Beth - RSS

Z WikiKnihovna

Tato stránka slouží jako závěrečná práce z předmětu Nové technologie v knihovnictví v jarním semestru 2009.

Upřesnění tématu

Také jste si všimli při pročítání různých webových stránek těch malých ikonek-odkazů s označením RSS?


Soubor:RSSkon.png (Ikonek existuje celá řada, tato je jedna z nejčastějších, používaná aplikací Mozilla Firefox)

Možná vás také napadlo, co ta tři písmenka znamenají a jestli by to nebylo dobré zrovna pro vás... Technologie RSS, což znamená Really Simple Syndication, je v podstatě způsob-služba, která umožňuje sledovat novinky z vybraných oblastí webových stránek. (RSS je zkratkou nejméně pro tři různá slovní spojení, ovšem tím nejpoužívanějším je Really Simple Syndication-opravdu prosté publikování). Technologie RSS dokáže skvěle řešit informační přesycenost tím, že ze záplavy zpráv vyloví pouze takové, které skutečně požadujeme. Mohou ji využívat jak čtenáři - sami si volí zdroj požadovaných informací, tak vydavatelé - sami své informace propagují. Lze nalézt zdroje týkající se téměř čehokoliv - od komerčních, přes odborné, až po soukromé. Informace jsou tedy k dispozici a máme-li zájem o některé z nich, můžeme se u příslušného zdroje přihlásit k jejich odběru.

Důležité je nadefinování provozovatelem webové prezentace - u jednoduchých stránek může stačit jediný RSS kanál, u rozsáhlejších pak má každý tematický okruh svůj vlastní RSS kanál.

Příklady realizace, popis, analýza

Jak RSS vlastně funguje? A kde hledat vhodné zdroje?

Prvním krokem je výběr vhodného softwaru. Jazyk RSS je založen na jazyku XML (XML = Extensible Markup Language). Jazyk XML je jednoduchý textový formát ze standardu SGML - Standard Generalized Markup Language, který slouží pro uchovávání a výměnu strukturovaných dat. Je dobře čitelný, jednoduše zpracovatelný a v principu podobný HTML.

Typický RSS-zdroj je vlastně XML-soubor, jenž obsahuje alespoň jednu zprávu. Je umístěn na webovém serveru a lze k němu přistupovat prostřednictvím URL-adresy. Důležité je vědět, jak se vlastně o tomto souboru dozvíme. Pokud spatříme na webové stránce tlačítko s ikonkou XML či RSS, je nám ihned jasné, že odkazuje na nějaký RSS-zdroj. RSS-zdrojů existuje velké množství, pro nás bude nutné nalézt takový, který se nám hodí. Pomocí klíčových slov můžeme prohledávat velké množství katalogů s RSS zdroji. Uvádím zde některé z nich, z nichž každý obsahuje celou řadu RSS-zdrojů, ke kterým se můžeme přihlásit k odběru jejich zpráv:

http://topindex.cz

http://www.syndic8.com/feedlist.php

http://www.search4rss.com

http://www.newsgator.com/ngs/default.aspx

http://www.rss-network.com

K využití RSS zdrojů postačí specializovaná RSS čtečka. Je docela pravděpodobné, že už nějakou ve svém počítači máme a ani o ní nevíme. RSS čtečky dokáží automaticky ve zvolených časových intervalech stahovat a upozorňovat na změny, které v souboru objevily od poslední kontroly. Aby nedocházelo ke zbytečnému zahlcování serverů požadavky na RSS, neměl by být interval kontroly kratší než 60 minut. Integrovanou RSS čtečku obsahuje například Firefox nebo Thunderbird. Prohlížeč bývá stejně pořád spuštěný a e-mailový klient slouží k příjmu zpráv - proč ne také RSS zpráv. Rozhodneme-li se pro čtení v e-mailovém klientu Thunderbird, stačí v něm přidat nový účet typu RSS a zadat mu všechny kanály, které chceme kontrolovat.

Příklad přihlášených RSS kanálů:

Soubor:Ss-ctecka-rss.png

Thunderbird v sobě obsahuje integrovanou čtečku RSS kanálů, která nám umožní snadno získat přehled o novinkách na našich oblíbených webových stránkách. Postačí, když v Nastavení účtu klepneme na tlačítko Přidat účet a zvolíme Účet pro RSS kanály. Je to jednoduché a praktické.

