XDrive

Z WikiKnihovna
Verze z 22. 2. 2012, 16:04, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (19 revizí: IMPORT W-Z a články začínájící na dlouhé sam. a souhl. s háčkem: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

X – Drive

Vytvořil: Jan Kotačka

Datum: 5. 4. 2008

Adresa hodnocené stánky: www.xdrive.com

Soubor:Logo xdrive.jpg


Charakteristika služby

Americká internetová společnost AOL nám nabízí prostřednictvím služby X-Drive jednoduché zálohování našich dat na internetu na tzv. virtuálním disku. K vašim zálohovaným souborům se pohodlně dostanete z jakéhokoli počítače, který je připojen k internetu. Dále můžete vaše zálohovaná data jednoduše sdílet s rodinou nebo přáteli. Všechny tyto služby jsou zdarma při velikosti virtuálního disku do 5 GB.


Jak na to?

Na začátku se musíte jako nový uživatel služby zaregistrovat. To platí pouze v případě pokud nejste u společnosti AOL již zaregistrovaní (nepoužíváte nějakou jinou službu, např. emailový účet). V tomto případě by tato služba měla být pro vás přístupná pouhým přihlášením pomocí přihlašovacího jména a hesla. Nicméně jak již bylo napsáno výše, jestliže bude u společnosti AOL nováčkem jako já, budete se muset zaregistrovat. A tím přichází první zádrhel, poskytovatel této služby vyžaduje podle mého mínění až moc povinných údajů. Viz. obrázek:

Soubor:Registrace2.jpg


Druhý problém při registraci je, že jsou služby společnosti AOL zřejmě poskytovány pouze občanům USA, protože jenom tak si dokážu vysvětlit povinné údaje při registraci jako jsou: telefonní číslo ve formátu platném v USA, ale hlavně zip kód (poštovní směrovací číslo) některého ze členských států USA. Tyto data jsem byl nucen zadat sice platná, ale vymyšlená, protože v USA naštěstí nebydlím :-). Pokud budete chtít využívat více virtuálního prostoru než 5 GB, můžete při si při registraci vybrat druhou volbu a tím získáte velikost až 50 GB. Zde se ovšem za tuto službu platí a to 9.95 dolarů měsíčně pomocí platební karty. Rozšířit velikost tohoto disku z 5 na 50 GB můžete samozřejmě kdykoli. Po úspěšné registraci se stáváte novým členem velké rodiny AOL s přístupem k velké části služeb, které nabízí. Takže mimo jiné získáte emailovou schránku a přístup ke službě Xdrive. Pro lepší práci s Xdrive si můžete stáhnout a nainstalovat program Xdrive desktop lite. Což je podle mě zbytečnost, zvláště pokud hodláte tuto službu používat na více počítačích. Služba má docela přehledné rozhraní sama o sobě:

Soubor:Xdrive.jpg


Jednoduše si vyberete soubory se kterými chcete pracovat a pomocí horní lišty příkazů s nimi manipulujete. Zvýraznil jsem tři, asi nejpoužívanější. Rychlost uploadu a downloadu je závislá jen na vašem aktuálním připojení. Služba samotná ji nijak neovlivňuje a pokud ano, tak minimálně, na výběr máte navíc jak základní tak urychlené (akcelerátor plus) možnosti stahování a ukládání.


Hodnocení stránek

Z hlediska designu jsou stránky průměrné. Obsahově se také nejedná o žádné textové orgie a to považuji spíše za klad. Procházení skrz různá menu, je jednoduché a přehledné. Nutností je alespoň minimální znalost angličtiny. Služba je vhodná hlavě pro uživatele, kteří pracují na různých počítačích a internetem na více místech a potřebují mít důležitá data vždy dostupná nebo sdílet tato data s ostatními prostřednictvím této služby na internetu.

Výhody:

  • za hlavní považuji dostupnost a spolehlivost (službu poskytuje gigant AOL)
  • služba není omezena časově (údaj o časovém omezení jsem nikde nenalez a tak předpokládám jeho neomezenost, pokud bude využívána alespoň 1 ročně)
  • dále relativní přehlednost

Nevýhody:

  • určení služby „úzkému“ publiku obyvatelů USA
  • z toho vyplývající jazyková bariéra
  • v registraci vyplnit i poměrně osobní údaje
  • relativně malá kapacita 5 GB u free verze
  • cena za vedení účtu: 9.95 dolarů měsíčně u kapacity 50 GB
  • přítomnost reklamy i na „vnitřních stránkách“ služby


Shrnutí

Služba Xdrive je určena pro všechny kteří potřebují přístup ke svým důležitým datům z jakéhokoli počítače připojeného k internetu, ať už jde o fotografie, videa, dokumenty, mp3 atp. Nebo pro ty kteří chtějí určitá data zálohovat či sdílet s vybranými lidmi jím vybranými. To vše do velikosti 5 GB u free verze nebo až 50 GB u placené.

Reference

http://en.wikipedia.org/wiki/AOL

http://www.xdrive.com/