Zkus IT

Z WikiKnihovna
Verze z 22. 2. 2012, 16:05, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (1 revizi: IMPORT W-Z a články začínájící na dlouhé sam. a souhl. s háčkem: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Radka Hošáková

Klíčová slova: ---

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - ---
podřazené - ---


Charakteristika

Zkus it je projet, který si klade za cíl podpořit vstup dívek a žen do oblasti informačních technologií (IT). Vznik roku 2007 pod záštitou Markéty Kristové, jedné z prvních žen v IT v česku. Volně navazuje na podobné projekty v Česku i zahraničí.

Projekt vychází z faktu, že poměr zastoupení žen v IT je oproti mužům velmi malý, podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2008 pouhých 13%, přičemž na českých vysokých školách informatiku studuje pouze 10% dívek a navýšení těchto čísel je velmi žádoucí především z těch důvodů, že v česku chybí asi 20 000 odborníků v těchto oblastech a také proto, že ženy vnáší do zatím zcela typické mužské práce žádané vlastnosti jako empatii, přesnost a další.

Autorka projektu se tak zaměřuje především na studentky středních škol, které si volí své budoucí zaměstnání a snaží se jim na svých webových stránkách ukázat, že obor IT je vhodný i pro dívky. Zároveň je web druhotně určen také novinářům, kterým poskytuje informace například o ženách v IT, nebo rodičům a výchovným poradcům, kteří s jeho pomocí mohou poradit s výběrem školy mladým dívkám.

Oblast IT se vyznačuje malým podílem nezaměstnanosti, vysokými platy a to i těmi nástupními a širokým spektrem možností, které nabízí. Přitom je potřeba si uvědomit, že se nejedná o pouhé programování ve smyslu psaní kódu, ale mnohem více typů profesí. Velká část z nich je popsána na webových stránkách Zkus IT. Rámcově se dá říct, že sem patří profese z oblasti software (programátor/ka, analytik/čka, IT architekt/ka), hardware (technik/čka), správy systému, služeb, webu a ostatních a každou z těchto profesí může vykonávat také žena. Proč tomu tak není, vysvětluje Markéta Kristová mnoha faktory. Jednak se jedná o tradiční výchovu, kdy chlapci dostávají více technické hračky než dívky, dále například přístupem učitelů ve školách, kdy se často stává, že dívky IT vůbec neučí nebo je v tomto oboru dokonce shazují. Dalším vysvětlením tohoto jevu můžou být mýty, které o ict panují, ať už to, že typický ajťák je asociální podivín, nebo že ict je pouze pro matematické génie. Samozřejmě nic z toho není pravda a strach nebo stud dívek, které se volí svou budoucí profesi je neoprávněný. Svědčí o tom i příběhy slavných a úspěšných žen, které jsou na stránkách také k přečtení. Za všechny mluví příběh Petry Popluhárové, která pracuje jako software engineer (developer) v Google komplexu v Mountain View v Kalifornii, kam nastoupila v roce 2005 jako historicky první česko-slovenský inženýr/ka.

Typický pohled na ženu už v 21. Století snad neplatí, žena se může sama rozhodnout, jakému povolání se chce ve svém životě věnovat, sama volí, jestli se bude věnovat více kariéře nebo rodině a staré modely pomalu ztrácí svůj význam. Markéta Kristová se nesnaží svým projektem zkus IT říci, že všechny ženy jsou vhodné pro kariéru v IT. Snaží se pouze ukázat, jaké možnosti dívky mají v oboru informačních technologií a že jejich pohlaví není překážkou, naopak mohou těžit z jim vrozených výhod například v oblasti empatie a naslouchání.

Podobné projekty

FIT dívkám sluší, Ženy pro pročítač – VUT v Brně

Jump to IT – billboardy v Anglii

Computer Girls – USA

Be.it/Be.ing, Girls go Informatik – Německo

IT Girls - EU

Zdroje

  1. Zkus IT : Staň se IT profesionálkou [online]. c 2007 - 2010 [cit. 2011-01-02]. Zkus IT - rozhodni se pro budoucnost. Dostupné z WWW: <http://www.zkusit.cz/index.php>.
  2. PECKOVÁ, Stanislava. Na matfyzu ti prsa nepomůžou. Lidovky.cz [online]. 7. 8. 2010, -, [cit. 2011-01-02]. Dostupný z WWW: <http://www.lidovky.cz/ln_noviny.asp?c=A100807_000119_ln_noviny_sko&klic=238313&mes=100807_0>. ISSN 1213-1385.
  3. Güntherová Eva. Markéta Kristová: "IT potřebuje nadané ženy, ne podprůměrné muže.". Inflow: information journal [online]. 2010, roč. 3, č. 6 [cit. 2011-01-02]. Dostupný z WWW: <http://www.inflow.cz/it-potrebuje-nadane-zeny-ne-podprumerne-muze>. ISSN 1802-9736.
  4. HOLUB, Petr. Česko hledá IT odborníky. Zn: Vymírají. Aktuálně.cz [online]. 30.3.2007, 8, [cit. 2011-01-02]. Dostupný z WWW: <http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=390620&tro450_0_0>.