Softwarových nástrojů, s jejichž pomocí lze RSS-zdroje vytvořit a nahrát na webovou stránku, existuje tedy celá řada. Může se ale také stát, že si uživatel bude chtít připravit šablonu a články si sám pravidelně chystat. K tomu, aby byl schopen pracovat s některou verzí jazyka RSS, musí nejprve přečíst její specifikaci, z níž se dozví, jak pro danou verzi psát správný XML-kód. Dokumenty specifikující nejrůznější verze jazyka RSS a Atom jsou dostupné například na těchto webových stránkách:

RSS 0.90 - http://www.purplepages.ie/RSS/netscape/rss0.90.html,

RSS 0.91 - http://backend.userland.com/rss091 a také http://my.netscape.com/publish/formats/rss-spec-0.91.html,

RSS 0.92 - http://backend.userland.com/rss092,

RSS 0.93 - http://backend.userland.com/rss093,

RSS 1.0 - http://web.resource.org/rss/1.0/spec,

RSS 1.1 - http://inamidst.com/rss1.1/,

RSS 2.0 - http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss,

Atom - http://xml.coverpages.org/draft-ietf-atompub-format-11.txt.

Široce používanou verzí je, sice starší, verze 0.91 a zřejmě nejpopulárnější a zatím nejvíce užívanou verzí je RSS 2.0.


Vedle toho existuje i automatická tvorba RSS-zdrojů. Existují možnosti: můžeme nechat software, aby nám zcela automaticky vytvořil RSS-zdroj z nejrůznějších zdrojů, jako jsou například blogy, webové stránky, e-maily či databáze.

Řada webových stránek (například server iDNES.cz) nabízí větší množství různých RSS-zdrojů. Používají nástroje pro automatickou tvorbu RSS-zdrojů. Některé z těchto nástrojů si například všímají změn na jisté webové stránce (třeba na té, která obsahuje nejčerstvější zprávy), jejíž obsah pak převádějí na RSS-články, které přidávají do aktualizovaného zdroje - naprosto automaticky.

Některé programy si prohlédnou stránku a samy odhadnou, co by se v RSS-zdroji mělo nacházet. Jiné vyžadují stránku připravenou v jisté podobě, aby z ní mohly snadno získávat data. Obě mětody jsou v praxi plně použitelné, takže výběr konkrétního programu je jen na uživateli. Jde o proces extrakce dat z webové stránky - scraping.


RSS z e-mailu je další možností automatické tvorby RSS zdrojů. Jedná se o zajímavý způsob tvorby RSS-zdrojů. Tato technika je užitečná zejména tehdy, když pravidelně dostáváme velké množství e-mailů, jejichž obsah bychom rádi zveřejnili pomocí RSS-zdroje.


Nástroje umožňující automaticky vytvářet RSS-zdroje z nejrůznějších informačních pramenů:

Tvorba RSS pomocí nástrojů pro blogy

Lze říci, že v současnosti je technologie RSS značně rozšířena, význam má pro dynamické webové stránky - všude tam, kde se něco děje, tedy i blogy.

Svým pojetím mohou blogy vzdáleně připomínat zpravodajské servery (jejich autor s větší či menší pravidelností přidává na svůj blog příspěvky). A podobně jako je dnes již téměř nedílnou součáastí většiny zpravodajských serverů RSS, i současné blogovací systémy jsou touto technologií vybaveny. Čtenáři blogů tak mohou pohodlně sledovat aktuální příspěvky RSS-čtečky. Blogy a RSS tak tvoří přirozenou kombinaci.

V knihovnách mohou blogy poskytovat prostor pro vzájemnou interakci mezi knihovnami a uživateli. Může být méně formální a díky komentářům mohou knihovny získávat okamžitou zpětnou vazbu.

Příklad webových stránek s blogy nabízejících automatický převod blogu na RSS-zdroj: (Všechny uvedené servery nabízejí své blogovací služby pro uživatele zdarma).

Blog.cz http://www.blog.cz; verze RSS 0.91

Bloguje.cz http://www.bloguje.cz; verze RSS 2.0

Bloger.cz http://www.bloger.cz; verze RSS 0.91

Lide.cz http://www.lide.cz; verze RSS 0.91


Další oblastí působení RSS je podcasting.

