Awasu

Z WikiKnihovna

Awasu je v základní verzi kvalitní freewarová čtečka RSS a Atom kanálů, která rovněž umožňuje sledování změn na vybraných webových stránkách. Dále nabízí možnost rozšíření programu pomocí plug-inů. Tolik alespoň hlásá oficiální propagační text.

Instalace

Oficiální stránky jsou jak to jen říct... podivné. To je nejspíš to správné slovo. Ač se na první dojem tváří web velice

příjemně, hodnou chvíli trvá než se zorientujete. Přesto výsledné usilí stojí za to.

Samotná instalace je naprosto bez problémů a po spuštění se Vám naskytne následující pohled.

O co jde

RSS čtečka je většinou menší, šikovný porgrámek, který Vám pomocí RSS kanálů z vybraných stránek stahuje všechny

nové inforamce. Nemusíte tedy navštěvovat každý den všech 20 oblíbených stránek, abyste zjisitli, co je nového, ale

všechny nové informace dorazí pohodlně až k Vám na stůl (nebo do postele, pokud surfujete na notebooku ;-).


Jak se to ovládá?

Ovládání je řešeno elegantně a i když se jedná o široce zaměřený a robustní nástroj, je velice uživatelsky příjemný, není možní se ztratit. Celá aplikace je v angličtině, ale vystačíte si s běžnými "počítačovými" výrazy. Ovládání samotné je pak řešeno přes ikonky, roletkové nebo kontextové menu.

Awasu lze jednoduše rozšiřovat pomocí pluginů. Naprostá většina prvků jde nějakým způsobem nastavit, upravit k obrazu uživatele. Menu, ikonky, zobrazovat pouze některé položky v nabídkách... Na druhou stranu nastavovat nemusíte absolutně nic. Můžete začít rovnou efektivně "pracovat". Možnost volby. Maximální svoboda.

A co všechno to umí?

Aktuální články můžete pročítat buď přímo přes Awasu nebo se přepnout do zdrojové stránky.

Awasu je velmi robustní nástroj, obsahuje velmi propracovaný systém třídění, vyhledávání, podporuje záložky, prohlížení v panelech, dále v Čechách málo užívné, ale o to lepší podcasty, import a export kanálů, propracovaný tiskový dialog(!), efektivní správu zdrojů, oblíbené položky... a spoustu dalšího.

Dále disponuje několika užitečnými nástroji jako je např. vyhledávání v googlu, slovník, online překladač stránek (co na tom, že je zdroj kompletně v angličtině, když Vám jej čtečka rovnou přeloží :) ...

Dobrá volba?

I když jsem si již zvyknul na moje milované NetVibes.com, kde mám vše pohromadě, Awasu je přinejměnším hodně zajímavou alternativou. Navíc Awasu je dostupné ve 3 verzích, tato nejzákladnější (a že toho umí i tak dost) je freeware pro osobní užití, ale můžete si zakoupit i vyšší verze, přičemž ta poslední je speciálně vyvíjena pro informační specialisty (cena 79 USD) a poskytuje ještě luxusnější služby.

Závěrem

I přesto, že se jedná o komplexní nástroj, který může leckoho odradit množstvím voleb a všemožných nastavení, pokud skousnete počáteční postupné pronikání do programu, nebudete již chtít měnit.

Stahovat můžete třeba tady: http://www.slunecnice.cz/sw/awasu/ a nebo na oficiálních stránkách http://www.awasu.com/downloads/2.3/