Library 2.0: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
(Výstup ze semináře 5.3.)
Řádek 20: Řádek 20:
  
 
Přidejte další, když na ně narazíte. [[Uživatel:Kadlec|Kadlec]] 10:53, 7. 3. 2008 (CET)
 
Přidejte další, když na ně narazíte. [[Uživatel:Kadlec|Kadlec]] 10:53, 7. 3. 2008 (CET)
 +
 +
==Nápady, jak využít Web 2.0 v knihovnách (nové služby, aplikace, ...)==
 +
Zde přidávejte svoje nebo i cizí nápady. Vyzývám všechny studenty tohoto kurzu, aby se zamysleli a přidali sem nápady. Později je můžeme probrat.
 +
 +
Nápověda: Aplikujte myšlenky (Webu)2.0 na knihovny - akvizici, katalogizaci, referenční služby, vzdělávání, dolování dat z databází ...
 +
 +
Pro začátek pár nápadů ze semináře s prezenčními studenty (doplňte mě, nedělal jsem si poznámky):
 +
* Umožnit čtenářům popsat knihy, které mají doma a zpřístupnit je prostřednictvím knihovního katalogu ostatním, knihovna by zprostředkovala výpůjčku.
 +
* Uživatelé by mohli sdíleně popisovat dokumenty na webu a přidávat je do katalogu.

Verze z 7. 3. 2008, 10:38

Definice

Základem Library 2.0 jsou změny soustředěné na uživatele. Je to model knihovních služeb, které podporují neustálé a cílevědomé změny, které jsou přitažlivými pro účast uživatelů.

Základní charakteristika

  • zapojení uživatele do vytváření služeb knihovny
  • knihovna reaguje na uživatele - je obohacována
  • kombinace OPAC katalogu a služeb RSS kanálů
  • možnost hodnocení uživateli, interaktivita
  • blogy knihovníků (informace pro kolegy)

--K.urbankova 11:57, 27. 2. 2008 (CET)

Různé pohledy (extrémní) na Library 2.0

  • Technologický - knihovna má budoucnost na webu, Web 2.0 technologie vše vyřeší, klasické knihovny zaniknou.
  • Humanitní - všechno se musí točit kolem uživatelů, co nepoužívají nemá právo na existenci, knihovna se jim musí stále přizpůsobovat, aktivně zjišťovat co chtějí a realizovat to.
  • Konzervativní - Library 2.0 je humbuk jako Web 2.0, samotné technologie toho moc nevyřeší, uživatelský přístup už dávno v knihovnách existuje a je základem knihovnictví.

Přidejte další, když na ně narazíte. Kadlec 10:53, 7. 3. 2008 (CET)

Nápady, jak využít Web 2.0 v knihovnách (nové služby, aplikace, ...)

Zde přidávejte svoje nebo i cizí nápady. Vyzývám všechny studenty tohoto kurzu, aby se zamysleli a přidali sem nápady. Později je můžeme probrat.

Nápověda: Aplikujte myšlenky (Webu)2.0 na knihovny - akvizici, katalogizaci, referenční služby, vzdělávání, dolování dat z databází ...

Pro začátek pár nápadů ze semináře s prezenčními studenty (doplňte mě, nedělal jsem si poznámky):

  • Umožnit čtenářům popsat knihy, které mají doma a zpřístupnit je prostřednictvím knihovního katalogu ostatním, knihovna by zprostředkovala výpůjčku.
  • Uživatelé by mohli sdíleně popisovat dokumenty na webu a přidávat je do katalogu.