(S prvními krůčky podcastingu pomohl Adam Curry, známý především jako video jockey na hudebním kanálu MTV, který v roce 2004 napsal jednoduchý software, který uměl automaticky nahrát audiosoubor do jeho mp3 přehrávače přímo z webu)

Podcast je v podstatě RSS-zdroj na internetu, který obsahuje audio či videosoubory a ke kterému se lze otevřeně zapsat. Od šíření audia či videa na internetu pomocí proudového přenosu (streamingu) se však značně odlišuje. (Při proudovém přenosu totiž pracujete jen s daty, takže soubory jako takové zde nehrají žádnou roli, tedy alespoň do chvíle, kdy se rozhodneme proud dat zachytávat a ukládat. U podcastingu náš počítač nejdříve stáhne celý soubor a až poté jej přehraje (narozdíl od proudového přenosu, u něhož může přehrávání začít ihned po zahájení stahování dat. Podcasty proto, narozdíl od proudového přenosu, nelze používat pro živé vysílání.)

Díky stále rostoucí popularitě podcastů se objevila celá řada programů speciálně navržených pro jejich vývoj a nahrávání na server. Ve spoustě případů se uživatel ani nemusí zabývat jazykem RSS.

Příjemné je, že pro stahování některých podcastů není potřeba další software, a dokonce ani RSS-čtečka - to je v případě, že uživatel má k dispozici přímý odkaz na MP3-soubor podcastu, pro jehož přehrávání pak stačí klepnout na odkaz v prohlížeči (tedy alespoň co se Internet Exploreru a Firefoxu týče).


Po seznámení s mnoha způsoby tvorby RSS-zdrojů je dobré vědět, co si počít, když RSS-zdroje nepotřebujeme zrovna vytvářet, ale rádi bychom informace z již fungujících zdrojů shromáždili na jednom místě. Převodem takovýchto RSS-zdrojů na webovou stránku můžeme jejich články prakticky nabídnout i těm, kteří obvykle RSS-zdroje nečtou. Opravdu řada lidí RSS-zdroje prostě nečte. Pokud bychom je tedy chtěli seznámit s novinkami ze své oblíbené oblasti, RSS nám nepomůže. Články z RSS-zdroje ovšem můžeme zborazit na webové stránce a když si pak uživatelé zvolí odkaz na některý z nich, dostanou se na s ním spojenou stránku. Pro umístění RSS-zdroje na webovou stránku musí být převeden na některý z jazyků používaných na webu (nejpravděpodobněji na HTML nebo JavaScript).

Velice důležitá je ta skutečnost - než začneme uveřejňovat údaje z cizích zdrojů, měli bychom získat patřičný souhlas. Případně k takto prezentovaným informacím uvést zdroje jejich původu!


Jak již bylo uvedeno - technologie RSS umožňuje získat přehled o nových informacích v oblastech, jež uživatele zajímají, a to z jednoho místa. Z našeho - knihovnického - pohledu je pro nás příjemné, že pomocí RSS můžeme sledovat nové tituly - knihy, časopisy, články na různě zaměřených portálech. Technologie RSS je prospěšná nejenom pro poskytovatele, ale i pro odběratele; čtenářům poskytuje nejenom přehled o novinkách, ale také možnost jejich snadného sdílení s ostatními čtenáři-uživateli.

Porovnání, hodnocení

Někomu stačí RSS-zdroje pouze číst, musí tedy mít možnost stahovat soubory z internetu - především samotné RSS-zdroje, a pak také řadu bezplatných softwarových balíčků umožňujících tyto RSS-zdroje číst a zpracovávat. Původně formát RSS sloužil pouze k předávání aktuálních novinek mezi jednotlivými servery, které takto velmi jednoduše mohly odkazovat na aktuální články na jiných serverech.

V současné době jsou RSS kanály hojně dostupné i v českém internetovém prostředí, a to nejenom ve zpravodajských serverech. Také některé knihovny se snaží reagovat na rychlý vývoj různých systémů a potřeby svých uživatelů. Používání technologie RSS je všestranné; jak knihovně, tak jejímu uživateli např. šetří čas, zpříjemňuje vzájemnou interakci. Knihovna si sama může určit, v jakém rozsahu a k jakému účelu aplikuje RSS, uživatel podle nabídky využije některou z nabízených možností.


Například:


Univerzitní knihovna Západočeské univerzity v Plzni nabízí svým uživatelům instalaci RSS čtečky za účelem odebírání novinek.

