ZOOT

Z WikiKnihovna
Verze z 22. 2. 2012, 16:05, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (7 revizí: IMPORT W-Z a články začínájící na dlouhé sam. a souhl. s háčkem: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Petr Maňásek

Datum: 28.12.2010

Soubor:Zoot-logo.jpg

http://www.zoot.cz/


Klíčová slova: Zoot, nadnakupovač, Marketing se svolením, Permission marketing, sociální nakupování, cenové zvýhodnění, slevové akce, geo-marketing, e-shop, doporučování

Synonyma: doporučování zboží v sociálních sítích

Související pojmy:

nadřazené - sociální sítě, nakupování
podřazené -


Co je zoot

Zoot je specifická sociální síť, která je zaměřená primárně na nakupování. Sami zakladatelé definují Zoot jako „nadnakupovač“.

Zakladatelé

Za tímto projektem stojí Josef Havelka (zakladatel Leo Burnett Advertising v České republice) a Ladislav Trpák (zakladatel internetové reklamní agentury Adverture).

Projekt Zoot byl spuštěn 8. 6. 2010.

Filozofie webu

Jedná se hlavně o to, aby se výrobci a jejich potencionální zákazníci více propojili na základě, v podstatě, vyžádané reklamy, kterou si ale uživatel „vyžádá“ podle svých preferencí a zájmů. Jedná se o tzv. Marketing se svolením („Permission marketing“), kdy za uživatelem jdou pouze informace, které si sám objednal a formou, kterou si zvolil (emailem, nebo smskou).

Dále se v tomto způsobu upozorňování na probíhající akce může uplatnit i geo-marketing. Kdy za součinnosti s mobilním operátorem a Vaším mobilním telefonem může uživatel, při průchodu kolem „spřáteleného“ obchodu, dostat do svého mobilního telefonu upozornění na právě probíhající akci konkrétní značky v právě míjeném obchodě. To je i jeden z důvodů, proč je strategickým partnerem Vodafone.

Jeden z hlavních zdrojů příjmů Zoot by měl pocházet z Affiliate (provize z transakce, platba za akci). Tento zdroj by měl pokrýt až 70% provozních nákladů. Zoot nechce na svých stránkách mít klasickou banerovou reklamu, ale jen naprosto cílenou podle zájmů jednotlivých uživatelů. Dalším zdrojem příjmů má být jaký si „tarif“, jenž bude hrazen formou měsíčního poplatku za spolupráci a uveřejňování nabídek konkrétní značky.

Na Zoot nic nekoupíte. Bude Vám zde jen konkrétní zboží doporučeno, a pokud kliknete na „koupit“, budete přesměrování na konkrétní e-shop, který je ale doporučen redaktorským týmem, který v současné době čítá na 30 expertů a komunitou samotnou. Toto je rozdíl od serverů jako jsou například Heureka.cz, nebo Zbozi.cz na kterých je zboží porovnáváno jen podle databází zboží a samotné porovnání dělá, bez nějakého bližšího prozkoumání, stroj.

Nevýhodou může být snad jen to, že pro koupi zboží na různých e-shopech, je nutné registrovat se na každém e-shopu zvlášť.

Jak to celé funguje

Zoot představuje něco jako virtuální obchodní dům, kde je 14 pater představujících 14 druhů kategorií zboží a v těchto 14 kategoriích je asi 800 oddělení a v nich je v současné době spolupracováno s více jak 2000 značek a spolupráce s dalšími je v plánu. U těchto značek v rámci Zoot, by každý fanoušek měl zaznamenat lepší ceny, než kdyby si zboží hledal mimo tuto sociální síť. Vzhledem k tomu, že na Zoot se fanoušci sdružují do skupin, mohou jim tak výrobci jednotlivých značek nabízet lepší ceny s vidinou většího odběru jejich zboží v rámci těchto skupin.

