Yahoo

Z WikiKnihovna
Verze z 22. 2. 2012, 14:04, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (9 revizí: IMPORT W-Z a články začínájící na dlouhé sam. a souhl. s háčkem: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Autor: Lenka Pokorná

Klíčová slova: Yahoo!

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - Internet, internetový portál, internetový vyhledávač

podřazené - Yahoo! Messenger, Yahoo! Mail, Yahoo! Personals, Yahoo! 360°, Delicious , Flickr, Yahoo! Sports, Yahoo! Finance, Yahoo! Movies, Yahoo! News, Yahoo! Answers, Yahoo! Games, Yahoo! Mobile, Yahoo! Photos, Yahoo! Shopping, Yahoo! Autos, Yahoo! Shopping, Yahoo! Real Estate, Yahoo! Travel, Yahoo! Auctions, Yahoo! Domains, Yahoo! Web Hosting, Yahoo! Merchant Solutions, Yahoo! Business Email, Yahoo! Store, Yahoo!'s tools, Yahoo! HotJobs, Yahoo! Next, Yahoo! Search BOSS, Yahoo! Meme, Yahoo Web Analytics, My Yahoo!

Základní charakteristiky

Yahoo! je americká veřejná společnost se sídlem v Sunnyvale, Kalifornie (v známém Silicon Valley). Slovo Yahoo je tvořeno prvními písmeny slov Yet Another Hierarchical Officious Oracle, což by se dalo do českého jazyka přeložit jako ještě jiný hierarchický neformální Oracle. Společnost provozuje stejnojmenný internetový portál, celosvětově velmi úspěšný. Poskytuje internetové služby po celém světě. Jako primární službu vyhledávání Yahoo! Search, ovšem také mnoho dalších služeb. Yahoo! se nikdy příliš nedostala do podvědomí českých uživatelů, kteří jsou stále raritou a nejvíce věří české firmě Seznam.cz a jejich službám, ať už se jedná o emailové, služby vyhledávání a další. Pokud jde o konkrétní čísla, tak si Yahoo! nevede vůbec špatně: „Yahoo momentálně zaměstnává přes 8 tisíc lidí a jeho tržní hodnota je kolem 50 miliard USD (přibližně 1020 miliard Kč).“ [1]

Historie

Zakladatelem společnosti Yahoo! je dvojce společníků Jerry Yang a David Filoa. Jako studenti začátkem roku 1994 se snažili vytvořit spolu něco jen na odreagování. Oba studovali navíc stejnou školu. Motivace byla vcelku jednoduchá a vycházela ze situace, která panovala v rané době internetu: „Celá myšlenka se zrodila v nepřehledné situaci, která panovala na internetu. Chaos kde denně vznikalo a zanikalo mnoho desítek stránek, byl pro uživatele tak vyčerpávající, že Jerry s Davidem začali budovat katalog, do kterého zařazovaly stránky. Zprvu stránky přidávali oni sami, později díky jednoduchému skriptu ADD URL, mohli stránky s krátkým popisem přidávat i uživatelé z celého světa. Tato prvá verze katalogu se oficiálně nazývala Jerry´s Guide to the World Wide Web. Třízení stránek začalo přitahovat čím dál tím víc lidí.“ [1] Později, jak se stránka Yahoo rozvíjela, se stala i společností. Stalo se tak v březnu roku 1995. Z původního názvu webové stránky se stal název společnosti Yahoo Inc, která se později stane vůbec jednou neúspěšnějších internetových firem, jak z pohledu obchodního, tak z pohledu oblíbenosti u uživatelů. Společnost se také rychle začala rozvíjet a rozšiřovat svoje služby a produkty. Společnost vstoupila úspěšně na burzu, zkupuje ostatní menší firmy. Z původního záměru sloužit jako internetový katalog se stal víceúčelový projekt. Například se začali objevovat služby jako e-mailové schránky, elektronické obchody, on-line zpravodajství, poskytování webového prostoru a mnoho dalších.