Po načtení stránky http://www.knihovna.zcu.cz vlevo uvidíme odkaz RSS. Po kliknutí se otevře nová stránka s pokynem: Nainstalujte si RSS čtečku a nechte si do ní posílat novinky z Univerzitní knihovny. Klikneme na slovo novinky a máme k dispozici další stránku s nabídkou přihlášení k odběru novinek také s nezbytným výkladem o informačních kanálech. Dále klikneme na nabídku Přihlásit k odběru tohoto kanálu - obdržíme nabídku, kde jedním kliknutím potvrdíme nabídku Přihlásit se k odběru a ihned dostaneme hlášku - Úspěšně jste se přihlásili k odběru tohoto kanálu! A dále informaci Aktualizovaný obsah lze zobrazit v aplikaci Internet Explorer a dalších programech, které používají seznam běžných informačních kanálů. Zjistit, zda jsou informace o Univerzitní knihovně Západočeské univerzity v angličtině včetně RSS nebylo možné, při přepnutí na nabídku english se nic nestalo…


Univerzitní knihovna na Technické univerzitě v Liberci nabízí většinu svých materiálů k propojení ve formě RSS kanálů a HTML.

Po načtení stránky knihovny http://knihovna.tul.cz/ vlevo dole je umístěna známá oranžová ikonka odkazující na nové přírůstky během 14ti dnů; pod touto nabídkou se nachází informační tip knihovny, a sice odkaz na článek RSS kanály knihovny +...

Každá kategorie článků má na webu knihovny svůj RSS kanál, který umožňuje snadné odebírání novinek v dané kategorii pomocí RSS čtečky či jiným způsobem. Kdekoli lze nalézt ikonu RSS kanálu: můžeme použít adresu odkazu, na který míří a použít jej ať už pro naši RSS čtečku, či pro propojení s naším webem.

Další informace - pro správce stránek - sděluje, že pro snadnější zakomponování do stránek jsme připravili i službu HTML snippet, kdy místo RSS dané kategorie dostanete formátovaná data v HTML pro přímé zobrazení ve Vašich stránkách bez nutnosti parsovat obsah RSS/XML.

příklad rss kanál "Univerzitní Knihovna - Diplomové a bakalářské práce dle roků"

Po kliknutí na odkaz http://knihovna.tul.cz/rss/187 získáme nabídku odběru tohoto kanálu s podnabídkou seřazení např. podle dat, podle názvu... Po kliknutí na nabídku Přihlásit se k odběru tohoto kanálu dostaneme nabídku, kterou jedním kliknutím potvrdíme a opět, jako v předchozím případě, dostaneme hlášku - Úspěšně jste se přihlásili k odběru tohoto kanálu! A dále informaci Aktualizovaný obsah lze zobrazit v aplikaci Internet Explorer a dalších programech, které používají seznam běžných informačních kanálů. Sympatická je verze webové stránky hned ve třech cizích jazycích - angličtině, francouzštině a němčině.


Vědecká knihovna v Olomouci nabízí uživatelům průběžné sledování nových titulů ve svém katalogu. Na adrese http://www.vkol.cz/cs/ vpravo dole klikneme na ikonku a otevře se nám stránka s nabídkou RSS kanálů pro ostatní - je zde dostupných několik možností, viz přehledné rozčlenění do jednotlivých sekcí

Role: Ostatní - Obecný RSS kanál pro všechny návštěvníky webu

Role: Neregistrovaný čtenář - Obecný RSS kanál pro zájemce o registraci

Role: Registrovaný čtenář - Obecný RSS kanál pro registrované čtenáře

Role: Knihovník - Obecný Obecný RSS kanál pro knihovníky

Role: Novinář Obecný kanál pro novináře

Po zvolení jakékoli ze sekcí získáme tuto informaci: Zobrazený informační kanál obsahuje často aktualizovaný obsah. Při přihlášení k odběru bude informační kanál přidán do seznamu běžných informačních kanálů. Aktualizované informace z informačního kanálu jsou automaticky stahovány do počítače a mohou být zobrazeny pomocí aplikace Internet Explorer a dalších programů.

Dále nezbytnou informaci:

Další informace o informačních kanálech

a nabídku:

Přihlásit k odběru tohoto kanálu.

Dále na adrese http://www.vkol.cz/cs/katalog/ vstoupíme do nabídky Vstup do katalo­gu a získáme následující informace: RSS kanály - pohodlné sledování nových titulů v katalogu Katalog Vědecké knihovny v Olomouci nabízí průběžné sledování nových titulů v katalogu prostřednictvím RSS kanálu.

