Základní pojmy

Z WikiKnihovna

Formát

Soubor vlastností dokumentu, knihy (rozměry, písma,…) nebo např. dat, se kterými pracuje aplikace. 

ISO 2709 – „Tato mezinárodní norma specifikuje požadavky na obecný formát, který bude zahrnovat nejen záznamy, které popisují všechny druhy dokumentů určené pro bibliografický popis, ale i další druhy záznamů. Tento obecný formát nedefinuje délku nebo obsah jednotlivého záznamu a nepřiřazuje žádný význam návěštím, indikátorům nebo identifikátorům. Tyto specifikace jsou funkcí implementovaného formátu.

Tato mezinárodní norma se nezabývá formátem pro zpracování dat uvnitř systémů, ale popisuje obecnou strukturu speciálně navrženou pro komunikaci mezi systémy.“1

AACR – angloamerická katalogizační pravidla používaná od roku 1967

AACR2R – angloamerická katalogizační pravidla od 1978, větší revize proběhla ve 2. vydání 1988. Dílčí aktualizace mezi lety 2002 až 2005 zahrnuly změny zejména v katalogizaci neknižních materiálů.

ISBD (International Standard Bibliographic Description) – mezinárodní standardní bibliografický popis – jde o soubor pravidel pro popisování knihovních materiálů během katalogizace.

 

MARC21 – katalogizační standardy. Vzešly z požadavku na sladění MARC používaného v severní Americe a UNIMARC rozšířeného v Evropě.

           MARC (MAchine-Readable Cataloging) – sada digitálních formátů k popisu materiálů katalogizovaných knihovnami

            UNIMARC – varianta MARC vydaná IFLA v roce 1977.

RDA (Resource Description and Access) – soubor katalogizačních pravidel vycházející z AACR2R

Katalog

Katalog může mít mnoho podob a užití. Např. knihovní, internetový,… Ten knihovní je sekundárním informačním zdrojem sestávajícím z katalogizačních záznamů. Základně si ho můžeme rozdělit na – lístkové, elektronické a souborné katalogy.

Lístkové knihovní katalogy

jmenný/autorský katalog, názvový katalog, předmětový katalog

Elektronické knihovní katalogy

automatizovaný katalog – katalog se záznamy v MARCu.

online katalog – např. katalog národní knihovny, knihovny fakult – LF UK, LF MUNI

Souborné knihovní katalogy

souborný katalog = katalog záznamů o dokumentech různých knihoven

Reálný = fyzická databáze záznamů jednotlivých knihoven (CASLIN)

Virtuální

Bibliografický záznam

„Soubor údajů o zpracovávaném dokumentu, vytvořený specifickými knihovnickými metodami. Umožňuje identifikaci dokumentu tím, že představuje v něm obsažené dílo, jeho vyjádření, jeho provedení do podoby dokumentu a jeho fyzickou jednotku, dále umožňuje jeho vyhledání a získání přístupu k němu. Skládá se z bibliografického popisu, jmenných a věcných selekčních údajů, z obsahové charakteristiky, z lokačních, exemplářových a kódovaných údajů. 2. hist. V dokumentaci býval nesprávně chápán jako záznam dokumentu bez anotace či referátu.“2

Katalogizační záznam

„Druh bibliografického záznamu, obsahující vždy i lokační údaje (signaturu a/nebo siglu) a exemplářové údaje knihovny uchovávající katalogizovaný dokument. Původně byl chápán jako záznam pro katalog na rozdíl od bibliografického záznamu jakožto záznamu pro bibliografii. V současné praxi se rozdíly mezi bibliografickým a katalogizačním záznamem stírají, i bibliografický záznam často obsahuje lokační a exemplářové údaje.“3

 

Standardypravidla/doporučené postupy, jak činnost vykonávat jednotně v různých institucích napříč státy. Stanovuje např. vlastnosti materiálů, postupy, nebo třeba oborové názvosloví.

Př.: ČSN, ISO, ANSI, CEN

V ČR ČSN, vydává Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní

zkušebnictví (často převzatý překlad norem ISO – International Organization for Standardization)

CEN – European Committee for Standardization - standardizační úřad EU

 

Discovery služby slouží ke zpřístupnění dokumentů z více zdrojů prostřednictvím jednoho vyhledávače a jsou založeny na tzv. centrálních indexech.

 Paměťové instituce – „knihovny, archivy, muzea, výzkumné ústavy, univerzity, jejichž cílem je ochrana a zpřístupňování dokumentů kulturního dědictví.“4

Knihovna

Instituce zřizovaná za účelem zpřístupnění knihovních jednotek čtenáři. Krom toho dnes knihovny obvykle nabízejí další služby jako rešerše, kopírování a další.

Digitalizace = převod dat a materiálů do strojově čitelné podoby. Např. skenování obrazů, digitalizace katastrálních map apod.

Systém = obecně jakákoliv soustava prvků na sebe vzájemně působících a majících k sobě vztah. Systém může být například aplikační prostředí v počítači (operační systém), informační, knihovní a další.

Knihovní systém

„Abstraktní model jedné knihovny nebo skupiny knihoven, v němž prvky představují jednotlivé části (místa) knihovny, kde se realizují knihovnické a informační činnosti a služby, a vazbami mezi prvky jsou vztahy mezi těmito částmi (místy). - 2. Označení pro knihovnu, její část nebo pro skupinu knihoven, mající společný cíl nebo více cílů - shromažďovat, zpracovávat a uchovávat knihovní dokumenty a informace s cílem poskytovat knihovnické a informační služby.“5

Automatizovaný knihovní systém

„Aplikační software provozního (transakčního) typu, určený k automatizaci procesů realizovaných v knihovně. Obvykle má modulární strukturu; typické moduly jsou akvizice, katalogizace, OPAC, výpůjčky a MVS, správa seriálů. Zpravidla obsahuje i nástroje pro zapojení do sítě knihoven a pro komunikaci s externími zdroji.“6

 



  1. ČSN ISO 2709. Informace a dokumentace - Formát pro výměnu informací. 3. vydání. [Praha: Český normalizační institut], 1.12.1998.
  2. Vodičková, Hana. bibliografický záznam. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-11-27]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001238&local_base=KTD.
  3. Vodičková, Hana. katalogizační záznam. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-11-26]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001278&local_base=KTD.
  4. Marvanová, Eva. paměťová instituce. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-11-27]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000003482&local_base=KTD.
  5. Zemánková, Ladislava. knihovní systém. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-11-29]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000000694&local_base=KTD.
  6. Kučerová, Helena. automatizovaný knihovní systém. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-11-29]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000000085&local_base=KTD.