3B

Z WikiKnihovna

Vytvořila: Olga Biernátová Datum: 23.5.2009 Adresa recenzované stránky: http://3b.net/browser/newhome.html

Soubor:3Buvod.jpg


Charakteristika stránky 3B Rooms

"3B is a fun new web experience"

Jedná se o 3D webové prostředí, které umožňuje vytvořit svůj osobní 3D prostor (pokoj). Do 3B lze přejímat jakékoliv webové stránky nebo fotky a umístit je ve svém "pokoji". Můžete použít MySpace, Hi5 nebo Bebo pages či použít fotografie, které jste nahráli na Flickr, Photobucket nebo jakýkoli jiný web.

Výhodou je snadné použití a samozřejmě je 3B zdarma.

Co stránky nabízí

 • Jak už bylo zmíněno, v prostředí 3B si můžete vytvořit vlastní 3D prostor, kde je možné vystavovat své weby, fotky, videa z Youtube apod. Výhodou je, že je prostředí vizuálně velmi přívětivé. Mezi stránkami "procházíte" a prohlížíte je.
 • Svůj "pokoj" můžete otevřít a sdílet jej se svými přáteli.
 • V 3B si vytvoříte avatara, můžete komunikovat s dalšími uživateli, surfovat po virtuálním prostředí a navštěvovat další pokoje a města.
 • Města v 3B nabízí velké množství stránek seskupených podle témat, např. 3B comix, 3B downloadable music apod.
 • V 3B můžete také nakupovat v mnoha dostupných e-shopech a aukčních servrech, např. na eBay, Amazon.com, eToys, Buckel atd.


Svým způsobem je 3B jakýsi vyhledávač nebo prohlížeč stránek, které jsou umístěné ve vizuálně příjemném prostředí. Velkou výhodou je zejména možnost komunikace s přáteli a dalšími avatary. Z jednoho místa se dostanete na mnoho webových stránek a 3B vám poskytne jakousi "komunikační nádstavbu". S přáteli se tak můžete bavit u sledovaného videa na youtube, jít s kamarádkou nakupovat, nebo si vytvořit třídu, kde se potkáte se svými žáky.


3B Rooms / pokoje

Pokoje jsou vaše osobní 3D prostory, ve kterých vystavujete např. své oblíbené www stránky, fotky a potkáváte se s přáteli. Vystavit můžete i svůj MySpace profil apod. Jednoduše zkopírujete URL stránky, kterou chcete přidat, zvolíte si styl pokoje a můžete začít. V pokojích jsou stránky rozmístěné jako obrovské postery nebo stěny. Pokud chcete na stránku přejít, stačí na ni kliknout a pomocí malé ikony v pravém horním rohu se pak opět rychle dostanete zpět do 3B. V pokoji můžete vystavit tématické stránky, vytvořit pokoj přání, kde vy a vaši přátelé uvidí, co byste si přáli koupit (na Vánoce, narozeniny, svatební dary), pokoj se stránkami a fotkami vašeho města / klubu / kapely, pokoj se svou vysněnou dovolenou, kde můžete spolu s rodinou / přáteli domlouvat a plánovat prázdniny nebo třeba galerii obrázků apod.

Soubor:Obama room.jpg East Side Gallery, Berlin - 2010.jpg Soubor:MySpace.jpg

Města

Města v 3B jsou rozdělena do mnoha kategorií od umění přes extrémní sporty až po londýnský týden módy. V městech můžete procházet mezi relevatními stránkami, které odpovídají danému tématu. Např. ve městě fotografie naleznete kromě prezentací fotek, také tipy z časopisů, weby na sdílení fotek a vytváření fotoalb, přehled programů na jejich úpravu, obchody s fotozbožím apod. Setkáme se zde také s 3B městy, které jsou kopiemi skutečných měst až na to, že jsou poskládány z webů, např. Las Vegas, Londýn nebo New York.

Obchody a nakupování

Výhodou nakupování v 3B je, že můžeme mezi zbožím procházet stejně jako mezi regály, srovnáváme jej s dalšími stejného druhu a po kliknutí se ihned dostaneme na stránku daného prodejce a nakupujeme. Seznam obchodů najdete ZDE.