Adresa hromadného kanálu všech nových titulů je http://aleph.vkol.cz/rss.xml a samostatně pro beletrii: http://aleph.vkol.cz/rssbel.xml. Kanály jsou také k dispozici podle jednotlivých oborů: http://aleph.vkol.cz/F/9LDJ2BNCEV2C7D9PNHC69A1874FLFPP1V4VQR9Q6BYTM6EU78D-47891?func=file&file_name=nove-knihy

Opět tu jsou zde nezbytné informace o tom: Co je to RSS? Co potřebuji ke čtení RSS? Další možnosti sledování nových titulů: měsíční přehled novinek bez využití RSS kanálů adresné sledování novinek prostřednictvím SDI profilu (avíz) - dostupné ze stručného přehledu titulů Obecný RSS kanál pro novináře Také na stránkách Vědecké knihovny v Olomouci jsou informace dostupné v angličtině a němčině.


Katalog Beth

Vzhledem k tomu, co nabízí svým uživatelům, viz http://knihomol.phil.muni.cz/katalog/wiki/about-beth, a s ohledem na prozkoumání situace v ostatních univerzitních knihovnách v České republice, lze říci, že jde o jedinečný počin v českém univerzitním prostředí.

Technologii RSS katalog Beth využívá několika různými způsoby - RSS kanál lze odebírat z:

- novinek v Beth - http://knihomol.phil.muni.cz/katalog/news - prostřednictvím rss kanálu můžeme dostávat upozornění o novinkách v Beth.

V levé části stránky - Novinky v katalogu Beth - klikneme na ikonku a objeví se přehledná tabulka obsahující 200 záznamů novinek. V pravé části je malá tabulka s informacemi o zobrazeném počtu novinek, dále nabídka zobrazení, tj. nalezení konkrétního titulu, dále nabídka seřazení titulů podle abecedy a data jak vzestupně, tak sestupně. Pod tabulkou ještě odkaz Zobrazit vlastnosti informačního kanálu (v případě uživatelova přihlášení, které proběhne zcela jednoduše: Novinky v rozšířeném katalogu Beth - výběr. Zobrazený informační kanál obsahuje často aktualizovaný obsah. Při přihlášení k odběru bude informační kanál přidán do seznamu běžných informačních kanálů. Aktualizované informace z informačního kanálu jsou automaticky stahovány do počítače a mohou být zobrazeny pomocí aplikace Internet Explorer a dalších programů.

Dále opět nezbytná informace Další informace o informačních kanálech a nabídka Přihlásit k odběru tohoto kanálu

- tagů - po kliknutí na http://knihomol.phil.muni.cz/tag se nám zobrazí TagCloud, čili shluk tagů, ale graficky přehledně zobrazených, řazených - tagy začínající číslovkou vzestupně a ostatní tagy řazené podle abecedy. Zvolíme si tag, který nás zajímá, například literární teorie - po kliknutí se nám zobrazí: Seznam stránek označených tagem [Literární teorie], konkrétně jde o 4 tituly. Vpravo klikneme na ikonku RSS a opět se zobrazí: Zobrazený informační kanál obsahuje často aktualizovaný obsah. Při přihlášení k odběru bude informační kanál přidán do seznamu běžných informačních kanálů. Aktualizované informace z informačního kanálu jsou automaticky stahovány do počítače a mohou být zobrazeny pomocí aplikace Internet Explorer a dalších programů. Další informace o informačních kanálech s nabídkou: Přihlásit k odběru tohoto kanálu. V případě zájmu můžeme stejným způsobem pokračovat u každého dalšího tagu.

- vyhledávacího dotazu - http://knihomol.phil.muni.cz/katalog/wiki/docs/query-rss, kde z každého vyhledávacího dotazu je možné vytvořit odpovídající RSS kanál nejnovějších dokumentů, který tento dotaz vyhledá.

- nově doporučených knih k zakoupení - http://knihomol.phil.muni.cz/katalog/wiki/development/news/doporucovani-knih-k-nakupu - nově doporučené knihy můžeme pomocí RSS kanálu sledovat, dokonce přidávat k nim své hlasy.


Knihovní systémy se rozvíjejí rychle a neustále. Určitě jejich cílem je přitahovat koncové uživatele "pestrobarevnou" nabídkou služeb. Myslím si, že v současné době situace v našem prostředí není situace tak špatná, nové nástroje začínají pronikat, technické zázemí není celkem problém. Důležitý je celkový přístup, tj. personální zajištění, hledání nových zdrojů, začlenění do koncepce.


