365 projekt

Z WikiKnihovna

Autor: Irena Hodžová

Klíčová slova: 365 projekt, fotografické projekty, fotodokumentace, blogy, deníky

Synonyma: Projekt 365

Související pojmy:

nadřazené - projekty, on-line projekty
podřazené - fotodokumentace, blogy, on-line deníky

Charakteristika

"Každý den jedna fotka, každý den jedna vzpomínka, každý den jeden okamžik... na celý život" [1]

Stále oblíbenější 365 projekt (či Projekt 365) je zaznamenávání každého dne po dobu jednoho roku. Ve většině případů se jedná o fotografování a následné sdílení fotografií na intenetu. Projekt je celkem náročný, protože je nutné mít s sebou fotoaparát prakticky na každém kroku. Na druhou stranu si díky každodenní dokumentaci můžete kdykoliv připomenout, co jste který den dělali, kde jste byli, co zajímavého jste viděli či co se vám přihodilo. Kromě toho se pravděpodobně i zdokonalíte v technice fotografování.

Varianty projektu

Výstupem projektu ale nemusí být jen fotodokumentace. Častou variantou je psaní deníku, který se prakticky neliší od klasického. Není třeba dlouhého textu, stačí krátce popsat, jak se vám den vydařil, co jste dělali, s kým jste se potkali, atd.

V rámci projektu mohou existovat další nesčetné modifikace, třeba denně vymyslet jeden verš, doporučit hudební skladbu atd. Pokud je pro vás každodenní fotografování či psaní nemožné, lze vyzkoušet například některou z následujících možností:

 • každý týden vyfotit svůj vlastní portrét
 • 52 procházek - jednou týdně s přáteli nebo sami foťte místa, akce - z různých úhlů, perspektiv, různými technikami a technologiemi
 • 100 podivínů - fotografujte neznámé lidi - co nejvíce zvláštní a podivné
 • projekt A-Z - foťte objekty (místa, věci) a řaďte je podle abecedy - A (avokádo), B (banán)...

Vznik projektu

Autorem projektu je Taylor McKnight, který v lednu 2004 začal pořizovat snímek každého dne. V krátké době zjistil, že "projekt nebude pouze upomínkou na celý rok, ale že mu také pomůže ujasnit si, co je v jeho životě důležité. ať už to byly jeho vztahy, kariéra, jeho smysl pro módu, zaznamenávání každého dne ve fotografii vytvořilo bohatou obrazovou historii jeho života... a navíc se stal lepším fotografem!" [2]

Jak začít s 365 projektem?

 • mějte stále u sebe fotoaparát. Berte si ho do školy, do práce, na nákupy, diskotéky, do restaurace. Zvykněte si na jeho neustálou přítomnost. Nikdy nevíte, kde na vás čeká něco neobvyklého. Vzhledem k tomu, že většina mobilních telefonů má i zabudovaný fotoaparát, tato podmínka je lehce splnitelná.
 • založte si blog či online foto album a svoje fotografie či příběhy publikujte, sdílejte. Možností, je mnoho, například
 • zkuste vyjádřit celý den jedinou fotografií, koho jste ten den potkali, co jste viděli, zažili, jaké nové jídlo jste ochutnali ...
 • ke každé fotografii vytvořte popisek s vysvětlením či příběhem, co zachycuje. Často příběhy na fotografiích “vypráví” stylizovaná postavička nebo hračka. Můžete zapojit svoji fantazii.
 • nepolevujte ve svém úsilí každodenního zachycování skutečnosti, i v případě, že si myslíte, že zrovna dnes se nastalo nic, co by stálo za to zachytit. Vyfoťte cokoliv. Řekněte o vašem zapojení do projektu přátelům. Povzbudí vás, když budete bez inspirace nebo vás každodenní fotografování omrzí.
 • je dobré si svůj postup dobře naplánovat, fotografie zveřejňovat pravidelně s minimálními časovými odstupy

Kde si založit vlastní projekt?

Tipy na některá on-line úložiště fotografií a blogy:

česky, účet zdarma, propojení s Facebookem
částečně česky, on-line fotoalbum
česky, součást Google, nutná emailová adresa na Gmailu
česky, součást Google, nutná emailová adresa na Gmailu
česky, neomezený prostor, online fotoalbum
anglicky, online uložiště fotografií,
anglicky, automatické sdílení na sociální sítě
anglicky, sdílení pomocí emailu či přes webové rozhraní

Podpora

Čeští účastníci 365 projektu naleznou podporu na stránkách projekt365 . Zde jsou uvedené nejen ukázky českých i zahraničních projektů, ale hlavně rady, zajímavosti, rozhovory. Pokud se právě chystáte rozšířit řady účastníků projektu, jsou pro vás tyto stránky k nezaplacení.

Ukázky 365 projektů

Laskonka365.blogspot.com
Brisidel.blogspot.com
365sunamo.cz
Snekac.posterous.com
365.wikiped.cz
365.stary-mrzout.cz
365.pawlik.in
Elektriccz365.posterous.com
Rujna365.posterous.com
Vyhnanci.denicek.eu
365droid.sodae.cz
Shaana.posterous.com
365.strakamichal.com
Ofeliinrokknihomola.blogspot.com
Parohac4.projekt365.cz
Androweb.posterous.com
Kacatko365.posterous.com
Flickr.com
Willtyer.blogspot.com
Meinprojekt365
Myproject365.posterous.com

Poznámky

 1. Laskonka : projekt 365 [online]. 2008 [cit. 2011-04-25]. Dostupné z WWW: <http://lasconka365.blogspot.com/2008/05/den-1.html>.
 2. Photojojo Store [online]. 200? [cit. 2011-04-25]. Project 365: How to Take a Photo a Day and See Your Life in a Whole New Way. Dostupné z WWW: <http://content.photojojo.com/tutorials/project-365-take-a-photo-a-day>.

Použitá literatura

 • Projekt365.cz : Přehled českých a zahraničních projektů 365 [online]. 200? [cit. 2011-04-25]. Dostupné z WWW: <http://projekt365.cz>.