Time management

Z WikiKnihovna

Autor: Kateřina Spáčilová

Klíčová slova: efektivita, priority, timeboxing, Getting Things Done, To-do listy

Synonyma: organizace času, plánování

Související pojmy:

nadřazené

podřazené – ---


Charakteristiky

Time management je disciplína, jež se zabývá postupy a způsoby zvládání organizace času a jeho efektivním využitím. Špatné využívání času může vést k nesplnění úkolů a cílů, stresu nebo dokonce i ke špatnému zdraví. Time management proto nabízí množství postupů, tipů a nástrojů, jak si dobře zorganizovat čas. Do oblasti time managementu náleží takové činnosti, jako např. plánování, delegování, monitorování, stanovování cílů a priorit či analýza nakládání s naším časem.

V rámci time managementu je také možné aplikovat Paretovo pravidlo 80/20. Znamenalo by to tedy, že 80% úloh a výsledků můžeme splnit a docílit ve 20ti% našeho času. Splnění zbývajících 20% úloh poté zabere 80% času.[1]

Další důležitou věcí v time managementu je správné stanovování priorit. K tomuto může pomoci např. technika ABCD analýzy, která je postavena na roztřídění úkolů pomocí stanovených kategorií A, B, C a D, dle následujících kritérií:[2]

  • A – naléhavé a důležité úkoly
  • B – důležité, ale nenaléhavé úkoly
  • C – naléhavé, ale nedůležité úkoly
  • D – nedůležité a nenaléhavé úkoly

Metody time managementu

Timeboxing

Jedná se o jednu z nejefektivnějších metod time managementu. V podstatě jde o to, že se den, týden či pracovní doba rozdělí na jakási časová okénka (boxy). V každém takovémto okénku se člověk bude věnovat jedné stanovené činnosti či úkolu. Znamená to tedy, že se na konkrétním určeném úkolu bude pracovat přesně stanovenou dobu a po uplynutí této doby se přejde na další úkol.[3]

Metoda má množství výhod. Například se jedná o velmi účinný nástroj v boji proti prokrastinaci, nebo také napomáhá vytvořit pracovní rytmus, kde je místo jak pro práci, tak i pro odpočinek. Je taktéž vhodným prostředkem pro omezení perfekcionismu a neustálého předělávání a vylepšování prací. Především ale umožňuje vyvážit čas věnovaný různým úkolům.[3] Je však nutné tato časová okénka dodržovat a po skončení stanovené doby přejít na další úkol, jinak se metoda stane neefektivní.

Metoda GTD – Getting Things Done

Autorem této metody je David Allen. Jedná se o metodu pětistupňového řízení pracovního procesu, která je v češtině známá pod názvem Mít vše hotovo. Allenova metoda pracuje s tezí, že lidský mozek není přizpůsoben tomu, aby si vše pamatoval, a proto je vhodné vytvářet si seznamy úkolů. Lidský mozek díky tomu již nemusí řešit, co vše je ještě nutné udělat a může se rovnou věnovat plnění úkolů.[4]

Metoda pracuje s pěti fázemi, které by měly být použity při plnění všech úkolů:[4]

  • 1. Sesbírat – sesbírání veškerých záležitostí vyžadujících naši pozornost do externích schránek (např. email, seznamy v počítači, papírové bloky či pořadače)
  • 2. Zpracovat – zpracování záležitostí ve schránce, respektive posouzení, zda jsou v danou chvíli realizovatelné či nikoli
  • 3. Zorganizovat – v tomto bodě dochází k rozhodování, zdali bude úkol uskutečněn, delegován či odložen na později
  • 4. Zhodnotit – týdenní hodnocení všech nedokončených projektů a otevřených záležitostí, s čímž je spojeno i aktualizování či doplňování činností
  • 5. Provést – zahájení realizování činnosti

To-do listy

Jedná se o seznamy úkolů a činností, které mohou mít různou podobu, avšak nejjednodušší verzí je seznam úkolů psaný v bodech pod sebou, který umožňuje odškrtávání splněných činností, což může mít i motivační charakter. Při práci s takovýmito seznamy je důležité stanovení úkolů, jejich plnění a poté následné zhodnocení.[5] Kromě to-do listů je rovněž možné používat (např. na denní nebo týdenní) plánování techniku myšlenkových map.

Poznámky

  1. TRACY, Brian. Eat that Frog! 21 Great Ways to Stop Procrastinating and Get More Done in Less Time. Berrett-Koehler Publishers, 2006, str. 28.
  2. KNOBLAUCH, Jörg a Holger WÖLTJE. Time management: jak lépe plánovat a řídit svůj čas. 1. vyd. Praha: Grada, 2006, str. 26.
  3. 3,0 3,1 BAJER, Lukáš. Timeboxing vám pomůže mít různé věci hotovo. Nevěříte? [online]. 5. 6. 2009. [cit. 2014-05-24]. Dostupné z: http://www.mitvsehotovo.cz/2009/06/timeboxing-vam-pomuze-mit-ruzne-veci-hotovo-neverite/
  4. 4,0 4,1 ALLEN, David. Mít vše hotovo: Jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře. 1. Vyd. Brno: Jan Melvil Publishing, 2008, str. 29-30, 33-34, 38, 42-43, 52, 54.
  5. MORGENSTERN, Julie. Time Management from the Inside Out: The Foolproof System for Taking Control of Your Schedule—and Your Life (2nd ed.). New York: Henry Holt/Owl Books, 2004.

Použitá literatura

  • ALLEN, David. Mít vše hotovo: Jak zvládnout práci i život a cítit se při tom dobře. 1. Vyd. Brno: Jan Melvil Publishing, 2008, 255 s.
  • BAJER, Lukáš. Timeboxing vám pomůže mít různé věci hotovo. Nevěříte? [online]. 5. 6. 2009. [cit. 2014-05-24]. Dostupné z: http://www.mitvsehotovo.cz/2009/06/timeboxing-vam-pomuze-mit-ruzne-veci-hotovo-neverite/
  • KNOBLAUCH, Jörg a Holger WÖLTJE. Time management: jak lépe plánovat a řídit svůj čas. 1. vyd. Praha: Grada, 2006, 106 s.
  • MORGENSTERN, Julie. Time Management from the Inside Out: The Foolproof System for Taking Control of Your Schedule—and Your Life (2nd ed.). New York: Henry Holt/Owl Books, 2004, 285 s.
  • TRACY, Brian. Eat that Frog! 21 Great Ways to Stop Procrastinating and Get More Done in Less Time. Berrett-Koehler Publishers, 2006, 128 s.