Velmi mě také zajímalo, zda a v jaké míře technologii RSS využívají internetová knihkupectví. Při "návštěvě" jednoho z českých největších internetových knihkupectví Kosmas.cz http://www.kosmas.cz jsem byla příjemně překvapena. Technologii RSS zde využívají opravdu ve velké míře http://www.kosmas.cz/rss.asp - uživatelům jsou nabízeny novinky snadno a rychle, také informace o RSS čtečce a o přidání kanálu. Nabídka odebírání novinek je velmi přehledně členěna, uživatel se může přihlásit k odběru kanálu všech novinek nebo jenom té kategorie, která ho zajímá.

(TECHNICKÁ POZNÁMKA - používala jsem aplikaci Internet Explorer 7)

Výběr nebo návrh realizace

V uvedených knihovnách jsem se setkala s využíváním technologie RSS různými způsoby, zřejmě vždy s ohledem na individuální potřeby.

Univerzitní knihovna Západočeské univerzity buduje knihovní fond a poskytuje knihovnicko informační služby v souladu se studijními obory a výzkumnými záměry Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Služby poskytuje knihovna zaměstnancům a studentům ZČU i veřejnosti. Vzhledem k tomuto sdělení (viz http://www.knihovna.zcu.cz/o_knihovne.php) si myslím, že by mohla nabízet k odběru RSS kanály i dalších svých služeb a aktivit.

Univerzitní knihovna Technické univerzity v Liberci nabízí většinu svých materiálů k propojení RSS kanálů a HTML. Každá kategorie článků má na webu knihovny svůj RSS kanál, který umožňuje snadné odebírání novinek v dané kategorii pomocí RSS čtečky či jiným způsobem. Tato knihovna patří ke knihovnám, kde považují za přínosné sledování nových přírůstků v knihovně pomocí technologie RSS, což jistě oceňují všichni její uživatelé.

Po zhlédnutí webových stránek Vědecké knihovny v Olomouci považuji za velmi inspirativní použití RSS kanálů při průběžném sledování nových titulů ve svém katalogu uvedenými třemi možnostmi - sledování změn v hromadném kanálu všech nových titulů, dále v kanálu novinek v beletrii a dále nabídka pro jednotlivé obory (je jich celkem 25). Po kliknutí na každý nový záznam je uživatel přesměrován do katalogu, kde se již lehce zorientuje. Za velmi uživatelsky přívětivé považuji použití technologie RSS v obecné rovině, viz výše popsané přehledné rozčlenění do jednotlivých sekcí.

Katalog Beth na mě působí jako velice důkladně propracovaný. Po načtení stránky http://knihomol.phil.muni.cz/katalog je snadná orientace. Zatím ojedinělým jevem - v prostředí nejenom vysokoškolských knihoven - je možnost vlastního třídění knih uživateli, tzv. tagování (pro zájemce doporučuji http://kisk.phil.muni.cz/wiki/Beth_-_tagov%C3%A1n%C3%AD). Využití technologie RSS výše uvedenými způsoby odpovídá jeho vizi. Daří se naplňovat podstata konceptu Library 2.0, sympatická je podpora komunit uživatelů. Určitě lze souhlasit s názory, že mu chybí anglická verze, kterou by jistě uvítali jak zahraniční vyučující, tak studenti. Vzhledem k tomu, že se Beth vyvíjí, můžeme možná tuto změnu očekávat.

Použité zdroje

Základní literatura a elektronické zdroje:

ČINČERA, Jan. Informační etika. Brno : Masarykova univerzita, 2002. ISBN 80-210-2981-1.

HOLZNER, Steven, ŠINDELÁŘ, Jan. RSS Automatické doručování obsahu vašich WWW stránek. Brno : Computer Press, a. s., 2007. ISBN 978-80-251-1479-7

Inflow.cz [online]. [cit. 2009-08-30]. Dostupné z <http://www.inflow.cz/web-20-jako-zakladni-kamen-library-20>.

Lupa.cz [online]. [cit. 2009-06-28]. Dostupné z <http://www.lupa.cz/>.

Root.cz [online]. 2006-09-14 [cit. 2009-06-28]. Dostupné z <http://www.root.cz/clanky/vse-podstatne-o-rss/>.