 farmářů z Kentucky podílelo na studii Green Thumb Box, tedy videotextového systému poskytující informace o trhu, technologiích a počasí. Zdá se, že informační potřeby amerických farmářů perfektně zapadá do nových informačních technologií postavených na mikroprocesoru, i když byla realizována jen část. Následně se ukázal videotex jako pochybný kanál pro šíření zemědělských informací, který zanechal otevřenou otázku, co by bylo nejlepším technologickým nástrojem pro takovéto příznivce. Výzkum si pokládá 2 otázky: 1. Přijetí a využití nových komunikačních technologií a 2. Jejich sociální dopad na obyvatele venkova.

  • CASE, Donald Owen; BORGMAN, Christine L.; MEADOW, Charles T.. End-User Information-Seeking in the Energy Field: Implications for End-User Access to DOE/RECON. Publikováno v prosinci 1986 v Information Processing & Management.

Obsah: Výzkum a vývoj softwaru pro US Department of Energy poskytla příležitost prozkoumat informační chování výzkumníků v oboru energetiky. V rámci projektu DOE s názvem "Online přístup ke znalostem" nebo "DUB", rozvíjí rozhraní pro zlepšení přístupu koncových uživatelů k energetickým databázím. Rozhovory s 18 výzkumníky a 34 výzkumnými zprostředkovateli z oblasti spotřeby energie ukázaly na jejich závislost na databázích jako zdrojích informací. Údaje z rozhovoru naznačují přechod ke komerčním systémům, které nabízí největší pokrytí databáze. Navzdory úsilí na podporu použití databáze RECON, považuje většina vědců v oboru energetiky výhodnější, aby někdo vyhledával informace místo nich. Knihovníci a specialisté na technické informace pochybují o potenciálu databází ve výzkumu v blízké budoucnosti. Nicméně tato i jiné studie naznačují trend užívání databází přímo ze strany koncových uživatelů v oblasti energetiky, zejména pak u mladších výzkumných pracovníků. Předběžné testování OAK softwaru znamená, že koncoví uživatelé budou vyhledávat pomocí vhodných nástrojů. Tyto nálezy byly diskutovány ve světle předchozího výzkumu zaměřeného na shromažďování informací o zvycích vědců a inženýrů.

  • CASE, Donald Owen; WELDEN, Kathleen. Distribution of government publications to depository libraries by optical disk: A review of the technology, applications and issues. Publikováno v květnu 1986 v Government Publications Review.

Obsah: Knihovní depozitáře US mají odpovědnost za poskytování přístupu k obrovskému množství informací. Musí tak činit s omezenými zdroji, pokud jde o prostor a personál. Nově vyvinutá technologie optického disku slibuje snížení skladovací zátěže tím, že nabízí lepší skladování spolu s lepšími možnostmi vyhledávání. Autoři dochází k závěru, že vládní informace mohou být šířeny prostřednictvím optického disku a navrhnout vhodné aplikace pro pilotní projekty.

  • CASE, Donald Owen. Collection and organization of written information by social scientists and humanists: A review and exploratory study. Publikováno v dubnu 1986 v Journal of Information Science.

Obsah: Literatura o informačních potřebách, využití sociálních vědců a humanistů inklinuje k ignoraci fáze výzkumu, v němž učenec shromažďuje a organizuje písemné informace, tedy dobu mezi vyhledáním a využitím. Tento článek shrnuje literaturu o ukládání informací v oblasti humanitních a společenských věd, a dále popisuje průzkumnou studii obsahu a organizaci osobních souborů. V rámci studie bylo 2x dotazování 36 profesorů významné soukromé univerzity v rámci 5ti měsíců. V průběhu rozhovorů byli vyzváni k popisu, jakým způsobem organizují své soubory. Výsledky jsou popsány a projednány ve světle předchozího výzkumu. Nakonec článek popisuje způsoby, jakými by bylo možné výzkum použít k vytvoření kvalitních informačních produktů a služeb a také zlepšit porozumění procesu vzdělávání.

  • CASE, Donald Owen. The personal computer: Missing link to the electronic journal?. Publikováno v září 1985 v Journal of the American Society for Information Science.

