Žurnalistika
- Autor: Kateřina Slámová
- Klíčová slova: masmédia, tisk, televize, rozhlas
- Synonyma: žurnalismus, novinářství
- Související pojmy:
- nadřazené: komunikace, sdělení, zpráva
- podřazené: zpravodajství, publicistika
Charakteristika
Žurnalistika (jinými slovy novinářství, žurnalismus)je sbírání, zpracování a distribuce žurnalistických sdělení (textů, komunikátů) v žurnalistických celcích určených veřejným příjemcům (recipientům, veřejnosti, publiku). Přináší informace o aktuálním společenském dění. Žurnalistický celek tvoří v širším smyslu celé médium, což může být deník, časopis, TV stanice, a v užším smyslu určitý soubor sdělení, tzn. například rubriky v denním tisku, zpravodajské noviny v rozhlase a televizi, tematické pořady o větším počtu sdělení nebo účastníků. Člověk, živící se touto profesí, je žurnalista. Žurnalistika náleží do sféry komunikace. Její celky i jednotlivá sdělení přinášejí masmédia. Stěžejní pilíře žurnalistiky, ať již v novinách, rozhlase, rádiu, televizi či na internetu, tvoří zpravodajství a publicistika.
Historie žurnalistiky
Žurnalistika vznikla zhruba na konci 15.století, kdy docházelo k rozvoji měst a sjednocování oblastí ve větší celky, v době typické zámořskými objevy. Rostoucí zájem o informace způsobil, že se zpráva stala prodejním zbožím. Důležitým faktorem byl také vynález knihtisku. Myšlenkové trendy humanismu a renesance s uvědoměním si lidské individuality a práva na informace také souvisí s rozvojem žurnalistiky. Zlatý věk žurnalistiky nastává v 19. a 20.století, kdy se žurnalistika diferencovala obsahově (zaměření na ekonomii, sport, kulturu, atd.) i hierarchicky. Vytvořila se ustálená struktura redakce. Rozdělení se projevilo také na formě, kdy byly zavedeny různé rubriky. Původní tištěná literatura byla v devatenáctém století obohacována o fotografie a s rozvojem techniky ve 20.století se přidala audiovizuální složka a nastala doba masmédií.
Znaky žurnalistiky v rámci masové komunikace
- Pravidelná periodicita - denní, týdenní, měsíční, ale také pravidelnost televizního vysílání
- Aktuálnost - vztah k současnému dění. Aktuálností není myšlena pouze absolutní novost sdělení, ale i jeho vztah k podobným událostem minulým či budoucím.
- Dostupnost žurnalistických celků - široká distribuce tisku, sledovanost, poslechovost na základě běžně dostupného signálu
- Publicita v žurnalistických celcích
Funkce žurnalistiky
- Tlumočení mínění široké veřejnosti
- Informování veřejnosti
- Střežení lidských práv a občanské svobody
Dělení žurnalistiky a masmédií
Podle vztahu ke státní moci a jednotlivcům:
- Žurnalistika autoritářská, totalitní – média slouží stranické moci. Nejméně svobodná.
- Žurnalistika liberální – opakem totalitní. Obrana demokracie v pojetí vláda lidu, skrze lid a pro lid.
- Žurnalistika sociální odpovědnosti – od vlády a státu očekává podporu masmédií a žurnalistů. Z informací se dává přednost pozitivním před negativními.
Podle druhu informací a způsobu jejich získávání:
- Zdrojová žurnalistika – zdroje, z nichž čerpá, nevystavuje kritice, hledá střední, kompromisní cestu. Málo tvůrčí, nevychází příliš z novinářské kreativity.
- Technožurnalistika – důraz na pohotovost a rychlost získávání a následného tlumočení informací.
- Hloubková žurnalistika – za prvořadé pokládá kritérium pravdivosti, založena na mnohostranném ověřování skutečnosti.
- Nová žurnalistika – klade důraz na jedince. Pracuje s přímými účastníky nebo svědky. Události se prezentují napínavě, citovost není překážkou.
- Pátrací žurnalistika – zabývá se porušováním zákona, korupcí, podvody v oblasti politiky a státní správy, prostitucí, atd.
- Komerční žurnalistika – publikuje materiály zvyšující odbyt produktů a umožňující účinně při nich uplatnit reklamu. Často nebere ohled na význam, pravdivost a etickou hodnotu.
- Zábavní žurnalistika – zajímavá, napínavá. Založena na příběhu, reportáži. Často jsou jejími subjekty nejrůznější známé osobnosti.
- Virtuální žurnalistika – nahrazuje skutečnost výmysly. Mají blízko k beletrii, hře.
Podle nosiče sdělení:
- Tištěná (printová)
- Elektronická
- Multimédia
Podle dosahu:
- Světová (nadnárodní)
- Celoplošná (celostátní)
- Regionální
- Místní
Podle vlastnictví:
- Veřejnoprávní – média veřejné služby. Povinna dodržovat jisté povinnosti.
- Soukromé stanice – financována reklamou a sponzory.
Podle zaměření na publikum:
- Všeobecná
- Zájmová – kulturní, sportovní, zábavní, dětská, atd.
- Odborná – vědecká, výchovná, vzdělávací.
- Stavovská – lékařská, učitelská, manažerská, atd.
Podle periodicity:
- Deníky
- Obdeníky
- Týdeníky
- Čtrnáctideníky
- Čtvrtletníky
- Občasníky
Podle vzhledu:
- Novinový tisk nebo magazínový
- Černobílý nebo barevný
- Složený do jednoho nebo více svazků
Použitá literatura
- BARTOŠEK, Jaroslav. Úvod do studia žurnalistiky: studijní texty pro distanční studium. 2., přeprac. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2001, 158 s. ISBN 8024402351.
- BEČKA, Josef Václav. Sloh žurnalistiky. Praha: Novinář, 1986.
- BURNS, Lynette Sheridan. Žurnalistika: [praktická příručka pro novináře]. Vyd. 1. Praha: Portál, 2004, 186 s. ISBN 8071788716.
- KOŠČO, Ján. Žurnalistické žánry v televizi. Praha: Novinář, 1984.
- OSVALDOVÁ, Barbora a Jan HALADA. Encyklopedie praktické žurnalistiky. 1. vyd. Praha: Libri, 1999, 256 s. ISBN 8085983761.