ČSÚ: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Řádek 11: Řádek 11:
  
 
[[Soubor:Skalka 01.gif|thumb|right|sídlo ČSÚ Praha Skalka <ref>Zdroj: ČSÚ http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/foto_sidlo_csu_praha_skalka/$File/skalka_01.gif</ref>]]
 
[[Soubor:Skalka 01.gif|thumb|right|sídlo ČSÚ Praha Skalka <ref>Zdroj: ČSÚ http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/foto_sidlo_csu_praha_skalka/$File/skalka_01.gif</ref>]]
 +
 +
==Činnost==
 +
 +
  
 
==Charakteristika==
 
==Charakteristika==

Verze z 15. 1. 2013, 18:42

Autor: Václav Kůs

Klíčová slova: ČSÚ, statistický úřad

Související pojmy: statistika, státní správa

nadřazené - společnost

podřazené -

sídlo ČSÚ Praha Skalka [1]

Činnost

Charakteristika

„Český statistický úřad (ČSÚ) je ústředním orgánem státní správy České republiky. Byl zřízen dne 8. ledna 1969 zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy.“[2] ČSÚ hospodaří jako rozpočtová organizace. Sídlí má Praze a v jednotlivých krajích má regionální pracoviště. Od 1. 9. 2010 je předsedkyní Českého statistického úřadu doc. Ing. Iva Ritschelová, CSc.

Historie úřadu

Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se obnovily předpoklady pro budování objektivní, nestranné statistické služby. Se vznikem ČR převzal ČSÚ všechny kompetence národního statistického úřadu. Jeho úkoly a postavení upravil zákon č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, který byl novelizován k 1. 1. 2001 ve znění pozdějších předpisů.

Sledované oblasti statistiky

Posláním Českého statistického úřadu je shromažďovat, zpracovávat a šířit statistické informace. Informace můžeme tematicky rozdělit do několika základních oblastí:

  • Souborné informace: ročenky, analýzy, konjunkturální průzkumy, informace o regionech, městech a obcích, souborné publikace, případové studie
  • Životní prostředí, zemědělství a lesnictví
  • Práce a sociální statistiky: životní úroveň, práce a mzdy, sociální zabezpečení, školství, kultura, zdravotnictví
  • Obyvatelstvo: Demografie (počet obyvatel, sňatky, rozvody, porodnost, plodnost, kojenecká úmrtnost,…), Sčítání lidu, domů a bytů (je prováděno jednou za 10 let)
  • Makroekonomika: Národní účty (hrubý domácí produkt,…), Finanční hospodaření (základní fi nanční ukazatele podniků,…), Investice
  • Zahraniční obchod
  • Ceny: Ceny výrobců (průmyslových, stavebních, zemědělských a tržních služeb), Spotřebitelské ceny (inflace), Ceny zahraničního obchodu (indexy cen dovozu a vývozu)
  • Průmysl, stabebnictví: Průmysl, Energetika (spotřeba paliv a energie, výroba elektřiny, dovoz ropy,…), Stavebnictví (bytová výstavba, stavební povolení,…)
  • Služky: Tržní služby, Obchod, ubytování a stravování, Cestovní ruch, Doprava a spoje, Finanční zprostředkování, Netržní služby, Věda a výzkum (Výsledky šetření o využívání informačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru, v domácnostech a ve veřejném správě,…)
  • Volby: Volební statistika (ČSÚ je jediným zpracovatelem všech voleb a referend konaných na území ČR. Volební výsledky jsou dostupné okamžitě po jejich sečtení na www.volby.cz)

Volby

ČSÚ je významná instiruce (volby do Evropského parlamentu, do Poslanecké sněmovny a do Senátu, volby krajské a komunální) se neobejdou bez ČSÚ. V minulosti byl ČSÚ zodpovědný de facto jen za finální sečtení hlasů, v současné době je jeho pozice daleko významnější. ČSÚ plní ve volbách mimo jiné roli metodickou, svými metodickými pokyny a příručkami konkretizuje postup práce volebních komisí při zjišťování výsledků hlasování a při vyhotovování zápisu v okrsku. Metodické pokyny ČSÚ určují také použitá technická zařízení pro pořízení, sumarizaci, přenos a zpracování výsledků voleb na všech úrovních i pro jejich prezentaci. ČSÚ se podílí i na instruktáži příslušných volebních komisí, na školení pracovníků obecních úřadů a členů sumarizačních útvarů.

„Hlavním úkolem ČSÚ ve volbách je však zajištění technického zpracování výsledků hlasování ve volbách obecních, krajských a parlamentních (tj. do Poslanecké sněmovny a do Senátu) a ve volbách do Evropského parlamentu.“ [3]


Metodika

ČSÚ věnuje velkou pozornost metodice sběru a přípravy dat, především tak aby byla v souladu se standardy Evropské unie. Velmi důležitou oblastí činnosti ČSÚ jsou registry, zejména Registr ekonomických subjektů a Registr sčítacích obvodů. Statistická data z těchto oblastí jsou dostupná v publikacích, které ČSÚ vydává a distribuuje, dále je možné je najít na internetových stránkách ČSÚ www.czso.cz.

Poznámky

  1. Zdroj: ČSÚ http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/foto_sidlo_csu_praha_skalka/$File/skalka_01.gif
  2. O ČSÚ. In: ČSÚ [online]. 2012 [cit. 2013-01-10]. Dostupné z: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/o_csu
  3. ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD. STATISTIKA: OD HISTORIE PO SOUČASNOST [online]. 2006 [cit. 2013-01-14]. Dostupné z: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/statistika:_od_historie_po_soucasnost/$File/historie_csu.pdf


Použité zdroje