Obsah: Vědecké publikování se vyvinulo v posledních 3 stoletích na základě technologických změn. Nyní ale čelí problémům jako rychlý růst a rozptyl literatury, což zvyšuje nejen náklady, ale také zpoždění při zveřejňování. Tento článek zkoumá technické řešení zvyšující náklady a zpoždění, přičemž zkoumá nové způsoby šíření zkoumaných informací. Autor tvrdí s ohledem na povědomí ve vývoji oblasti počítačových sítí a mikropočítačových aplikacích, že rozšířené užívání osobních počítačů zrychlí rozvoj elektronického publikování.

  • CASE, Donald Owen; BORGMAN, Christine L.; INGEBRETSEN, Dorothy . University faculty use of computerized databases: An assessment of needs and resources. Publikováno v dubnu 1985 v Online Information Review.

Obsah: Autoři provedli studii akademického využití vyhledávací database pro výzkum, potřeby hodnotících vodítek k databasím a vhodnosti aktuálně používaných průvodců. I když míra odpovědí bylo nízká (19%), následný průzkum svědčí o minimálním ovlivnění těch, co neodpověděli. Jejich zjištění naznačují, že akademické fakulty obvykle nemají ponětí o rozsahu dostupných databází a málo z nich uznává potřebu databáze ve výzkumu. Ty z fakult, které běžně pracují s databázemi, převádí vyhledávání v nich na knihovníka nebo asistenta, než aby hledali sami. Autoři identifikovali 39 databází, které jsou spíše popisné než vyhodnocovací.

  • CASE, Donald Owen; BORGMAN, Christine L.; MEADOW, Charles T. . Designing an Information Retrieval System Based on User Characteristics. Publikováno v lednu 1985.

Obsah: S rostoucím počtem dostupných informačních vyhledávacích systémů a databází, ale také zvyšující se poptávce koncových uživatelů o používání systémů, existuje potřeba zlepšit rozhraní a mechanismus školení. Článek referuje o projektu tvorby integrovaného online prostředí a helpdesku, který bude sloužit jako „front-end“ pro U.S. Department of Energy's RECON retrieval systém. Koncepční rámec navrhovaného rozhraní je založeno na individuálních charakteristikách současných a budoucích uživatelů, převážně vědců energetického výzkumu. Prototyp je budován na základě informací získaných z rozhovorů s vědci, kteří používají systém (přímo nebo přes zprostředkovatele) a z rozhovorů se zprostředkovateli. Příspěvek referuje o výzkumu ve vývoji, včetně výsledků pohovorů a předběžného návrhu rozhraní. Prezentace na konferenci bude obsahovat podrobný popis rozhraní, než je možné uvést tady.

  • CASE, Donald Owen; RICE, Ronald E.. Electronic Messaging in the University Organization. Publikováno v lednu 1981.

Obsah: Nedávný vývoj v oblasti telekomunikačních technologiích umožnil vznik místních informačních sítí, do které lze zapojit jednotlivce v organizaci jakékoliv velikosti, konfiguraci nebo účelu. Aby bylo možné pochopit dopad takové technologie, byla provedena studie nedávno zavedeného systému zasílání zpráv na bázi počítače (CMBS) u velké soukromé university. Dotazníky byly rozdány a následně byly provedeny rozhovory se 74 administrativními pracovníky s vysokou uživatelskou úrovní a 67 pracovníky počítačových služeb, kteří byli zkušení uživatelé CBM. Výsledky ukázaly, že jsou uživatelé celkově spokojeni se systémem. Dalším zjištěním bylo, že systém vytváří pozitivní benefit: rychle dosažení stability s následným klesáním; uživatelé obecně souhlasili s vhodnými úkoly pro využití systému; a to přineslo zvýšení uživatelských komunikačních sítí.

  • CASE, Donald Owen; DILLION, A.; NORMORE L.; DERVINE, B.; ADAMSON, S.K.; TENOPIR, Carol. Quandaries about users, user research, and each other: The impressionistic essays.

Použité zdroje

https://www.researchgate.net/profile/Donald_Case/info

https://www.interaction-design.org/literature/author/donald-owen-case

http://prabook.org/web/person-view.html?profileId=539028

http://clovek.ff.cuni.cz/pdf/pribramska_anotace_18.pdf

http://dl.acm.org/results.cfm?within=owners.owner%3DHOSTED&srt=_score&query=case+donald&Go.x=0&Go.y=0