BackPack

Z WikiKnihovna

BackPack

BackPack je služba, která běží přímo v okně Vašeho prohlížeče a nepotřebuje tedy žádnou instalaci. Ve zkratce jde vlastně o službu, která poskytuje tyto služby:

a) Vytváření stránek s jakýmkoliv obsahem

b) Vytváření plánovacího kalendáře

c) Upomínkový systém

d) Pracovní tabule

Registrace

Registrace probíhá velice snadno. Hned na první straně na Vás kouká tlačítko Sign for free (na obrázku)


Soubor:Zacatek.jpg


Poté si vyberete Vámi preferovaný „plán“. Pokud tedy chcete využívat úplně vše co Backpack nabízí, vyberete si placený plán. Pro potřeby této recenze jsem si vybral Free plán. (na obrázku) Co se mi na obrázek nevešlo byl velmi podařený a užitečný soupis tzv. FAQ – Frekvently Asked Questions (často kladené dotazy), které osvětlí používání této služby. Mimo jiné se tam dočtete, že „Free plán“ můžete kdykoliv zrušit a nebudete nijak trestáni.


Soubor:Sign.jpg


Na další straně klasicky vyplníte uživateslké jméno, email, login, heslo, Vaše časové pásmo, odkaz na Vaši „backpackovou“ internetovou stránku a pokud Vám backpack doporučil nějaký jeho uživatel, tak můžete zapsat jeho číslo (ale také nemusíte) – poslední jmenované je nějaký druh odměny pro uživatele, kteří přivedou nové platící uživatele. Pak už jen přečtete podmínky používání služby!!! A zatrhnete, žejste je četli. Kliknutím na tlačítko „Place my order & create my Backpack site“Sou se stanete uživateli.


Po tomto úkonu musím ocenit, že po zaregistrování na Vás vykoukne rovnou přihlašovací tabulka. Vyplníte údaje a připojíte se na svoji Bacpack stránku. Vše je velmi podrobně popsané a hned tedy vidíte, že jako „free“ uživatel smíte mít jen pět stránek, můžete do svého týmu pozvat jednoho dalšiho uživatele, reminder(„upomínač“) funguje plně, ale nemůžete používat kalendář. Pozn. „tým“ je skupina lidí, se kterou můžete sdílet informace na svém backpack účtu.

Služby

Stránky

Každý nový uživatel vyzkouší vytvoření nové stránky, protože o tom by backpack prý hlavně měl být. Okamžitě uvidíte odkaz na tutorial, popřípadě „inspirační stránky“, a pokud si nejste jistí jak co udělat, tak ho využijte. Sestavení vlastních stránek je otázka chvilky a je to velmi snadné – hlavně v případě, že víte co tam napsat! Viz. obrázek

Soubor:Stranky.jpg


Kalendář

Kalendář ve free verzi není dostupný a proto jsem jej neotestoval. Nicméně věřím, že je to velmi užitečná a jednoduchá věc.


Upomínky

Upomínky jsou ve své podstatě velmi jednoduchá služba, určená hlavně pro zapomětlivé, kteří často sedí u počítače a zapomínají na svět. Upomínka jde poslat na mobilní telefon a nebo na email. Je na Vás co si vyberete, jde také určit nejen přesný čas, ale i určení dní týdnů…


Pracovní tabule

Poslední službou na backpacku je Writeboard. Tato služba je vhodná jako pracovní tabule, na kterou píší všichni z Vašeho „týmu“ a která se postupně ukládá a jde vyvolat jakákoliv její verze. Jak vypadá vidíte na obrázku.

Tabule.jpg

Hodnocení

 • Klady
  • a) Velmi příjemný design
  • b) Vše je dobře vysvětleno
  • c) Jednoduché ovládání
  • d) Free účet je na nekonečně dlouhou dobu
  • e) Široká škála služeb
  • f) Možnost využití RSS kanálů
 • Zápory
  • a) Nemožnost používat kalendář ve free verzi
  • b) Dle mého názoru docela drahé placené verze

Závěr

Backpack je dle mého názoru velmi povedená služba kterou ocení nejen informatici, protože je dostatečně jednoduchá pro používání. Dá se využít na mnoho různých docela užitečných věcí a navíc, drtivá většina služeb - 3 ze 4 - je přístupná i zadarmo. Onen zápor, týkající se kalendáře je ovšem docela pochopitelný, jelikož nikdo nikdy nenabízí vše zadarmo.


--Pavel Navratil 10:56, 31. 3. 2008 (CEST)