Jak to funguje?

Pro pohyb v 3B prostředí je nutné nainstalovat 3B klienta (http://download.3b.net/), založit si avatara a později vytvářet místnosti a skupiny avatarů.

Vytvořit avatara je velmi jednoduché, stačí zvolit postavičku, upravit, obléci apod. Demo s návodem naleznete ZDE.

Co se týče vytváření skupin a přátel, existují 3 možnosti:

 • Máte možnost dostat již existující skupiny na jiných webech do 3B. V 3B založíte svou skupinu, kterou pak vaši přátelé mohou najít a připojit se.
 • Můžete navštěvovat různé skupiny a získávat zde nové přátele.
 • Vstupu nezvaných avatarů do vaší skupiny můžete snadno zabránit, stačí skupinu uzavřít a vstup pak budou mít pouze ti, které sami pozvete.

Avatar1.jpg Avatar2.jpg Avatar3.jpg Soubor:Avatar4.jpg


Jak začít?

 • nainstalujte klienta
 • vytvořte vlastní pokoj
 • upravte si avatara
 • vytvořte / připojte se do skupiny


Start.jpg


Jak se pohybovat v 3B?

Pohyb po 3D prostoru je velmi jednoduchý, pomocí šipek nebo myši

Ukázka

Soubor:Úvodní strana po instalaci.jpeg

Soubor:Po založení avatara.jpeg


ZDE se můžete podívat na video s prohlídkou pokoje a ukázkou nakupování.

Orientace v 3B je velmi jednoduchá a intuitivní, instalace programu a založení avatara trvá několik minut a pak již se můžete volně pohybovat po 3B, navštěvovat pokoje, zakládat vlastní, přidávat se do skupin apod.

Hodnocení stránek

Velkou výhodou 3B je, že je velmi jednoduchý a pohyb v něm je intuitivní a rychle zvládnutelný. Obsahuje pouze základní funkce, takže nepatří k těm přehnaně složitým 3D světům, které jsou sice plné možností, ale je velmi těžké je zvládnout. Může sloužit ke sdílení webů s přáteli, k potkávání, zábavě, ale jistou perspektivu má také ve vzdělávání. Vyučující zde může vystavit důležité webové stránky a diskutovat nad nimi se svými žáky, synchronně a v 3D prostředí. Za velmi zajímavé považuji možnosti nakupování. Jednotlivé produkty jsou v 3B protoru vystavené jako v kamenných obchodem a při kliknutí na vybraný produkt se lze dostat přímo do e-shopu, kde jej můžeme koupit. Na druhou stranu komunikační možnosti 3B jsou omezené, k dispozici je pouze chat, lze sdílet pouze vystavené stránky, z počítače si do 3B nic nenahrajete. 3B je tedy jednoduchý, ale také málo vybavený. Doporučuji jej spíše k brouzdání po různých webech, nakupování a zábavě. Někdy jsou pokoje přeplněné a špatně navrhnuté, takže jsou spíše chaotickým seskupením stránek a stávají se bludištěm. Co se týče fungování, je vcelku plynulé a bezzávadné, občas se některý z pokojů pomaleji načítá a občas vám zmizí avatar, ale to je spíše otázka kvality připojení. Samotné prostředí je i graficky velmi příjemné.

Na závěr

3B nabízí skvělou možnost založení vlastního 3D prostředí, aniž by bylo nutné mít nějaké zvláštní schopnosti a znalosti. Založíte avatary, přidáte se do skupiny, brouzdáte městy, pokoji, nákupními centry. Můžete snadno s ostatními avatary sdílet vámi vybrané weby, videa, fotogalerie atd., stačí založit a navrhnout vlastní pokoj. Instalace i ovládání je jednoduché, prostředí přehledné. Velký lákadlem je možnost synchronní komunikace s dalšími avatary a možnost nakupování.

Reference

http://wood-and-furniture.masterseek.com/id/40465548/3B.htm

http://thehappyhappyapple.blogspot.com/2008/04/3b-village-3d-avatar-browser.html

http://www.thefreelibrary.com/3B+Launches+Next+Generation+Online+3D+Social+Media+Sharing+Experience.-a0153971799