Zoot ale není obchodní dům v pravém slova smyslu. Je to jen jakási „doporučovna“, kde je Vám doporučováno zboží experty Zoot, na základě četnosti odběrů, recenzí samotných odběratelů a zkušeností se zbožím, e-shopy a upozorňování na probíhající výhodné akce. Dále se pracuje na vlastním Zoot ratingu e-shopů. Zboží má i jakousi svoji „karmu“.

Zoot může být provázaný i s Facebookem. Tvůrci mají takovou představu, že po zaregistrování a vytvoření účtu přímo na serveru Zoot, si každý uživatel bude vytvářet svoji skupinu známých a doporučovatelů.

Do Zoot se dá přihlásit i pomocí již Vašeho existujícího účtu na Facebooku a to pomocí služby Facebook connect. Můžete tak doporučit svým přátelům z Facebooku tento server. Po přihlášení, si uživatel nastaví v jakémsi „Terči“ preferované skupiny zboží, nebo přímo konkrétní značky, o které má zájem. Čím blíže ke středu tohoto terče umístí tyto značky, tím více zdůrazňuje zájem o informace ke konkrétnímu zboží a tím i určuje míru četnosti upozorňování na probíhající akce. Dále bude získávat informace o nakoupeném zboží, které bylo zakoupeno dalšími uživateli s podobným zaměřením, nebo informace od Vašich známých, kteří jsou na Zoot také registrování a máte je označeny jako své přátele.

Je to v podstatě obdoba Facebooku, jen s tím rozdílem, že místo zpráv o Vašich náladách a informacích o sobě, informujete své přátele, kteří jsou také registrování na Zoot o nakoupeném zboží, umisťujete nabídky na zjištěné probíhající akce a tak podobně.

Někteří vybraní klienti Zoot

Vodafone, Canon, Mall.cz, Palace Cinemas, Avon, Student Agency, Nokia, Holmes Place, Bontonfilm ...

Použitá literatura

  1. Zoot.cz [online]. 2010 [cit. 2010-12-26]. Co je Zoot?. Dostupné z WWW: <http://www.zoot.cz/about.html>.
  2. Zoot.cz [online]. 2010 [cit. 2010-12-26]. Jak Zoot funguje?. Dostupné z WWW: <http://www.zoot.cz/jak-funguje-zoot.html>.
  3. Zoot.cz [online]. 2010 [cit. 2010-12-26]. Principy Zootu. Dostupné z WWW: <http://www.zoot.cz/principy.html>.
  4. ČURDA, Pavel. Lupa.cz [online]. 14.6.2010 [cit. 2010-12-25]. Najde nadnakupovač Zoot cestu, jak vydělat na sociálních sítích?. Dostupné z WWW: <http://www.lupa.cz/clanky/najde-zoot-cestu-jak-vydelat/>.
  5. ČÍŽEK, Jakub. Zive.cz [online]. 10.6.2010 [cit. 2010-12-25]. Zoot.cz: Sociální nakupování po česku. Dostupné z WWW: <http://www.zive.cz/clanky/zootcz-socialni-nakupovani-po-cesku/sc-3-a-152608/default.aspx>.
  6. PÁV, Jan. Eikasia.cz [online]. 23.9.2010 [cit. 2010-12-25]. Zoot: Nakupování, které je příliš moderní. Dostupné z WWW: <http://eikasia.cz/index.php/internet/zoot-nakupovani-prilis-moderni/>.
  7. KLEGA , Vratislav. Chip.cz [online]. 8.6.2010 [cit. 2010-12-25]. Dnes se spouští portál Zoot. Dostupné z WWW: <http://www.chip.cz/novinky/internet/2010/06/dnes-se-spousti-portal-zoot>.
  8. LUŇÁKOVÁ, Zuzana. IHNed.cz [online]. 5.5.2010 [cit. 2010-12-25]. Nákupy on-line a facebook v jednom. Do Česka přichází "sociální nakupování". Dostupné z WWW:

<http://ekonomika.ihned.cz/c1-43135150-nakupy-on-line-a-facebook-v-jednom-do-ceska-prichazi-socialni-nakupovani>.