Konkurence

Největším konkurent Yahoo! byla vždy společnost Google. Tento boj je i komerčně velmi známý. Poslední dobou, ale Yahoo! velmi ztrácí a Google pomalu začíná přebírat vládu nad internetovým trhem. [5] V Yahoo! se ale stále skrývá velký potenciál a nic není ještě úplně ztraceno. Yahoo! se také z krize snaží dostat spojení s většími firmami. [2] Ale zatím znovu ne příliš úspěšnými. Rozhodně bude zajímavé sledovat další vývoj.[3]

Produkty a služby

Dnešní vyhledávače (mimo Yahoo! např. Google, Seznam, atd.) si dnes samozřejmě nevystačí pouze se službou vyhledávání, přesto, že je to stále jedna z primárních služeb. Yahoo! provozuje internetový portál, který tvoří základní kámen pro mnoho dalších služeb a produktů. Většina nabídky produktů jsou k dispozici na celém světě ve více než 20 jazycích. Přehled všech služeb je k dispozici na [4]. Služby jsou rozděleny do několika sekcí: All, Connect, Entertainment, Find Info, Lifestyles, News & Finance, International. Je jich opravdu velké množství. Výběr zajímavých je níže.


  • Internetové komunikační služby, jako je Yahoo! Messenger a Yahoo! Mail, což je jedna z největších e-mailových služeb na světě.
  • Služby jako je Yahoo! Personals (seznamování) Yahoo! 360° , Delicious , Flickr, Yahoo! Sports, Yahoo! Finance, Yahoo! Movies, Yahoo! News, Yahoo! Answers, Yahoo! Games se zabývají běžnými činnostmi člověka.
  • My Yahoo! je služba, která umožňuje uživatelům vybírat své oblíbené Yahoo! funkce, zdroje a informace do jedné stránky.
  • Yahoo! Mobile zahrnuje služby pro mobilní telefony.
  • Yahoo! Photos pro fotografie a jejich sdílení, ukládání, atd.
  • Yahoo! Next připravuje půdu pro budoucí Yahoo! technologie v současné době je ve fázi beta testování. Obsahuje fóra pro uživatele. Poskytuje zpětnou vazbu na pomoc při rozvoji těchto budoucích technologií
  • Yahoo! Search BOSS je nová služba, která umožňuje vývojářům vytvářet aplikace založené na vyhledávání s Yahoo! vyhledávací technologií
  • Yahoo! Meme je beta verze sociální služby, podobně jako populární sociální sítě Twitter, Facebook, atd.

Každá služba má navíc několik různých podsekcí . Například Yahoo! Games je dále rozdělena na Puzzle, Cards, Arcade a další.

Použitá literatura

  1. ŠEBÍK, Antonín. Vseohw.net [online]. 27.07.2007 [cit. 2010-05-30]. Historie společnosti Yahoo!. Dostupné z WWW: <http://vseohw.net/clanky/historie/yahoo>.Historie Yahoo! [online]. 2007 [cit. 2010-5-30]. Dostupný z WWW: <http://businessworld.cz/ostatni/historie-yahoo-5842>.
  2. KŮŽEL, Filip. Mobilmania.cz [online]. 25.5.2010 [cit. 2010-05-30]. Nokia a Yahoo! spolu, aneb příští velká věc. Dostupné z WWW: <http://www.mobilmania.cz/clanky/nokia-a-yahoo-spolu-aneb-pristi-velka-vec/sc-3-a-1125382/default.aspx>. ISSN 12141887.
  3. HRON, Michal. Mobil.cz [online]. 26. května 2010 [cit. 2010-05-30]. „Ztroskotanci“ Nokia a Yahoo uzavřeli partnerství. Doufají v úspěch. Dostupné z WWW: <http://mobil.idnes.cz/ztroskotanci-nokia-a-yahoo-uzavreli-partnerstvi-doufaji-v-uspech-1ct-/mob_nokia.asp?c=A100524_230045_mob_nokia_hro>.
  4. Yahoo! : Everything [online]. c2010 [cit. 2010-05-30]. Yahoo! Everything & World. Dostupné z WWW: <http://everything.yahoo.com/>.
  5. KOHOUT, Martin. Freebit.cz [online]. Leden 14, 2010 [cit. 2010-05-30]. Bing, Yahoo ztrácí – Google těží. Dostupné z WWW: <http://freebit.cz/bing-yahoo-ztraci-podil-ve-vyhledavani-v-usa-google-tezi/>.